Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Aforizma - 20 SHPREHJE TĖ THELLA NGA CARL JUNGU

AFORIZMA

www.bota.al

 

 

 

20 SHPREHJE TĖ THELLA NGA CARL JUNGU, QĖ NA NDIHMOJNĖ TĖ NJOHIM MĖ MIRĖ VETEN

 

            Carl Gustav Jung ishte njė psikolog dhe filozof. Ai ishte njė impuls pėr tė zgjeruar ndėrgjegjen e njeriut, nė pothuaj ēdo manifestim tė neurozės apo depresionit. Ja 20 prej thėnieve mė tė rėndėsishme tė kėtij dishepulli tė Sigmund Freudit, qė na ndihmojnė tė njohim mė mirė vetveten.

 

1. Mos u mbaj fort pas dikujt qė po ikėn, pėrndryshe nuk do tė takosh atė qė po vjen.

 

2. Ēdo gjė qė na irriton nė lidhje me tė tjerėt, mund tė na shpjerė drejt njė njohjeje mė tė mirė tė vetvetes.

 

3. Nėse jeni njė person me dhunti, kjo nuk do tė thotė se keni fituar diēka. Do tė thotė se keni diēka pėr tė dhėnė mbrapsht.

 

4. Takimi mes dy personaliteteve ėshtė si kontakti mes dy substancave kimike: tė dy elementėt transformohen edhe nga reaksioni mė i vogėl.

 

5. Barra mė e rėndė pėr njė fėmijė janė jetėt e pajetuara tė prindėrve.

 

6. Gjithēka nė lidhje me njerėzit e tjerė qė nuk na kėnaq, na ndihmon qė tė njohim dhe kuptojmė mė mirė veten tonė.

 

7. Pamja juaj do tė bėhet e qartė, vetėm kur tė mund tė shihni brenda nė zemrėn tuaj. Kush sheh jashtė, ėndėrron; kush sheh brenda, zgjohet.

 

8. Vetmia nuk vjen nga fakti qė nuk keni njerėz rrotull, por nga fakti qė nuk jeni nė gjendje tė komunikoni gjėrat qė janė tė rėndėsishme pėr ju, apo nga fakti qė nuk shprehni disa pikėpamje qė tė tjerėt i konsiderojnė tė papranueshme.

 

9. Tregomėni njė njeri normal, dhe unė do ta shėroj atė pėr ju.

 

10. Ne zgjatemi tek e shkuara pėr prindėrit tanė dhe tek e ardhmja pėr fėmijėt, tė cilėt nuk do i shohim asnjėherė, por pėr tė cilėt duam tė kujdesemi.

 

11. Gjėja tė cilės ti i reziston, ajo mė shumė insiston.

 

12. Depresioni ėshtė si njė grua me tė zeza. Nėse shfaqet, mos e dėbo. Ftoje brenda, ofroi njė karrike, trajtoje si mysafire dhe dėgjo atė qė dėshiron tė thotė.

 

13. Shpesh, duart do tė zgjidhin njė mister, pėr tė cilin intelekti ėshtė munduar mė kot.

 

14. Njė ėndėrr, ėshtė njė derė e vogėl dhe e fshehur, nė strehėn mė tė thellė dhe intime tė shpirtit, e cila i hapet asaj nate tė qėmotshme kozmike qė ishte shpirti, shumė kohė pėrpara se tė ekzistonte egoja e tė ndėrgjegjshmes.

 

15. Njė njeri qė nuk ka kaluar nėpėr ferrin e pasioneve tė tij, nuk i ka kapėrcyer ato.

 

16. Perceptimi juaj do tė bėhet i qartė, vetėm kur tė mund tė shihni nė shpirtin tuaj.

 

17. Unė nuk jam ajo qė mė ka ndodhur, unė jam ajo qė kam zgjedhur tė bėhem.

 

18. Ne mund tė mendojmė se e kontrollojmė plotėsisht vetveten. Megjithatė, njė mik mund tė zbulojė kollaj dicka pėr ne, pėr tė cilėn as nuk e kishim idenė.

 

19. “Magji” ėshtė thjeshtė njė tjetėr fjalė pėr tė pėrshkruar njė pėrcaktim psikologjik.

 

Personalitetet tona janė pjesė e botės qė na rrethon, dhe misteri i tyre ėshtė gjithashtu i pakufi.