.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Aforizma -  MBI DASHURINĖ DHE EPSHIN

AFORIZMA

Valdet FETAHU

 

   

 

AFORIZMA - MBI DASHURINĖ DHE EPSHIN

 

 

 

“Ti Venerė, je e vetmja mbretėreshė e gjėrave tė natyrshme. Pa ty asgjė nuk ngritėt nė mbretėrinė e gjallė hyjnore, dhe asgjė nuk bėhet e dashur dhe joshėse. Nėpėr tė gjitha malet dhe detnat, nėpėr tė gjithė lumenjtė e shpejtė, ēerdhet zogjsh dhe lugina me bar tė shtrirė, ti i dridh krejt gjokset me dashuri tė ėmbėl dhe tė gjitha i ēon kah lloji i vet tė vazhdojnė rasėn e tyre me epshin e ndezur. Se nė sythin e pranverės, kur kopeja e ngazėllyer kėrcen nėpėr kullosa tė blegrėuara, e lumenjtė e rrėpirėt buēasin, dhe gjithēka gėzueshėm niset pas teje, tė xhindosur nga magjia".

Lukrecie            Nė kėtė mėnyrė i shpreh dashurisė lavdi: Dans le véritable amour c’est l’āme qui enveloppe le corps (nė dashurinė e vėrtetė shpirti e mbėshtjellė trupin).

Niēe             “Kė dashuria nuk e prekė, ai ecėn nėpėr errėsirė”.

Platoni

 

 


             “Gjithēka ideale e ka bazėn nė natyrė; krejt nga natyra shndėrrohet nė ideal. Dashuria mos t’i turpėrohet prejardhjes sė saj, e epshi le tė heshtė, po qe se nuk ngritėt nė besnikėri dashurore.”

Santajani           
"Greminėn e vdekjes. Sesa e shkurtė duket ajo kur vijnė dėshpėrimet e hidhura, e sa e madhėrishme ėshtė nga kėndvėshtrimi i gjithė botės! Pėrfundimisht, sesi ajo shpėton njė pjesė tonėn nga shkatėrrimi e prapė brengosshėm ruan jetėn tonė nė rinin dhe fuqinė e fėmijės sonė!
Pasuria jonė ėshtė vetėm lodhje, e jeta jonė ėshtė vetėm zjarr qė shuhet. Por, dashuria e ngroh zemrėn me ngushėllim tė pashprehur, dhe atė mė shumė kur tė jepet, sesa kur tė merret. Krejt tjerat janė hiēėsi. Pėr kėtė arsye le ta ruajmė dashurinė!
"

Laplas            “Ju, o tė ditur, qė keni njohuri tė gjėra e tė thella, qė nėpėrmjet njė meditimi tė gjatė dini, kur dhe si gjithēka ēiftohet nė natyrė, dini psenė e gjithė kėtyre dashurive, tė gjithė kėtyre bashkimeve seksuale; ju o tė urtė tė shquar, mos ma fshihni, ju lutem! Hetoni nė mendjen tuaj tė mprehtė dhe thomėni ku, kur dhe si mė ndodhi tė dashuroj, pse dashurova?”

Burger            “Pa dashuri nuk do tė ketė kurrfarė marrėdhėnie personale, pa respekt nuk do tė ketė kurrfarė marrėdhėnie tė ndershme. Kėshtu dashuria dhe respekti janė themele tė sundimit
".

Konfucie            “Amor est titillatio, concomitante idea causae externae” – “Dashuria ėshtė ngacmim, e shoqėruar me idenė e njė shkaku tė jashtėm”.

Spinoza            “Who ever lovd, that lovd not at first sight?” - “Kush ka dashuruar ndonjėherė, po qe se nuk ėshtė dashuruar nė shikim tė parė?”

Shakespeare            “Ēdo dashuri, sado qiellore qė tė duket, nė tė vėrtetė i ka rrėnjėt nė instinktin seksual, madje ėshtė pėrherė e pėr tė gjithė njė shtytje vendimtare seksuale, e veēantė dhe e pėrcaktuar nė mėnyrė tė pėrafėrt, e individualizuar nė kuptimin mė tė rreptė.”

Shopenhauer:            “Dashuria dhe meditimi ėshtė parulla ime. Dashuroni dhe meditoni. Meditoni dhe dashuroni.”

Osho