.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Aforizma - AFORIZMA PĖR SHOQĖRINĖ

AFORIZMA

Valentin BATALAKU  - Slloveni

 

  

 

AFORIZMA PĖR SHOQĖRINĖ

 

Shoqėria ėshtė si ajri, e nevojshme pėr frymėmarrjen, por e pamjaftueshme pėr jetėn.
Shou

Derisa shoqėrinė nuk e "qėlloni" me pėllėmbė nė fytyrė, as ajo nuk do t'ju parashtrojė pyetje tė papėrshtatshme.
Spenseri

Tė jesh "mbi shoqėri" thjesht do tė thotė "tė mos jesh" nė tė.
Vranici

Ai qė dėshiron tė pėrmirėsojė shoqėrinė duhet tė fillojė me veten.
Lagerlefi

Ndihma jonė ėshtė vetja jonė.
De Rada

Dhe nėntėdhjetė e nėntė herė po tė rrėzohemi, duhet tė ngrihemi pėrsėri.
P.N.Luarasi

Moti i ri mos tė gjejė vetėm njė mot mė plak, po edhe njė mot mė tė menēur.
Noli

Unė futem midis njerėzve dhe shkrihem me tė gjitha masat e popullit.
A.Moisiu

Ne jemi njė pikė nė oqeanin e guximit, po mos tė ishte kjo pikė do t'i mungonte diēka oqeanit.
Nėna Tereza

Popujt rėndomė ecin pas flakės ndriēuese tė gjenive, por ngrohen me fjalėt e atyre qė pėrbėjnė vlimin e zakonshėm tė jetės njerėzore.
R.Qosja

Me frikėn e tė nėnshtruarve dhuna vetėm zmadhohet.
H.Sulejmani

Bujqėsia s'do vetėm tokė, por edhe kokė.
Xoxa

Prej atyre qė kanė bėrė tradhti s'mund tė kėrkohet ta shpjegojnė tradhėtinė.
R.Qosja

Mos u bėn thupėr e kurrkujt, e mė atė thupėr t'u grahėsh tė tjerėve.
N.Rahmani

Lavdimi ėshtė i mirė kur nuk futet nė kėmbana tė larta.
Rela

Kush lėron rrezikun dhe mbjell fatkeqėsinė, atė dhe do ta korrė.
R.Qosja

Mos vėshtro vetėm nga derdhet lumi, vėshtro edhe nga shkon.
Xoxa

Mė mirė tė tė rrahė yti, sesa tė tė puthė i huaji.
M.Kallamata

Mos u shiko nė pasqyrė, kėrko veten tėnde midis tė tjerėve dhe njihe.
Aleandri

Kopracit i mungon njėsoj edhe ajo qė ka , edhe ajo qė s'ka.
Publie Sir

Talenti s'ėshtė gjė tjetėr veēse qėndrimi ynė ndaj punės.
Gorki

Tė dobėtit ēdoherė e fillojnė tė parėt.
Fareli

Tradhtia e mikut ėshtė sprovė e parė pėr tė tradhtuar atdheun.
Vidi

As ata qė e duan tė vėrtetėn, as ata qė e duan tė bukurėn, nuk mund tė mirren me politikė, sepse ajo nuk mirret as me tė vėrtetėn, as me tė bukurėn.
Kamy

Mendjemadhėsia ėshtė krenaria e njerėzve tė dobėt.
Verneri

Kur dikush nuk ka atė qė do, duhet tė dojė atė qė ka.
Zola

Kush kursen patkoin, humb kalin.
Krilovi

I trembet pėrbuzjes vetėm ai qė e meriton atė.
La Roshfuko

Nuk ka lugė qė asnjėherė s'ka prekur anėt e tenxheres.
Dode

Pakėnaqėsia ėshtė hapi i parė kah pėrparimi i ndonjė njeriu a populli.
Uajldi

Mos mendoni se mė keni zėnė pisk dhe fajin tim e keni dėshmuar.
Bibla

Dy janė tragjeditė: tė mos kesh ē'tė do zemra nė jetė, e tjetra tė kesh ē'tė duash.
Shou

Arsyeja na mashtron mė shpesh se natyra.
Vonenargu

Kėnaqėsitė, me gjithė se janė baza dhe burimi i lumturisė, nuk duhet tė dominojnė mbi njeriun, por anasjelltas, njeriu nė bazė tė arsyes duhet tė dominojė mbi to.
Aristipi

Fisnikėria s'vlen pesė para,kur i mungojnė cilėsitė morale.
Molieri

Ēdokush duhet tė krijojė rrugėn e vet dhe nėpėr tė tė ecė vetėm.
Pazi

Ngjan qė ata, tė cilėt vrapojnė pas asaj qė ėshtė e padobishme dhe qė kėrkojnė vetėm atė qė ėshtė e tepėrt, nuk arijnė as atė qė u nevojitet.
Plutarku

Nga morali di vetėm se e moralshme ėshtė ajo pas sė cilės ndihesh mirė, kurse e pamoralshme ajo pas sė cilės ndihesh keq.
Heminguei

Ēdo sukses i madh ėshtė triumf i kėmbėnguljes.
Z.Grafi

Egoizmi ėshtė i luhatshėm si shkėmbi.
Bjelinski

Unė jam hi aty ku dikur isha zjarr.
Bajroni

Ekzistojnė momente kur ēdo gjė tė duket e zezė. Mos u brengos, do tė kalojė.
Renardi

Bleta: shumė flitet pėr zellin tim. Sa mė pėrket mua, mė shumė krenohem pėr thumbin tim.
Ēapeku

Mos ia dėshironi tjetrit atė qė ia dėshironi vetes. Ndoshta ai ka shije tjetėr.
Shou

S'ka rėndėsi se nė cilin tren udhėtoni. Me rėndėsi ėshtė se nė cilin stacion zbritni.
Tueni

Kur tė mbetesh pa argumente, ofendo kundėrshtarin.
Ciceroni

Mos mendo se sheh nėse i ke sytė ēelur.
Gėte

Kur je i zemruar numro deri nė katėr, e kur je shumė i zemruar shaj se tė kalon.
Tueni

Pėr tė njohur mirė njė tjetėr duhet tė njohėsh mė parė veten.
Shekspiri

Kur ata qė vinė pas nesh nuk na arrijnė dot, atėherė betohen se ne kemi tradhtuar.
Ebner-Eshenbahu

Nuk ekzistojnė as suksese tė lehta, as mossuksese tė pėrhershme.
Prusti

Ēdo gjė qė ėshtė e vlefshme pėr njerėzimin, ėshtė edhe fisnike.
Dostojevski

Nga fanatizmi nė barbarizėm lypset vetėm njė hap.
Didro

Me ēdo gjė qė ke lėnė tė tė kalojė ke fituar diēka, me ēdo gjė qė fiton, humb diēka.
Emersoni

Bindjet nuk edukohen lehtė.
Dobrolubovi

Nė ditėt e triumfit, mos harroni disfatat.
Kineze

Pesimisti ėshtė optimist me pėrvojė.
Ditrih

Tė pėrgojosh do tė thotė tė tregosh mėkatet e tė tjerėve.
Bushi

Disa kujtime janė si armiku i pėrbashkėt: dinė tė na pajtojnė.
Prusti

Edhe femra e mirė ėshtė femėr, por cigarja e mirė ėshtė tym.
Kiplingu

Syri ėshtė dritarja e shpirtit.
Da Vinēi

Egoizmi ėshtė kėshilltari mė i keq.
Bonaparti

I besoni mendjes sepse ajo sundon botėn.
Anaksagora

Mjerimi nuk vjen vetėm si pararojė, por i shtrirė si batalion.
Shekspiri

Mos lėngoni pėr atė qė nuk ekziston mė, sepse sikur tė mos ndryshonte asgjė, sė shpejti ēdo gjė do tė bėhej e mėrzitshme.
Baueri

Unė isha i qetė vetėm nėntė muajt e kaluar nė barkun e nėnės sime: sigurisht kėtė paqė tė paralindjes do ta gjej vetėm nė zgorin e nėnės sonė tė pėrbashkėt, pas vdekjes.
Shatorbriani

Ekzistojnė tri gjėra qė kam dashur, tė cilat kurrsesi nuk i kam kuptuar. Kėto janė muzika, vizatimi dhe gratė.
Fonteneli

Ka diēka nė pritjen e mėrzitshme: kjo e shtyn njeriun tė dėshirojė tė fillojė dhe tė kryejė sa mė parė atė qė e pret me drojtje.
Stanisllavski

Edhe xhuxhmaxhuxhi mund t'i hidhėrohet viganit, mirėpo guxon tė flakareshė vetėm xhuxhmaxhuxhin.
Katajevi

Kur i shkoni tė sėmurit pėr vizitė, trimėronie, se kjo juve nuk ju kushton fare, kurse atė e ndihmon.
Muhameti

Rruga e drejtė ėshtė kjo: zotėro ato qė kanė bėrė paraardhėsit dhe ec pėrpara.
Tolstoi

Mė mirė tė meritosh e tė mos fitosh, sesa tė fitosh e tė mos e meritosh.
Spenseri

Nuk ėshtė fat pėr njerėzit as paraja, as turpi, por nderi dhe mendja.
Demokriti

Fjalosja ėshtė tym i dashurisė.
Berne

Shumė mė mirė ėshtė tė jemi pėrherė tė ēmuar, sesa vetėm ndonjėherė tė admiruar.
Ruso

Kush nuk dėgjon kėshillėn parapėlqen tė dėgjojė qortimin.
Saadi

Tė jesh pesimist me ndjenja, duhet tė jesh i ri me mend.
Gėte

Ku ka frikė, nuk ka besim.
Gandi

Mė parė do tė bėhesha i pari nė fshat se i dyti nė Romė.
Cezari

Sikur shtazėt tė dinin tė flisnin, pa dyshim pėr shumė tė meta tona do tė thoshin "kjo ėshtė njerėzore" siē themi ne "kjo ėshtė shtazarake".
Safiri

Nėse heshtja u ka hije tė menēurve, ajo edhe mė shumė u ka hije budallenjve.
Tolstoi

Mospėrfillja ėshtė si akulli i poleve. Ajo ngrin gjthēka.
Balzaku

Tė jesh vetėm ėshtė mė mirė se tė jesh nė shoqėri tė keqe; mė mirė tė jesh nė shoqėri tė mirė sesa vetėm; tė flasėsh mirė ėshtė mė mirė se tė heshtėsh, por heshtja ėshtė mė e mirė se fjala e keqe.
Muhameti

Mendjemadhėsia mė shumė ėshtė shenjė e nėnēmimit tė vetvetes sesa krenari.
Suifti

Lepuri mendon se ēdo sulm ėshtė pėrgatitur kundėr tij.
Z.Lenēi

Pėr mirėkuptim reciprok nevojitet pak ngjashmėri, pėr dashuri reciproke nevojitet pak ndryshim.
Zheraldi

Asgjė qė ka qenė e vlefshme nė tė kaluarėn nuk humbet, asnjė e vėrtetė ose e mirė qė e ka krijuar njeriu nuk vdes kurrė, as qė mund tė vdesė.
Skoti

Nė botėn e njeriut bukuria ėshtė e lidhur me vuajtjen, kurse vuajtja me shpėtimin. Asgjė tė ngjashme nuk ka nė natyrė.
Myleri

Nderi im ėshtė jeta ime dhe tė dyja janė bashkė. Nėse mė merrni nderin, jetėn time nuk e keni shpėtuar dot.
Shekspiri

Ai qė ka mė pak sesa dėshrion, duhet tė dijė se ka mė shumė sesa vlen.
Lihtenbergu

Gjėrat e mėdha mund tė tregohen nė shėnjat e vogla.
Frojdi

Mė mirė ėshtė tė kafshosh nė jetė, sesa tė hash gjuhėn tėnde.
Kaflut

Guximi ėshtė virtyt i mirė, qėndrimi ėshtė mė i mirė.
La Fonteni

Vetėbesimi ėshtė burim i mirėbesimit ndaj tė tjerėve.
La Roshjuko

Pritja e kėnaqėsisė shpesh ėshtė shumė mė e rėndė se vetė pritja.
Tmnaseu

Tė pakėnaqurit kėrkojnė nė gotė ngushėllimin, qyqarėt guximin, kurse tė turpshmit vetėbesimin.
Jonsoni

Kujtesa mė thotė se unė e kam bėrė kėtė gjė, krenaria mė thotė se s'e kam bėrė: mė nė fund kujtesa lėshon pe.
Niēe

Unė nuk shpreh diēka, unė pėrpiqem tė prodhoj diēka.
Simoni

Pa ėndje e bredhje nuk piqet asnjė individ.
Hegeli

Fundi varet nga fillimi.
Manilia

Vetėm heshtja ėshtė e madhe, ēdo gjė tjetėr ėshtė dobėsi.
Vynji

Miku mė i madh i sė vėrtetės ėshtė koha, mė i madhi armik i saj ėshtė paragjykimi, ndėrsa shoqėruesja e pėrhershme ėshtė pėrulėsia.
Koltoni

E kaluara ka vetėm njė bukuri, pse ėshtė e kaluar.
Ualjdi

S'mund t'i japėsh flakė njė pylli tė madh po s'tė ndihmoi era.
Pandita

Humbja e parave ėshtė gjė e lehtė; humbja e nderit ėshtė e rėndė; humbja e guximit ėshtė e pakompensueshme.
Gėte

Askush nuk ėshtė aq i shurdhėr sa ai qė nuk dėshiron tė dėgjojė.
Karajani

Mos i besoni suksesit. Kur gjithēka vete sipas dėshirave tuaja, atėherė mė shumė duhet t'ju frikėsojė mossuksesi.
Spinoza

Pesimizmi im ėshtė njė formė e optimizmit.
Kokto

Zoti gėzohet me numrat tek.
Virgjili

Ajo qė e bėn fisnike njė gjė ėshtė pavdekshmėria e saj.
Da Vinēi

Besimi i tepėrt shpesh ėshtė marri, kurse mosbesimi i tepėrt tė shumtėn ėshtė fatkeqėsi.
Nestori

Nuk ka qėllim tė madh pa sakrifica tė mėdha.
Cezari

O diell, po tė mos ishin jerėzit qė i ngroh e u jep jetė, ē'kuptim do tė kishte lindja jote?
Niēe

S'ėshtė vėshtirė tė bėsh kurorė, por ėshtė vėshtirė tė gjesh kokė tė mire pėr tė.
Gėte

I mjerė koka kur e komandon bishti.
Seneka

Iluzionet bėhen tė rrezikshme nėse nuk mund tė prodhojnė kurrfarė iluzionesh.
Valeri

Nėse dikush ecėn tėrė ditėn dhe nė cakun e vet arrin nė mbrėmje, mjafton.
Petrarka

Nė gojė dhe nė penė kemi shpesh principe tė larta, ndėrsa nė zemėr, mė tė shumtėn, motive tė vogla.
Jenseni

Kush frikėsohet nga vuajtja, vuan nga frika e vuajtjes.
Montenji

Edhe nė ėndėrrimet mė tė bukura njeriu nuk mund t'ia kalojė natyrės.
Gėte

Njėsoj duhet tė notosh, si tė biesh nė lumė, si nė det. Tė dyja janė ujė.
Hesiodi

Rruga qė tė shpie poshtė, po ajo tė shpie lart.
Herakliti

Shumica bėhen trima vetėm kur nuk shohin asnjė zgjidhje tjetėr.
Fokneri

Unė nuk e di ēfarė ka qenė gjyshi, mė shumė mė intreson ē'do tė bėhet nipi i tij.
Linkolni

Ēdoherė kur ju dėgjoj, nuk jam i lumtur me vetveten.
Luigji XIV

Njeriu mund tė ngjitet nė majat mė tė larta, mirėpo atje nuk mund tė qėndrojė gjatė.
Debysi

Sikur nxėnsi tė jetė nė gjendje t'i pėrgjigjet ēdo pyetje, atėherė ē'do tė bėnte mėsuesi?
Xhonsoni

Bashkudhėtari i mirė shkurton udhėtimin.
Goldshmiti

Asnjėherė nuk shkohet aq larg, si atėherė kur nuk dihet ku shkohet.
Talercmi

Dėgjoje atė qė tė bėn vėrejtje pėr tė metat tua, si tė zbulonte pasurinė mė tė madhe.
Buda

Ai qė para kohe kėrkon falje, akuzon veten.
Spanjolle

Mbani mend: ngi tė gjitha plagėt, tė pashėrueshme janė ato qė burojnė nga gjuha, shikimi me pėrbuzje dhe tallja.
Balzaku

Disa gjėra ėshtė shumė mė lehtė tė pėrligjen, sesa tė arsyetohen.
Shamfori

Pyetja qė nuk shtrohet nė kohėn e duhur vetėm shkakton tollovi dhe pengon.
Turgenjevi

Urrejtjen ta fshehėsh ėshtė lehtė, dashurinė ėshtė vėshtirė kurse indiferencėn edhe mė vėshtirė.
Berne

Eshtė humbur vetėm gjėja nga e cila heqim dorė.
Lesingu

Kush e sheh qiellin nė ujė, sheh edhc peshqit nė drutij.
Lao Ce

Kė e duan perėnditė, vdes i ri.
Platoni

Ata qė nuk e mbajnė mend tė kaluarėn, janė tė dėnuar ta pėrsėrisin.
Kafka

Pėrsėritja ėshtė nėna e dijes.
Latine

Qetėsisht diskuktojmė vetėm pėr gjėra qė nuk na interesojnė.
Xhonsoni

Kush dėshiron tė kėndojė, gjithmonė do ta gjejė kėngėn.
Suedeze

Syri shkon ku dėshiron, kurse kėmba asnjėherė.
Dikensi

Cinik ėshtė njeriu qė ēdo gjėje ia di ēmimin, por asnjėres vlerėn.
Uajldi

Kur njeriu zė tė pėrpėlitet nėpėr shtrat, ėshtė koha ta braktisė.
Uelingtoni

Mė parė ndėrto stallėn, pastaj bli lopėn.
Krilovi

Mos qaj, mos u hidhėro, vetėm kupto.
Spinoza

Mendjehollėsitė e disave shpesh janė meritė e tė tjerėve.
Hygo

Mėngjezin haje vetė, drekėn haje me miq, kurse darkėn jepja armikut.
Kineze

Ē'do tė thotė tė udhėtosh ?Tė ndėrrosh vendin? Jo. Tė ndryshosh iluzionet dhe paragjykimet.
Fransi

Kur syri nuk sheh, zemra nuk vuan.
Servantesi

Utopistėt janė njerėz tė lumtur, sepse kurrė nuk presin t'u realizohen ėndrrat.
Renoari

S'ka asgjė mė lehtė nė botė se tė lesh duhanin. Kėtė e them nga pėrvoja, sepse deri mė sot kėtė e kam bėrė njezet herė.
Tueni

As vdekja s'ka domethėnie, krahasuar me ate qė ėshtė e pėrjetshme.
Aragoni

Nuk mė intereson aspak se ēfarė thonė rninistrat e mi, nėse bėjnė atė qė dėshiroj unė.
Teēeri

Kur ėshtė e fortė mendja, trupi ėshtė plot ndjenja.
Shekspiri

Pa shpenzime as lind e as vdes njeriu.
Gorki

Ndarja paraqet fillimin e lindjeve tė kujtimeve.
Dali

Kush nuk e di cili jam unė, le tė mos mė japė kėshilla
Sofokliu

Asgjė nuk japim mė me bujari se kėshillat.
La Roshjuko

Eshtė aftėsi e njeriut t'i kufizojė qejfet nė pėrmasa normale dhe me mish e shpirt t'i kushtohet ēėshtjes sė pėrparimit tė shoqėrisė.
H.Sulejmani