Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Argėtime - Barsoleta -pėr pak nektar jete! (8)

BARSOLETA - PĖR PAK NEKTAR JETE! (8)

        Barsoletat, ose shakat e lehta janė dukuri qė ngėrthejnė nė brendi, pėrveē zbavitjes, edhe pak pėrqeshje, shpotitje therėse, por jo deri nė atė masė, sa tė kalojnė nė ironi tė hidhur. Qėllim parėsor kanė krijimin e situatave, atmosferės sė kėndshme  shpirtėrore, dėfryese, tė pėrcjella me buzėqeshje e qeshje, duke thumbuar lehtas qėndrimet, sjelljet,  dobėsitė dhe tė metat e dikujt apo diēkaje.

            E meqė e qeshura ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta zhvendosur vėmendjen nga ngarkesat e lodhshme tė pėrditshmėrisė, e me kėtė edhe terapia mė e suksesshme ndaj stresit, po ua sjell nė kėtė faqe, lexues tė nderuar, edhe kėtė frymė tė humori si amortizuese tė turbulencave emocionale, si qetėsuese tė shpirtit, si njė relaksim fizik... si nektar jete, qoftė edhe pėr pak ēaste nė zemrat tuaja.

www.sa-kra.ch

 

 

 

 

Edisoni, pasi e zbulon llapėn e elektrike, i ngazėllyer pėr suksesin por edhe pėr ta testuar jetėgjatėsinė e saj, nuk e ndalte as ditėn e as natėn!

Njė natė, gruaja e nevrikosur pasi nuk mundte tė flinte qetė me dritėn ndezur, po i thotė Edisonit:

-A ka mundėsi ta ndalėsh atė llapė se nuk po mund tė fle?!

-Si the si - ta ndalė!!! - pėrgjigjet i habitur Edisoni!

-Po unė tėrė jetėn kam punuar pėr ta ndezur atė, e ti me thua ta fik!!!

  

 

Ulur nė kolltuk lexon. Troket dera. "Vetėm je?", pyet i porsaardhuri. Tjetri mbyll librin dhe ia kthen: "Jo, tani mbeta vetėm."

 

 

Aktori (qė nga skena duke luajtur Rikardon 3 te Shekspirit):

-Njė kalė! Njė kalė! Mbretėrinė time pėr njė kalė!

-Tė prish punė tė jetė gomar? Thėrret dikush nga poshtė, qė tė krijonte atmosferė qesharake.

-Jo! Ngjitu, tė pres! I pėrgjigjet i gatshėm aktori qė nga skena.

 

Nė njė restorant me ushqime delikatese, po i thotė pronari klientit:

-Kėrmijtė tanė janė tė famshėm nė tėrė botėn!

-E vėrejta menjėherė, ia kthen klienti - sapo mė shėrbeu njėri prej tyre!!!

 

 

Dy pensionistė po pushojnė ulur mbi njė bankė. Atypari kalon njė bionde e bukur. Po i thotė njėri shokut tė vet:

-Binak, tė lutėm fishkėllej pėr mua se i kam harruar protezat!

 

 

Kthehet njė gjuetar nė mėngjes nga gjahu dhe e gjen gruan me njė shokė tė mirė tė tij!

I zemėruar, drejton pushkėn nga shoku, shtien nė tė dhe e vret.

Pas disa ditėsh, kur gjuetari kthehet nė mėngjes nga gjahu, e gjen gruan sėrish me njė shokė tjetėr tė tij!

I zemėruar thellė, drejton pushkėn nga shoku, shtien nė tė dhe e vret.

Po i thotė gruaja:

-Zemėr, a je nė vete! -Nėse ti vazhdon kėshtu, shumė shpejt ke me mbetur pa asnjė shok!!!

 

 

Vajti Nastradini nė treg pėr tė blere vezė.

-Mė falni sa ėshtė kokrra?  -10 lek, ia kthen shitėsja!

-Po kėto te thyerat?  -6 lek!

-Mirė shumė, i thotė Nastradini -tė lutėm a po mi thyen nja 30 kokrra?

 

 

Dy shokė bisedojnė:

-Bo booo! Filloi shiu! Thotė njeri.

-Ē’tė intereson?

-Po gruaja ime doli sot pa ēadėr..

-Eh, mos u shqetėso, do tė hyjė nė ndonjė dyqan!

-Pikėrisht kėtė gjė kam frikė!
 

 

-Pėrse vini nė plazh me tė zeza? Pyet njė zonjė njė vajzė tė re nė njė plazh me shumė njerėz.

-Sepse burri im nuk di not!
 

 

Dy burra po prisnin pėr tė hyrė nė parajsė dhe po bisedojnė:

-Nga se vdiqe ti? -thotė njeri.

-Po ja, unė e kisha fiksim njė veturė tė shpejtė. E bleva njė, dola xhiro jashtė qytetit, me 100 nė ore. Pastaj 120, 150, 200... nė orė, pastaj mė humbi kontrolli dhe ja futa njė peme dhe vdiqa.

-Po ti si vdiqe? -pyet tjetri.

-Unė po bėja shurrėn prapa asaj peme qė ti ia fute - idiot!

 

 

Sapo arrin vajza nga shkolla, po i tregon nėnė sė vet:

-Nėnė, nė klasėn time vetėm njė vajzė ėshtė virgjėreshė!    

-O Zot i madh, brof nė kėmbė nėna, ndėrsa vajza vazhdon:

-Tė tjerat janė bricjap, gaforre, akrep....

 

 

E pyet nipi gjyshin:

-Gjysh, si kam lindė unė, si kam ardhur nė ketė jetė?

Gjyshi, duke e ditur se nipi ėshtė i vogėl, i pėrgjigjet:

-Lejleku tė ka pru ty!

-Po babin, kush e ka pru gjysh?

-Lejleku, i pėrgjigjet gjyshi! 

-Po ty gjysh, kush tė ka pru?

-Po edhe mua lejleku mė ka pru, lum gjyshi!

Atėherė nipi kthehet e po i thotė gjyshit:

-Ēfarė thua bre gjysh? -a qė 100 vjet nė trevat tona askush seks nuk paska bėrė a?!

 

 

Njė biondine i thotė shoqes sė saj:

-Kam shumė dėshirė tė shkojė ta shohė nga afėr diellin!

-Po ti a e di, se sa tė afrohesh, dielli te pėrvėlon” -ja kthen shoqja.

-Unė nuk jam aq budallaqe sa tė shkoj ditėn, unė shkoj natėn, -pėrgjigjet biondja!

 

 

Nė njė konkurs nė Gjermani moderatori pyet njė konkurrues:

-Sa bėjnė 2+2?

-5, -qe pėrgjigjja!

Gjithė salla, e mbushur pėrplot, thėrriste: -jepi dhe njė shans, jepi edhe njė shans...

Moderatori pyet pėrsėri:

-Sa bėjnė 2+2?”

-”3, -qe pėrgjigjja!

Publiku sėrish thėrriste : -Jepi edhe njė shans, jepi edhe njė shans...

Moderatori i drejtohet konkurruesit me njė ton tė ashpėr duke e pyetur pėrsėri:

-Sa bėjnė 2+2?

-4, -u pėrgjigj konkurruesi.

Njė bionde nga salla thirri: -Jepi dhe njė shans, jepi edhe njė shans!!!

 

 

Dy bionde ishin duke ecur rrugės, dhe papritmas njėra prej tyre shikon nė tė majtė, dhe pėrballet para njė pasqyre nė njė butik aty pran! E shikon veten nė atė pasqyre me kujdes dhe habitet!

-Wow, po e njoh kėtė person, sepse me sa shoh e kam parė diku!
Afrohet biondja tjetėr tek pasqyra dhe e shikon edhe ajo me kujdes, e thotė:

-Budallaqe! -sigurisht qė e ka parė. Nuk e sheh se ajo jam unė!