.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Kulturė 5 - 100 EPIGRAME

Shkruan: Faik MUSTAFA

      

100 EPIGRAME

 

 

Librin e autorit Faik Mustafa, "100 epigrame"  mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

„Literaturė“

 

 

 

 

 

Sakrifica

Dje sakrificė ishte tė flijohesh pėr tė tjerėt,

Sot sakrificė ėshtė t’i flijosh tė tjerėt pėr ty,

Pėr kėtė mjeshtri pėrgatitesh qė herėt

Gojėn plotė patriotizėm, liri, demokraci.

 

 

Vuajtja

Vuajtja pėr qėllime tė larta tė bėn krenar,

Tė forcon tė mos dorėzohesh kurrė,

S’e bėn pėr emėr, as pėr t’u bėrė i parė,

por pėr t’ruajtur nderin, siē bėn njė burrė.

 

 

Amaneti

Edhe si mozaik, atdheu ėshtė i dashur,

Tė gjitha copėzat formojnė njė tėrėsi,

Bashkimin e tyre nga mendja s’duhet flakur

Ėshtė amanet, pėr tė, shumė burra ranė fli.

 

 

Kėndellja

Kėndellja ėshtė nevojė shpirtėrore

Tė mbanė gjallė, t’pėrtėrinė, duhet ta dėshirosh,

Pėr tė lypset, tė punohet prore

Nė do jetėn mirė e mbarė ta ēosh.

 

 

Liria

Liria ėshtė e shtrenjtė, fitohet me gjak

Tash qė e kemi, nuk dimė ta ēmojmė,

Vijnė e shkojnė qeveritarėt, ndryshime shumė pak

Pėr interesa tė ngushta, idealet i tradhtojnė.

 

 

Kapsomunat

Kapsomunat pėrvidhen pėr vrimė tė gjilpėrės

Dhe arrijnė ku t’ua dojė zogu i qejfit,

Fillimisht luajnė rolin e dhelprės

Mė vonė zėnė vend n’fronin e kryeshefit.

 

Epigrame nga libri "100 epigrame"