.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Kulturė 4 - 100 VJET VARGJE ATDHEUT

Shkruan: Ekrem AJRULI

      

100 VJET VARGJE ATDHEUT

 

 

 

Librin e autorit Ekrem Ajruli "100 vjet vargje atdheut" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

„Literaturė“

 

 

  

 

           

            Fatos ARAPI

 

            U lind nė vitin 1930 nė Vlorė, ku e kreu shkollėn e mesme, ndėrsa studimet e larta i ndoqi nė Sofje- Bullgari, nė fakultetin e Matematikės dhe tė Ekonomisė. Ka punuar shumė vjet gazetar dhe pedagog nė Fakultetin Histori Filologji tė Tiranės. Disa herė ka fituar ēmime kombėtare e ndėrkombėtare pėr poezi. Nė vitin 2008 e fitoi “Kurorėn e artė” nė manifestimin poetik Mbrėmjet e Poezisė Strugane dhe ėshtė i pari poet shqiptar qė e ka fituar kėtė shpėrblim.

 

            Veprat letrare

 

            “Shtigje poetike”, 1962; “Partizani pa emėr”, 1962; “Poema dhe vjersha”, 1966; “Ritme tė hekurta”, 1968; “Patat e egra”, 1969; “Dhjetori i shqetėsuar”, 1970; “Dikush mė buzėqeshte”, 1972; “Poezi tė zgjedhura”, 1974; “Drejt qindra shekujsh shkojmė”, 1977; “Shokėt”, 1977; “Cipa e borės”, 1985; “Deti nė mes”, 1986; “Ku shkoni ju statuja”, 1990; “Gjeniu pa kokė”, 1999.

 

 

 

 

            Atdheu

 

Atdheu ėshtė dhimbje, ėshtė dhimbje.

Njė prill i pikėlluar nė shpirt.

Atdheu ėshtė kryqi, ėshtė kryqi

E mban - dhe tė mban ty nė shpirt.

 

Atdheu ėshtė toka e premtuar.

Ti shkel si njė zot dhe se ka nden kėmbė.

Atdheu s’ka fjalė, ka sy tė trishtuar.

Vdes dashuria nė dashuri qė tė ēmend.

 

Atdheu ėshtė buka e uritur.

Tė ikėn nga duart e dot nuk tė ngop

Ėndėrr dhe ankth dhe shpresė e sfilitur

Me sytė n’errėsirė vetveten kėrkon.

 

Atdheu ėshtė varr i hapur, ėshtė varr.

Njė jetė drejt tij shkon me besė qė lind.

Nė njė pikė loti mbyt lotin fatvrarė.

Nė njė pikė loti lirinė e lind.

 

Atdheu yt i vogli, i vogli

ai hyjnori i pavdekshmi si loti

 

Nė Tiranė ka vetėm tiranė,

 

Nė Tiranė ka vetėm tiranė,

Nė Tiranė tė vrasin tė gjithė

njė shėtitje me veten tė vret.

Mos e ndill kujtimin nė Tiranė,

ėshtė tmerrėsisht i pamėshirshėm.-Tė vret.

Mos guxo ta shohėsh nė sy lirinė nė Tiranė,-

dielli i syrit shuhet, shkėrmoqet e zhbėhet.

Ti i barabartė me lirinė?-Mos e beso!

Liria tė vret.

Hipokrite shpresa sy-picigjate e Tiranės

ti i vdekur-e ajo me gojėn e saj tė jep frymė,

tė ngjall qė sėrish ty tė vrasė-tė vret.

ėshtė tjetėr,tjetėr trishtimi i tetorit nė Tiranė,

vjen duke ikur-tė vret.

Si krye-engjėlli, Sovrani i zymtė, ferrin e tije

dua Tiranėn se tė vret.

 

Motiv arbėresh

 

Po trokas nė zemrėn tėnde

hapma derėn, zonja ime!

Kaloj pragun e hyj brenda...

Dua qė tė kem mbi krye

hapėsirėn erė yjesh;

tė shikoj rrėketė qiellore

se si lozin gjithė dritėza

burimit tė syrit tėnd.

Dhe si luftėtar i varfėr

Qė tė mbėshtet kryet mbi gurė,

gjer tė nisė lufta prapė,-

dua kokėn ta mbėshtes

mu nė gjoksin tėnd prej dielli...

...dhe tė marr, moj, njė sy gjumė.

 

Pjesė nga libri "100 vjet vargje atdheut"

 

 

Postuar nga Fryma