.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Aforizma - AFORIZMA PĖR DITURINĖ

AFORIZMA

Valentin BATALAKU  - Slloveni

 

 

 

AFORIZMA PĖR DITURINĖ

 

 

Sytė dhe veshėt e njeriut janė dėshmitarė tė kėqij, nėse mendja nuk ėshtė e arsimuar.
Herakliti

Rezultati mė i rendėsishėm i ēdo arsimimi ėshtė njohja e vetėvetes.
E. Fisheri

Arsimimi nuk ėshtė vetėm pėrgatitje pėr jetėn. Ai ėshtė vetė jeta.
Deveji

Arsimimi ėshtė bimė e tmerrshme qė nuk qet gjethe dhe nuk lulėzon, nė qoftė se nuk e ujisim me lot e gjak.
Grafi

Hapja e njė shkolle, mbyllja e njė burgu.
Hygo

Ku s'ka bukė s'ka arsim, por nėse s'ka arsim s'ka as bukė.
Hebreje

Mos iu frikėso tė arsimuarit, as tė paarsimuarit, por vetėm tė gjysmarsimuarit.
Kurani

Atė qė dimė ėshtė njė pikė uji, atė qė nuk e dimė ėshtė njė det.
Njutoni

Vetėm kėtė di, se asgjė nuk di.
Sokrati

Mė i dituri ėshtė ai qė nuk mendon fare se mund tė jetė ai.
Boalo

E dimė ē'jemi, por nuk dimė ē'mund tė bėhemi.
Shekspiri

Ai qė nuk di flet; ai qė di heshtė.
Lao Ce

Dituria e bėn njeriun tė lirė, por jo edhe tė lumtur.
Reinarku

Dituria mund tė fitohet duke shfletuar libra e libra, por nėse nuk pėrdoren drejt, mund tė mbeten pemė pa frute.
Lihtenbergu

Dituria arrihet duke vuajtur dhe bėhet ligj i jetės e mjet i shpėtimit.
Eskili

Asnjė dijetar s'ka dėshiruar kurrė tė jetė mė i ri se ē'ėshtė.
Suifti

Dėgjimi ėshtė fillimi i ēdo urtėsie.
Hegeli

Ai qė di mė sė shumti, beson mė sė paku.
Italiane

Tė dinė se e di atė qė e dinė dhe se nuk e dinė atė qė nuk e dinė, ja ku qėndron dituria.
Lao Ce

Askush nuk e dėshmon mė mirė mosdijen e vet se ai qė nis tė flasė para se tė pėrfundojė fjalėn tjetri.
Briani

Nuk ėshtė me rėndėsi qė njeriu tė dijė shumė gjėra, por tė dijė t'i shfrytėzojė tė dobishmet.
Tenisoni

Vetėm i padishmi ėshtė armik i dijes.
Avercki

Kurrkush nuk di gjithēka, por ėshtė turp dhe e dėmshme tė shtiret se di atė qė nuk e di.
Tolstoi

Dituria ėshtė pasuri qė fitohet me pėrvojė dhe synon vazhdimisht kah e pėrgjithshmja.
Gėte

Mos u angazho tė dish ēdo gjė, qė tė mos mbetesh gjysmak.
Demokriti

Dituria ėshtė helm qė nė doza tė mėdha shėron, kurse nė tė vogla mbyt.
Menjuhini

Dituria nuk ėshtė asgjė tjetėr veē njė shkencė pėr fatin.
Ciceroni

I padituri ėshtė ai qė nuk di sot ē'nuk kemi ditur dje.
Nestroji

Nuk jam budalla t'i di tė gjitha.
Didro

Tė dish shumė do tė thotė tė plakesh para kohe.
Ruse

Nuk ėshtė e lejuar tė dihet gjithēka.
Latine

Duhet tė mėsosh shumė qė tė dish pak.
Monteskie

Dinakėria ėshtė ēėshtje e instinktit, qė e ka edhe dhelpra, kurse menēuria ėshtė cilėsia mė e lartė e njeriut.
Qosja

I menēuri ėshtė i liruar prej tė gjitha afekteve, mbasi nuk bije nė hijen dhe fuqinė e tyre.
Aristoteli

Mė menēuri ėshtė tė lakohesh, sesa tė thyhesh.
Franceze

Dinakėria ėshtė armė e malokut, kurse menēuria armė e njeriut tė kulturuar.
Herakliti

Ai qė ėshtė i menēur dhe i ditur flet vetėm atėherė, kur gjithė ata qė janė rreth tij heshtin.
Saadi

Ēdokush ka mendime tė marra, por i menēuri hesht.
Bushi

Vetėm i menēuri ėshtė i lirė.
Ciceroni

I menēuri rrallė ėshtė dinak.
Ebner-Eshenbahu

Tė dish shumė gjėra nuk do tė thotė tė jesh i menēur.
Herakliti

Askush nuk mund tė bėhet i menēur me stomak tė zbrazėt.
T.S.Elioti

Mėsimi ėshtė ndriēim.
Japoneze

Kush i pėrkushtohet mėsimit, bėhet nga dita nė ditė mė i madh.
Lao Ce

Mė mirė tė mėsosh diēka tė panevojshme, se asgjė.
Seneka

Mos mendo se je i mirė, nė qoftė se je mė i miri ndėr mė budallenjtė.
Latine

Mėsimi ėshtė hapi i parė, jeta ėshtė hapi i dytė.
Shileri

Mėso gjėrat e mira, tė kėqijat mėsohen vetėvetiu.
Ruse

Kush dėshiron tė mėsojė diēka gjen mėnyrėn; kush nuk dėshiron tė mėsojė, gjen arsyen.
Pikaso

Ata qė dėshirojnė tė mėsojnė diēka, asnjėherė nuk janė pa punė.
Mirabo

Mos mėso pėr shkollė, por pėr jetė.
Seneka

Mundohu tė njohėsh gjithēka, e pėr asgjė tė tė mos njohin tė tjerėt.
Fareli

Ai qė tė ka mėsuar njė ditė, mbetet pėrgjithmonė babai yt.
Kineze