.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Aforizma - AFORIZMA (SATIRIKE) VERORE

AFORIZMA

Valdet FETAHU

 

  

 

AFORIZMA (SATIRIKE) VERORE!

  

 

  

 

(multietniciteti)

Ne jemi shoqėri multietnike.

Varėsisht nga nevoja mund tė jemi cilido nacionalitet.

 

 

(gjakpirja)

Burrat qė nuk dhurojnė gjak, janė ata tė cilėve gratė ua kanė pirė gjakun.

 

 

(mrekullia)

Parlamenti i Kosovės ėshtė vend i mrekullive!

Vetėm aty nėntoka mund tė ngritėt nė qiell.

 

 

(tragjikomedi)

Edhe pse kemi njė udhėheqėsi komike, prapė pasojat tragjike po i ndjejmė!

 

 

(Shiu)

Prishtina u vėrshua!

Peshqit e mėdhenj do tė bien nė rrjetė.

 

 

(transparenca)

Njerėzit janė bėrė shumė transparent!

Po na i tregojnė edhe pjesėt mė intime.

 

 

(pafundėsia)

Mirė ėshtė qė nuk jemi nė fund.

Ende po fundosemi!

 

 

(rrezitja)

Ngjyra e lėkurės tregon se kush sa ka.

 

 

(mediat si ilaē)

Kurrė nuk i kuptoj pėrse pacientėt ankohen pėr mungesė tė anestetikėve nė spitale kur kemi aq shumė televizione, radio dhe gazeta…?

 

 

(pushimi)

Pasi koha po punon pėr ne, pse tė mos shkojmė tė pushojmė nė det..?!

 

 

(kėshilla)

Para se tė bėni ndonjė marrėzi, dėgjoni kėshillat e liderėve tanė tė marrė.

 

 

(ėndrrat)

Te ne tė gjitha ėndrrat realizohen.

Posaēėrisht nėse keni ėndėrruar diēka tė keqe.

 

 

(karakteri)

Karakteri i qeverisė sonė varet nga njerėzit pakarakter!

 

 

(masoneria)

Masonėt, pėr dallim nga qeveria e Kosovės, janė “shoqėri e hapur”!

 

(qorrsokaku)

Tė gjitha qorrsokakėt e Prishtinės do t’i kisha emėrtuar me emrat e liderėve tanė!

 

 

(njohja)

E njohura e Kosovės po na ēon nė tė panjohurėn e Kosovės…!?

 

 

(dilema)

Vezė hami pėr ēdo ditė, derisa pulė njė herė nė muaj. Tani mė nuk kemi dilema se cila ėshtė e para, veza apo pula.

 

 

(e drejta e votės)

I ēmenduri nuk e ka tė drejtėn e votės! Por ligji nuk vlen edhe pėr budallanė.

 

 

(grimi)

Nė RTK redaktorėt janė tė detyruar tė bėjnė grimin e tė vėrtetės nė mungesė tė grimereve.

 

 

(monotonia)

Pensionerėt vėrtetė bėjnė njė jetė monotone! Ēdo ditė njėjtė duke bredhur prej kontejnerit nė kontejner.

 

 

(feniksi)

Isa Mustafa edhe njė herė tregoi se ėshtė feniks i vėrtetė. U ngrit nga hiri!

 

 

(qarku ideologjik)

Satana me djallėzi ka krijuar njerėz tė menēur prej budallenjve. Mandej njerėzit e menēur kanė krijuar ideologji dhe ideologjitė prapė krijojnė budallenj, dhe qarku vazhdon deri nė pėrjetėsi…

 

 

(autorėsia)

Njerėzit thonė se edhe Djalli e citon Biblėn pėr interesa personale! Asgjė e pazakontė, vetėm shfrytėzon tė drejtėn e vetė autoriale.

 

 

(mėsitnia)

Mėsitin e dikurshėm sot e ka zėvendėsuar interneti.

 

 

(paaftėsia)

Politikanėt janė njerėz qė i dinė tė gjitha dhe pėr asgjė nuk janė tė aftė.

 

 

(burrėria)

Burrat duhet t’ju ndihmojnė grave tė mos jenė gjithmonė zot shtėpie.

 

 

(aksioni)

Lypsarėt po i largojnė nga rrugėt e Prishtinės!

Me tė drejtė po vepron shteti, ata duhet tė organizohen nė njė organizatė joqeveritare.

 

 

(festat)

Edhe ne nė Ballkan po e festojmė ditėn e Evropės.

 

 

(ngarkesa)

Politikanė po vuajnė nga mbipesha! Le ta shohin edhe ata se ēfarė do tė thotė kur dikush tė hipė nė shpinė.

 

 

(lėvizja)

Edhe pse rrota e historisė shkon pėrpara, rrugėt po janė tė njėjta.

 

 

(urdhėresat)

Burri sot mė lehtė e ka t’i pėrmbahet urdhėresave tė Perėndisė sesa tė gruas. Mė pak janė.

 

 

(ikja)

Dikur nga Kosova largoheshin vetėm ‘kokat’. Sot po largohen edhe trupat.

 

 

(protestat)

Opozita prapė nė rrugė! Duan tė jenė me popullin.

 

 

(pritja)

Evropa ėshtė duke na pritur derisa ne tė kėndellemi nga epoka e perandorisė osmane.

 

 

(librat)

“I menēuri shkruan, budalla mban mend!” = Librat e rinj po na i dėshmojnė tė kundėrtėn.

 

 

(kriza)

Nuk jam aq budalla tė ‘shes mend’ nė kėtė varfėri tė skajshme.

 

 

(koha)

Kohėt e kėqija kanė mbetė pas nesh, na pėrcjellin hap pas hapi!

 

 

(kapitali)

Menēuria nė Kosovė ėshtė kapital i vdekur.

 

 

(pauza)

Klasa punėtore dje dhe sot ka pushim, nesėr prapė nė grevė.

 

 

(vetėdijesimi)

Vetėdija e popullit ėshtė ngritė nė nivel mė tė lartė, ka filluar tė besojė nė tė pamundurėn!

 

 

Populli mund tė ketė njė shpirt dhe njė zemėr, por vaj halli nėse e ka vetėm njė kokė!

Lec

 

 

(liria)

Ne jemi bėrė rob tė lirisė ideale.

 

 

(mburrja)

Kosovarėt mund tė krenohen me dėgjimin e tyre por jo edhe me shikimin!

Tė gjithė dėgjojnė pėr  zhvillim ekonomik por askush nuk sheh asgjė.

 

 

(fantazia)

Plani zhvillimor i qeverisė ėshtė i qartė – i parealizueshėm!

 

 

(fati)

Populli prej kohėsh ėshtė pajtuar me fatin e vet! Tani e kanė radhėn politikanėt tė pajtohen me fatin e tyre.

 

 

(largpamja)

Ne shohim tek kur tė na bie terri nė sy..!

 

 

(politikbėrja)

Politika jonė e jashtme shėrben pėr pėrdorim tė brendshėm!

 

 

(kuazidituria)

Dituria e cektė ka rrėnjėt e thella!

 

 

(rrugadalja)

Edhe sikur qielli tė hapejė, pėr ne prapė nuk do tė kishte rrugėdalje!

 

 

(dita e re)

Kujt t’i themi mirėmėngjesi, kur askush kurrė nuk zgjohet…?!

 

 

(kolektiviteti)

Ēmenduria kolektive ėshtė e pėrballueshme kur askush nuk veēohet!

 

 

(vizionarėt)

Tek ne kush po sheh pėrtej hundės sė tij, po konsiderohet "vizionar!"

 

 

(turpi)

Shqiptarėt nuk po turpėrohen nga e kaluara e tyre, po turpėrohen nga e ardhmja e tyre.

 

 

(analfabetizmi)

Tabloidėt janė krijuar enkas pėr analfabetė qė tė kenė se ēfarė tė lexojnė

 

 

(piramidat)

Nė piramidat egjiptase, tė pasurit janė varrosur. Nė piramidat moderne, tė pasurit jetojnė.

 

 

(organizimi)

Qeveria jonė nuk po funksionon si njė bandė e paorganizuar!