.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Aforizma - AFORIZMA - PĖR ARTIN DHE GAZETARINĖ

AFORIZMA

Valentin BATALAKU  - Slloveni

 

  

 

AFORIZMA - PĖR ARTIN DHE GAZETARINĖ

 

 

 

ARTI


Arti ėshte pasqyrė e jetės.
Tolstoi

Kemi artin pėr tė mos vdekur nga e vėrteta.
Niēe

Arti ėshtė mėnyra e njohjes sė artistit me njerėzit.
Ēemisbevski

Njeriu i pėrcjell njeriut mendimet me fjalė, kurs me art njerėzit u tregojnė njeri-tjetrit pėrjetimet e veta.
Plehanovi

Arti ėshtė krijuar qė tė pėrjetohet e jo tė kuptohet. Andaj, ēdo herė artet, kur dėshirojnė tė jenė tė kuptueshėm, ēdoherė thonė budallallėqe.
Drajzeri

Nė art, para sė gjithash, duhet ta shikosh dhe ta kuptosh tė bukurėn.
Stanisllavski

Arti nuk mėsohet, se nė art nuk ka mėsues.
Tarkovski

Arti i bukur ėshte art i gjeniut. Gjenialiteti ėshtė talent qė i jep artit rregulla.
Kant

Kryeveprat shkruhen duke mohuar gėzimet e jetės dhe veten.
Mani

Ka shumė raste kur krijimtaria artistike ėshtė mėsuesja e vėrtetė e popujve.
Hegeli

Arti qė nuk i sherben popullit ėshte vetėm argėtim i njerzve tė papunė.
Majakovski

Tė flasėsh dhe tė shkruash tė vėrtetėn ėshte arti mė i rėndė nga tė gjitha artet.
Gorki

Arti ka pėr detyrė tė njohė e tė shpjegojė jetėn.
Mani

Artin duhet dashur nė vete, e kurrsesi vetem nė art.
Stanisllavski

Artisti i vėrtetė duhet tė jetė i lidhur ngushtėsisht me natyrėn, me jetėn, sidomos me popullin.
Shumani

Artisti sė pari lind veten e pastaj tė pranishmit.
Olivie

Artisti i madh ėshtė gjithmonė njė i plagosur i madh.
Valesi

Fantazia e artistit ėshtė realitet mė i bukur se realiteti i rėndomtė.
Ashi

Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bėn kėtė pėr vete, ai e bėn kėtė pėr tė tjerėt, pėr tė gjithė ata qė duan tė dinė nė ēfarė bote jetojnė, nga vijnė dhe ku shkojnė. Ai prodhon pėr bashkėsinė.
Fisheri

Tė shpjerė dritė nė thellėsinė e zemrės sė njeriut, ja detyra e artistit.
Shumani

Artisti duhet tė jetė i vetmuar dhe i zgjuar tė vėshtrojė atė qė sheh, duhet tė flasė me vete duke zgjedhur mė tė mirėn.
Da VinēiGAZETARIA

Gazetaria eshtė profesion tepėr interesant, por duhet tė braktiset me kohė.

Ēerēili

Gazetari ėshtė i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmėrinė.
Ojeti

Gazetaria ėshtė krijimtari nė duar tė shpejta.
Arnoldi

Gazetari i dobėt nuk ėshtė filozof.
Tuholski

Publiku i keq dėshiron gazeta tė kėqija.
Ibseni

Lexuesit hyjnė nė gazeta si nė banjo tė nxehta.
Makluani

As teologėt qė predikojnė nė kishė, as oratorėt nė parlament, as profesorėt nė shkollė nuk kanė aq ndikim sa ka shtypi.
Vyn Tuholski