.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Aforizma - AFORIZMA PĖR FEMRAT

AFORIZMA

Valentin BATALAKU  - Slloveni

 

 

 

AFORIZMA PĖR FEMRAT

 

 

Po deshe tė hakmerresh kundėr njė gruaje, lėvdo nė sytė e saj njė grua tjetėr.
Frashėri

Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave.
Balzaku

Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve.
Rumune

Ekzistojnė vetėm dy lloje femrash: ato qė flasin gjithmonė dhe ato qė nuk heshtin kurrė.
Uajldi

Te femra gjithēka ėshtė zemėr, bile edhe koka.
Rihteri

S'ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur.
A. Dode

T'ia besosh fshehtėsinė gruas ėshtė njėsoj si t'i fshehėsh tė hollat nėn xham.
Publie Sir

Topat nė luftė e femrat nė shtėpi gjithmonė thonė fjalėn e fundit.
De Goli

Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.
Lebruni

Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji

Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni

Ajo qė na tėrheq te femra, rrallė edhe na lidh me tė.
Kolinsi

Gratė duhet tė jenė tė dashuruara, nė qoftė se duan tė mbesin tė bukura.
Bajeri

Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje.
Konfuē

Po tė kishim pritur tė takojmė gruan ideale, do tė kishim kaluar tėrė shekullin nė pritje.
Pitigrili

Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat.
Volteri

Ekziston vetėm njė mėnyrė qė tė duhen shumė gra: nga tė gjitha tė dashurosh vetėm njė.
Deveji

Gruaja duhet tė jetė lodėr, e pastėr dhe e lėmuar si guri i ēmuar, e ndriēuar me tė gjitha virtytet e njė bote qė ende nuk ėshtė kėtu.
Niēe

Heshtja dhe modestia janė stolia mė e bukur e gruas.
Euripidi

Gruaja ėshtė dėrdėllisėse dhe gėnjeshtare.
Taso

Nuk ka grua qė me kohė nuk do tė lėshojė pe.
Lili

Femra qė dashuron, nuk plaket shpejt.
Gorki

E metė themelore e personalitetit tė gruas ėshtė mungesa e ndjenjės pėr drejtėsi.
Shopenhaueri

Nė mes tė po-sė dhe jo-sė sė gruas unė nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.
Servantesi

Ėshtė rrezik i madh tė takosh femrėn qė tė kupton plotėsisht. Kjo gjithnjė pėrfundon me martesė.
Uajldi

Femrat nuk ta falin mossuksesin.
Ēehovi

Kur flisni me femrėn, dėgjoni para sė gjithash se ē'ju thotė me sy.
Brezhina

Ai qė nuk beson nė femrėn e vet tė vėrtetė, kėtė e bėn nga dyftyrėsia.
Fildi

Duhet tė ruhemi nga gratė engjėllesha, sepse njeriu nė fund gjithmonė martohet me ato dhe shkon drejt e nė ferr.
Moriaku

Askush s'flet ashtu si gruaja, gjėra njėkohėsisht tė ēiltėrta dhe tė thella.
Hygo

Fija e flokut tė njė gruaje ka mė shumė fuqi se gjashtė kuaj.
Shqipe

Gratė asnjėherė nuk e vėrejnė atė qė ne bėjmė pėr ato: pėrherė dallojnė atė qė nuk e bėjmė.
Kurtleni

Sikur natyra tė kishte krijuar ashtu si e bėn moda, femra nuk do tė ishte e lumtur.
Lespinase

Vajzat dhe gotat gjithnjė janė nė rrezik.
Nesini

Femrės i plaket sė pari fytyra,e pastaj zemra.
Mazhuraniqi

Femra e ndershme nuk mund ta pranojė gabimin qė nuk e ka bėrė.
Gitri

Tė gjitha gratė janė gjakpirėse.
Petronie

Gruaja ėshtė si qyteti: pėr ta pushtuar ėshtė shumė lehtė, pėr ta ruajtur ėshtė shumė vėshtirė.
Berto

Stili ka njė gjini, gruaja njihet me njė fjalė.
Marivo

Ka gra qė nuk duan t'u shkaktojnė vuajtje shumė burrave pėrnjėherė dhe dėshirojnė qė kėtė t'ia bėjnė vetėm njėrit: ato janė gra besnike.
Kapi

Gratė nuk zbukurohen aq shumė pėr meshkujt, sa kundėr grave.
Goldoni

Gruaja e menēur lejon burrin tė bėjė atė qė i pėlqen asaj.
Ulmani

Gruaja ėshtė enigmė, qėllimi i saj ėshtė fėmija.
Niēe

Askush nuk e njeh mė mirė njeriun se sa gruaja, e clia nuk e do mė.
Preveri

Gruaja mbetet pa fjalė vetėm kur puth.
O'Henri

Femra ėshtė nė gjendje qė nga asgjėja tė bėjė tri gjėra: kapelėn, sallatėn dhe skenėn bashkėshortore.
Tueni

Femrat mendojnė si mbretėrit, se tė gjithė u kemi borxh.
Balzaku

Nuk ėshtė e rendėsishme ēfarė thonė gratė, e rendėsishme ėshtė ēfarė heshtin.
Rilke

Vetėm e dhėna se gruaja ma zgjati dorėn ėshtė epokė nė jetėn time.
Dostojevski

Merrnie gruan, e cila nuk beson atė qė dashuron.
Valeri

Gratė janė paradoksi mė i madh nė jetėn time. Vetėm atėherė kur mė largohen, mė bėhen miq tė mirė.
Runi

Sikur gratė tė dinin sa ankohemi pėr to, shumė mė herėt do tė na braktisin.
Knzani

Gratė, pėr tė cilat dashuria ėshtė gjithēka, gjithnjė janė naive.
Zilahu

Nė qoftė se sopata nuk pret, mund tė farkohet, por nė qoftė se gruaja nuk do, asgjė nuk tė ndihmon.
Gorki

Sikur femrat tė udhėhiqnin botėn, ato do t'i flaknin tė gjitha armėt, pėrveē gjuhės.
Tuholski

Femra e dashuruar nuk i frikėsohet ferrit, por nuk e dėshiron as parajsėn.
Fransi

Femrat nuk janė krijuar qė tė jenė tė kuptueshme, por tė jenė tė dashuruara.
Parkeri

Femra duhet ta ruajė trupin si pasurinė, nė qoftė se dėshiron qė mashkulli tė ndihet si gjurmues i arit.
Formani

Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria.
Li Tai Po

Femrat janė si gjeneralėt: atyre nuk u intereson ē'humbje u ka kushtuar njė fitore.
Mimbo

Femrat e bukura u nevojiten vetėm dashnorėve dhe fotografėve.
Pikaso

Femra ėshtė nė gjendje tė jetojė qoftė edhe nga njė kompliment i vetėm.
Morgani

Femrat janė shumė tė dobėta sa tė mos keqpėrdorin dobėsitė e veta.
Zafari

Edhe kur ju pranon, edhe kur ju refuzon, femra ėshtė ēdoherė e lumtur qė e adhuroni.
Saksi

Femrat dashurojnė fitimtarėt, andaj i lejojnė edhe t'i pushtojnė.
Novalisi

Gruaja jashtė familjes ngjan me perandorinė e rrezikuar.
La Valeta

Njė gjė ėshtė e ditur: gratė e sjellshme janė edhe bashkėshorte mė tė rrezikshme.
Laube

Mė mirė tė biesh nė duar tė vrasėsit, sesa nė ėndrrat e gruas epshore.
Nife

Shumica e grave mė lehtė e kuptojnė martesėn pa dashuri, sesa dashurinė pa martesė.
Valeri

Nuk ka rrobė qė i rri mė keq gruas, sesa dėshira pėr t'u bėrė e urtė.
Luteri

Kur gruaja bėhet shkencėtare, atėherė diēka nuk ėshtė nė rregull.
Nife

Gratė mund tė japin aq miqėsi sa kanė huazuar nga dashuria.
Sfinoza

Kush ka vetėm njė grua, i ka tė gjitha gratė. Kush i ka tė gjitha, nuk ka as edhe njė.
Spanjolle


Nuk ka grua nė botė qė nuk dėshiron tė shkaktojė njė konflikt, sado i vogėl qoftė.
Kanti

Thirreni gruan si tė doni, por asnjėherė jo si nėnė.
Franceze

Tek zgjedhja e grave, si dhe nė planet ushtarake, vetėm njė gabim do tė thotė humbje fatale.
Midėltoni

Mos i thoni gruas se ėshtė e bukur. Thuajini se ėshtė ndryshe nga tė tjerat dhe do t'ju hapen tė gjitha rrugėt.
Renardi

Vetėm gruaja mund tė qajė dhe tė qeshė pėr tė njėjtėn aryse.
Molieri

Gratė e bukura kurrė nuk dyshojnė nė inteligjencėn e vet, por gratė inteligjente ēdoherė dyshojnė nė bukurinė e vet.
Dankani

Graja duhet tė bėhet shėrbėtore, e jo zotėri.
Zafari

Fatkeqėsi e madhe ėshtė t'i takosh gratė qė ende nuk i njeh mirė.
Moriaku

Disa gra janė si cigarja e ndezur: nė qoftė se nuk e kap nga ana e duhur, digjesh.
Tuholski

Asnjėherė nuk jam martuar, sepse i respektoj shumė gratė.
Sordi

Jeta e gruas ėshtė e zbrazėt, nė qoftė se nuk e plotėson dashuria.
Stoni

Nė qoftė se njeh vetėm gruan tėnde qė do, njeh tė gjitha gratė.
Tolstoi

Kur nuk janė mė objekt pėrgojimesh, gratė fillojnė vetė tė marrin nėpėr gojė.
Augeri

Njė nuse e re pa burrė nė shtėpi ėshtė mė keq se njė ushtri pa gjeneral, ose njė fortesė pa komandant.
Servantesi

Gratė i ka bėrė llafazane pushteti i burrave, qė ua ka rrėmbyer gjithēka, pėrveē gjuhės.
Xoxa

Nė ēdo rast nderoni gruan, sepse ajo ėshtė edhe nėna juaj.
Guareski

Grua ideale ėshtė ajo qė, edhe pse s'ju qėndron besnike, kujdeset pėr ju aq shumė si t'ju kishte dashnor.
Askardi

Kush mund ta udhėheqė njė grua, mund tė udhėheqė njė popull.
Balzaku

Po tė mos frynte era nė det nuk do tė kishte stuhi, por edhe anija nuk do tė lėvizte. Po tė mos ishte gruaja nė botė, asnjėri nuk do tė ishte i mjerė, por nuk do tė ishte as njeriu.
S. Frashėri

Kur njė grua dėshiron rastėsisht ta konsiderojnė tė menēur ajo me njė gjest kėsisoji vetėm e dyfishon budallallėkun e vet.
Roterdami

Femra gjithmonė mbetet fėmijė e madhe.
Ruso

Sa tė pėrshtatshme do tė ishin gratė sikur tė mė dėshironin tė jenė fatlume me ēdo kusht.
Ashardi

Femrat e dashuruara i falin me lehtė indiskrecionet e mėdha, sesa tradhėtitė e vogla.
Grasi

Natyra e femres nuk ėshtė krijuar pėr dėshirėn e ēastit, por pėr gėzimin e pėrjetėsisė sė njerėzimit.
Xoxa

Para femrės sė bukur dhe para parave tė shumta nuk ka frenim.
Gaga

Femrat dėshirojnė tė bėhen tė barabarta me kusht qė tė drejtat e tyre specifike tė pėrforcohen mė tej.
Ozborni

Femra shpesh i kushton mė tepėr rėndėsi faktit si e shikojnė atė qė ajo e do, sesa faktit sa sheh ajo.
Stendali

Femra ėshtė person qė nuk di tė luajė asnjė lojė, por qė fiton gjithmonė.
Stendali

Mashkulli i vėrtetė dėshiron rrezikun dhe lojėn. Pėr kėtė arsye e do gruan si lodrėn mė tė rrezikshme.
Niēe

Dėshironi tė dini a janė meshkujt inteligjentė burra tė mirė? Por, e dashur zonjė, meshkujt inteligjentė nuk martohen.
Xheromi

Disa meshkuj kanė atė qė e kanė merituar, tė tjerėt janė tė pamartuarit.
Valeri

Mashkulli, kur fejohet, ėshtė si muaji maj, kurse kur martohet si muaji dhjetor.
Shekspiri

Pse njeriu tė mos e dojė gruan e vet, kur edhe ashtu i do gratė e tjera.
Dyma

Mashkulli mund tė jetė fatlum me ēdo femėr, derisa nuk e dashuron.
M. Kolinsi

Pėr femra duhet t'u flitet vetėm meshkujve.
Niēe

Meshkujt dinė vetėm tė mendojnė, kurse femrat kuptojnė, por nuk mendojnė.
Tagora

Mashkulli mund tė hasė grua, e cila nuk ka pasur asnjė lidhje dashurie, por rrallė has ndonjė, e cila ka pasur vetėm njė lidhje.
La Roshfuko

Femrat dashurojnė sa munden, meshkujt sa dėshirojnė.
Grafi

Femra me tė kaluar dhe mashkulli me tė ardhme nuk janė kombinim i keq.
Fonda

Arin e provojmė me zjarr, gruan me ari, kurse mashkullin me grua.
Pitagora

Femra sheh thellė, mashkulli larg.
Grabe

Mashkullin gjithmonė e tėrheq mė tepėr gruaja qė interesohet pėr tė, sesa gruaja qė ka kėmbė tė bukura.
Kurtleni

Gruaja ėshtė e lumtur dhe realizon gjithēka qė do kur e pushton mashkullin: sė kėndejmi pjesa mė e madhe e jetės sė saj i ėshtė kushtuar pėrvetėsimit tė shkathtėsisė sė pushtimit tė meshkujve.
Tolstoi

Ekzistojnė dy lloj njerėzish, qė nuk dinė asgjė pėr gratė: meshkujt e martuar dhe tė pamartuarit.
Sagani

Pėrse femrat e bukura martohen me meshkuj tė mėrzitshėm? Sepse meshkujt inteligjentė nuk martohen me femra tė bukura.
Momi

Gruaja i sjell burrit vetėm dy ditė lumturi: ditėn qė martohet dhe ditėn qė e pėrcjell nė varr.
Aristofani

Disa gra sillen ndaj burrave si policia e kufirit: njė palė i dėbojnė, tė tjerėt i lejojnė tė kalojnė kufirin.
Nesini

Femrat kanė trilluar dashurinė, ndėrsa meshkujt vetėm martesėn dhe besnikėrinė.
Valeri

Po desh t'i kuptosh meshkujt, studio femrat.
Franceze

Gruaja duhet tė falenderojė perėndinė kur e ka burrin me tė meta: burri pa tė meta ėshtė spektator i rrezikshėm.
Halifaksi

Tė gjithė meshkujt e martuar janė pronė e gruas, ky ėshtė i vetmi definicion i drejtė se ē'ėshtė pasuria e vėrtetė e gruas sė martuar.
T. Bernardi

Mė e mira armė qė tė mundni gruan ėshtė kapela juaj, merreni dhe ikni.
Banymm

Tė arsimosh njė mashkull do tė thotė tė arsimosh njė person; tė arsimosh njė femėr, do tė thotė tė arsimosh njė shoqėri.
Gandi

Mashkulli propozon kurse femra zgjedh.
Kierkeoardi

Grua moj, burri yt nuk kėrkon bukuri, por njė mori virtytesh.
Eurtfidi

Femra qė i lejon mashkullit puthjen, nuk do t'i privojė edhe tė tjerat.
Franceze

Mashkulli nė gjithėēka qė bėn ka parasysh qėllimin, kurse femra mashkullin.
Grafi

Sikur meshkujt tė ishin dashnorė tė mrekullueshėm siē flasin, femrat s'do tė kishin kohė as tė krihen.
Gitri

Nganjėherė femra fsheh nga mashkulli dashurinė qė ndien pėr tė, ndėrsa nė tė kundėrtėn artificializon dashurinė qė fare s'e ndien.
La Bryeri

Mashkulli ėshtė mė i dobėt, kur femra e bukur i thotė me ledhati, je i fortė.
Bartoni

Zoti e krijoi femrėn pėr dobi tė mashkullit.
Tenisoni

Arkeologu ėshtė bashkėshorti mė i mirė qė mund tė ketė gruaja: sa mė e vjetėr tė jetė ajo, ai mė tepėr interesohet.
A. Kristi

Gruaja bart ēdo barrė nėse ia ka ngarkuar burri.
Aristoteli

Femrat nuk mund ta ēmojnė mashkullin e menēur pėrderisa nuk martohen me ndonjė budalla.
Safiri

Femra mund t'i bėhet mikeshė mashkullit vetėm me kėtė radhė: sė pari e njohur, pastaj dashnore, e mė pastaj mikeshė.
Ēehovi

Femra qė e dashurojnė dhe e cila dashuron, ėshtė e lumtur dhe nuk dėshiron tjetėr. Mashkulli qė e dashurojnė dhe i cili dashuron gjithandej dėshiron edhe gjėra tė tjera.
Kurtleni

Sikur tė mos ekzistonin meshkujt, femrat kurrė nuk do tė fjaloseshin.
Let Bryeri

Kur gruaja ka burrė tė mirė, kjo shihet nė fytyrė.
Gėte

Gjėja mė e rendėsishme nė jetė pėr mashkullin ėshtė fama, kurse pėr femrėn dashuria.
Balzaku

Nė botė ekzistojnė edhe gjėra tė tjera, jo vetėm lidhje dhe ndarje mes meshkujve dhe femrave.
Tagora

Mashkulli ėshtė xheloz nė qoftė se puth, femra edhe nė qoftė se nuk puth.
Kanti

Gjėja qė e preokupon gruan nuk ėshtė tirania e burrit, por zemėrgjerėsia ndaj saj.
Mishle

Bota urdhėron gratė, ne urdhėrojmė botėn, kurse gratė neve.
Klintoni

Fati mė i madh pėr gruan ėshtė nė qoftė se me burrin jeton sė bashku dhe nė harmoni.
Euripidi

Unė kėshtu e paramendoj botėn ideale, ku tė gjithė do tė ishin tė lumtur: tė gjitha femrat duhet tė jenė tė fejuara, kurse tė gjithė meshkujt tė pamartuar.
Gabori

Mashkulli ka aq vjet sa ndihet, kurse femra aq sa shihet.
Bergmani

Pak di mashkulli qė i tregon femrės tėrė ato qė di.
Fuleri

Shtėpia ėshtė burg pėr gruan, kurse ofiēinė pėr burrin.
Shou

Meshkujt kanė dėshirė tė jenė dashnorė tė parė tė femrave, ndėrsa femrat pajtohen edhe kur ėshtė dashuria e tyre e fundit.
Vilde

Mashkulli ėshtė gjuetar, kurse femra pre e tij.
Tenisoni

S'ka lumturi pa grua.
Indiane

Nė qoftė se ke grua tė mirė, tė tjerat s'tė duhen fare.
Eskimeze

Gruaja ėshtė si hija: Nė qoftė se vrapon pas saj ajo largohet, nė qoftė se ik prej saj ajo vrapon pas teje.
Gruziane

Ēdo grua ėshtė e bukur nė errėsirė, prej largėsie dhe nėn ombrellė.
Japoneze

Gruaja qė sjell pajė, sundon burrin.
Latine

Gruaja pa mashkull si ara e palėruar.
Novosibiriane

Mashkulli ėsht si lumi, kurse gruaja si liqeni.
Kurde

Gruaja, kur bisedon me njė mashkull, shikon tė dytin, por mendon pėr tė tretin.
Sanskrite

Me grua tė keqe mashkulli plaket shpejt.
Baske

Mashkulli pa grua si ati pa shalė.
Vietnameze

Le t'i ruajė zoti gratė e kėqija, kurse tė mirat ruajini vetė.
Hebreje

Edhe gruan mė tė mirė e prish liria e tepėrt.
Ruse

Shtėpia pa grua si mulliri pa ujė.
Armene

Njė vajzė dhe njė palė rrobe qė i shohim shpesh e humbin vlerėn.
Angleze

Rrahe gruan ēdo mėngjes, nėse ti nuk e di shkakun, ajo vetė do ta kuptojė.
Ambe

Ai qė flet keq pėr gruan e vetė, ēnjerėzon vetveten.
Skotlandeze

Gruaja qan kur martohet, kurse burri qan mė vonė.
Polake

Kush do tė jetojė qetė, le tė mos martohet me tė bukurėn e fshatit.
Portugeze

Dashurinė falja gruas, kurse besimin nėnės.
Irlandeze