Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Antologji e poezisė moderne shqipe 5 - Fejzė Demiri

FEJZĖ DEMIRI

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

FEJZĖ DEMIRI

 

 

 

 

 

            Hyrje

  

       Fejzė Demiri u lind mė 15 janar 1997 nė Stubėll tė Gjakovės. Shkollimin fillor e ka kryer nė Berjahė ndėrsa  Shkollėn e Mesme Profesionale “Gjon N. Kazazi”, drejtimi gjimnaz- shkenca natyrore, nė Gjakovaė. Tash studion nė Kolegjin “FAMA”, drejtimi Psikologji e pėrgjithshme, nė Prishtinė.

 

             Deri mė tash botoi kėto vepra:

            1. Vargje pėrkushtuese I, poezi, Gjakovė, 2012

            2. Vargje pėrkushtuese II, poezi, Gjakovė, 2014

            3. Nė detin e dashurisė e tė thėnies (fjalė tė urta dhe mendime autoriale), botoi ATUNIS, Prishtinė, 2016

            4. Kur shpirti ka etje, botoi FISHTA, Prishtinė, 2016

            5. Qirinj pėr dritė, SHB “SAS”, Prishtinė, 2017.

            6. Dhembje Kohe, SHB “SAS”, Prishtinė, 2018

 

 

 

 

 

KOHEZION DASHURIE

 

E dashur

Mė prit tė tė vij njė ditė

Si molekulė grimcash

Mė prit

Tė bėhemi bashkė nė kėtė kohezion dashurie.

 

 

KOHĖ E MĖRDHIRĖ

 

Kur ta kuptosh qė ndihesh i vetėm

I pėrbuzur nė kohė tė ngrirė

Njė gjė duhet ta mbash nė mend;

Mbėshtillu me pallton e dashurisė.

 

 

QIELLI IM I YJĖZUAR

 

Kur tė pashė ty yjėsi

U mbusha me yje

Yjėzuakan dritat

Nė kėtė yjėzim dritėrrezatues

Yjėzon, ti qielli im i yjėzuar.

 

 

MĖ LĖ PA FRYMĖ

 

Dritėdhėnėse qė i jep dritė

Dritėgjatėsisė sime

Dritėplotė qė mė plotėson

Nė kėtė errėsirė zjarrndezėse e tė zymtė

Kohėrash drithėrimė

Dritėlargėsi e ndjeshme qė mė lė pa frymė.

 

 

PARFUMI I DASHURISĖ

 

Nėse mendon qė tė kam harruar

Dashuria thua s’ka mbirė

Eja shiko nė sirtarin tim

Aty mbaj parfumin e dashurisė.

Do tė duhemi

 

Tė kam dashur kur sythat e luleve ēelnin

Nė agimet e hershme pranverore

Gjelbėrim tė tejshkuar

Tė kam dashur kur qielli ngrysej

Retė sillnin shiun e rrėmbyeshėm  

E ne shkelnim piklave tė tij

Tė kam dashur edhe atėherė kur gjethet vjeshtarake binin

Kur dielli vjeshtarak piqte mollė, ftonj e misėr

Do tė dua edhe nė kohėt e acarta, kur veriu mėrdhin

Kur akulli tė bėhet pasqyrė rrėshqitėse nė pullazet e shtėpive

Ne prapė do tė duhemi...