.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Aforizma - AFORIZMA NGA EDGAR ALLAN POE (1809-1849)

AFORIZMA

Elida BUĒPAPAJ

 

  

 

 

AFORIZMA NGA EDGAR ALLAN POE (1809-1849)

 

 

            I gjithė religjioni, miku im, ka dalė thjesht nga mashtrimi, frika, lakmia, imagjinata, dhe poezia.

           

            Gjithēka qė ne shohim apo duket ėshtė njė ėndėrr, por brenda njė ėndėrre.

            Bukuria e ēfarėdo lloji, nė zhvillimin e saj suprem, pa ndryshim e prek shpirtin ndjeshėm deri nė lot.

 

            Thellė nė atė errėsirė ​​duke hedhur sytė, shumė kohė unė qėndrova atje, duke pyetur, duke u tutur, duke dyshuar, duke ėndėrruar ėndrrėn tė cilėn asnjė i vdekshėm kurrė nuk ka guxuar ta ėndėrrojė mė parė.

 

            Pėrvoja ka treguar, dhe njė filozofi e vėrtetė gjithmonė do tė tregojė se njė pjesė e madhe, ndoshta pjesa mė e madhe e sė vėrtetės lind nga dukje tė parėndėsishme.

 

            Unė ngrihem mbi dobėsinė e kėrkimit pėr tė krijuar njė rend tė shkakut dhe pasojės, nė mes tė fatkeqėsisė dhe mizorisė.


            Unė u bėra i ēmendur, me intervale tė gjata tė mendjes tmerrėsisht tė shėndoshė.


            Unė kam besim tė madh nė budallenjtė; vetė-besimit e quajnė atė miqtė e mi.


            Unė nuk kam asnjė besim nė pėrkryershmėrinė e njeriut. Unė mendoj se pėrpjekjet e njeriut do tė kenė efekt tė dukshėm mbi njerėzimin. Njeriu ėshtė tani vetėm mė aktiv - jo mė shumė i lumtur - as mė i menēur, se ai ishte 6000 vjet mė parė.


            Unė nuk kam nė tė vėrtetė urrejtje ndaj rrezikut, pėrveē ndaj efektit tė tij absolut - terrorit.


            Unė kam dėshirė tė mund tė shkruaj nė mėnyrė aq misterioze sa njė mace.


            Unė do ta pėrcaktoja shkurt poezinė e fjalėve si krijimin ritmik tė Bukurisė.

 

            Nėse ju dėshironi tė harroni ndonjė gjė patjetėr, bėjeni njė shėnim se kjo gjė ėshtė pėr t'u mbajtur mend.


            Nė kritikė unė do tė jem i guximshė dhe i ashpėr, absolutisht si me mik dhe me armikun. Nga ky qėllimi asgjė nuk mė zbraps.


            Nuk ėshtė aspak njė tekė e paarsyeshme qė, nė njė ekzistencė tė ardhme, ne do ta shikojmė atė qė ne mendojmė se ėshtė ekzistenca jonė e sotme, si njė ėndėrr.


            Ėshtė natyra e sė vėrtetės nė pėrgjithėsi, si e disa mineraleve nė veēanti, qė tė jetė mė e pasur kur ėshtė mė sipėrfaqėsore.

 

            Do tė vėrtetohet, nė fakt, se tė zgjuarit janė gjithmonė tė ēuditshėm, dhe me tė vėrtetė pėrfytyrues shumė me tepėr se analitikė.

 

            Jeta e vėrtetė e njeriut ėshtė e lumtur, kryesisht pėr shkak se ai ėshtė gjithnjė nė pritje qė ajo sė shpejti do tė jetė kėshtu.


            Shkenca nuk ka mėsuar ende nėse ēmenduria ėshtė apo nuk ėshtė madhėshti e inteligjencės.

            Kėnaqėsi e cila ėshtė nė tė njėjtėn kohė mė e pastra, mė e frymėzuara dhe mė intensivja ėshtė nxjerrė, mendoj unė, nga soditja e sė bukurės.


            Kufijtė qė ndajnė Jetėn nga Vdekja janė tė paqartė dhe tė vagullt. Kush do tė thotė se ku e mbaron njėra dhe ku fillon tjetra?


            Vdekja e njė gruaje tė bukur ėshtė pa dyshim tema mė poetike nė botė.


            Hunda e njė turme ėshtė imagjinata e saj. Me kėtė, nė ēdo kohė, ajo mund tė drejtohet nė heshtje.


            Gjeniu i vėrtetė dridhet nė paplotsueshmėri - dhe zakonisht preferon heshtjen pėr tė thėnė diēka e cila nuk ėshtė gjithēka qė duhet tė jetė.


            Ka shumė pak raste nė tė cilat popullariteti thjesht duhet tė konsiderohet njė test i duhur i meritės, por rasti i shkrimit tė kėngės ėshtė, mendoj, njė nga tė paktėt.


            Ka njė domethėnie nė entuziazmin e vėrtetė.


            Ata qė ėndėrrojnė ditėn njohin shumė gjėra qė iu shpėtojnė atyre qė ėndėrrojnė vetėm natėn.

 

            Tė pėrgojuarit e njė njeriu tė madh ėshtė mėnyra nė tė cilėn njė njeri i vogėl mund tė arrijė madhėshtinė.


            Ne kemi dashur me njė dashuri qė ishte mė shumė se dashuri.

 

            Nėse mua mė kėrkohet tė pėrkufizoj, shumė shkurt, termin Art, unė do ta quaja atė 'riprodhim tė asaj qė Shqisa kap nga Natyra pėrmes velit tė shpirtit'. Imitim i thjeshtė, por i saktė, i asaj qė ėshtė nė Natyrė, nuk ia jep tė drejtė asnjė njeriu tė ketė emrin e shenjtė "Artist".

 

 

www.voal-online.ch