.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Aforizma - AFORIZMA - PĖR NJERIUN

AFORIZMA

Valentin BATALAKU  - Slloveni

 

  

 

AFORIZMA PĖR NJERIUN

 

 

 

Armikut dhe erės tregoji gjoksin.
Shqipe

Armiku mbetet armik, edhe i vdekur qoftė.
I.Kadare

Me njė armė tė zbrazėt mund ta trembėsh armikun, por nuk mund ta zhdukėsh.
Xoxa

Armikun barte nė shpinė derisa tė fitosh atė qė kėrkon nga ai.
Mahabharata

Mė mirė ėshtė tė njohėsh armikun se mikun.
Latine

Kush ka tre armiq, sė paku me njerin duhet tė pajtohet.
Gjermane

Nuk ėshtė armik vetėm ai qė bėn njė tė keqe, por edhe ai qė ka atė qėllim.
Ruso

Ēdo njeri ka armiq.
Cankari

Kur nuk ka armiq nuk ka as lavdi.
Balzaku

Kur flet pėr armikun tėnd mos harro se njė ditė mund t'i bėhesh mik.
Periandri

Duani armiqtė, sepse ata flasin pėr gabimet tuaja.
Franklini

Fakti qė kemi armiq tregon qartė se kemi edhe merita.
Beme

Miqtė i zgjedhim sipas pamjes, tė njohurit sipas karakterit, ndėrsa armiqtė sipas menēurisė.
Uajldi

Mendimet qė kanė armiqtė pėr ne janė mė afėr tė vėrtetės, se ato qė kemi pėr veten.
Briani

Kushdo qė hamendet ėshtė armiku im.
Bonoparti

Me tė rrezikshmit janė armiqtė, pėr tė cilėt njeriu nuk mendon se duhet tė ruhet prej tyre.
De Goli

Suksesi mė i madh i kundėrshtarit tėnd ėshtė nė qoftė se edhe ty tė bind pėr atė qė flet.
Parkeri

Askush tė mos lavdėrohet se nuk ka armiq, kjo vetėm tregon se ai nuk ka kurrfarė vlere.
Burzhari

Pėr armikun mos fol keq, por mendo.
Latine

Nė familjen e harmonishme, lumturia vjen vetvetiu.
Kineze

Derrit dhe dhėndėrit mjafton t'u tregosh shtėpinė vetėm njė herė. Herėt e tjera do ta gjenė vetė.
Spanjoll

Tė gjitha familjet e lumtura janė tė njėjta. Tė gjitha tė palumturat - nė mėnyra tė veēanta.
Tolstoi

Lehtė ėshtė tė sundosh mbretėrinė, vėshtirė ėshtė familjen.
Kineze

S'ėshtė vėshtirė tė bėhesh baba, por vėshtirė ėshtė tė jesh baba.
Bushi

Ashtu si nė dashuri, edhe nė marrėdhėniet e fėmijėve me prindėrit, mė i dobėt ėshtė ai qė do mė shumė.
Ruso

Mė lehtė ėshtė tė luftosh, se sa ta rritėsh njė fėmijė bonjak.
Gaga

Fėmija ushqehet me qumėsht dhe lėvdata.
Lambi

Fėmija e parė ėshtė vazhdimėsia e kukullės sė fundit.
Hygo

Fėmijėt janė gjykatėsit tanė tė ardhshėm.
Gorki

Pija qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė uji; fruti qė nuk tė mėrzitet kurrė ėshtė fėmija.
Indiane

Shėrbimi mė i madh qė mund t'u bėjė fėmijėve njė baba ėshtė tė dojė nėnėn e tyre.
Merime

Fėmija ėshtė libėr nė tė cilin lexojmė dhe nė tė cilin duhet shkruar.
Rosegjeri

Jepini fėmijės mė shumė liri: le tė vrapojė, le tė kėrcejė, le tė jetė i lirė, le tė luajė dhe tė argėtohet, le tė mos jetė asnjėherė nė qetėsi.
Ruso

Fėmijėt marrin grushta qė u takojnė prindėrve.
Italiane

Babai duhet tė jetė shok dhe person i besuar, e jo tiran i fėmijėve.
Xhoberti

Fėmijėt njihen me fatkeqėsitė pėrmes njerėzve.
Bitshlari

Nė ditėn e lindjes sate lulėzuan tė gjitha lulet e botės.
Spanjolle

O, vite tė lumtura. Kush nuk do edhe njė herė tė bėhet fėmijė!
Bajroni

Fėmija ėshtė i vetmi qė pėrjeton botėn nė mėnyrė tė vėrtetė, tė gjitha tė tjerat janė artificiale.
Belou

Ēupėza pa kukulla ėshtė si gruaja pa fėmijė.
Hygo

Meqenėse i durojmė gabimet e miqve tanė, pse tė mos i durojmė pra edhe gabimet e fėmijėve tanė.
Plutarku

A e dini cila ėshtė mėnyra mė e sigurt pėr tė ēuar fėmijėn tuaj nė fatkeqėsi? Lejojeni tė bėjė gjithnjė ē'dėshiron.
Ruso

Shoku mė i pavlefshėm ėshtė ai, i cili, pėr njė fjalė qė ka dėgjuar pėr shokun e tij, nuk e do mė atė.
S.Frashėri

Miku ėshtė pasuria mė e madhe nė jetė.
Latine

Ha me miq, por mos lidh punė me ta.
Armene

Mė tė ēmuar janė ata miq, qė nuk i njohim mirė.
Arcibe

Nuk e ke mik atė qė tė lavdėron, por atė qė tė kritikon.
Sllovene

Nevoja zbulon a ke miq apo vetėm emrat e tyre.
Publie Sir

Miqėsia ndėrpritet kur futet borxhi.
Labishi

Kujdesi ėshtė rruga mė e mirė pėr miqėsinė.
Spenseri

Nė qoftė se je rob, nuk mund tė jesh mik. Nė qoftė se je tiran, nuk mund tė kesh miq.
Niēe

Edhe miqve duhet t'u themi tė vėrtetėn nė sy.
Cankari

Fati na jep prindėrit, kurse miqtė i zgjedhim vetė.
Moriaku

Miqtė janė si shalqini: pėr tė gjetur njė tė mirė, duhen provuar disa.
Merime

Ēdokush mund t'ju tregojė sa dhen e dhi ka, por jo sa miq.
Sokrati

Njeriu duhet ēmuar si pėrkah numri i armiqve qė ka, ashtu edhe pėrkah numri i miqve.
Rishele

Mė thuaj kė ke mik, se ai mė tregon kush je ti.
Averēenko

Mė mirė pa miq, se sa me miq tė kėqinj.
S.Drini

Kemi mė pak miq se mendojmė, kurse mė shumė sesa dimė.
Stali

Dashuria e vėrtetė ėshtė e rrallė, miqėsia e vėrtetė ėshtė edhe mė e rrallė.
Lct Roshfuko

Fati formon miqėsi, ndėrsa fatkeqėsia e provon
Seneka

Eshtė rrezik i madh t'i njohėsh mirė miqtė e tu.
Uajldi

Pa shokė dhe me shokė, njerėzit kurrė nuk janė tė kėnaqur.
Xhefersoni

Ai qė ėshtė i sinqertė nė shoqėri, nuk angazhohet tė bėj miq, por tė bėhet mik.
K.Simoni

Mė me dėshirė do tė bėhesha gjykatės nė ndonjė shqyrtim mes dy armiqve tė mi, se sa mes dy miqve.
Biasi

Armiku i armikut tim nuk ėshtė miku im.
Kaneti

Miku i rremė ėshtė si hija, qė na ndjek vetėm derisa ndrit dielli.
Dosi

Njeriu kurrė nuk mund t'i bėhet mik ndonjė femre, nėse mund t'i bėhet dashnor.
Balzaku

Ai qė imponohet nė jetė shumė i afėrt, nuk ėshtė gjithmonė i denjė tė na bėhet mik.
Plutarku

Mik ėshtė ai qė na duron me tė gjitha tė metat.
Latine

Plaga qė shkaktohet nga miku, asnjėherė nuk shėrohet.
Kineze

Ish miku ėshtė mė i rrezikshėm se armiku.
Ruse

Nga alkooli mund tė dehemi nė fillim, nga miqtė nė fund.
Zoshēenko

Mik ėshtė ai njeri qė ka armiq tė njėjtė si ju.
Linkolni

Vetėm dora e mikut e nxjerr therrėn nga zemra.
Zafari

Mikun veēan kritikoje, por nė shoqėri lavdėroje.
Latine

Shpesh varrosen miqėsitė, e jo miqtė.
Mirabo

Nė fatkeqėsinė e miqve tanė gjejmė diēka qė na gėzon.
Ruso

Miqtė tuaj nuk dinė shumė gjėra, mirėpo dinė ē'tė bėjnė po tė jenė nė vendin tuaj.
De Sika

Kush kėrkon miq pa teke, mbetet pa miq.
Xh.Elioti

Nė qoftė se ia thua ndonjė fshehtėsi mikut tėnd, mendo se edhe ai e ka mikun e vet.
Nesini

Nė qoftė se dėshiron ta ruash fshehtėsinė prej armiqve, ruaje prej miqve.
Lilienkroni

Shumica e njerėzve kėnaqen me inferioritetin e miqve tė mirė.
Klemanso

Mua nuk mė duhet miku, qė pajtohet me gjithēka dhe ēdo gjė e miraton me kokė, sepse kėtė edhe hija ime mund ta bėjė shumė mė mirė.
Plutarku

Qė tė ekzistojė miqėsia duhet t'i besojmė njeri-tjetrit, e qė tė bsojmė duhet tė jemi miq.
Tolstoi

Nuk ka njeri mė tė rrezikshėm, se sa miku budalla.
La Fonteni

Nė qoftė se para ēdo shėrbimi miqėsor menjėherė mendon falenderimin, atėhere nuk ke dhuruar, por ke shitur.
Dostojevski

Platon je miku im apo jo? Dhe prapė mė vlerėson.
Guareski

Hallet ua tregojmė vetėm miqve tė mirė.
Madagaskarase

Miqėsia nuk ka zėvendėsim.
Shileri

Miku duhet t'i durojė dobėsitė e mikut.
Shekspiri

Miqėsia duhet tė jetė e pavdekshme, armiqėsia e vdekshme.
Livie

Miku i tė gjithėve nuk ėshtė miku i askujt.
Shopenhaueri

Eshtė keq tė hetosh se nuk ke miq, atėhere kur ata vėrtetė tė duhen.
Plutarku

Mos ua thuaj miqve tė tu atė qė armiqtė e tu nuk duhet ta dinė.
Shou

Sa mė shumė i duam miqtė tanė, aq mė pak i miklojmė.
Molieri

Frenoni orekset tuja, o miqtė e mi, sepse edhe kėshtu do ta pushoni natyrėn e njeriut.
Dikensi

Plaga qė tė krijon miku kurrė nuk shėrohet.
Kineze

Kemi tri kategori tė miqve: ata qė janė indiferentė, ata qė janė tė pakėndshėm dhe ata qė urrejmė.
Shamfori

Forca e njeriut tregohet nė fatkeqėsi, besnikėria e mikut nė fortunė.
Kerneri

Sa je i lumtur ke shum miq, por kur vinė kohėrat e kėqija mbetesh vetėm.
Ovidi

Kam pasur miq- mė vdiqėn, takova tė rinj- mė falni.
Kafka

Nėna ėshtė drita e shtėpisė.
Shqipe

Nėna, qoftė edhe e keqe, ėshtė gjithmonė nėnė.
Bethoveni

Vetėm diēka ėshtė mė e bukur dhe mė e mirė se femra nė botė, kjo ėshtė nėna.
Shefeti

Dora qė pėrkund djepin ėshtė ajo qė rrotullon fatin e njerėzisė, sepse ajo dhe vetėm ajo e drejton jetėn kah horizontet e ndritura ose tė errta.
H.Stėrmilli

Mashkulli ka tė sigurt vetėm njė dashuri - dashurinė e nėnės.
Berne

Fati i ardhshėm i fėmijės ēdoherė ėshtė vepėr e nėnės.
Bonaparti

Nėna te fėmija, zakonisht, puth mė shumė veten se fėmijėn.
Niēe

Pa diell nuk ka lule, pa dashuri nuk ka fat, pa grua nuk ka dashuri, pa nėnė nuk ka poetė, as heroj.
Gorki

Nėna e mirė nuk pyet a dėshiron, por jep.
Angleze

Nėna e tė vrarit fle, por nėna e dorasit nuk ka gjumė tė qetė.
Arabe

Nėna nė sytė e fėmijės nuk ėshtė grua, por pishė e ndezur fanar.
Tarketi

E tėrė ajo qė ėshtė e bukur te njeriu ėshtė krijuar prej rrezeve tė diellit dhe prej qumėshtit tė nėnės, dhe kjo na mbush me dashuri, pėr jetė.
Gorki

Dashurinė nė tokė e krijoi nėna.
Petrarka

Njeriu i keq ėshtė fatkeqėsi e vendit tė vet.
Shqipe


Lum ai qė nuk harron epigramin: "Njeri, njih veten".
A.Moisiu

Ėshtė vėshtirė tė jesh njeri.
H.Sulejmani

Njeriu nuk ha pėr tė rrojtur, por jeton pėr tė ngrėnė.
N.Bulka

Ashtu siē ėshtė arti i vėrtetė gjithmonė i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu qė bart kurdoherė mendime tė reja.
Spasse

Njerėzit s'shtrojnė pyetje kur s'janė tė nxitur prej dhembjes apo dashurisė.
R.Qosja

Shpeshherė njerėzit e kėqij janė si qentė e dobėt: po ike tė sulen mė keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa

Njeriu ėshtė i mrekullueshėm sa ėshtė fėmijė.
H.Sulejmani

Ēdo njeri ėshtė i dhėnė pas njė diēkaje dhe sa mė e rėndėsishme tė jetė ajo "diēka" sa mė e madhe, aq mė e ēmuar ėshtė jeta e njeriut.
R.Qosja

Askush s'mund tė lavdėrohet se do tė mund tė jetonte edhe pa njerėz.
Prydoni

Bėhuni si ora e saktė, por mos u bėni si ora qė ēdokush t'ju kurdisė.
Pitagora

Njeriu ėshtė vetėm fėmijė mė i rritur.
Drajdeni

Nė zemrėn e ēdo njeriu fshihet luani.
Turke

Ēdo gjė do pėrkushtuar njeriut. Vetėm jo njerėz tė tjerė.
Leci

Njeriu nė jetė ėshtė shpesh bagazh, tė cilin e pėrdorin tė tjerėt.
Shibėli

Mė mirė ėshtė tė njohėsh njerėzimin nė pėrgjithėsi, se sa njeriun nė veēanti.
La Roshfuko

Njeriu, nė tė njėjtėn kohė, ėshtė turpi dhe nderi i natyrės.
Pafi

Absurde ėshtė t'i klasifikosh njerėzit nė tė mirė dhe tė kėqij. Ata janė ose intersantė ose monotonė.
Uajldi

Hidhėrohem pėr ty, e jo kundėr teje, njeri.
Jozhefi

Nė qoftė se njerėzve u mirrni iluzionet, atėhere ēfarė kėnaqėsi u mbeten?
Volteri

Njeriu ėshtė i tillė, si ėshtė shoqėria nė tė cilėn vepron.
Euripidi

Njerėzit e ligj japin kėshillat mė tė mira.
A.Kristi

Nė botė ekzistojnė dy lloj njerėzish: inteligjentė tė pafe dhe fetarė pa inteligjencė.
Aragoni

Njerėzit janė si bimėt: nuk rriten mirė nėse nuk u kushtohet kujdesi i duhur.
Monteskie

Ekzistojnė shpirtėra tė fėlliqur, tė brumosur nga llumi i bėrllogut, tė dashuruar pas fitimit e interesit, po ashtu siē ekzistojnė edhe shpirtėra tė bukur, tė dashuruar pas lavdisė e virtytit.
La Bryeri

Njė njeri nuk ėshtė asgjė mė shumė se tjetri, nėse nuk bėn diēka mė shumė se ai.
Servantesi

Njeriu i pėrzermėt ėshtė si njė pemė e hijshme qė bėn hije tė ushqen e tė ngroh.
Rumune

Vlera e njeriut ėshtė kuantiteti i energjisė morale, intelektuale dhe fizike qė gjenden nė krahėrorin e tij.
Ruizi

Njerėzit dinakė urrejnė shkencėn e adhurojnė primitivizmin, kurse tė menēurit kėtė e shfrytėzojnė.
Bekoni

Kurrė mos i beso njeriut qė flet mirė pėr secilin.
Xh.Kolinsi

Tė jesh njeri, disi rol i vogėl.
Kornadi

Preokupimi mė fisnik i njeriut ėshtė njeriu.
Lesingu

Njerėzit, tė gjithė janė vėllezėr.
Feneloni

Njeriu ėshtė stoli nė botė.
Gorki

Njeriu qė nuk mendon e planifikon pėrpara, do t'i dalin telashe posa tė kalojė prakun e derės sė vet.
Konfuēi

Nuk ka send i cili nuk e ka vendin e vet dhe nuk ka njeri i cili nuk e ka ēastin e vet.
Talmudi

Njė mori njerėzizh e konsiderojnė veten tė sėmurė edhe pse nuk janė, e njė mori tjetėr e konsiderojnė veten tė shėndoshė edhe pse nuk janė.
Lihtenbergu

Ēdo njeri ėshtė i rendėsishėm pasi vdes.
Hobsi

Njeriu mbizotėroi natyrėn para se tė mėsonte tė mbizotėrojė vetveten.
Shvajceri

Njeriu qė pėrpiqet tė arrijė idealin e vet, i ngjan udhėtarit, i cili nė mbrėmje hip nė kodėr, kur nuk ėshtė mė afėr yjeve, por i sheh mė bukur ata.
Taneri

Nė ēaste tė vėshtira lindin njerėz tė mėdhenj.
Hygo

Perėnditė caktuan qė, para suksesit, njeriu tė djersitet.
Hesiodi

Unė jam sė pari njeri e mandej franceze.
Monteskie

Eva dhe Adami kanė qėnė origjinalė, kurse ne jemi vetėm kopje.
Zhukovski

Njeriu sa mė pak ėndėrron aq mė pak beson.
Menkeni

Njeriu qė ėshtė shumė i mirė pėr botėn, shpesh nuk ėshtė i mirė pėr familjen e vet.
Mani

Lumin do ta njohėsh nė qoftė se noton, njeriun nė qoftė se bisedon.
Eilke

Njeriu bėhet i menēur mė shumė prej marrėzive tė tė tjerėve,sesa prej dijes sė vet.
Dode

Njeriu mund tė bėjė gjithēka, vetėm nė qoftė se do.
Gorki

Asnjė njeri nuk mund ta kuptojė atė qė nuk e ka pėrjetuar.
Hese

Unė ende nuk kam takuar njeri prej tė cilit nuk mund tė mėsoj diēka.
Mirabo

Njeriu mund tė ndalet duke u ngjitur, por jo kur bie.
Bonoparti

Njerėzit mė tė shkolluar nuk janė edhe mė tė menēurit.
Ēoseri

Janė njėsoj tė parrezikshėm, njerėzit e menēur dhe budallenjtė. Tė rrezikshėm janė vetėm gjysmė tė marrėt dhe gjysmė tė menēurit.
Gėte

Duhet kėrkuar e mira te ēdo njeri.
Shlesingeri

Njeriu ėshtė krijesė qė, nė esencė, ėshtė i pakėnaqur me tė tjerėt.
Ēehovi

Njerėzit duhen kur nuk njihen.
Fransi

Parajsa nuk ėshtė lart, ajo ėshtė nė zemrėn e njeriut.
Dali

Mė shumė e dua njeriun e paarsimuar por tė ēiltėr, se sa tė arsimuar por tė poshtėr.
Petrarka

Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Remarku

Roli i vėrtetė i njeriut ėshtė tė jetojė, e jo tė ekzistojė.
Londoni

Njeriu qė nuk ka vuajtur, nuk di tė falė.
Tomazeu

Sa mė shumė i njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt.
De Goli

Njeri, njihe veten.
Sokrati

Unė nuk njoh asgjė mė tė mirė, mė tė harmonishme dhe mė interesante se njeriun.
Gorki

Njerėzit e kėqij, kur janė tė lumtur, bėhen tė padurueshėm.
Eskili

Nėse duam tė civilizojmė njė njeri, sė pari do filluar nga gjyshja e tij.
Hygo

T'i kuptosh tė tjerėt ėshtė punė e mirė, por tė kuptosh vetveten ėshtė punė edhe mė e mirė.
Lao Ce

Ēdo njeri, po tė dėshironte tė jetė i ditur sa dėshiron tė jetė i bukur, injorantė nė botė nuk do tė kishte.
Konjuēi

Njeriu pa plan ėshtė si anija pa timonier.
Esheri

Pesimist ėshtė njeriu qė nga dy tė kėqija zgjedh-tė dyjat.
Stanislavski


Ēdo gjė ėshtė njerėzore, sepse bėhet nga njeriu.
Cezari

Mendoj se pėrkufizimi mė i mirė i njeriut ėshtė: dykėmbėsh i pamiradishėm.
Dostojevski

Sjellja e njeriut ėshtė pasqyrė, ku gjithsecili tregon fytyrėn e vet.
Gėte

Njeriu pa shokė si e majta pa tė djathtėn.
Avisebroni

Koha e tregon njeriun e ndershėm, kurse tė keqin e njeh pėr njė ditė.
Sofokliu

Njeriu dallohet sipas veprės dhe punės sė vet.
Sartri

Mosha 50 vjeēare ėshtė ajo, nė tė cilėn njerėzit bėjnė seriozisht atė qė nė moshėn 25 vjeēare do t'i shtynte tė pėlcisnin nga gazi.
Floberi

Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte

Me kė tė jem, nė mos vetėm me njerėzit qė vuajnė.
Konfiiēi

Njeriu nuk mund tė bėhet ēdo herė hero, por mund tė bėhet njeri.
Spenseri

Njeriu ėshtė perėndi pėr njeriun, po qe se i njeh obligimet.
Cecilstaciu

Nuk e kupton mirė njeriun ai qė s’di, se prej njeriut varet fati i njeriut.
Brehti

Nėse njerėzit nuk kthehen asnjėherė kah tė parėt e tyre, nuk do tė gėzohen as pėr trashėgimtarėt e vet.
Eurke

Unė mahnitem duke folur pėr tė vėrtetėn mbi njerėzit, sepse s'ka asgjė mė qesharake se kjo.
Shoi

Disa njerėz mbajnė votėr tė madhe nė shpirtin e tyre, por kurrė nuk vjen kush pėr t'u ngrohur nė tė.
Van Gogu

Njerėzit pėrēmojnė atė qė s'e kuptojnė.
Gėte

Njeriu i pafat, edhe kur bie nė pupla, e then kokėn.
Shqipe

Sa hiē ėshtė njeriu krahasuar me gjithėsinė.
Ēehovi

Ndoshta ligjet as qė na nevojiten: njerėzve tė drejtė nuk u duhen, e tė kėqijtė nuk mund t'i harmonizojnė.
Demosteni

Sa qetėsi do tė mbretėronte sikur njerėzit tė thonin vetėm atė qė dinė.
Ēapeku

Njeriu ēdoherė mund tė bėjė diēka nga ajo qė kanė bėrė prej tij.
Sartri

Njeriu duhet tė ndalet para se t'i ketė thėnė tė gjitha. Tė shumtėt i kanė thėnė tė gjitha, para se t'ia fillonin.
Kaneti

Njeriu mund tė jetė i drejtė pėr tė tjerėt, por asnjėherė me veten.
Kabusi

Tė tė mos vijė keq nėse nuk tė njohin njerėzit, por pėrkundrazi - qė nuk i njeh ti ata.
Kineze

Njerėzit i urrejnė atė qė mbjellin nė ta ndjenjėn e inferioritetit.
Ēesterfildi

Nėse njėrėzit sjellin guxim nė jetė, bota do t'i vrasė ata, do t'i thyejė, prandaj edhe i vret.
Heminguei

Sikur tė mund t'i bindja njerėzit tė mė frikėsohen, me kėnaqėsi do t'i bindja tė mė duan.
Nobeli

Nė mesin e ca njėrėzve ėshtė pėrēmim tė tregosh talentin.
Prevevi

Njeriu qė ka shumė tė flasė me veten, u largohet bisedave me tė tjerėt.
Berne

Asnjėherė njeriut nuk i nevojitet mė shumė mėnēuri, sesa atėherė kur ka punė me mendjelehtėt.
Kineze

Asgjė nuk mund tė na bindė se arti ėshtė i pavdekshėm. Bota mund tė jetojė edhe pa letėrsinė. Mirėpo, mė lehtė do ta kishte edhe pa njeriun.
Sartri

S'ėshtė fatkeqėsi tė jesh i njohur pėr keq tek njerėzit, fatkeqėsi ėshtė t'i njohėsh keq njerėzit.
Konfuēi

Njeriu qė tė shpie kah vepra e mirė ėshtė njėsoj si ai qė e bėn.
Muhameti

Njeriun nuk e ndihmon duke i dhėnė ēdo ditė peshk pėr tė ngrėnė, por duke e mėsuar tė zėrė peshk.
Kineze.

Njeriu lind i lirė, ndėrsa tėrė jetėn ėshtė nė pranga.
Ruso

Njeriu i kuptueshėm i pėrshtatet botės, i pakuptueshmi vazhdimisht mundohet t'ia pėrshtasė botėn vetvetes.
Shou

Njerėzit qė s'i kundėrshtojmė kurrė janė ose ata qė mė sė shumti i duam, ose ata qė mė sė paku i respektojmė.
Kroēe

Njerėzit janė si pjeshkat e dardhat, bėhen tė ėmbla pak para se tė fillojnė tė prishen.
Holmsi

Njerėzit ndahen nė dy llojė: tė parėt mendojnė e pastaj flasin e veprojnė, tė dytėt njė herė flasin, veprojnė, e pastaj mendojnė.
Tolstoi

Njerėzit vdesin qė tė rrojė njerėzimi.
Bjelinski

Njeriu asnjėherė nuk ėshtė qesharak pėr shkak tė vetisė qė ka, por vetėm pėr shkak tė asaj qė dėshiron tė ketė.
La Roshfuko

Njeriut shpesh i duhet edhe ajo qė nuk i duhet fare.
Auerbahu

Njeriu s'ėshtė kurrgjė tjetėr, veēse njė varg i veprave tė veta.
Heffeli

Njeriu fisnik ėshtė i qetė dhe shpirtmadh. Njeriu vulgar ėshtė gjithmonė i tronditur.
Konfuēi

Nuk janė njerėz tė mėdhenj ata qė urrejnė njerėzit.
Vovenargu

Njerėzve u vjen e keqja shumė mė tepėr nga iluzionet, sesa nga mosdija. Shumė mė pak na dėmton ajo qė s'e dimė, sesa ajo qė mendojmė se e dimė.
Ruso

Nė rrezik, njeriu bėhet i fortė.
Aristoteli

Disa njerėz u ngjajnė kėngėve bajate, dalin shpejt nga moda.
La Rushfuko

Gjėja mė e mėnēur pėr njeriun ėshtė t'ia qėllojė se ē'mendojnė tė tjerėt pėr tė.
Halifaksi

Edhe fati edhe fatkeqėsia janė gjėra tė shpirtit tė njeriut.
Demokriti

Edhe parmenda i bindet njeriut, kur di ta drejtojė.
Ivanovi

Njeriu i mirė mund tė ketė turp, madje edhe para qenit.
Ēehovi