Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Aforizma - 100 THĖNIE INSPIRUESE

AFORIZMA

 

 

  
 

100 THĖNIE INSPIRUESE

 

 

            Ēdo mendje e ndritur e kohėrave ka lėnė trashėgiminė personale. Pėr disa janė veprat, pėr disa tė tjerė aseti mė i madh janė thėniet nė letėr. Shumė prej tyre janė sfiduese, frymėzuese dhe interesante, optimiste, por vetėm tė vėrtetat, ato qė i rezistojnė brezave janė mė tė vlefshmet.

 

            Aforizma nga Sokrati, Ajnshtajn, Tuein, Gėte, Pikaso, Aristoteli deri te Da Vinēi, Konfuci, Steve Jobs dhe Woody Allen.

            Ēdo mendje e ndritur e kohėrave ka lėnė trashėgiminė personale. Pėr disa janė veprat, pėr disa tė tjerė aseti mė i madh janė thėniet nė letėr. Shumė prej tyre janė sfiduese, frymėzuese dhe interesante, optimiste, por vetėm tė vėrtetat, ato qė i rezistojnė brezave janė mė tė vlefshmet.

            Lexoni 100 thėniet mė inspiruese qė janė thėnė ndonjėherė tė sjella tė pėrmbledhura nga “Tirana Observer”:

 

1 – Jeta duhet bėrė pėr tė lėnė njė impakt, jo pėr tė bėrė tė ardhura – Kevin Kruse

2 – Ēfarėdo qė mendja e njeriut mund tė konceptojė dhe besojė, mund ta arrijė – Napoleon Hill

3 – Mos u pėrpiq tė kesh sukses, por pėrpiqu tė jesh njė vlerė – Albert Einstein

4 – Dy rrugė ndaheshin nga njė dru, dhe unė zgjodha atė mė pak tė shkelurėn. Kjo bėri diferencėn– Robert Frost

5 – Ia atribuoj suksesin kėtij veprimi: Nuk pranoj apo bėj justifikime – Florence Nightingale

6 – Ju nuk ja dilni nė 100% mundėsitė qė nuk shfrytėzoni – Wayne Gretzky.

7 – Kam gabuar nė 9000 gjuajtje nė karrierėn time. Kam humbur 300 ndeshje. 26 herė mė ėshtė besuar gjuajtja e fundit dhe e kam gabuar. Kam dėshtuar mijėra herė nė jetė. Dhe kjo ėshtė arsyeja pse arrita tė kem sukses – Michael Jordan

8 – Gjėja mė e vėshtirė ėshtė vendimi pėr tė vepruar, pjesa tjetėr ėshtė thjesht kėmbėngulje – Amelia Earhart

9 – Ēdo lėvizje mė sjell mė afėr qėllimit tim – Babe Ruth

10 – Pėrcaktimi i qėllimit ėshtė fillimi i arritjes – Clement Stone

11 – Jeta nuk ėshtė tė marrėsh dhe tė kesh, ėshtė tė japėsh dhe tė jesh – Kevin Kruse

12 – Jeta ėshtė ajo ēka tė ndodh ndėrkohė qė ti je i zėnė duke bėrė plane tė tjera –John Lennon.

13 – Ne bėhemi ēfarė mendojmė – Earl Nightingale

14 – 20 vjet nga tani ne do tė jemi mė tė zhgėnjyer pėr gjėrat qė nuk bėmė, se sa nga gjėrat qė bėmė. Eksploro, ėndėrro, zbulo – Mark Tuein

15 – Jeta ėshtė 10% ajo qė mė ndodh mua, dhe 90% se si unė reagoj – Charles Suindoll

16 – Mėnyra mė e zakonshme se si njerėzit i dorėzojnė fuqitė e tyre ėshtė se mendojnė se nuk kanė – Alice Walker

17 – Mendja ėshtė gjithēka. Ēfarė mendon bėhesh – Buda.

18 – Koha mė e mirė pėr tė mbjellė njė pemė ėshtė para 20 vitesh. Koha e dytė mė e mirė ėshtė tani – Proverbė kineze

19 – Njė jetė e pakontrolluar nuk ja vlen tė jetohet – Sokrati

20 – 80% e suksesit ėshtė tė tregosh qė vlen – Woody Allen

21 – Jeta jote ėshtė e limituar, kėshtu qė mos e shpenzo duke jetuar jetėn e dikujt tjetėr – Steve Jobs.

22 – Tė fitosh nuk ėshtė gjithēka, por tė duash tė fitosh po – Vince Lombardi

23 – Unė nuk jam produkt i rrethanave tė mia. Jam produkt i vendimeve tė mia –Stephen Covey

24 – Ēdo fėmijė ėshtė artist. Problemi ėshtė si tė vazhdosh tė mbetesh artist kur rritesh – Picasso

25 – Nuk mund ta kalosh kurrė oqeanin nėse s’ke guxim tė shohėsh mbrapa qė bregu nuk duket – Kristofor Kolombi.

26 – Kam mėsuar qė njerėzit do ta harrojnė ēfarė the, njerėzit do ta harrojnė ēfarė bėre, por njerėzit nuk do ta harrojnė kurrė se si i bėre tė ndihen – Maya Angelou.

27 – Ose ti e bėn ditėn tėnde ose dita tė drejton ty – Jim Rohn

28 – Pėr ēdo gjė qė mendon se mund tė bėsh ose ēfarė nuk mund tė bėsh, ke tė drejtė – Henry Ford

29 – Dy ditėt mė tė rėndėsishme nė jetėn tėnde janė kur lind dhe ditėn qė zbulon pse linde – Mark Tuein

30 – Ēfarėdo mendon tė bėsh, apo e ke ėndėrr, filloje. Guximi ka gjenialitet, pushtet dhe magji brenda – Johann Volfgang von Goethe.

31 – Hakmarrja mė e mirė ėshtė suksesi masiv – Frank Sinatra

32 – Njerėzit shpesh thonė se motivimi nuk zgjat. Dakord, por edhe fjalėt e kėqija nuk kanė rezultat, prandaj motivimi kėshillohet tė jetė i pėrditshėm – Zig Ziglar.

33 – Jeta zvogėlohet ose zgjerohet nė proporcion tė kurajos sė dikujt – Anais Nin.

34 – Nėse dėgjon brenda vetes njė zė qė thotė “nuk mund tė pikturosh”,  atėherė nuk mund tė pikturosh. – Vincent Van Gogh.

35 –  Ka vetėm njė mėnyrė pėr tė shmangur kriticizmin: mos bėj asgjė, mos thuaj asgjė dhe ji thjesht asgjė – Aristoteli.

36 – Kėrko dhe do tė tė jepet, kėrko dhe do tė gjesh, trokit nė dorė dhe do tė tė hapet –Jezusi

37 – I vetmi person qė ėshtė e thėnė tė bėhesh, ėshtė personi qė vendos ti vetė tė bėhesh – Ralph Valdo Emerson

38 – Shko me besim drejt ėndrrave tė tua. Jeto jetėn qė kishe imagjinuar – Henry David Thoreau

39 – Kur tė takoj Zotin nė fund tė jetės sime, shpresoj tė mos mė ketė ngelur asnjė pikė talent dhe t’i them, e pėrdora tė gjithė atė qė mė dhe – Erma Bombeck.

40 – Mė shumė se sa t’i vendosėsh pėrgjegjėsi njė personi, ėshtė e mira t’i japėsh besim pėr ta ndihmuar – Booker T Uashington.

41 – Shumė gjėra t’i kap syri, por ndiq ato qė tė kap zemra – Proverbė indiane

42 – Beso qė mundesh dhe je nė gjysmė tė rrugės – Theodore Roosvelt

43 – Ēdo gjė qė ti kėrkon ėshtė nė anėn tjetėr tė frikės – George Addair

44 – Mund ta falim njė fėmijė qė ėshtė i frikėsuar nga errėsira, tragjedi e vėrtetė ėshtė kur tė rriturit kanė frikė nga drita – Platoni.

45 – Fillo aty ku je. Pėrdor atė qė ke. Bėj atė qė mundesh – Arthur Ashe

46 – Kur isha 5 vjeē mamaja mė thoshte qė lumturia ishte kyēi i jetės. Kur shkoja nė shkollė, mė pyetėn se ēfarė doja tė bėhesha kur tė rritesha, shkruajta “tė jem i lumtur”. Mė thanė qė nuk e kuptova pyetjen, dhe i thashė qė ata nuk kuptonin jetėn – John Lennon.

47 – Rrėzohu 7 herė, dhe ngrihu 8 – Proverb japoneze

48 – Kur njė derė e lumturisė mbyllet, njė tjetėr hapet, por shikojmė aq shumė nga dera e mbyllur sa qė nuk shohim atė qė ėshtė hapur pėr ne – Helen Keller.

49 – Ēdo gjė ka bukuri, por jo tė gjithė kanė sy tė shohin. – Konfuci.

50 – Nėse e ėndėrron, mund ta arrish – Zig Ziglar

51 –  Sa e mrekullueshme ėshtė se askush nuk duhet tė presė qoftė dhe njė moment tė vetėm pėr tė filluar pėr tė pėrmirėsuar botėn – Anne Frank.

52 – Kur lė tė shkojė personin qė jam, filloj tė jem ai qė duhet – Lao Tzu

53 – Jeta nuk numėrohet nga numri i frymėmarrjeve qė marrim, por nga momentet kur na ėshtė marrė fryma – Maya Angeloi

54 – Lumturia nuk ėshtė diēka e bėrė nė moment. Vjen nga veprimet tona – Dalai Lama

55 – Nėse tė ofrojnė njė vend nė njė anije kozmike, mos pyet ēfarė vendi, thjesht hip  –Sheryl Sandberg

56 – Fillimisht ki njė objektiv tė qartė. Sė dyti, gjej mjetet pėr ta arritur. Sė treti pėrshtat mjetet. – Aristoteli

57 – Mėnyra mė e mirė pėr tė bėrė punė tė mirė, ėshtė tė duash atė qė bėn – Steve Jobs

58 – Asgjė nuk ėshtė e pamundur – Audrey Hepburn

59 – Ose shkruaj diēka mė me vlerė pėr t’u lexuar ose bėj diēka mė me vlerė se sa tė shkruarit – Benjamin Franklin.

60 – Ndrysho mendimet dhe do tė ndryshosh botėn – Norman Vincent Peale

61 – Nuk mund tė biesh nėse nuk ngjitesh. Por nuk ka asnjė gėzim nėse e jeton jetėn nė Tokė –I panjohur

62 – Duhet ta besoj qė jemi tė talentuar nė diēka, dhe kjo gjė duhet tė gjendet me patjetėr – Marie Curie

63 – Shumica nga ne nuk po jetojnė ėndrrat e tyre pasi po jetojnė frikėrat qė kanė –Les Brown

64 – Sfidat janė ato qė e bėjnė jetėn interesante dhe nėse i tejkalojmė ato kjo i jep jetės kuptim – Joshua Marine

65 – Nėse do tė ngrihesh vetė, mundohu tė ngresh dikė tjetėr – Booker T. Uashington

66 – Gjithmonė kam qenė i fiksuar me urgjencėn e tė bėrit tė gjėrave. Dija nuk ėshtė mjaftueshėm, duhet tė veprojmė – Leonardo Da Vinci

67 – Limitet jetojnė vetėm nė mendjen tonė. Por nėse pėrdorim imagjinatėn, mundėsitė tona janė tė pafundme – Jamie Paolinetti.

68 – Merre jetėn nė dorė, dhe shiko ē’ndodh? Njė gjė e tmerrshme, askush pėr t’u fajėsuar – Erica Jong.

69 – Ēfarė janė paratė? Sukses ėshtė tė ngrihesh nė mėngjes dhe tė shkosh nė darkė nė krevat duke menduar se ke bėrė ēfarė ke dashur – Bob Dylan.

70 – Nuk dėshtova nė test. Gjeta 100 mėnyra pėr ta bėrė atė gabim – Benjamin Franklin.

71 – Pėr tė arritur sukses, dėshira pėr sukses duhet tė jetė mė e madhe se frika nga dėshtimi – Bill Cosby

72 – Njė person qė nuk bėn asnjė gabim, nuk provon kurrė asgjė tė re – Albert Einstein

73 – Njė person qė thotė se nuk mund tė bėhet, nuk duhet tė ndėrpresė personin qė po e bėn atė – Proverbė kineze

74 – Nuk ka trafik gjatė miljeve qė bėn shtesė – Roger Staubach

75 – Nuk ėshtė kurrė vonė pėr tė qenė ai qė duhet tė ishe – George Eliot

76 – Njeriu bėhet atė qė beson se mund tė bėhet – Oprah Winfrey

77 – Mė mirė tė vdes nga pasioni se sa nga mėrzia – Vincent Van Gogh

78 – Njė burrė vėrtetė i pasur ėshtė ai, fėmijėt e tė cilit vrapojnė nė krahėt e tij kur i ka duart bosh –I panjohur

79 – Nuk ėshtė ēfarė ti bėn pėr fėmijėt, por ēfarė u ke mėsuar atyre tė bėjnė pėr veten e tyre, kjo do t’i bėjė ata tė suksesshėm – Ann Landers.

80 – Nėse doni qė fėmijėt tuaj t’ia dalin, shpenzoni dyfish kohė me ta – Abigail Van Buren

81 – Ndėrto ėndrrat e tua, ose ndonjėri do t’ju pėrdorė pėr tė ndėrtuar ėndrrat e tyre –Farrah Gray

82 – Betejat qė kanė rėndėsi nuk janė ato pėr medalje ari. Betejat brenda vetes tuaj – betejat e padukshme brenda nesh janė ato qė kanė rėndėsi – Jesse Ovens

83 – Edukimi kushton para. Por tė njėjtėn gjė bėn edhe injoranca – Sir Claus Moser

84 – Kam mėsuar se kur dikush e mbledh mendjen, zvogėlohet frika – Rosa Parks

85 – Nuk ka rėndėsi se sa ngadalė ecėn, pėr aq kohė sa nuk ndalon – Konfuci

86 – Kur shikon tek gjėrat qė ke nė jetė, gjithnjė do tė kesh mė shumė. Kur shikon tek gjėrat qė nuk ke nė jetė, nuk do tė kesh kurrė mjaftueshėm – Oprah Winfrey

87 – Kujtoni se kur jo gjithnjė merrni atė qė doni, shpesh ėshtė njė goditje e mrekullueshme e fatit – Dalai Lama

88 – Pėrdor kreativitetin, sa mė shumė ta pėrdorėsh aq mė shumė do tė kesh – Maya Angelou

89 – Ėndėrro shumė dhe guxo tė dėshtosh – Norman Vaughan

90 – Jeta jonė fillon pėr t’i dhėnė fund ditės qė heshtėn pėr gjėrat qė patėn rėndėsi –Martin Luter King Jr.

91 – Bėj atė qė mundesh, aty ku je, me ēfarė tė kesh – Teddy Roosevelt

92 – Nėse bėn atė qė ke bėrė gjithnjė, do marrėsh gjithnjė atė qė ke marrė – Tony Robbins

93 – Ėndrrat, nė fund tė fundit janė njė formė planifikimi – Gloria Steinem

94 – Ėshtė vendi yt nė botė, ėshtė jeta jote. Bėj ē’tė mundesh me tė, dhe bėje pėr njė jetė qė ti dėshiron ta jetosh – Mae Jemison

95 – Do tė zhgėnjehesh nėse dėshton, por do tė ndihesh i dėnuar nėse nuk provon –Beverly Sills

96 – Kujto qė asnjė nuk mund tė bėjė tė ndihesh inferior pa miratimin tuaj – Eleanor Roosevelt

97 – Jeta ka qenė, ėshtė dhe do tė mbetet gjithnjė se si ne e bėjmė atė – Grandma Moses

98 – Pyetja nuk ėshtė se kush do mė lėrė, po kush do arrijė tė mė ndalojė – Ayn Rand

99 – Kur ēdo gjė shkon kundėr teje, kujto qė avioni gjithmonė ecėn kundėr erės, jo me tė – Henry Ford

100 – Nuk kanė rėndėsi vitet nė jetė. Por jeta e kaluar nė vite – Abraham Lincoln