Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

GAZETA METRO

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Kulturė 7 - BAJRAM CURRI, TRIBUN I KOMBIT

Shkruan: Gani QARRI

http://www.pashtriku.org/ 

      

BAJRAM CURRI, TRIBUN I KOMBIT

 

Librin e autorit Gani Qarri "Bajram Curri, tribun i kombit" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

 

„Literaturė“

 

 

(E falėnderoj pėrzemėrsisht autorin)

 

 

 

 

“Epilog mbi jetėn dhe veprėn e Bajram Currit”

 

Gjatė gjithė pėrpjekjeve kombėtare e luftarake tė Bajram Curri, nuk pati pėllėmbė toke nė tė gjitha trojet tona etnike, ku kėmba e tij nuk shkeli. Pushka e heroit nuk la vend pa krisur anė e mbanė etnisė shqiptare, kudo qė luftohej e veprohej pėr ēlirim dhe bashkim
kombėtar.

Ai ishte dhe mbeti njė personalitet me dinjitetit tė lartė dhe tė palėkundshėm tė heroit, i cili ngado shkoi pėrjetėsoi kujtime tė pashlyera dhe u prit e pėrcoll me shumė dashamirėsi tė rrallė.

Bajram Curri nuk pati trashėgimtar, pas vetes la vetėm gruan dhe dy vajza, njėra nga tė cilat jetoj nė Tiranė kurse tjetra nė Shkodėr, ku sot gjenden mbesat e tij. Por megjithatė, edhe dhembjen e shprehur pėr tė nė vajtime, si nė vargjet vijuese;

Ajo pushkė beg qė tė mur ty

Mur Krasniqen shpi pėr shpi....

Heroi, sikur u mundua t`ua hiqte njerėzve vuajtjen pėr tė, ngase ai kishte njė brengė mė tė madhe se vetvetja, madje aq sa ishte krejt Atdheu, ndaj dhe shprehet me aq shpirtmadhėsi duke na kujtuar edhe neve se atdheu ėshtė mbi tė gjitha, sidomos kur thotė;

Unė pėr vete nuk po kam dert

Se i kam mbush 70 vjet

Por po mė dhembet Kosova shkret

Qė mė, pėr tė, kush njė fjalė se flet!

Ai gjatė gjithė jetės, luftoi kundėr turqve, serbo-malazezve, bullgarėve, italianėve e grekėve, si dhe kundėr tė gjithė tradhtarėve pa dallim, kudo qė ata ngritėn krye, kundėr lirisė dhe tėrėsisė territoriale tė vendit.

Personalitetin historik tė Bajram Currit me njerėzit dhe trojet e kėtij vendi, e lidhėn pėrpjekjet e vendosura atdhetare, vuajtjet e pėrbashkėta dhe luftimet e gjata e tė pareshtura kombėtare pėr ēlirim dhe bashkim tė shqiptarėve, tė cilat ai i ngriti nė filozofi gjithėkombėtare dhe unike pėr tė gjithė shqiptarėt.

Edhe, nė kėngėt qė kėndohen pėr tė, ka mjaft vargje dramatike tė cilat dėshmojnė vendosmėrinė e Bajram Currit, pėr tė mos u dorėzuar as nė momentet e fundit tė jetės sė tij, i cili thirrjes sė mercenarit Kadri Mehmeti pėr dorėzim, do t’i pėrgjigjej po me atė vendosmėri dhe trimėri qė kishte vepruar gjatė gjithė jetės:

Nuk mė ka lidhė Krajli as Mbreti

Jo po mė lidh, Kadri Mehmeti

Nxor Alltinė dhe i ka ra veti

Kėshtu shpjegohet fati tragjik i kėtij heroi, ish ministėr i luftės dhe komandant i pėrgjithshėm forcave tė luftės, mbrojtės i tėrėsisė tokėsore tė Shqipėrisė dhe simbol i bashkimit kombėtar tė shqiptarėve, kudo jetojnė ata nė trojet e tyre etnike.

Emri dhe vepra e tij heroike, ndriēuan fuqishėm ndėrgjegjen patriotike tė tė gjithė atdhetarėve.

Edhe pse qeveritė shoviniste serbe disa herė i kishin ofruar poste, para dhe pasuri tė shumta, vetėm e vetėm qė ai tė hiqte dorė nga veprimtaria e tij atdhetare, Bajram Curri nuk do t’i pranonte kurrė ofertat e tyre dhe tė askujt tjetėr nė dėm tė vendit dhe popullit qė i
takonte.

Sipas Prof, dr. Marenglen Verlit, ai vazhdimisht theksonte me bindje “Nuk pranoj tė tradhtoj atdheun dhe tė korit veten pėr tė shpėtuar vetėm njė shpirt”. Ndaj edhe nuk ndaloi kurrė sė luftuari pėr idealin e pėrgjithshėm tė bashkimit kombėtar, deri nė vdekje…

 

            Pjesė nga libri "Bajram Curri, tribun i kombit"