Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Antologji e poezisė moderne shqipe 5 - Eleni Mingu Birēaj

ELENI MINGU BIRĒAJ

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

ELENI MINGU BIRĒAJ

 

 

 

 

 

            Hyrje

  

           E lindur nė Vlorė mė 28 korrik 1961, ka studiuar nė shkollėn industriale “Pavarėsia”nė Vlorė.

            Qė nga viti 1996 jeton dhe vepron nė Itali.

            Merret me krijimtari letrare  dhe deri mė tash ka botuar kėta libra:

            1. Emigrantja – poezi,  botoi nė Shqipėri mė 2015

            2. Favole-d’amore e di amicizia (italisht), botoi nė Itali nė 2015

            3. Ujku i paqes ( Lupo della pace ) – pėrralla shqip e italisht, nė Shqipėri 2017

            4. Legjenda e liqenit  (tregim), Prishtinė 2018

            5. Miqėsi dhe dashuri (fabula), Prishtinė 2018l

            Ka nė proces tė botimit edhe dy libra njėrin me pėrralla dhe tjetrin me poezi.

 

 

 

 

MĖMĖDHEU 

 

Mė premtove se do tė ktheheshe

Edhe pse do tė shkoje larg

S'do ta harroje folenė e vjetėr

Dhe bekimin qė tė dhashė!.

 

S' tė kam harruar Mėmėdhe

S'do tė harrojė kurrė

Por si shumė mėrgimtar

Premtimi s’ ėshtė  varur nga unė

 

Dhe kėtu ku jam s'kam fole

Endem porsi  njė trumcak

Kam vetėm zogjtė e mi 

Qė tashmė ju janė rritur krahėt

 

Kanė gjetur bilbilat

Tė rritur po nė kėtė natyrė

Kanė bėrė zgjedhjen e tyre

Ashtu, si dikur dhe unė.

 

Kanė krijuar ēerdhe

Me zogj tė bukur ngjyra - ngjyra

Me grimcat e tua qelizore

Me cicėrimat e mia

 

 

MĖRGIMTAR

 

Mėrgimtar shpirt brengosur

Me qerpikėt shpesh spikatur

Me fytyrėn e vrazhdosur

Tė vringėllinė, nga ka stuhia!

 

Je si njė  kanarinė e gjorė

Dhe se jeton nė natyrė

Do s’do do tė argėtosh

Duke thurur melodi

 

Vetėm ti, di ē' ndien nė shpirt 

Tė vlon gjaku ,o' tė ėshtė mpiksur

Sa ėndrra tė janė shuar mėrgimtar

Si zjarri, kur e zė shiu

 

Mėrgimtar shpirt ėndėrrosur

Qė kėndon si kanarinė

Ēfarė pėrmban teksti i kėngės

E kupton kush ėshtė si ti

 

 

S'JAM SHENJTORE

 

S'jam akull, as zjarr

S' jam ēelik si dukem

Shpirtin e kam oqean

Ku notojnė nė te vetėm pulėbardha

 

Stuhitė me kanė rrėzuar

E sforcuar, por jam ngritur

S'jam shenjtore, as pėrendesh

Por s' lėndoj asnjė gjallesė

 

 

JAM LULE, MES LULESH

 

Jam lule, mes lulesh

Here lulėzoj ,here vyshkem 

Ngjyrėn time se ndryshoj

Si nė tė nxehtė dhe nė ftohtė

 

Bie ngrihem, prapė valėvitėm

Me lulet ,e tjera s’mėrziten

Ju them jemi njėsoj

Vetėm ngjyrat na ndryshojnė

 

 

ĒFARĖ U BE ME ZOGUN NĖNĖ

 

Nga foleja nė pemė

Zogjtė  e vegjėl ciceronin

Kėrkonin zogun nėnė

Qė s’u kthye atė mbrėmje

 

Ku kishte shkuar vallė?

Ēfarė ti kishte ndodhur?!

Ishte larguar me dėshirė

O ndoshta e rrėmbeu skifteri

 

Si i  braktisi vocėrrakėt

Qė i donte aq shumė

I mbulonte  me krahėt e ngrohtė

I mbronte nga ēdo furtunė

 

Ēfarė u bė me vocėrrakėt

S'mora vesh kurrė?

Ēfarė u bė me zogun nėnė

U kthye ndoshta kurrė???

 

 

GJYSHE TĖ DUA

 

Gjyshe tė dua 

Mbesa Xhesika me thotė

Je nga bretkosat 

Me te bukura ne bote

 

Njė ditė e dashur gjyshe

Kurrė tė mungosh

Sa herė do tė shoh bretkosa

Do tė qesh ,do tė- kujtoj

 

 

TRĖNDAFIL I BARDHĖ

 

Lulėzo trėndafil i bardh

Dhe mes strallit ku ke mbirė

Rrezato margaritar

Depėrto dhe midis errėsirės

 

 

NĖ KĖTĖ BOTĖ VIJMĖ PĖR LUFTĖ

 

Nė kėtė botė vijmė pėr luftė

Dhe sė s'duam ta besojmė

Fitimtar s'del askush

Siē vijmė,ashtu shkojmė