Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Aforizma - AFORIZMA PĖR POZITIVITETIN

AFORIZMA

Richard BRANSON

 

 

 

AFORIZMA PĖR POZITIVITETIN

 

 

 

10 THĖNIET, QĖ PATJETĖR JU NDIHMOJNĖ TĖ QĖNDRONI POZITIVĖ

 

E dimė qė ka njerėz nė botė qė zgjedhin ta shohin gotėn gjysmė bosh nė vend ta shikojnė atė gjysmė plot. Duke qenė njė optimist i pėrjetshėm, besoj se Ne (optimistėt) mund ta fitojmė “betejėn” pėr t’i bindur Ata (qė e shohin gotėn gjysmė bosh) tė zgjedhin tė bėjnė tė njėjtėn gjė pėr tė qenė pozitiv.

 

 

 

 

Besoj se gjithēka ėshtė e mundur tė arrihet, nėse keni mendėsinė e duhur dhe dėshirėn pėr ta arritur diēka si edhe nėse vendos tė shpenzosh kohėn tėnde me tė.

Roger Clemens

 

 

Pėr tė mbajtur njė qėndrim pozitiv duhet tė zhvillojmė njė vizion pozitiv.

Dalai Lama

 

 

Shumė pak gjėra nė botė janė mė tė fuqishme se njė shtytje pozitive. Njė buzėqeshje. Njė alė optimizmi dhe shprese. Njė “Ti mund t’ja dalėsh”, kur gjėrat bėhen tė vėshtira.

Richard M. DeVos

 

 

Kur i zėvendėson mendimet negative me ato pozitive, atėherė do tė fillosh tė arrish edhe rezultate pozitive.

Willie Nelson

 

 

Puno shumė, qėndro pozitiv dhe zgjohu herėt. Ėshtė pjesa mė e mirė e ditės.

George Allen, Sr

 

 

Qėndrimet tuaja janė si njė kuti me pastele qė ngjyros. Personalisht e konsideroj ēdo gotė gjysmė plot si njė oportunitet pėr ta mbushur atė, pėr tė filluar njė bisedė tė re dhe mbase pėr tė gjeneruar njė ide tė madhe. Tė qenit pozitiv ndihmon nė ēdo aspekt tė jetės, por ėshtė e lehtė ta harrosh impaktin e fuqishėm qė mbart kjo mėnyrė sjellje dhe veprimi. Ndaj nėse po pėrpiqeni tė kundroni anėn e shndritshme tė jetės, hidhini njė sy disa nga thėnieve tė mia tė preferuara nga mendjet mė tė ndritura pėr rėndėsinė e tė qenit pozitiv. Nėse ngjyros gjithė kohėn me gri, atėherė pikturat tuaja do tė jenė gjithmonė tė zymta. Provoni t’i shtoni ngjyra tė ndezura pikturės duke pėrfshirė humorin, dhe piktura juaj do tė ndriēohet.

Allen Klein

 

 

Ju pėrbėni shumėn totale tė gjithēkaje keni parė, dėgjuar, ngrėnė, ju kanė treguar dhe harruar – Ėshtė gjithēka aty. Gjithēka na ndikon dhe pėr kėtė arsye unė pėrpiqem tė sigurohem qė pėrvojat e mia tė jenė pozitive.

Maya Angelou

 

 

Besoni qė jeta ia vlen tė jetohet dhe besimi juaj do tė ndihmojė ta krijojė kėtė realisht.

William James

 

 

Diēka pozitive ėshtė gjithmonė mė mirė se asgjė negative.

Elbert Hubbard

 

 

Ndjenjat pozitive vijnė nga tė qenit i ndershėm me veten dhe duke pranuar personalitetin tuaj bashkė me karakteristikat fizike; si edhe nga tė pasurit e njė familje e cila ju pranon plotėsisht pa paragjykim.

Willard Scot