.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Aforizma - AFORIZMA MBI MARTESĖN DHE GRATĖ

AFORIZMA

Valdet FETAHU

 

  

 

AFORIZMA MBI MARTESĖN DHE GRATĖ

 

 

 

Nėse me gruan nuk ju lidhė shtrati, mbetet vetėm dashuria.

 

Gratė tė mirėn e kėrkojnė menjėherė. Burrat e kėrkojnė tė mirėn nė tė ardhmen.

 

Buzėqeshja femėrore ėshtė dritare e zemrės, nga e cila kurajohet mashkulli pėr njė hapė para.

 

Gjuha nuk na  shėrben vetėm pėr tė folur, por edhe pėr t’ja mbyllur gojėn dikujt!

 

E ka ditur shkrimtari se ēfarė ka dashtė tė thotė, por nuk ka guxuar nga gruaja!

 

Cila shenjė e horoskopit ėshtė mė e mira nė seks? Ka shumė kafshė aty, vėshtirė t’i dallosh.

 

Po …, femrat e lehta janė ato qė nuk peshojnė mė shumė se 60kg!

 

Tė gjithė meshkujt janė tė njėjtė! Pas moshės 60 vjeēe.

 

Derisa nuk martohen meshkujt, nuk besojnė nė pjata fluturuese!

 

Tė gjithė tė dashuruarit duhet tė paguajnė tatim shtesė sepse kanė marrė mė shumė prej jetės se qytetarėt e tjerė.

 

Dashuria nganjėherė vjen aq befasishėm sa na gjen krejtėsisht tė zhveshur. (autor: Stanislav Jezhi Lec)

 

Nė konviktet e djemve ngjan njė paradoks i vėrtetė – gjithmonė gjen mė shumė vajza sesa djem!

 

Gratė tė cilat duan tė freskojnė burrat e tyre, le tė mos vishen.

 

Nėse doni ta gjeni gruan e ėndrrave tuaja, duhet tė fleni gjysmėn e jetės.

 

Gratė i adhurojnė burrat tė cilėt e kanė gjuhėn mė tė gjatė se mendja.

 

Janė disa gra aq tė hapura sa ēdo budalla mund t’i shoh!

 

Ata qė dyshojnė se a ka jetė pas vdekjes, le tė martohen pėr ta zbuluar tė vėrtetėn!

 

Burri qė do gjej njė potkua, fat do ta ketė njė pelė.

 

Gratė mė sė lehti e kthejnė vėmendjen e burrave kur heshtin.

 

Konfliktet me gruan duhet zgjidhur nė heshtje. Hesht grua!

 

Femrės sė bukur ēdo mashkull i rri bukur!

 

Burrat do t’i ngritnin gratė e tyre nė qiell, sikur tė dinin qė atje do mbesin.

 

Tė gjitha gratė janė trupa teatror. Me disa prej tyre luhet njė tragjedi, disa tė tjera shėrbejnė pėr komedi.

 

Jetėn seksuale tė shumicės sė njerėzve modern po e stolisė - vetėm  imagjinata.

Me gra mė sė lehti kuptohemi kur heshtim.

 

Njėherė e kishte kapė njė pasion krijues – pėr fat tė keq, e kapi vetėm nėn kėrthizė. (autor: Stanislav Jezhi Lec)