.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Dibran Fylli

DIBRAN FYLLI

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

DIBRAN FYLLI

 

 

 

 

          

 

 

             Hyrje

 

            -I lindur nė Aēarevė tė Skėnderajt mė 29.09.1956.

            -Tė mbaruar Akademinė pėr Teatėr, Radio, Film dhe Televizion (AGRFT), nė Lubjanė, drejtimi Regji.

            -Anėtar i Shoqatės “Migjeni” dhe revistės “Alternativa” nė Lubjanė.

            -Pjesėtar i radhėve tė para tė UĒK-sė dhe udhėheqės i Njėsitit tė parė “Shkoza2” nė Aēarevė.

            -Pjesėmarrės i shumė betejave, i plagosur nė betejėn e Llapushnikut mė 8 maj 1998.

            -Themelues i Trupės Artistike Ushtarake “Hamėz Jashari” tė UĒK-sė.

            -Ideator skenarist e organizator i Manifestimit Pėrkujtimor “Ditėt e Pėrndritjės” tash “Epopeja e UĒK-sė” (5, 6 dhe 7 mars - e njohur si “NATA e ZJARREVE).

            -Shef i TAU “Hamėz Jashari” tė UĒK-sė dhe TMK-sė (1998-2002).

            -Ideator, skenarist e regjisor i Festivalit Folklorik „I kėndojmė lirisė“-kushtuar figurės madhore tė UĒK-sė Mujė Krasniēi-KAPUĒI (Klinė 6, 7 dhe 8 Qershor).

            -Autor dhe skenarist i programit artistik “Ai ėshtė i gjallė” pjesa -I- dhe -II-

            -Autor i shumė skenarėve dhe organizator i dhjetėra Akademive Pėrkujtimore e Solemne

            -Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės dhe i Klubit tė Shkrimtarėve “Vorea Ujko” nė Klinė.

            -I arrestuar nga gjykata e UNMIK-ut dhe i privuar nga liria pėr 4 vjet-1365 ditė,( i liruar i pafajshėm.)

 

            Vepra tė  botuara:

 

            1. Pėrmbledhje poezish “Tė fala nga Stambolli” Tiranė 1998

            2. Argumente “Drenica dikur dhe sot” Tiranė 1998

            3. Pėrmbledhje poezish “Ai ėshtė i gjallė” Rilindja Prishtinė 2000

            4. “edhe kjo ėshtė pjesė e jetės” roman “KSH “Vorea Ujko” Klinė 2006

            5. “Ditari i Tafrruk Tafrrukuci  tė Tafrrukajve” komedi-humor, KSH “Vorea Ujko” Klinė 2006

            6. “Sharkia e Drenicės” kėngė pėr luftėn dhe Dėshmorėve tė UĒK-sė Klinė 2007

            7.  “1365 ditėt e jolirisė”, Pėrmbledhje poezish – LSHK (2012)

            8. “Prekazi brezni trimash” kronologji nė 7 gjuhė - LSHK (2013)

            9. “edhe kjo ėshtė pjesė e jetės”, roman – ribotim LSHK (2013)

            10. “Sharkia e Drenicės” – ribotim LSHK (2013)

            11. Hasan Prishtina, stėrnip i Avdullah Veliqit, monografi – PrishtinaPress (2013)

            12. “Lulekuqet e lirise” Ēdo shesh, njė pėrmendore, antologji poetike– “Meshari” (2014)

            13. “Tahir Meha-5 breza pushkė lirie”, kronologji (shqip dhe anglisht) “Meshari” (2014)

 

            Fotografi dhe xhirime ekskluzive gjatė luftės 1997/’99:

 

            -mbi 200 fotografi

            -mbi 400 minuta xhirime filmike

            -3 filma tė realizuar

            -film artistik nė dy pjesė “Deri kur...?” (i realizuar nė vitin 1996)

            -komedi „Kalanica e Kadiut“ (1996)

            -film i shkurtėr “Qyteti i zi” (2014)

 

            5 role tė realizuara:

 

            -filmi “Rrėnjėt” – Hazir Dema

            -filmi “Deri kur?” – Demė Sinani

            -komedi “Kalanica e Kadiut” – Tafrruk Tafrrukuci

            -filmi “Vdekja nė sy tė motrės”- Babai

            -filmi “Azem Galica”- Bejtė Galicėn

 

            34 Filma dokumentar dhe 2 monologje:

 

            1. „Gjaku i Kosovės“, dokumentar pėr luftėn e UĒK-sė dhe shėrimin e tė plagosurve

   (filmi ėshtė punuar gjatė luftės nė TV Klan dhe ėshtė edituar ne TVSH 1998)

            2. „Organizimi i shėndetėsisė gjatė luftės“, dokumentar i promovuar ne Simpoziumin Ndėrkombėtar  (Prishtinė 29.09.1999)   

            3. film dokumentar kushtuar jetės dhe veprės heroike tė Dėshmorit Skėnder Ēeku (2000)

            4. film dokumentar kushtuar heronjve Nebih e Tahir Meha (kooproduksion me RTK-2001)

            5. dokumentar „Lindja dhe rrita e Bat. 40 tė shėndetėsisė tė TMK-sė“,(2001)

            6. dokumentar „Thyerja e kufirit, ideal i bashkimit kombėtar“,kushtuar Betejės se Koshares  (2001)

            7. dokumentar „Akademia e Mbrojtjes Tempull i dijės ushtarake” (22 prill 2002)

            8. film dokumentar „Vepėr, jo fjalė“ (2008)

            9. film dokumentar kushtuar jetės dhe veprės heroike tė Dėshmorit Muhedin Morina (2008)

            10. film dokumentar „Fryma e lirisė zbutė dhembjen pėr liri“ kushtuar Dėshmorit Faruk Elezi (2008)

            11. film dokumentar kushtuar jetės dhe veprės sė Dėshmorit tė Brigadės 112 Arben Haliti (2008)

            12. film dokumentar „Jeta dhe lufta pėr liri“ kushtuar Dėshmorit Avni Zhabota (2008)

            13. dokumentar „Korbi, pjesė e betejave tė pėrgjakshme pėr shthurjen e Jugosllavisė“-Mirush Dakaj-(2008)

            14. monolog kushtuar luftės ēlirimtare tė ZO tė Pashtrikut (2008)

            15. film dokumentar poetik „Krushqėzimi“ kushtuar 24 Dėshmorėve tė Jezercit (2008)

            16. film dokumentar informativ „Libri ne shtegtim“ pėr krijimtarinė e krijuesit Isak Guta (2008)

            17. monolog “Amaneti i kullės sė lashtė” (2009)

            18. film dokumentar „Gjaku i lirisė“ kushtuar jetės dhe veprės heroike tė Dėshmorit Fehmi Rama, (2009)

            19. film dokumentar “Krisma e Kėngė”, pėr Dėshmorin Milaim Krasniqi (2010)

            20. dokumentar “FASHIKO” (2011) (pėr sportin e karatesė nė Kosovė)

            21-33. Emision ekskluziv dokumentar nė 12 vazhdime “LUFTĖ PĖR JETĖN”, i edituar nė RTK gjate sezonit (2010-2011)

            34. dokumentar “MBIJETESA” (2012) - pjesėmarrės nė “Javėn e filmit” nė Nju Jork

            35. dokumentar “KRIMI” (2012) - pjesėmarrės nė “Javėn e filmit” nė Nju Jork

            36. dokumentar “AI JETON NE SHPIRTIN E POPULLIT” kushtuar Hasan Prishtinės (2013)

 

 

 

I DASHURUAR NĖ VDEKJEN E TYRE

 

...kur m’i shihni lotėt nė sy

mos kujtoni se jam ligėshtuar.

Kur mė shihni duke qeshur

mos mendoni se jam gėzuar.

Kur flas me vetveten

mos pandehni se jam ēmendur.

Flas me tė pavdekshmit,

i dashuruar nė vdekjen e tyre...

 

 

 

EMRA LIRIE

 

...atėherė kur skuqej Drenica

diellit iu ndalonin rrezet

pas Qyqevices kėndonin pushkėt e lirisė

 

nga istikami

dėgjohet zėshqiponja

unė jam Shotė

Qerime

Xhevė

me thėrrasin Antigona e UĒK-sė

jetėn ia kam borxh atdheut

jam emėr lirie

e dashuruar nė vdekjen tende

mik e armik qė e pėrbuz atdheun

kam edhe ca fishek nė arkėn e nėnėlokes

sa pėr t’ia bėrė natėn me dritė Shqipėrisė.

 

...nga istikami tjetėr

shkreptin si vetėtima

pushka e trimit kėndon kėngė lirie

 

ndal armik!

dėgjohet zėtrimi

unė jam Azem e Adem

malet e Drenicės mė thėrrasin Ilaz Kodra

jam emėr lirie

nuk i tradhtoj trojet Ademjashariane

kam fishek e barot

sa pėr t’ia shtuar lavdin Shqipėrisė

 

 

 

DY EMRA NĖ FLAMUR

 

...ik turkolosh nga trojet e mia

foli Gjergji

shpata i vringėlloj

nė ndjekje

deri pėrtej detit

nuk ta dua gjuhėn

as kulturėn turkomene

e dua Shqipėrinė e lirė...

 

...kaluan shekuj e vite

copė mė copė e bėnė Shqipėrinė

Gjergji heshti

nė Nėntorin e vitit 1955

flamurin ia dhuroi Ademit

e shikoj nė bebėza syri

i foli mbi djepin e tij

ah po ē’fjalė tė madhe i tha

ti do ta bėsh Shqipėrinė Shqipėri...

 

...lind e rritė e burrėrua

nė frymėn Skėnderbegiane

shpatėn e bėri pushkė

gjithė ato vite kėrkimtar lirie

vra e pre e mbush gjak

ai s’ndaloj sė kėrkuari udhėn e lirisė

derisa e bėri Kosovėn Ademjashariane

e Shqipėrinė Shqipėri

 

 

 

PARA LEGJENDĖS

 

Zgjuar je Komandant

dėgjon gjithēka mbi tokė

sheh qiellin e hapur

lirinė si flakėron.

Ikonė pavdekėsie

simbol burrėrie

ligjėrues pėrjetėsie!

Ē’pamje madhėshtore

mjekėr Kastriotėsh

shami tė kuqe rreth kokės

rrethatoren nė gjoks

kalorės i njė mijė betejave…

Qielli

yjet

dielli

Tė falen pėrjetėsisht!

 

 

 

NĖ SHESHIN E LIRISĖ

 

Tinguj kitare  e krisma armėsh

Shqiponja lart fluturon.

Ata zgjuar janė

nė beteja me flakė zjarri

nė kitarė me prushin e mallit.

Ata nuk i prek vaji i nėnave

as rėnkimi i etėrve,

madhėrisht

shkėlqejnė nė dritėn e diellit.