.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Aforizma - AFORIZMA MBI SHOQĖRINĖ DHE SUKSESIN

AFORIZMA

Valdet FETAHU

 

  

 

AFORIZMA MBI SHOQĖRINĖ DHE SUKSESIN

 

 

 

Prishtina ėshtė qyteti me mė sė shumti rrethrrotullime, nuk ėshtė pėr t’u habitur se pse sillemi vėrdallė!

 

Policet mirė i pėrmbahen rregullave tė pėrdorimit tė shkopit tė gomės. Vetėm kur janė tė rrezikuara e nxjerrin atė!

 

Oxhakfshrėsitė punojnė nė tė zezė!

 

Dreqi prapė shpalli tender pėr shitjen e shpirtrave. S’ka mė ofertues!

 

Edhe pse rrojmė qenėrisht, kjo s’do tė thotė se duhet kafshohemi!

 

Ēfarė i bashkon shkrimtarin me lexuesin? Pasioni zjarrtė pėr tė vrarė kohėn.

 

Tė gjithė pėr njėrėn, njėra pėr tė gjithė!

 

Nuk ėshtė secili njeri qė dėgjon muzikėn e Erik Kleptonit – Kleptoman!

 

Njerėzore ėshtė tė gabosh, tha majmuni dhe prapė e pėrsėriti gabimin.

 

Pėr veten time shpesh kam mendim tė keq. Kalojnė muaj dhe nuk flas me te!

 

Se ėndrrat dinė tė na ēojnė edhe nė Evropėn e largėt, do ta dėshmojė ēdo i ri.

 

Nuk pasurohen brenda natės tė gjithė ata qė flenė vetėm ditėn.

 

Historia ėshtė mėsuese e jetės.

Shumė kanė hyrė nė tė!

 

E keqja ėshtė nė ēdo njeri! Por nuk dallohet nga njeriu menjėherė.

 

Nuk jam i menēur pasi qė nuk jam ēmend nė njė vend ku tė gjithė bėhen tė menēur.

 

Ai qė e ha veten, kurrė s’do tė vuan nga mbipesha.

 

Ēka krejt po pėrbijmė ne jetė. nuk besoj se ka tė uritur!?

 

Momentalisht nuk jam nė dispozicion me vetveten, ju lutem thirrni mė vonė!

 

Ata qė mė kėshillojnė pa pagesė menjėherė i pyes se sa kushton tė mos flasin.

 

Pėr shpresat e vdekura nuk shkruan historia!

 

Zoti krijoi majmunin, pėr tė mos i ngjarė njeriut.

 

Gjithnjė e mė shumė janė duke u shtuar njerėzit qė shpejtė harrojnė dhe shumė mė shkurt kujtojnė.

 

Njoh shumė njerėz qė kanė qenė askushi – sot janė dikushi – por si njerėz kanė mbetė ata qė kanė qenė.

 

Pėshtymja ėshtė burim i jonė i pashtershėm.

 

Nėse veē jetoni si qeni, shtirru tė paktėn se je prej racės sė pastėr.

 

Se teshat nuk e bėjnė njeriun e ka dėshmuar kondomi.

 

Hedhen nga ndėrtesat ata njerėz qė nuk janė pėr t’u hedhur!

 

Tė kesh zėri e shkolluar do tė thotė tė atė. dish se kur duhet ngritur

 

Ne nuk jemi tė vegjėl si popull por si njerėz!

 

Ish miqtė e mi janė bėrė armiqtė e vetvetes.

 

Miku mė i sinqertė ėshtė armiku.

 

Si tė bėhesh hero nė kėtė kohė pa kohė? Thjesht, mbijeto!

 

Tė papunėt le tė kursejnė, mos tė presin aq gjatė nė zyrėn pėr punėsim!

 

Edhe pse jetojmė nė kohė pa kohė, prapė nuk po kemi kohė.

 

Amviset e paarsimuara dikur thashethemet i shpėrndanin nė lagje. Ndėrsa sot, fal teknologjisė, ato po i shpėrndajnė pėrmes mediave elektronike dhe facebook.

 

Ēka quajmė fenomen mjekėsor? – Mjekun e pakorruptuar!

 

Puna – armik kombėtar i shqiptarėve

 

Kur kosovarėt flasin mė sė shumti pėr krizė? Kur shkojnė n’deti tė Turqisė.

 

Malokėt boll na kanė shitė dushk pėr gogla, ka ardhė koha tė kusuritemi!

 

Po luajmė ashtu siē po na dirigjojnė, se kush luan ai edhe fiton!          

 

 

QARKULLUESE

 

Pėrshkruani kėtė doktoraturė, doktoroni dhe mandej dėrgone nė nėntė adresa. Mos e ndėrpreni zinxhirin e fatit sepse dikush mund t’ju zbulojė.

 

E gjithė bota po na thotė se ne i kemi shkollat mė tė dobėta. Kush i ka faj botės qė nuk kupton shqip, kurrė i themi se ne jemi ndėr mė tė mirėt nė botė!

 

Secili prej nesh ėshtė i ēmendur nė mėnyrėn e vet. Vetėm ne jemi tė ēmendur nė mėnyrėn e tyre!

 

Na ka ardh deri n’fyt. Nuk po guxojmė as ta ēelim gojėn!

 

Si duket polici pa uniformė? Si tė gjithė njerėzit normal.

 

Epoka e informatikės tė gjithėve na ka bėrė tė barabartė. Pavarėsisht se a ėshtė personi i arsimuar apo i paarsimuar – njėjtė, si budallenjtė po zgurdullohemi nė ekran!

 

Njeriu ėshtė avokat i mirė pėr gabimet e veta dhe gjykatės shumė i mirė pėr gabimet e huaja.

 

Varfanjakėt janė bėrė dembela tė mėdhenj. Njė ditė hanė, gjashtė ditė pushojnė.

 

Jo se nuk je i aftė tė flasėsh, je i paaftė tė heshtėsh!

 

Nesėr nuk do tė bėhem i menēur, kėtė e kam kuptuar dje!

 

Ėshtė me tė vėrtetė e ēuditshme se si zeroja vetvetiu nuk ka vlerė, por, gjithmonė e shton vlerėn!

 

Unė jam pajtuar me fatin, por fati akoma mban inat.

 

Kam gjetė dalje nga labirinti. Ku jam tani?        

 

Mėsojmė nga gabimet e tė tjerėve pėr t’i ruajtur tonat.

 

Jetojmė nė harmoni me natyrėn: “Syri pėr sy, dhėmbi pėr dhėmb!”

 

Kalova pragun e varfėrisė dhe hyra nė shtėpinė time.

 

Na ėshtė bėrė shprehi puna tė mos punojmė asgjė.

 

Sikur jeta e pėrditshme tė mos ishte aq monotone, ditėt tjera do tė ishin plotė gjallėri.

 

Vetėm njėherė jetohet! Nganjėherė edhe mė rrallė.

 

Sikur dyshimi tė ishte shpallur mėkat, ndoshta nė kėtė botė do tė kishte pasur mė shumė dashuri.

 

Njeriu e tejkalon vetveten, mė sė shpeshti, kur nuk ka konkurrencė nga vetvetja.

 

Shpesh, kulti i personalitetit ndėrtohet nė akull.

 

Fjalėt e bukura nėse pėrdoren shpesh bėhen tė pista.

 

Kemi filluar tė jetojmė mė gjatė sepse nuk po jetojmė shumė thellė.

 

Ka ardhė koha qė edhe njerėzit inteligjent dhe tė arsimuar tė mėsojnė pak arrogance.

Kė e ka imituar majmuni para se tė bėhej njeri?

(autor:Stanislav Jezhi Lec)

 

Truri ėshtė njė organ i dhunshėm! I dhunon disa tė mendojnė.

Ma jepni vėrtetimin se jami ēmendur, dhe do tė filloj tė flas si njeri normal.

(autor:Stanislav Jezhi Lec)

 

Pėr tė jetuar nė zinxhir duhet discipline e hekurt.          

 

Kėtu tė gjithė pėr punė po flasin. Sikur kanė harruar se ėshtė sezona e pushimeve.

 

Nuk kam frikė ta them atė qė mendoj. Kam frikė tė mendoj.

 

Nuk flas me vetveten sepse shpesh me keqkuptojnė tė panjohurit.

 

Qeni kurrė nuk lehė kotė. Nganjėherė pėr kockė, nganjėherė pėr njė kore bukė.

 

Kur djalli e hapi zemrėn e tij, e pashė se e kishte edhe timen.

 

Historianėt falsifikojnė tė kaluarėn, ideologėt tė ardhmen.

 

Ne jemi njė popull qė mendojmė vetėm pėr vete. Nuk dėshirojmė qė dikush tė jetojė si ne.

 

Pasi qė njė kohė tė gjatė jetojė sot pėr nesėr, jam nė gjendje t’i shoh gjėrat nga njė perspektive historike.

 

Optimist duhet tė jemi,edhe pse me xhepa bosh, prapė mendjen do e kemi shėndosh; edhe ashtu tė gjithė do pėrfundojmė nė njė kosh.

 

Paradite mendoj diēka tjetėr, pasdite diēka tjetėr. Nė mbrėmje prapė jam i lumtur qė mė ka mbetur aftėsia e tė menduarit; pėr dallim tė shumicės qė kjo aftėsia moti iu ėshtė marrė.

 

Deri sa nuk na vjen shpirti te hunda, ne nuk mund t’ia ndijem aromėn.

 

Kult-turrė, do te thotė tė jesh me trend! 

 

Tė jetosh kėtu sot pėr nesėr ėshtė shumė e vėshtirė, ėshtė distancė e madhe kohore.

 

Aty ku brenda natės ndryshojnė mendimet, mos e prit mėngjesin.

 

Mė mirė ėshtė tė kesh armiq se sa miq. Nė vėshtirėsi miqtė tė ofrohen nganjėherė, armiqtė gjithmonė.

 

Kur gėnjeshtra nuk funksionon, e vėrteta fillon tė shkaktojė dhimbje.

 

E keqja jonė ėshtė ideale. Nuk mund tė jetė mė e keqe!

 

Nė pėrqafim tė pakurrizorėve njeriut i thyhen eshtrat.

 

Rrotėn  e historisė sot po e lėvizin mercedesat e zi.

 

Njeriu pėrmes qeshjes i tregon dhėmbėt.

 

Miqėt janė si frenat, tė lėshojnė kur mė sė shumti tė nevojiten.

 

Tė punėsuarve u ėshtė rritė rroga. Pėr tė papunėt kush as pesė pare nuk i jep.

 

Kosova ėshtė vendi me mė sė shumti monumente historike. Patjetėr, pasi kemi histori tė vdekur.

 

Turqia otomane me shpatė nuk ka mundur tė na i humbė gjuhėn pėr 500 vjet. Sot, fal ekraneve televizive, po e bėn pėr njė vit.

 

Mirėqenia jonė ėshtė e paparė, sepse jetojmė nė errėsirė.

           

Ujku qė ndėrron qimen, asnjė qime nuk do t’i mungojė.

 

Me dreqin kemi marrėdhėnie reciproke. Nganjėherė ai na merr neve, nganjėherė ne atė.

 

Tash jam nė njė lidhje serioze. Seriozisht po flas me vetveten.

 

Po bej njė jetė prej qeni, kjo ėshtė arsyeja pse tė gjitha macet ikėn nga unė.

 

Kam ra nė konflikt me vetveten. Asnjėra palė nuk po lėshon pe!

           

Ku mund t’i kuptojmė gjenitė e huaj kur nuk jemi nė gjendje t’i kuptojmė as budallenjtė tonė.

 

Selfie, do tė thotė, tė gudulisesh veten qė tė tjerėt tė qesehin.

 

Derisa unė eci rrugėve i pėrgjumur, njerėzit mė thonė: ‘Oh sa i zgjuar qė je!’           

 

Sa shumė artist takojė rrugėve tė qytetit duke bredhur kotė, nuk ėshtė ēudi qė Prishtina ėshtė teatri mė i madh nė botė.

 

Mendimet e mia janė tė lira. S’kanė lidhje me tru!

 

Nuk i pėrshtatėm tė vėrtetės, bėj pyetje provokative.

 

Kush mendon se jeta ėshtė e shtrenjtė, do t’ja shes timen pėr gjysmė mė lirė.

           

Kėtu tek ne pėrpos jetės, gjithēka ėshtė e mundur!

 

As dėshirave tė mia nuk po iu besoj mė. Po e zgjedh mė tė mirin, po e fitoj mė tė keqin.

 

Tė jesh pesimist, si duket, gjithmonė do tė kesh tė drejtė.          

 

Ne jemi popull autodidakt. Gjithmonė mėsojmė nga gabimet personale.

 

Nuk i dua dyfytyrėshat, sepse kanė pak mundėsi pėr tė ndryshuar.

 

Nėse njeriu ia del tė ndal forcėn e tė menduarit, do tė pėrjetojė vrullin e shpėrthimit tė tė folurit.

 

Mendoj, pra, unė nuk jetoj mė nė realitet.

 

Edhe unė nuk jam imun ndaj kritikave. Gjithmonė rrėqethem kur mė kritikojnė injorantėt.

 

Nuk e bleva diplomėn. Ēfarė budalle jam!

 

Patjetėr se duhet tė ketė jetė pas vdekjes, pasi tani pėr tani nuk po ka.

 

Inteligjenca dita mė ditė po bėhet artificiale, vetėm budallenjtė po mbesin 100% natyral.

 

Nuk jemi tė gjithė tė gatshėm pėr ēmendinė. Akoma jemi nė fazėn e pjekurisė.

 

Fat nė fatkeqėsi ėshtė kur xhelati tė troket nė derė.

 

Mėkat mė i madh ėshtė tė dish e tė heshtėsh, se tė gėnjesh. Sepse, tė gėnjejnė munden tė gjithė, tė dinė vetėm disa.

 

E Vėrteta ime ėshtė armiku mė i madh i imi. Kur e kanė kuptuar gėnjeshtarėt kėtė, tė gjithė mė kanė braktisur.

 

Modestia ėshtė virtyt, e tha hoxha dhe u nisė me mercedes drejtė shtėpisė sė tij tė posa ndėrtuar trekatėshe.

 

Vendosa tė krijoj njė parajsė. Bleva sot njė mollė, dhe tani pres se cili budalla do ta kafshojė.

 

Budalla dhe i ēmenduri janė vėllezėr. Tani nuk po di se cili nga kėta dy nuk po mungon kėtu.

 

Optimist ėshtė personi i disponuar mire, por kuq i informuar.

 

Para se tė folni diēka, sė pari pyetni ata qė heshtin, pėrse nuk flasin kurrė.