.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Fatime Ahmeti - Fara

FATIME AHMETI - FARA

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

FATIME AHMETI - FARA

 

 

 

 

          

             Hyrje

 

            Fatime Ahmeti-Fara, lindi mė 15 prill tė vitit 1950, nė fshatin Gjelbrishtė, ish Hajkobille tė komunės sė Prishtinės. Arsimimin fillor e pėrfundoi nė Miradi tė Ultė, kurse akademinė pedagogjike nė Prishtinė.

            Qė nga viti 1972 punon nė arsim, nė shkollėn fillore “Selman Riza” tė Fushė-Kosovės, ndėrsa nga 2010 nė shkollėn fillore Daut Bogujevci duke ua hapur shtigjet e jetės drejt pėrndritjes gjeneratave tė tera tė fėmijėve.

            Shkrimi letrar ka qenė obsesion i pėrhershėm i saj, madje qė nga mosha e re, krah kulturės sė leximit, ėshtė formuar nėn ndikimin e artit gojor.

            Kurorė e krijimtarisė sė saj ėshtė poezia por shkruan edhe satire. Disa herė ėshtė shpėrblye me ēmime nėpėr takime letrare tė ndryshme. Ka njė bagazh dorėshkrimesh nė pamundėsi pėr t'i botuar.

            Nė 206 botoi librin "Hapėsira qė ėshtė vetėm pėr mua".

            Kurorė e krijimtarisė sė saj ėshtė “Lulet e bardha”, e nderuar me ēmim tė parė nė  konkursin e Takimeve tė 23-a tė Poeteshave Shqiptare, mbajtur nė Vushtrri, nė vitin 2005. Mė 2006 me poezinė “Taketukja” dhe mė 2007 me poezinė “Kujtim” , vendin e dytė, e kėshtu me radhė.

            Shkruan kryesisht poezinė lirike, shpesh me nota tė fuqishme ironike.

            Shkrimet e saj gjenden ne revista te ndryshme letrare.

 

 

 

 

 SHTIGJE QĖNDRESE

 

Kalove tė gjitha shtigjet

Asgjė nuk ta ndali hovin

Shtigjeve tė qėndresės

Me plagė qė mbi sup bartė

Kapėrceve kah viti i Diellit

 

Mallkimin dua ta fshijė

Me kandilin ndezur

Rrugėve me lule tė purpurta

Dua tė dhuroi dritė

 

Ēdo fillim e nis nga vetja

Si lumi qė e ndryshon rrjedhėn

Dua qė malet t'i pėrpijė deri nė det

Qė era e jugut tė mė ngrohė

 

Dua qė tė mė shtohet sofra e gėzimit

E mbi te dua qė eshtrat t'i sodis

Mbi bukurinė tonė tė qetė.

 

 

SHIKOJ MES PERDEVE-VETĖM VDEKJA NUK GĖNJEN

 

Lule tė magjishme

Rreth dritares sate

Mugullojnė,mugullojnė

Aroma e tyre ledhaton shpirtra

Ēdo agim pas territ tė qetė

Puhisė i drejtohem qė tė ledhatoj faqet tuaja

Valėt e detit tė pėrkundin nė gjumė

Ēmendurisė t’i jepet fund

Gjarpėrinjtė tė fashiten nga ty

Qielli tė bulėzoi pėr jetėn tėnde

Loti tė shterohet nė syrin tim

Dhembja tė shėrohet nė trup

Mos te ketė kurrė ndarje 

Por vetėm takim,takim

Pėr njė nėnė tė madhe

Tė madhe.....!

Qė ėshtė bėrė flijim.

 

 

GURĖ KUJTIMESH

 

Gurė kujtimesh

Jemi bėrė

Dėshmitar tė shekujve

Tė njohur me djersė e gjak

Tė kalitur nėpėr luftėra

Duke kėrkuar jetėn e pa jetuar

Dhembja ėshtė pasqyrė e secilit

Qė bukės i thotė bukė,e ujit ujė

Rojtarė kohėsh

Gurė tė gdhendur nė ēdo cep

 

Qė pasqyrojnė imazhe tė rėnda

E ti, fluturon nė qiellin e shtatė

Fytyra tė zbehta rreth e rrotull

Hapėrojnė drejtė iluzioneve tė ėndrrave

Pėrherė ecje tė kotė

 

Gjaku i tė rėnėve nė altar

Tė ėshtė bėrė verė

Harrove komb e fe

Njeh vetėm lekun

Dhe tende fole!

 

Kthehu pas!

Shiko rrėnjėt ku i ke

Stėrgjyshėrit ku janė

Gjaku i tyre tė mallkon

Nėse Atdheun e harron!

 

 

HESHTJA MĖ VRET

 

Nė heshtje pranė teje rri

Ashtu si nata pa diellin

Vėzhgoi edhe kur hesht

Dora jote prek dorėn time

Mendon se nuk te shoh

Nuk te prek

Tė shoh me mendjen time

Tė prek me imagjinatėn time

Mė ke ankth pėrtej shpirtit tėnd

Loz me hijen tėnde

Muri i ftohtė mes meje e teje

Qėndron statujė e ngrirė

 

Me lotin tim shtrėngoi duart

Por mbetem mes heshtjes

Ti nuk ekziston mė

Kur dielli perėndon

Aty je i shtangur pa zė

Lulet e prillit nuk kanė aromė

Mėngjeset janė tė ftohta

Pa Ty

Muzgu valėvit i heshtur

Petkun e zi vekon

Errėsirėn dua ta zhvesh

Tė shoh diellin 

Nė sytė e tu

Por ti.........!

Top of Form

 

 

AG I PĖRGJUMUR

 

Kurora tė vyshkura

Agimet e mugėta duken

Hiena tė panginjura

Thithin gjak tė njomė

 

Fytyra tė venitura

Ngulfaten nga dhembja

Pėrpėliten nga mugėtira e gjakosur

 

Lule morti mbijnė ēdo ditė

Dallgė valėzore nė ēdo cep

Dhimbje vullkanike

 

Rrufepritėsi dhe vetėtima bien nė ujdi

Shkreptima acarin thyen

 

Vetėm kur mbjell dashuri 

Je vetvetja

Kur gjendet prehja

 

Tė vdesėsh pėr atdhe

Top of Form