Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

GAZETA METRO

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Aforizma - CITATE PĖR ARTIN DHE ARTISTĖT

AFORIZMA

Pėrgatitėn: V. O. dhe G.K.  -  https://palimpsest.al 

 

CITATE PĖR ARTIN DHE ARTISTĖT

 

 

 

Arti ėshtė njė pėrvojė, jo formulim i njė problemi.

LindsayAnderson

 

Arti ėshtė si njė fryt qė rritet te njeriu, njėsoj si fryti te pema ose si fėmija nė mitrėn e nėnės.

JeanArp

 

Dallimi kryesor i artistit ėshtė qė tė kultivojė me forcė atė gjendje qė shumica e njerėzve e shmangin: gjendjen e tė qenit vetėm.

JamesBaldwin

 

Gabimi i parė i Artit ėshtė tė pranuarit e tij si gjė serioze.

LesterBangs

 

Pasioni i ēmendur pėr artin ėshtė njė sėmundje e tillė qė shkatėrron gjithēka tjetėr.

CharlesBaudelaire

 

Askush nuk duhet tė lidhė marrėveshje serioze me njė artist.

LudwigVanBeethoven

 

Ēfarė ėshtė arti, pėrveēse njė mėnyre tė pari?

ThomasBerger

 

Arti dhe filozofia janė burimi i tė gjitha njohjeve.

AdolfBerle

 

Arti mė i lartė ėshtė gjithmonė mė religjiozi, ndėrsa artisti mė i madh ėshtė gjithmonė mė i pėrkushtuari.

Profesor Blackie

 

Funksioni i artit ėshtė qė tė bėjė tė kuptueshme atė qė nuk shprehet nė formėn e argumentit.

ConstantinBrancusi

 

Arti ėshtė i rrezikshėm. Ai ėshtė njėri prej tundimeve: kur pushon sė qeni i rrezikshėm, nuk e doni mė atė.

AnthonyBurgess

 

Pėrsosja artistike, mė shumė se ēdo gjė tjetėr ėshtė njė rafinim i sensit tė sė vėrtetės. Besimi i marrė e merr lehtė si tė vėrtetė: vetėm artisti, artisti i madh, e di se sa e vėshtirė ėshtė.

WillaCather

 

Me njė mollė do ta ēudis Parisin.

PaulCezanne

 

Kur mbaroj njė pikturė, e mbaj pranė disa objekteve natyrale – njė guri, njė luleje, njė dege peme apo dorės sime – si njė lloj prove pėrfundimtare. Nėse piktura rri mirė pranė njė objekti qė nuk ėshtė bėrė nga njeriu, atėherė piktura ėshtė autentike. Nėse nuk shkon diēka, arti s’ėshtė i arrirė.

MarcChagall

 

Artisti krijues duket se ėshtė e vetmja qenie njerėzore qė nuk mund ta takoni nė njė tokė asnjanėse. Takohet vetėm si artist. Ai nuk sheh asgjė objektivisht, sepse gjithmonė ėshtė egoja e tij prioriteti i ēdo pikture.

RaymondChandler

 

Temperamenti artistik ėshtė sėmundje qė godet amatorėt. Artistėt e njė vitaliteti plot dėshira e tė shėndetshėm e ēlirojnė lehtėsisht artin e tyre, si njė frymėmarrje. Vetėm te artistėt e njė force tė pakėt puna bėhet njė trysni dhe prodhon njė vuajtje tė caktuar qė ėshtė quajtur temperamenti artistik.

Gilbert K. Chesterton

 

Arti modern ėshtė ajo ēfarė ndodh kur piktorėt ndalojnė se shikuari vajzat dhe bindin veten se kanė njė ide mė tė mirė.

Jon Ciardi

 

Artisti ėshtė njeri i veprimit, nėse krijon njė personalitet, shpik njė mjet apo zbulon problemin e njė situate tė ndėrlikuar.

JosephConrad

 

Ēdo vepėr qė aspiron, sado pėrvuajtur, te kushti i artit, duhet ta mbartė justifikimin te ēdo rresht.

JosephConrad

 

Ka vetėm njė dallim midis meje dhe njė tė ēmenduri: unė nuk jam i ēmendur.

Salvador Dali

 

S’ėshtė as e lehtė, as e pamundshme.

Salvador Dali

 

Artistėt qė kėrkojnė pėrsosjen nė ēdo gjė, janė ata qė nuk mund ta arrijnė atė nė asgjė.

EugeneDelacroix

 

Arti ėshtė orgjia mė pasionante brenda njeriut.

JeanBubuffet

 

Progresi i artistit ėshtė njė vetėsakrifikim i vazhdueshėm, njė fshirje e vazhdueshme e personalitetit.

ThomasStearnsEliot

 

Arti nuk pėrparon kurrė, por materiali i tij nuk ėshtė kurrė i njėjti.

ThomasStearnsEliot

 

Arti dhe shpikjet e secilės kohė janė vetėm kostumi i saj, ato nuk i bėjnė njerėzit mė tė fortė.

RalphWaldoEmerson

 

Poezia e vėrtetė ėshtė mendja e poetit.

RalphWaldoEmerson

 

Moderniteti i vazhdueshėm ėshtė masa e vlerės sė vėrtetė tė ēdo arti.

RalphWaldoEmerson

 

Artisti ėshtė njė krijesė e udhėhequr nga demonėt. Ai nuk e di pse e kanė zgjedhur atė dhe zakonisht ėshtė aq i zėnė pėr ta pyetur veten.

WilliamFaulkner

 

Unė nuk dua qė jeta tė imitojė artin. Dua qė jeta tė jetė art.

CarrieFisher

 

Nė art, si nė dashuri, instinkti ėshtė i mjaftueshėm.

Anatole France

 

Arti ėshtė ose plagjiaturė ose revolucion.

PaulGauguin

 

Historia e artit modern ėshtė gjithashtu historia e humbjes progresive tė audiencės sė artit. Arti i ka pėrshtatur gjithnjė e mė shumė punėn e artistit dhe hutimin e publikut.

HenryGeldzahler

 

I vetmi art qė mė pėrshtatet ėshtė ai qė, duke u ngritur nga shqetėsimi, priret drejt kthjelltėsisė.

AndreGide

 

Arti na tėrheq prej zbulimit qė i bėn shumė tė fshehtave tona.

Jean-LucGodard

 

Problemi mė i madh i ēdo arti ėshtė qė prej pėrdorimit tė dukjes tė krijojė njė realitet mė tė lartė.

JohannVolfgangVonGoethe

 

Arti ėshtė i gjatė, jeta ėshtė e shkurtėr, gjykimi i vėshtirė, gjasat e pėrkohshme.

JohannVolfgangVonGoethe

 

E vėrtetė e njohur: thuhet me siguri qė njė pikturė e cila jep njė pėrshtypje morali ėshtė njė pikturė e keqe.

Edmond dhe Jules de Goncour

 

Arti ėshtė kaq mrekullisht irracional, kaq i pakuptimtė, por dhe i nevojshėm nė tė njėjtėn kohė. I pakuptimtė dhe megjithatė i nevojshėm, sa ėshtė e vėshtirė ta kuptojė njė puritan.

GuntherGrass

 

Arti ėshtė njė realitet, jo njė pėrcaktim; meqenėse i qaset njė realiteti, ai i qaset perfeksionit dhe meqenėse i qaset njė pėrcaktimi tė thjeshtė, ai ėshtė i papėrsosur dhe i pavėrtetė.

Beniamin Haydon

 

Piktura ėshtė poezi pa fjalė.

Horace

 

Njė vepėr arti mbi tė gjitha ėshtė njė aventurė e mendjes.

EugeneIonesco

 

Nė momentin qė mashtroni pėr hir tė sė bukurės, ta dini qė jeni njė artist.

MaxJacob

 

Ėshtė arti qė e bėn jetėn interesante dhe tė rėndėsishme, dhe unė e di qė nuk mund tė zėvendėsohet pėr shkak tė forcės dhe bukurisė sė kėtij procesi.

HenryJames

 

Arti ėshtė prirja njerėzore e shkasit tė ndjeshėm dhe tė kuptueshėm pėr njė pėrfundim estetik.

JamesJoyce

 

Papėrgjegjshmėria ėshtė pjesė e kėnaqėsisė sė tė gjithė artit; ajo ėshtė pjesa qė shkollat nuk mund ta njohin.

PaulineKael

 

Arti nuk riprodhon tė dukshmen; mė fort, ai e bėn tė dukshme.

PaulKlee

 

Sa mė e tmerrshme bėhet kjo botė, aq mė abstrakt bėhet arti.

PaulKlee

 

Cilatdo qofshin ndjenjat vetjake tė artistit, sapo ai mbush njė pjesė tė telajos apo e pėrmbyll atė, bėhet historik. Ai vepron nga apo mbi artistėt e tjerė.

Willem De Koonig

 

Arti ėshtė mishėrim i ndjenjės.

Suzane K. Langer

 

Njė udhėtar i mirė nuk ka plane tė caktuara dhe synime se ku do tė arrijė. Njė artist i mirė e lė intuitėn ta ēojė ku do ajo.

Lao-Tzu

 

Nuk ka gjė mė tė vėshtirė pėr njė piktor se sa tė pikturojė njė trėndafil, sepse para se ta bėjė kėtė, ai duhet tė harrojė tė gjithė trėndafilat qė janė pikturuar ndonjėherė.

HenryMatisse

 

Karikatura ėshtė e vėrteta e ashpėr.

GeorgeMeredith

 

Arti nuk mėson asgjė, pėrveē domethėnies sė jetės.

HenryMiller

 

Tė flasėsh pėr moral nė art ėshtė si tė flasėsh pėr legjislacion nė seks. Arti ėshtė seksi i imagjinatės.

GeorgeJeanNathan

 

Kemi artin pėr tė mos vdekur nga e vėrteta.

FriedrichNietzsche

 

Artisti i pėrket veprės, jo vepra artistit.

Novalis

 

Ajo qė e dallon artin modern nga arti i epokave tė tjera, ėshtė kriticizmi.

OctavioPaz

 

Kudo qė shfaqet arti, zhduket jeta.

FrancisPicabia

 

Pėrmes artit shprehin konceptin tonė pėr atė qė natyra nuk ėshtė.

PabloPicasso

 

Arti pastron nga shpirti pluhurin e jetės sė pėrditshme.

PabloPicasso

 

Arti ėshtė njė gėnjeshtėr qė na ndihmon tė kuptojmė tė vėrtetėn.

PabloPicasso

 

Po fillova tė pėrkufizoj artin, do tė shqyrtoja riprodhimin e asaj qė ndjesitė perceptojnė nė natyrė nėpėrmjet vellos sė shpirtit. Imitimi i thjeshtė, megjithatė i saktė, i asaj qė ėshtė nė natyrė, i jep tė drejtė njeriut tė ketė emrin e shenjtė tė artistit.

EdgarAllanPoe

 

E vetmja gjė qė nuk duhet tė bėni, ėshtė tė mendoni se kur njė gjė shkon keq me artet, ajo shkon VETĖM me to.

EzraPound

 

Arti ėshtė njė gjė private, artisti e bėn atė pėr vete; njė vepėr e kuptueshme ėshtė prodhim i njė gazetari. Neve na duhen vepra tė forta, tė ēiltra, tė sakta dhe gjithmonė pėrtej kuptueshmėrisė.

TristanTzara

 

Jo nė jetė, por nė art duhet tė kėrkohet vetėpėrmbushja.

George E. Woodberry

 

Artisti duhet tė pėrfytyrojė me pasion tė ndezur, por tė realizojė me gjak tė ftohtė.

Winkelmann

 

Nė ēastin kur mendoni se keni arritur tė kuptoni njė vepėr arti, ajo ka vdekur pėr ju.

Robert Wilson

 

I gjithė arti ėshtė i padobishėm.

OscarWilde

 

Nuk ka gjėra tė tilla si libėr i moralshėm dhe libėr i pamoralshėm. Librat ose janė tė shkruar mirė, ose janė tė shkruar keq. Kjo ėshtė e gjitha.

OscarWilde

 

Jeta morale e njeriut shndėrrohet nė lėndė pėr artistin, por moraliteti i artit konsiston nė pėrdorim perfekt tė njė gjendjeje (mjeti) jo perfekte. Artistėt nuk dėshirojnė tė vėrtetojnė asgjė. Vetėm gjėrat qė janė tė vėrteta mund tė provohen.

OscarWilde

 

Nga pikėpamja e formės, modeli i tė gjithė arteve ėshtė arti i muzikės.

OscarWilde

 

Tė gjithė artet janė njėherazi syprinė (sipėrfaqe) dhe simbol. Ata qė kėrkojnė nėn sipėrfaqe veprojnė kėshtu nėn pėrgjegjėsinė e tyre. Ata qė lexojnė simbolin lexojnė kėshtu nėn pėrgjegjėsinė e tyre

OscarWilde

 

Ėshtė spektatori, dhe jo jeta, pasqyra nė tė cilėn shihet arti.

OscarWilde

 

Larmia e opinioneve rreth njė vepre arti tregon qė vepra ėshtė e re, komplekse dhe vitale.

OscarWilde

 

Kur kritikėt kundėrshtojnė artistin, ata janė nė akord me veten.

OscarWilde

 

Nė kundėrshtim me besimin e pėrgjithshėm, njė artist nuk ėshtė kurrė pėrpara kohės sė vet, por shumica e njerėzve janė pas tij.

EdwardVarese

 

Arti i vėrtetė ėshtė pėrbuzja e njė njeriu tė madh pėr atė qė nuk ėshtė art.

Anonim

 

Vitaliteti i njė lėvizjeje tė re nė art matet nga vrulli qė ajo ngre.

LoganPearsallSmith

 

Arti pėrpiqet tė ruajė atė qė ėshtė nė ekzistencė, duke e rikrijuar nė pėrjetėsi.

GeorgeSantayana

 

Unė zgjedh njė bllok mermeri dhe heq prej tij pjesėt e panevojshme.

Auguste Rodin

 

Njė vepėr arti qė pėrmban teori, ėshtė si njė objekt tė cilit i ėshtė hequr etiketa e vet.

Marcel Proust

 

Arti i vėrtetė, sado imoral, ėshtė tėrėsisht njė gjė e virtytshme. Arti i vėrtetė nuk mund tė jetė imoral. Me art tė vėrtetė unė kuptoj artin qė prodhon dėshmi tė vėrtetė, kuptoj artin qė ėshtė mė i pėrpikti.

EzraPound