.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Aforizma - AFORIZMA - PĖR ATDHEUN, DURIMIN, POPULLIN, LUFTĖN, LIRINĖ

AFORIZMA

Valentin BATALAKU  - Slloveni

 

 

 

AFORIZMA - PĖR ATDHEUN, DURIMIN, POPULLIN, LUFTĖN, LIRINĖ

 

 

 

PĖR ATDHEUN

Kush ka vdekur pėr atdhe, nuk ka vdekur por ka le.
Shqipe

Jetoni pėr Shqipėri dhe vdisni pėr tė.
N.Frashėri

Dashuria pėr atdheun ėshtė topi qė shkatėrron kalatė mė tė forta dhe kalaja qė mund t'u qėndrojė topave mė tė fortė.
S.Frashėri

Nuk vlen asgjė tė dashurosh, nėse vajtimi i vendit tėnd nuk prek zemrėn tėnde.
Elyari

Mos pyet se ē'do tė bėjė atdheu pėr ty, pyet me gėzim ē'mund tė bėsh ti pėr tė.
Kenedi

Mė mirė tė jetosh keq ne atdhe, se sa mirė e nė vend tė huaj.
Indiane

Njė dimėr nė atdhe ėshtė mė i ėmbėl se njėqind pranvera nė dhe tė huaj.
Greke

Nė qoftė se dėshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni nė tė huajin.
Berne

Nuk e braktis atdheu njerinė, por njeriu atdheun.
Bloku

Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
Horaci

Edhe mė i merituari i ka mė shumė borxh atdheut, sesa atdheu atij.
Burkhardi

Kush nuk i takon atdheut tė vet, nuk i takon as njerėzimit.
Bjelinski

Atdheu ėshtė si familja: vlerėn ia njohim vetėm atėherė kur e humbim.
Floberi

Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua nė jetė dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
Stendali

Tymi nė atdhe ėshtė mė i mirė, se sa zjarri nė dhe tė huaj.
Greke

Njeriu nuk lind pėr veten e vet, por pėr atdheun.
Ciceroni

O, kurrė mos u lodh pėr ndihmėn qė i jep atdheut.
Euripidi

Tė vdesėsh pėr atdhe, kjo ėshtė punė mbretėrish.
Volteri

Nuk ka kėshillė mė tė keqe nga ajo qė tė shtyn tė mohosh kombin tėnd.
N.VeqilharxhiPĖR DURIMIN

Durimi ėshtė nėna e tė mirės.
Servantesi

Kush nuk ėshtė i gatshėm tė durojė, tė mos lindė me gėzim.
Shopenhaueri

Sa tė varfėr janė ata qė s'kanė durim.
Shekspiri

Njeriu pa durim ėshtė si llampa pa vajguri.
Segovin

Tė gjithė ne kemi fuqi tė mjaftueshme t'i durojmė problemet e huaja.
Beketi

Megjithatė, ekziston kufiri kur durimi pushon sė qėnuri virtyt.
Burke

Durimi ėshtė shkathtėsia e tė shpresuarit.
Vovenargu

Vjen dita.
Homeri


 


PĖR LIRINĖ

Liria ėshtė thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujė.
S.Frashėri

Te liria s'arrihet nėpėr lule po nėpėr vuajtje e mundime tė gjata.
Qosja

Liria njerėzore nuk ėshtė vetėm ēėshtje private, por ajo nuk ėshtė asgjė nėse nuk ėshtė edhe ēėshtje private.
Markuzeu

Liria ėshtė frut qė duhet vjelur pėrditė, ndryshe kalbet.
Filipsi

Pėr dashuri jap jetėn, pėr liri jap dashurinė.
Petėfi

Paqja nuk mund tė ruhet kur disa janė tė skllavėruar, e disa tė lirė .
Kanti

Skllavėria mė e madhe ėshtė tė mos kesh liri, e tė mos konsiderohesh i lirė.
Gėte

Nė qoftė se edhe njė mijė herė biesh, provo tė ngrihesh edhe njė herė.
Lao Ce

Jam betuar nė altarin e Perėndisė se do tė jem armik i ēdo lloj tiranie.
Uashingtoni

Mė parė do vdekur nė kėmbė, se sa tė jetojmė nė gjunjė.
Ruzvelti


 


PĖR LUFTĖN

Lufta nuk evitohet nė qoftė se nuk evitohen mendimet pėr luftėn.
Bjemsoni

Lufta ėshtė e keqe dhe kushdo qė thotė tė kundėrtėn, ėshtė gėnjeshtar.
Heminguei

Nuk ka veprim mė jorentabėl se lufta.
Ēerēilli

Paqja ėshtė koha kur djemtė varrosin etėrit, kurse lufta kur etėrit varrosin djemtė.
Herodoti

Mė mirė ėshtė tė luftosh dhe ta humbėsh betejėn, se sa tė mos luftosh asnjėherė.
Hegeli

Pėr njeriun mund tė mos ketė rrugėdalje nė histori, pėr popullin rrugėdalje ka gjithmonė.
Qosja,

Njerėzit vdesin, populli ėshtė i pavdekshėm.
Xoxa


 


PĖR POPULLIN

Perėndia s'do ta ndryshojė dot gjendjen e vėshtirė tė njė populli pėrderisa ai popull tė mos ndryshojė vetveten.
Kurani

Populli ėshtė i madh kur jep njerėz tė mėdhenj.
Duhameli

Populli, gjithsesi, ėshtė mė i madh se Zoti.
Ataturku

Kombi qė humb vetėdijen pėr tė kalurėn e tij, gradualisht humb edhe "veten" e tij.
Kundem

Populli ėshtė themeli i shtetit; sa mė i fortė tė jetė themeli, aq mė shumė qėndron godina.
S.Frashėri

E dua aq shumė popullin tim saqė mund tė jem nacionalist.
Kamy

Heshtja e popullit ėshtė vėrejtje pėr mbretin.
Mirabo

Zemra e njė burrėshteti duhet tė jetė nė kokė.
Bondparti

Udhėheqėsi nuk duhet tė vrasė tigrin me duar, ai duhet tė gjejė mjete pėr ta mbytur atė.
Konfuēi

Kur mbretin e ha lėkura, populli patjetėr duhet tė kruhet.
Hajne

Atje ku nuk ka dele edhe dhia quhet princeshė.
Gandi

Po ta marrė mbreti njė vezė nga fshatari, ministrat e tij do tė rrėmbejnė tė gjitha pulat e katundit.
Saadi

Mė shumė vlen njė armatė gomarėsh me luanin nė krye, se sa njė armatė luajsh me gomarin nė krye.
Bonaparti

Ku nuk ka tigėr edhe lepuri mund tė bėhet sundimtar.
Konfuēi

Duhet t'i frkėsohemi atij, tė cilit i frikėsohen njerėzit.
Lao Ce

Mbi ujkun e ngordhur edhe delet kėrcejnė.
Servantesi

Dhjetė dervishė tė varfėr nė njė qilim flejnė pėr bukuri, kurse dy mbretėr nuk i ze njė mbretėri.
Saadi