.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Aforizma - AFORIZMA PĖR PASURINĖ

AFORIZMA

Valentin BATALAKU  - Slloveni

 

  

 

AFORIZMA PĖR PASURINĖ

 

  

Pasuria ėshtė shėrbėtor i tė menēurit e zotėri i budallait.
S.Frashėri

Ta formojmė lumturinė me zemėr, e jo me para.
Spasse

Kush ėshtė i pasur? Ai qė ėshtė i kėnaqur me fatin e vet.
Talmudi

Lumturia personale ėshtė e pamundur pa lumturinė e tė tjerėve.
Ēernishevski

Mos u jep para miqve, sepse do tė mbetesh pa para ose do t'i humbasėsh miqtė.
Shqipe

Kush thotė se me rėndėsi ėshtė tė kesh para? Me rėndėsi ėshtė tė kenė tė tjerėt.
Shou

Paratė shkojnė gjithmonė tek ata qė nuk dinė t'i shfrytėzojnė.
Gaga

Kur kam qenė i ri,besoja se paratė janė gjėja mė e rėndėsishme nė jetė. Tani, kur u plaka, kėtė e di.
Uajldi

Nė jetė do zgjedhur: ose tė fitojmė para, ose ti prishim; pėr tė dyja njeriu nuk ka kohė.
Burde

Krenohemi me talent, trimėri, me detyra tė mėdha, kurse respektojmė vetėm paratė.
Beketi

Paratė janė si gruaja: qė ta ruash, duhet tė merresh me tė, nė tė kundėrtėn do tė bėjė tė lumtur tė tjerėt.
Safiri

Paratė janė si iriqi: shumė mė lehtė ėshtė ta zėsh, sesa ta mbash.
Mrozheku

Paratė nganjėherė i evitojnė konfliktet, mirėpo edhe i krijojnė.
Grasi

Kur ėshtė fjala pėr para, atėherė tė gjithė kanė njė fe.
Volteri

Ku ka njeri pa dėshira dhe ku ka dėshirė qė mund tė plotėsohet pa para.
Balzaku

Ka tė tillė qė dinė tė fitojnė para dhe tė tillė qė dinė tė jetojnė. Mirėpo, janė tė rrallė ata qė dinė edhe njėrėn edhe tjetrėn.
Moravia

Paratė i vlejnė fare pak atij qė ka mjaft.
Shou

Eshtė shumė lehtė tė jesh galant me tė holla tė huaja.
Platoni

Paratė na ndihmojnė tė pėrballojmė mė lehtė barrėt e skamjes.
Ale

Kurrė mos i jep kėshilla atij qė i nevojiten para.
Kaldroni

Kurse kohėn e jo paratė, se me kohė mbėrrin paratė, kurse me para s'mund ta blesh kohėn kurrė.
Gjermane

Nderi dhe paraja nuk mund tė rrinė nė njė thes.
Spanjolle

Nė qoftė se paratė, vėrtet, nuk ju sjellin fat, atėhere kthejini.
Renardi

Asgjė nuk do tė thotė tė ketė dikush para. Ato nuk tė shpėtojnė. Mirėpo, askush nuk mund tė tė ndihmojė po s'pate para.
Brehti

Pa shėndet nuk ka pasuri.
Shqipe

Kush ėshtė i kėnaqur ėshtė i pasur.
LaoCe

Unė nuk marr parasysh pėrfilljet e ēastit, por ngrihem e vėrej qindjvetėt e ardhshėm.
N.Naēo

Trimėria nuk mėsohet nė shkollė tė qėndresės. Mjerė ai qė tė ardhmen e vė nė bisht tė shpresės.
E.Gjerqeku

Nė qoftė se nuk mendoni pėr tė ardhmen, do tė mbeteni pa tė.
Golsuorti

Nė se nuk i besojmė ardhmėrisė, e kaluara nuk do tė jetė mė plotėsisht e jona: do tė bėhet e kaluara e civilizimit tė vdekur.
T.S.Ehoti

Duke njohur ardhmėrinė nuk fitojmė asgjė, sepse ėshtė shumė keq tė frikėsohemi nga gjėja sė cilės nuk mund t'i ikim.
Ciceroni

Vetėm ai qė beson ardhmėrinė, beson edhe tė sotmen.
Neruda

Mos u lavdėro me tė nesėrmen, sepse nuk e di se ē'do tė sjellė e sotmja.
Bibla

Sikur tė jetoja edhe njėqind vjet, dita ime mė e mirė do tė jetė e nesėrmja.
Neruda

E ardhmja i takon vetėm atij qė harron urrejtjen dhe mbjell dashurinė.
Gėte

Dhėmbja e gjithė njerėzimit mė pushton.
Gėte

Asgjė nuk na madhėron mė shumė se dhembja e madhe.
Myse

Njeriu duron me lehtėsi vetėm njė dhembje, kjo ėshtė dhembja e tjetrit.
Larishi

Sa mė lart qė ngjitet njeriu nė pemė aq mė shumė dhembje ndjen kur bie qė andej nė tokė.
Q.Bttxbeli

Nė qoftė se tė zė ndonjė dhembje, qėndroi i qetė dhe pyete se ēfarė kėrkon prej teje.
Geibėli

Fati i popullit tim ėshtė fati im.
P.Bogdan

Fati ėshtė det pa brenga
Suinburneu

Fati nuk ekziston. Prandaj, tė pėrpiqemi tė jemi tė lumtur edhe pa tė.
Luisi

Nuk ėshtė e mjaftueshme t'i jepet fati njeriut, duhet edhe t'i shpjegohet si do shfrytėzuar.
Katajevi

Fati ėshtė si tregu: vetėm nė qoftė se mund tė presėsh ulet ēmimi.
Montvia

Njeriu ėshtė mė i fuqishėm se fati vetėm derisa nuk dorėzohet. Kjo ėshtė rregull ushtarake.
Remarku

Fati nuk ėshtė vendi drejt tė cilit udhėtojmė, por mėnyra e udhėtimit.
Taso

Fati ėshtė shėndet i mirė dhe kujtesė e dobėt.
Shvajceri

Nė fat nuk ka partnerė.
Franceze

Shenja e njerėzve tė papėrvojė ėshtė se i besojnė fatit.
Konradi

Le tė vejė fati nė djall tė mallkuar, me rėndėsi ėshtė tė mbes unė.
Shekspiri

Nė ēdo fatkeqėsi fati mund tė ta hapė derėn, qė tė tėrhiqesh.
Servantesi

Fati i tepėrt ėshtė i rrezikshėm.
Ruse

Ēdokujt ia cakton fatin karakteri i vet.
Nepoti

Unė do ta kap fatin pėr fyti dhe nuk do ta lė tė mė mposhtė.
Bethoveni

Sa herė qė tė shikoni njeriun e pat ta dini se ėshtė aq i pafat vetėm pėr shkak tė imagjinatės sė vet: derisa ai ka menduar, tė tjerėt ia kanė marrė fatin.
Cezari

Trimave u ndihmon fati.
Plini

Me ar mund tė blihet vetėm mesatarja.
Shopenhaueri

Ata qė kėrkojnė ar gėrmojnė shumė dhe, por gjejnė pak.
Herakliti

Balta mund t'i pėrlyejė diamantet, por nuk mund t'i kthejė nė baltė.
Tagora

Nuk ėshtė ar ēdo send qė shkėlqen. Por, edhe nuk shkėlqen gjithēka qė ėshtė prej ari.
Prisli

Kashta noton mbi sipėrfaqe, ndėrsa gurėt e ēmuar bien nė fund.
Buda

Goja pa dhėmbė ėshtė si mulliri pa gur. Pėr kėtė arsye mė shumė duhet ēmuar dhėmbi sesa diamanti.
Servantesi

Sikur tė mos ishte femra, diamanti do te ishte njė gur i rėndomtė.
Hygo

Gėzimi nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē fundi i brengės.
Seldeni

Pėr tė pasur gėzimi vlerė tė njėmendtė, duhet tė kesh shokė ta ndash me ta.
Tueni

Gėzimi mė i madh vjen nga gjėja qė nuk e kemi pritur.
Sofokliu

Gėzimi i tepruar dhe pikėllimi i tepruar kufizohen me ēmendurinė.
Evasa

Edhe qarja ka kėnaqėsi.
Ovidi

Nuk duhet t'u besohet lotėve tė pleqve, tė grave dhe tė fėmijėve.
Kalderoni

Tė gjitha idealet e botės nuk vlejnė sa lotėt e njė fėmijė.
Dostojevski

Ai qė ka dėshirė tė korrė lot, duhet tė mbjellė dashuri.
Shileri

Sa mė pak krokodilė, aq mė tepėr lot krokodili.
Kėrkleci

Sa mė tepėr qė derdhen lotėt, aq mė lehtė edhe teren.
Gogoli

Sikur njeriu tė mos qante do tė ēmendej dhe do tė vdiste.
Mopasani

Lotėt e ndihmojnė femrėn shumė, edhe pse qėndrojnė pak.
Ciceroni

Vaji ėshtė strehimi i femrave tė shėmtuara, kurse pėr tė bukurat ėshtė greminė.
Vilde

Tė lumtur janė vetėm ata qė nuk presin asgjė. Nuk do tė zhgėnjehen.
Buhe

Askush nuk ka tė drejtė tė mė mėsojė si do tė jem i lumtur.
Kanti

Nėse lumturia nuk ka masė, atėherė ajo shembet vetėvetiu.
Seneka

Kėnaqėsia mund tė bazohet nė iluzion, ndėrsa lumturia bazohet nė tė vėrtetėn.
Shamfori

Lumturia e vėrtetė ėshtė tė menduarit aktiv.
Suarezi

Gota e lumturisė asnjėherė nuk duhet pirė deri nė fund. Fundi ka gjithmonė fundėrrinė.
Biasi

Kush dėshiron tė jetė i lumtur, duhet tė rrijė nė shtėpi.
Konfuēi

Ai qė urren pasurinė, padyshim qė i ka humbur tė gjitha shpresat se do tė pasurohet ndonjėherė.
Bekoni

Mjaft i kėnaqur ėshtė ai qė kėnaqet me atė qė ka.
Fmnceze

Do tė dėshiroja tė kem aq sa lypset pėr mos mė pasur lakmi, por jo aq pak sa tė zgjoja ndjenjėn e mėshirės sė tė afėrmve.
Istrati

E tėrė bota vrapon pas punėve dhe profesioneve qė do tė sillnin pasuri mė tė mėdha.
Buceri

Po qe se pallatet janė tė shkėlqyer, hambarėt janė tė zbrazur.
Lao Ce

Pasaniku edhe nė shtėpi tė huaj ndihet si nė tė veten, ndėrsa i varfėri edhe nė tė veten ndihet i huaj.
Rukerti

Njerėzit sa mė shumė qė kanė, aq mė shumė dėshirojnė.
Latine

Kush i kufizon dėshirat e veta, gjithmonė ėshtė i pasur.
Volteri

Kur i ke tė gjitha, nuk sheh asgjė: i sheh vetėm kur nuk ke asgjė.
Shekspiri

Sa mė shumė tė japėsh, aq mė shumė ke.
Lao Ce

Nuk ka dhe nuk mund tė ketė pasuri tė drejtė.
Ēehovi

Ka njerėz qė nga pasuria nuk kanė asgjė, veē frikės se do ta humbin.
Didroi

Jemi tė dėnuar tė vdesim, ndaj o burrani tė harxhojmė.Mirėpo, para nesh ėshtė jeta e gjatė, prandaj o burrani tė kursejmė.
Gribojedovi

Duhet tė ketė oreks varfanjaku pėr t'u kėnaqur me pasurinė e tė pasurit.
Fokneri

Pasuria e vetme ėshtė jeta.
Toro

Kush do qė tė pasurohet, nė tė njėjtėn kohė, duhet tė peshkojė nė tre lumenj.
Madagaskarase

Ka shumė mėnyra qė njeriu tė pasurohet, por tė shumtat janė tė liga.
Bekoni

Ai qė kėrkon shumė, humb edhe ato qė ka fituar.
Bibla

Kur qesh nuk mund tė bėrtas.
Buriani

Duhet tė qeshim sa tė mundemi. Kurrė nuk e dimė se kur do tė na ndėrpritet gazi.
Keceli

Qeshja mė ka tingėlluar ēdoherė si muzika mė e civilizuar nė botė.
Justinovi

Qeshni dhe bota do tė qeshė bashkė me ju. Qani dhe do tė qani vet.
Uilkoksi

Njerėzit nuk i japin asgjėje rėndėsi mė tė madhe se asaj qė ėshtė qesharake.
Gėte

Gjithēka ėshtė qesharake derisa u ndodh tė tjerėve.
Rogjersi

Njerėzit qė qeshin rėndomė janė ata, zemra e tė cilėve vuan gjithnjė.
Gorki

Mė i lumtur ėshtė shpirti mė i thjeshtė nė trupin e shėndoshė, se ai i tė sėmurit tė menēur.
Xhefersoni

Shėndeti nuk ēmohet pa qenė i sėmure.
Fuleri

Si mund ta vlerėsosh shėndetin nė qfotė se nuk ke qenė i sėmurė asnjėherė.
Lajbnici

Trupi i shėndoshė ėshtė produkt i shpirtit tė shėndoshė.
Shou

Shėdneti tejkalon tėrė pasuritė e mundshme, aq sa njė lypės i shėndoshė eshtė shumė mė i lumtur se njė mbret i sėmurė.
Shopenhaueri

Mė e madhja marri ėshtė tė flijosh shėndetin pėr ēkado qoftė.
Shopenhaueri

Shėndeti ėshtė njė fat i madh, tė cilin duhet ta shijojmė ēdo ditė.
Karajani

Shpresa ėshtė e fundit qė vdes: ajo vdes vetėm kur vdes vetėdija pėr domethėnien e saj.
R.Qosja
Shpresa ėshtė ėndėrr e tė zgjuarve.
Aristoteli

Njeriut mund t'i ndalohet ēdo gjė, veē shpresės pėr tė ardhmen.
Gambeta

Ditė e re, shrpesė e re.
Xoxa

Shpresa ėshtė parapagesė, tė cilėn e jep fati.
Rivaroli

Tė shpresuarit ėshtė mėngjesi i mirė, por darkė e keqe.
Bekoni

Kush ushqehet me shpresė vdes i uritur.
Italiane

Tė shpresuarit nė zemrėn e njeriut ngjan me tapėn nė ujė. Ndonjėherė mund ta shtypim deri nė fund, por gjithmonė del nė sipėrfaqe.
Dyma i Riu

Mė pak kėnaqemi me atė qė kemi arritur, sesa me atė qė shpresojmė.
Ruso

Mė mirė ėshtė tė mos shpresojmė nė asgjė dhe tė kryejmė atė qė ėshtė e mundshme, sesa tė shpresojmė e tė mos kryejmė asgjė.
Keleri

Kur shpresa bėn gosti, tė gjithė janė tė ftuar.
Gaskoni

Shpresa nė tėrėsi ėshtė udhėheqės i keq, edhe pse gjatė rrugės ėshtė mik i mirė.
Halifaksi

Shpresa nuk ėshtė ēdoherė prijės i mirė, mirėpo prapė ėshtė kėnaqėsi tė jesh me tė nė shoqėri.
Kroēe

Humbja e iluzioneve ėshtė normale; humbja e shpresave ėshtė tragjike.
Jevtushenko

Gjėja e fundit qė humb njeriu ėshtė shpresa.
Metastazi

Shpresa ėshtė njė nga ato ilaēe qė fare nuk shėrojnė, por vetėm zgjasin vuajtjen.
Ashardi

Nė secilin prej nesh ekziston pritja qė e quajnė shpresė.
Platoni

Kush jeton nga shpresa, mė sė paku trashet.
Durio

Shrpesa ėshtė njė lloj fati dhe ndoshta fati mė i madh qė mund tė na japė kjo botė.
Xhonsoni

I ngopuri tė pangopurin s'e kujton.
Shqipe

Uria, qoftė mėrguar, sa tė liga ka punuar.
Ēajupi

Uria ėshtė mėlmesa mė e mirė e ushqimit.
Servantesi

Ai qė ha me stomak tė plotė, vetvetes ia gropon varrin me dhėmbė tė vet.
Turke

Tryeza na rrėmben mė shumė se hajni.
Herberti

Nuk ka dashuri mė tė sinqertė se dashuria pėr ushqimin.
Shou

Bukėn e fotografuar nuk mund ta hash.
Koreane

Varferia ėshtė shkėlqim i madh i brendshėm.
Rilke

Varfėria ėshtė fatkeqėsi vetėm pėr atė qė i kundėrvihet.
Seneka

Tė gjithė varfanjakėt janė zemėrmirė.
Zafari

Nuk mė vjen keq pse jam i varfėr, por pse e di bota.
Shmiti

Varfėria dhe shpresa janė mėmė e bijė. Derisa argėtohesh me tė bijėn, harron tė ėmėn.
Moriaku

Lum tė varfėrit sepse do tė ngushėllohen; tė uriturit sepse do tė ngopen; mjerė ju tė pasurit.
Tolstoi

Lėmosha e pėrul nė mėnyrė tė njėjtė si atė qė merr ashtu edhe atė qė jep.
Fransi

Ana mė e bukur e varfėrisė qėndron nė faktin se i varfėri nuk ka frikė prej hajdutėve.
Ale

Uria i shpie nė grep edhe peshqit mė tė menēur.
Gėte

Varfėria nuk ia zvogėlon fisnikėrinė njeriut, por vetėm pasurinė.
Bokaēio