Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Psikologji 3 - ĒFARĖ ĖSHTĖ IDENTITETI?

Shkruan: Faik KRASNIQI

http://telegrafi.com

ĒFARĖ ĖSHTĖ IDENTITETI?

 

            Pėrse duhet qė dikush tė ketė njė identitet? Ėshtė i lindur apo i krijuar ai? Qė tė dallohet nga dikush tjetėr. Ai nuk krijohet gjatė kohės por ėshtė i lindur nė momentin e lindjes (pėrveē profesionit) dhe nuk e ndryshon dot. Pėrse duhet qė tė jemi tė identifikuar?

 

 

 

            Letėrnjoftimi, emri, mbiemri, vendlindja, ditėlindja, shtetėsia, vendbanimi, profesioni, ngjyra e flokėve, ngjyra e syve, gjatėsia, ky ėshtė identiteti. Me sa shoh unė kėtu identiteti im nuk pėrcaktohet nga pėrkatėsia fetare, dhe mė duket se vetėm nė Greqi dhe nė shtete Arabe apo edhe diku tjetėr nė kartė tė identitetit pėrcaktohet edhe besimi fetar.

 

            Pėrse duhet qė dikush tė ketė njė identitet? Ėshtė i lindur apo i krijuar ai? Qė tė dallohet nga dikush tjetėr. Ai nuk krijohet gjatė kohės por ėshtė i lindur nė momentin e lindjes (pėrveē profesionit) dhe nuk e ndryshon dot. Pėrse duhet qė tė jemi tė identifikuar? Sepse nuk duhet tė ngatėrrohemi me dikė tjetėr. Cili ėshtė interesi qė unė tė kem identitetin tim dhe jo tė dikujt tjetėr? Interesi ėshtė qė unė tė mbroj, ruaj, forcoj, zhvilloj, gjakun tim dhe jo tė dikujt tjetėr, tė paraardhėsve dhe pasardhėsve tė mi e jo tė dikujt tjetėr.

 

            Po pse nuk jemi tė gjithė njėsoj, pra qė unė tė mbroj, ruaj forcoj, zhvilloj, gjakun e dikujt tjetėr i ndryshėm nga unė? Jo sepse edhe ai tjetri mbron tė tijat kėshtu qė unė ndihmoj nė zhdukjen e identitetit tim e tė paraardhėsve tė mi. Pra ėshtė njė lloj lufte pėr ekzistencė brenda llojit njeri dhe ai qė do tė ruaj identitetin e tij deri nė fund do jetė edhe mė i forti nė llojin e tij, e arrin kėtė me forcė, me dredhi apo me tradhti, ėshtė gjithmonė njė zotėsi.

 

 

            Dhe tani tė kalojmė nga njė person nė shumė persona. Ēfarė i bashkon ata qė tė kenė njė kartė identiteti tė pėrbashkėt? Vendlindja, shtetėsia dhe gjuha. Kurse besimi? JO. Sepse, i bie qė tė bashkohemi me tė gjithė ata njerėz nė botė qė kanė besimin tonė, por qė nuk flasin gjuhėn tonė dhe nuk kanė lindur nė vendin tonė, dhe si rrjedhim nuk mbrojnė interesat tona.

 

            Pėrse duhet tė krijojmė njė identitet tė pėrbashkėt? Sepse identiteti personal mbrohet mė mirė brenda njė identiteti tė pėrbashkėt kundrejt njė identiteti tjetėr tė pėrbashkėt. Pse duhet tė mbrohemi nga identiteti tjetėr i pėrbashkėt ? Sepse dikush ka lindur nė njė vend tė begatė dhe dikush nė njė tjetėr jo dhe aq tė begatė, gjė qė ēon nė rritjen dhe forcimin e njėrit identitet tė pėrbashkėt, gjė qė nuk tolerohet nga identiteti tjetėr i pėrbashkėt, sepse rrezikohet tė asimilohet.

 

            Historia botėrore tregon se shumė popuj tė lashtė janė shuar, shumė gjuhė antike janė harruar dhe shumė qytetėrime janė zhdukur. Nė ēfarė mėnyre janė zhdukur kėta popuj apo (bashkim identitetesh):

            1) Me forcė nėpėrmjet luftėrave;

            2) Me dredhi;

            3) Me tradhti.

 

            Po sot si bėhet kjo luftė? Vetėm me ekonomi, sepse me armėt moderne shkatėrrohen tė gjithė popujt dhe nuk ngelet mė asnjė. Pra ai qė ka ekonominė mė tė fortė dikton edhe ligjin pėr tė tjerėt, por nė kėtė rast nuk ekziston mė zhdukja, por punėsimi i tjerėve pėr llogari tė mė tė fortit. Nė kėtė kontekst, Identitetet e popujve tė vegjėl bashkohen nė njė tė vetėm pėr t’i bėrė ballė atij qė ėshtė mė i fortė dhe pėr tė shmangur asimilimin.

 

            Fakti mė i qartė pėr kėtė ėshtė Evropa dhe pėrpjekjet e saj pėr tė krijuar njė identitet tė ri atė Evropian pėrballė atij Amerikan dhe Aziatik, sepse ai Afrikan ėshtė pothuajse nė zhdukje e sipėr.

 

(Autori ėshtė publicist i pavarur nga Prishtina)