Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Aforizma - AFORIZMA TĖ MENĒURA

AFORIZMA

www.bota.al

 

 

 

AFORIZMA TĖ MENĒURA

 

 

 

 

Pleqėria ėshtė e trishtė, jo sepse nuk ka mė gėzime, por pėr shkak se mbarojnė shpresat.

 (Shamfor)

 

 

Nuk jam dakord me atė qė thua, por jam i gatshėm tė jap jetėn qė tė mundesh ta thuash.

(Volter)

 

 

Siguria e pushtetit bazohet mbi pasigurinė e qytetarėve

(Leonardo Shasha)

 

 

Arti dhe revolta nuk do tė vdesin, pėrveēse me njeriun e fundit mbi tokė.

(Dostojevski)

 

 

Mė kujtohet njė tip i ēuditshėm qė urrente tė gjithė njerėzit; ata tė fuqishmit pėr shkak se shfrytėzonin dhe poshtėronin tė dobėtit, dhe tė dobėtit pse lejonin tė shfrytėzoheshin dhe poshtėroheshin.

(C.Ė. Braun)

 

 

Nėse njė njeri ka njė ide madhe mbi veten e vet, tė jeni tė sigurtė qė ėshtė e vetmja ide qė ka pasur nė jetėn e tij.

(Proverb anglez)

 

 

Nė njė udhė tė gjatė, vetėm i afti ka fat.

(Meneandri)

 

 

Askush s‘mund tė tregojė pėr njė kohė tė gjatė njė fytyrė ndaj vetvetes dhe njė tjetėr ndaj njerėzve, pa pėrfunduar tek tė mosditurit se cila ėshtė ajo e vėrteta.

 (Nataniel Hauthorn)

 

 

Pakėnaqėsia ėshtė hapi i parė drejt progresit.

 (Oskar Uajlld)

 

 

Mbėrritja e njė ideali, ėshtė shpesh fillimi i zhgėnjimit.

(Stenli Balduin)

 

 

Mendoni si njė njeri i veprimit, dhe veproni si njė njeri i mendimit.

(Henri Bergson)

 

 

E ardhmja na mundon, e shkuara na mban pas, e tashmja nė shpėton duarsh.

(Gustav Flober)

 

 

Vetėm tė dobėtit kanė frikė se mos ndikohen nga tė tjerėt.

 (Gėte)

 

 

Nė rast se nuk mundesh tė kesh atė qė do, atėherė pėrpiqu tė duash atė qė mund tė kesh.

(Ibn Gabirol)

 

 

Ai qė heq dorė nga liria pėr tė garantuar sigurinė, nuk meriton as lirinė dhe as sigurinė.

(Benxhamin Frenklin)

 

 

Kryej ēdo veprim si tė ishte i fundit nė jetėn tuaj.

(Mark Aureli)

 

 

Porta e mbyllur mė mirė, ėshtė ajo qė mund tė lihet e hapur.

(Proverb kinez)

 

 

Ēdo njeri lind binjak, ai qė ėshtė dhe ai qė kujton se ėshtė.

(Martin Kesel)

 

 

Shpifja pėrfill mediokrit, u ngjitet pas vetėm tė mėdhenjve

(Franēesko Krispi)

 

 

Njė gjė e mirė nuk na pėlqen, kur nuk jemi nė lartėsinė e saj.

 (Niēe)