Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Kulturė 7 - FESTAT E MOTMOTIT NĖ OPOJĖ

Mr. Sc. Muharrem QAFLESHI

Dr.Sc. Hajriz MELEQI

https://ojq-qendra.webs.comb

FESTAT E MOTMOTIT NĖ OPOJĖ

 

AFTĖSIA DHE LASHTĖSIA KRIJUESE SHQIPTARE PĖRMES VLERAVE PAGANIKE E FOLKLORIKE MONUMENTALE

 

(Rreth besėtytnive dhe mitologjive pagane)

 

 

"Folklori ėshtė pasqyra e kthjelltė e psikes sė kombit"... po deshte me shkrua historinė e kombit, e cila me hamende nuk shkruhet, por qė edhe pa tė kombi jetė nuk ka… folkores do t'i siellesh, po deshte me shtua pasurin, ku ke me ndesh me tipe ma tė nalta, me karaktere ma tė forta e me motive ma t'ardhuna e tė pėrkueshme pėr zhvillimin e leteratyrės kombėtare" (At Gjergj Fishta, Kanuni i Lekė Dukagjinit, Shkodėr 1933, fq. XXI).

Ritet pagane u pėrvijuan me shekuj nuk u shterėn dhe gjallojnė edhe sot nė folklorin shqiptar. Njėra nga shtyllat kryesore tė formėsimit tė cilitdo komb ėshtė edhe kultura. Pjesė kolorite e kulturės shqiptare  ėshtė folklori i gėrshetuar me shumė rite dhe festa periodike tė shoqėruara me kėngė, nė kėtė rast fjala ėshtė mė tepėr pėr ritet dhe festat pagane qė jetės sė shqiptarėve i kanė dhėnė gjallėri dhe shpresė.

Motiv pėr tė shkruar pėr kėtė temė ėshtė dinamika e kohės ku  po jetojmė sikur po ndikon pa vetėdije qė shumė nga kėto rite edhe tė harrohen dhe e dyta se duke mos i ditur rrėnjėt e paganizmit, shumė kėsi rite e festa pėr shkak tė emrave qė i mbajnė, shpeshherė padrejtėsisht po adresohen nė festa fetare tė krishtera, ose po tentohet qė kėto festa tė paraqitėn si antifetare dhe si tė tilla tė margjinalizohen dhe mos tė pėrfillėn. Ndoshta me apo pa vetėdije po rrėnohet njė pjese shumė tė lashtė e folklorit dhe e kulturės shqiptare. Nė fakt tė gjitha ritet pagane drejtpėrdrejtė apo tėrthorazi lusin Zotin pėr dashuri, mirėqenie dhe pėr punė tė ndershme dhe nė asnjė mėnyrė nuk ngjallin urrejtje as ndaj konfesioneve fetare e as mes popujve. Kėtė po e bėjnė tė gjithė ata qė nuk po e dinė apo nuk po duan me ditė sė tė paret tonė nuk kanė qenė as tė krishterė e as islam; se paganizmi ėshtė zhvilluar shumė mė herėt se ky popull tė kėtė pėrqafuar krishterimin apo islamin. Pėrkundėr faktit qė disa nga festat periodike tė ruajtura tek shqiptaret mbajnė emra tė krishterė, ata emra, festave tė tilla u janė dhėnė shumė vonė dhe nuk kanė tė bėjnė fare me festa fetare, pėrkundrazi kėto festa e rite shkojnė pėrtej kufijve fetar dhe ėshtė njė brumė shumė i vjetėr dhe i ruajtur brenda folklorit shqiptar. Ndonėse shumė rituale tė tilla janė primitive dhe besėtytni, nuk duhet tė ketė frikė se ato po ndikojnė nė primitivizmin e kombit tonė. Kombi ynė shumė herėt i ka tejkaluar kėta primitivizma, mirėpo assesi nuk duhet tė turpėrohet nga rruga qė ka kaluar pėr tė ardhur aty ku ėshtė sot, prandaj nuk ka tė keqe qė ritualet pagane tė ruhen nė folklorin tonė, aq mė tepėr kur atij i japin njė kolorit me nuanca zbukurimi. Po qė se shqiptarėt  do tė festonin vetėm Bajramin, Pashkėt, Kėrshėndellat dhe ditėn e pavarėsisė, a do tė fitohej pėrshtypja tė gjeneratat qė do vijnė se ky komb paska filluar tė zhvillohet pas epokės sė re dhe nė shekullin e XX kur ky komb ka filluar tė pavarėsohet nga tė tjerėt?

Ėshtė shumė e vėrtetė se fusha ku pasqyrohet mė mirė se kudo kjo bashkėjetesė e botėkuptimeve kontradiktore tė monoteizmit kristian dhe atij islam me botėkuptimet pagane ilire dhe ndoshta parailire, ėshtė folklori.

Pėr paganizmin si vlerė e folklorit shqiptar dhe kurrsesi si vlerė e ndonjėrit besim tė kėtij populli kanė shkruar shumė studiues si: Kristo Frasheri, Injac Zamputi, At Gjergj Fishta, At Bernardin Palaj, eruditi i madh Faik Konica, At Shtjefėn Gjeēovi, etnologia angleze Margaret Hasluck, etj. Materiale mbi kėtė temė kanė edhe revistat "Hylli i dritės" dhe "Leka", qė kuvendet franēeskane dhe jezuite botonin nė Shkodėr para Luftės sė Dytė Botėrore.

Nė folklorin tonė ndeshen dy botė: edhe Zoti (betimi - pasha Zotin), edhe Qielli (betimi - pasha Qiellin), edhe engjėlli (tė mbroftė engjėlli) edhe zana (tė mbroftė zana apo tė shitoftė zana), edhe Shna Ndou (tė ndihmoftė Shna Ndou) edhe Sh'Mėhilli (tė ndihmoftė Shėn Gjergji), etj. etj. As franēeskanėt dhe as jezuitėt nuk e konsideronin blasfemi ndaj fesė sė tyre tė krishterė kur filluan tė mblidhnin besėtytnitė dhe mitologjitė pagane.

Njė nga etnografėt mė tė shquar tė periudhės midis dy luftėrave botėrore, At Bernardin Palaj flet pėr mitologjinė e lashtė nga paganizmi iliro-thrak ku shihet qartė se shumica e dukurive natyrore, kanė pėr themel njė mitologji tė rrallė tė ruajtur qė ėshtė themel i njė besimi tė malėsoret tonė. "Orėt e zanat nėpėr fiset shqiptare vazhdojnė tu  flasin njerėzve, tė rrotullojnė gurė pėr me shėnue vdekjen atje nė ndonjė shpat tė malit kundruall me fis, tė kėndojnė, vallėzojnė, shitojnė, qėllojnė, gjuajnė, godasin e kallėzojnė lindjen e fatin e fėmijės para se me lé." (Bota shqiptare, Botim i Ministrisė Arsimit, Tiranė, 1943, fq. 27).

At Bernardin Palaj, nder mitologjitė e shumta tė shqiptarėve, pėrmend vetėm dy: "Natėn e Buzmit" dhe "Ditėn e Verės", dy festa thellėsisht pagane, tė cilat kremtoheshin prej tyre, pothuajse njėsoj si Krishtlindjet dhe Pashkėt.

Gjithashtu "Kulti i tė vdekurve", sidomos gjėma rrėqethėse shqiptare, ashtu siē praktikohej nė malėsorėt e Veriut, nuk ka lidhje fare me ritualin e krishterė, pra ėshtė gjithashtu me origjinė tė lashtė, madje pėr disa, me origjinė indoevropiane.

Nderimi pėr "bollėn" (gjarprin e shtėpisė), qė ndeshet ende, tė shqiptarėt, ėshtė gjithashtu me origjinė pagane. Pėr malėsorėt e Veriut, ishin kėto qenie pagane qė pėrcaktonin fatbardhėsinė ose fatkeqėsinė e njeriut.

Me origjinė pagane janė edhe Orėt dhe Zanat, tė cilat, malėsorėt besonin se janė qenie tė mbinatyrshme, hije tė padukshėm, qė jetonin tė vetmuara nė pyje, nė brigje tė lumenjve dhe tė pėrrenjve, rreth urave ose nė shkėmbinjtė e maleve (Bota shqiptare, fq. 29, 30, 60).

Njė material me njė vlerė dokumentare po aq tė rėndėsishme ka edhe folklori i banorėve katolikė tė Shqipėrisė Veriore. Ėshtė njė dokumentacion autentik, i regjistruar  nga franēeskanėt dhe jezuitėt shqiptarė, tė cilėt nuk qenė aspak tė shqetėsuar, madje, tregonin kujdes qė tė nėnvizonin elementė paganė tė integruar nė botėn mendore katolike tė kėsaj treve. (I. Zamputi "Relacione mbi gjendjen e Shqipėrisė Veriore dhe tė Mesme nė shekullin XVII", vėll I, Tiranė 1963, Vėll. II, Tiranė 1965).

Materiale mbi kėtė temė kanė edhe revistat "Hylli i dritės" dhe "Leka", qė kuvendet franēeskane dhe jezuite botonin nė Shkodėr para Luftės sė Dytė Botėrore.

At Shtjefėn Gjeēovi, njė franēeskan dhe njė etnolog i shquar, pranon se nė kohėn e vet, shqiptarėt, akoma adhuronin diellin e hėnėn, si dy hyjni vėlla e motėr qė i jepnin dritė njerėzimit, njėri ditėn e tjetri natėn. Si mbeturinė tė kėtij kulti, ai vinte nė dukje faktin se shqiptarėt, shpeshherė kthenin fytyrėn nga Dielli dhe bėnin kryqin dhe ky ėshtė njė rast tipik i shartimit tė kultit pagan me kultin e krishterė.

Si besėtytni me origjinė pagane, At Shtjefėn Gjeēovi shihte edhe besimin e shqiptarėve mbi Kuēedrėn dhe Dragoin, tė cilėt, kur ata kacafyteshin me njėri-tjetrin, shkaktonin bubullima dhe vetėtima nė qiell, stuhi e shtrėngata nė tokė.

Si njė mbeturinė tjetėr tė paganizmit te shqiptarėt e krishterė, At Shtjefėn Gjeēovi, shihte edhe faktin se nė kuvendet e tyre, malėsorėt katolikė, pėr t'u bindur se thoni tė vėrtetėn, kėrkonin qė betimin pėr tė vėrteten e bėnin jo mbi "Ungjill", siē ėshtė kusht pėr tė krishterėt, por mbi njė "gur", tė cilin ata e konsideronin tė shenjtė. ("Bota Shqiptare", fq. 42, 45, 63.).

Veē kėsaj, me punėn qė kreu nė fushėn e sė drejtės zakonore shqiptare, At Shtjefėn Gjeēovi (Kanuni i Lekė Dukagjinit), solli si dėshmi njė mori normash kanunore qė zbatoheshin nė famullitė katolike shqiptare, tė cilat binin nė kundėrshtim me normat ungjillore tė fesė sė krishterė.

Sipas etnologes angleze Margaret Hasluck, kulti i Tomorrit ka njė origjinė tepėr tė lashtė dhe ka lidhje me adhurimin e moēėm tė shqiptarėve pėr kreshtat e larta tė maleve. "Atje - shkruante ajo - me qindra shqiptarė tė Jugut ngjiten pėr vit nė gusht nė maje pėr me u falė edhe pėr me therė atje nga njė dash ( kurban qė nga ilirėt paganė). Disa kur kanė qenė tė sėmurė i kanė premtuar shenjtorit se do tė shkonin atje pėr "ziaret", nėqofėtse ai i shėronte; disa tė tjerė shkonin pėr shėndetin e vet e tė familjes, tė kafshėve edhe pėr prodhim tė gatshėm tė tokės sė vet". ( fq. 84). http://www.bashkimikombetar.com/letersi-f3/festat-dhe-kenget-e-motmotit-t967-15.htm

Njė gėrshetim i riteve pagane bie po ashtu nė kundėrshtim me rregullat fetare islame, kur nė vigjilje tė disa festave pagane se Shėngjergji, Shėnkolli vizitohen tyrbet dhe teqetė apo tė realizohet premtimi paraprakisht i premtuar me rastin e ndonjė sėmurje apo dėshirė qė tė vizitohen ato.

Ka shumė rite e festa tė tjera me karakter bujqėsor e blegtoral, qė nė ndėrkohė, sado qė kanė ruajtur elemente tė lashtėsisė, prapėseprapė kanė pėrfunduar si festa tė krishtera, siē janė Shėn Mitri, Shėn Gjini, Shėn Bartolomeu etj. Stavro Frashėri pėr Shėn Bartolomeun thotė se: ''ėshtė ndihmues i ēupave qė zhuriten pėr ndonjė djalė, qė ia vėrtit mėndėt, pasi ēupa tė marrė njė kapelė dhe ta verė nė qerthull, duke thėnė: ''Si vėrtitet qerthulli, ashtu t'i vėrtitet mendja kėtij djali qė dua unė''! Kur pėrmendim kėtė festė ėshtė e ditur se kėtu kemi tė bėjmė me magjinė e simpatisė vėnė nė shėrbim tė dashurisė.

Nė monografinė “Opoja studim kompleks gjeografik historik” shkruar nga H. Meleqi, kapėn disa elemente, dukuri, rite dhe kremtime periodike me origjinė pagane ilire, ku shumicės sė tyre vetėm u ėshtė ruajtur emri nė krahinėn e Opojės dhe nėpėr malėsitė e Sharrit.

Nė kėto vise shqiptare festat pagane rituale mė tė ruajtura kanė mbetur Dita e Verės apo se quhet ndryshe Verėza (emėr simbolik) dhe Shėn Gjergji. Festat si: “Shėnkolli”, “Shėnpjetri”, “Shėnmitri”, “Jeremia”, “Shilbuti”, “Kulmi”, “Plakast”etj. u janė nėnshtruar harresės dhe gjallojnė vetėm nė kujtesėn e tė moshuarave. Harresės u janė nėnshtruar edhe shumė rite tjera pagane si ato gjatė daljes sė bagėtisė nė stane apo gjatė dyndjes nga stanet, ritėt e dasmave, ritet e vendosjes sė themeleve tė shtėpive etj. (atė ditė qė vendosej themeli i shtėpisė, nė themel therej qengji apo dashi. Koka e qengjit apo e dashit vendoset nė themel, ku paraprakisht nė gojė futen monedha dhe njė sasi e drithit, monedhat pėr tė sjellė pasuri monetare ndėrkaq drithi pėr tė sjell bereqet nė atė shtėpi etj).

Ritet e dasmave dhe martesės nė kėto anė nė njė masė kanė ruajtur zanafillėn e hershme tė tyre pagane.

Elemente nga kultura pagane qė janė ruajtur gjithandej tokave shqiptare janė edhe amuletet – pasqylat apo vjegcat. Tek shqiptarėt deri vonė janė pėrdorur amuletet, pasqyle apo vjegca tė formave tė njėjta apo tė ngjashme me tė gjitha ato qė i kanė pėrdorur ilirėt e qė janė gjetur gjithandej nėpėr varreza ilire. Kryesisht pėrmes tyre ilirėt kanė shprehur paganizmin dhe totemizmin.

Trajtat mė tė pėrhapura kanė qenė: shtazėt, dhėmbėt e tyre pjesėt e trupit tė njeriut, mineralet, kapakėt e breshkave, brisqet, monedhat etj.

Mbajtja e pasqylave ka pasur rėndėsi tė dyfishtė, ta mbrojė bartėsin nga sėmundjet, armiku, syri i keq, fatkeqėsitė etj., dhe nė anėn tjetėr tė zgjojė dashuri, tė nxis rritjen e dhėmbėve, tė sigurojė pjellshmėri tė gruas, bagėtisė dhe kulturave bujqėsore.

Varėsisht nga funksioni qė do tė kryejnė, amuletet klasifikohen nė tri grupe: 1. nė ato qė do tė ndalin sėmundjet dhe fatkeqėsitė, 2. ato qė mbrojnė prej demonėve dhe 3. ato qė sigurojnė dobi morale e materiale. Jo rrallė ndodh qė nė tė njėjtin amulet tė gėrshetohen qė tė tre funksionet.

Pėr amuletet e punuara nga dhėmbėt e shtazėve tė egra (derrit, ariut, ujkut etj.) tė fiset ilire ka qenė bindja se nė dhėmbė pėrqendrohet njė fuqi e stėrmadhuar dhe personi qė do tė bartė, do tė jetė i mbrojtur nga sėmundjet dhe fatkeqėsitė dhe do tė marrė fuqinė e shtazės. Ky amulet ka rolin e largimit tė demonit, syrit tė keq dhe fitimit tė fuqisė dhe guximit. Fėmijės ky amulet i varej nė supė i zbukuruar me elemente tjera zbukuruese.

Ilirėt kanė pėrdorur amulete prej guri tė kuq, mergjanit etj., duke menduar kėshtu se kėto mbrojnė edhe nė botėn e pasvdekjes. Trajta tė ndryshme tė kėtilla janė pėrdorur edhe tek shqiptaret tė varura nė kraharor tė fėmijėve apo nė mafesa tė grave si rruza tė gjata, tė cilat tashmė nė shumė treva shqiptare  kishin kaluar nga roli preventiv nė atė dekorativ.

Rreth mergjanit ka mbetur edhe njė adet, kur fėmija nxjerr ndonjė dhėmbė, atė e hedh diku lartė duke u shprehur me fjalinė “po tė qes gėshtajtė mi qit rregjajt”!. Kjo ėshtė njė lutje pėr dhėmbė tė shėndoshė dhe tė bukur. Mergjanėt (zmalti i kuq) janė pėrdorur mė tepėr tė ngjyrės sė kuqe. Ngjyra e gjakut ka qenė vendimtare qė tė besohej se zmalti ka veti mbinatyrore atropeike dhe profilaktike.

Ngjyra e gjakut ka ruajtur rolin e vet qė nga fiset toteme ilire. Kėshtu p.sh duvaku me tė cilin i mbulohej fytyra nuses kishte ngjyrė gjaku. Nė kohėn kur nusja merrej me kalė, zgjidhej kali i bardhė i cili larohej me ngjyrė  tė kuqe, mė vonė kurė qetė me qerre zėvendėsuan kalin, qetė laroheshin po ashtu me ngjyrė tė kuqe, nė veēanti brirėt e tyre dhe qerrja e nuses mbulohej me mbulesė tė kuqe, zakonisht me qilima tė kuq. Fėmijės qė bėhej synet nė ballė i vihej pikė e kuqe. Gratė shtatzėna pranė kufomės se ndonjė tė afėrmi tė tyre nė gishtin e vogėl nė formė unaze mbanin njė pe tė kuq. Edhe lopėve tė sapo pjella u vihet nė bisht njė pe i kuq etj. Ngjyra e kuqe nė tė gjitha kėto ka rolin preventiv.

Nė djep tė fėmijės apo nė mbulesėn (pelerinėn) e tij vihen dhėmbė apo copė lėkure ujku gurė mergjani i punuar nė formė zemre me ngjyrė tė kaltėr (gurė mėsysh) monedhė argjendi nė varg kėrpudhė “lugė shtrige” Pėrveē nė djep apo mbulesė kėsi vendosen edhe nė balluke tė fėmijės

Amuletet si formė dore, kėmbe, zileje bronzi tingull i sė cilės dėbonte demonėt, sėmundjet, armiqtė etj., edhe sot gjejnė pėrdorim por qė kanė marrė mė tepėr rol zbukurues apo zilja rol qetėsues.

Edhe trajtat e amuleteve nė formė enėsh, veglash, thikash, sfingash qė janė gjetur nė varrezat ilire, disa prej tyre u pėrdoren deri vonė e nė veēanti brisku i vogėl i cili deri vonė varej nė sup apo nė kraharor tė fėmijėve meshkuj e i cili kishte rolin preventiv dhe shprehte dėshirėn pėr tė lindur fėmijė meshkuj. Kėshtu deri vonė kur lindjet kryheshin nė shtėpi edhe prerja e kėrthirit lidhej me pe tė kuq dhe prehej me brisk, ku ngjyra e kuqe e perit lufton syrin e keq ndėrsa brisku sjell lindjen e meshkujve.

Ilirėt kanė pėrdorur edhe amulete qė do tė siguronin dobi, qė ndikojnė nė ngjarjet qė do tė vijnė pak a shumė me domethėnie magjike, p.sh. pėr tė siguruar pasardhės, qumėsht me bollėk, lindje tė pamundimshme, pjellshmėri dhe regjenerim tė natyrės, shtim te bagėtisė etj.

 

Sėpata fsheh kultin e pjellshmėrisė, p.sh. pėr ta ndalur shiun e furishėm apo  breshrin, vendoset me teh pėrpjetė. Krehri po ashtu ka ruajtur rolin qė ka pasur atėherė.

Si shtazė kulti konsiderohet gjeli dhe gjarpri. Gjelit si shtazė kulti filet i gjenden nė qytetėrimin e hershėm, nė Mesopotami, nė kulturėn e vonė greke, romake, pastaj helene. Nė shekujt VII-VI para erės sonė arrin edhe te ilirėt. Kėndimi i tij i mėngjesit dėbonte demonėt e natės. Njė mendim i tillė ende gjallon tė popullata shqiptare. Gjarpri ka rolin e njė shtaze totemike i cili konsiderohet si rojtar i vatrės, si simbol i sė keqes, urtisė, shėndetit dhe pjellshmėrisė. Tek shqiptaret brez pas brezi ėshtė pėrcėlluar porosia “Gjarpri i shtėpisė nuk duhet tė mbytet”.

Krahas amuleteve gjallojnė edhe shumė rituale pagane njė pjesė tė cilave pėrcillen me kėngė dhe me shprehje tė lutjes Shumica e ritualėve lidhen pėr ndonjėrėn nga festat pagane tė cilat u pėrmenden mė lartė

Nė vazhdim do tė kapim disa nga ritualet qė vazhdojnė tė ruhen nė Opojė. Ndezja e zjarrit edhe sot bėhet gjatė festes sė verzės dhe tė Shėngjergjit dhe kjo simbolizon kultin e diellit si nė kohėn pagane ilire. Therja e qengjit pėr Shėngjergj ku kafka e tij vendoset nė njė vend tė caktuar tė vathės paraqet kultin e flijimit pėr shpirtin (kurban pėr bagėtinė dhe familjen) d.m.th dėshmon kafshėn e flijuar totemike pėr Shėngjergj Qitja e fallit nė shpatullėn e qengjit apo nė samarin e gjelit lidhet me ngjarjet qė mund tė vijnė gjatė vitit Luhatja e vajzave nė sallangjak pėrcillet me lutje nėpėrmes kėngėve pėr flokė tė shėndosha tė bukura, tė pastra dhe tė gjata Nė Opojė janė ruajtur edhe njė mori ritualesh tjera si: prerja e flokut tė vajzave larja e fėmijėve me monedha e lule vendosja e potkave nėpėr livadhe sjellja e dheut pėr ēerepė nė festėn e Jeremisė shkelja dhe kthyerja e ēerepėve etj Shumica e ritualeve kanė karakter preventiv nga syri keq (mėsyshi) nga sėmundjet vdekjet e fėmijėve etj Lidhur me kėtė tregojnė edhe shembujt nė vazhdim: Nėse njė grua vazhdon tė lindė vajza vajza e tretė apo e katėrt pagėzohet me ndonjė emėr mashkulli duke shtuar prapashtesėn femėrore Shkurtė pėr t’u shkurtuar lindja e vajzave Nėse njė qifti bashkėshortor vazhdojnė t’u vdesin fėmijėt fėmija i tretė apo i katėrt i porsalindur i mbėshtjell nė djep vendoset nė udhėkryq tė koka dhe kėmbėt i ndizen qirinj, qė fėmija tė jetojė gjatė Kalimtari i parė qė rastis shpallet nun (kumbarė) i fėmijės

Ērregullimet nervore kanė kuptimin e tė shkelurit mbi gjendet djajtė nė sihir apo edhe tė syrit tė keq (mėsyshit) prandaj preferohet qė kontakti i tė huajve qoftė me fėmijėt qoftė me bagėtinė tė shoqėrohet me thėnien “mashalla” (ruaje Zot) Gerēi tė fėmijėt nė Opojė njihet me termin shkrepje (kalim nė tjetėr hesap) Ky fėmijė konsiderohet si fėmijė i ndėrruar Fėmija i tillė spėrkatet me ujė, nė tė cilin paraprakisht ėshtė fikur thėngjill druri po ashtu spėrkatja bėhet edhe me ujin i cili ka qėndruar nė katėr qoshet e dhomės Gjatė natės fėmija i shkrepur pėr njė moment lehet nė varreza ku i ndėrrohet edhe emri Nė kėto raste mė i preferuar ėshtė emri Ukė si preventivė nga tė ligat. Rituale tė ngjashme pagane ilire hasen edhe tė fėmijėt tė cilėt vonohen nė procesin e ecjes Nė kėtė rast tri vajza tė fejuara fėmijės ia fusin kėmbėt nė ndonjė rrjedhje ujore duke theksuar fjalėn ec Me rite tė kėtilla tentohet qė tė shėrohet edhe frika Fėmija matet me njė pe tė kuq dhe me njė tjetėr tė zi njė natė penjtė lehen tė lidhur nė therė herėt nė agim nga therra hiqet peri i kuq kur tri herė pėrsėritet thėnia: ”oj kaēė tė kuqt ta mora tutėn (frikėn) ta lash” Mė gjerėsisht do tė shkruajmė pėr Ditėn e Verės, pėr Shengjergjin dhe pėr Dordolecin. (H. Meleqi, Opoja-studim kompleks gjeografik historik, fq. 96, 97, 98, 99).

 

 

Dita e Verės (Verėza) ėshtė ditė shumė e pritur pas stinės sė dimrit.

 

At Bernardin Palaj shkruan mbi mėnyrėn sesi malėsorėt e veriut e kremtonin kėtė festė pagane, duhet tė themi se "Dita e Verės" ishte dita e fillimit tė vitit sipas kalendarit shumė tė lashtė tė shqiptarėve, pra njė ditė qė kremtohej shumė shekuj para se tė lindte krishterimi. Ajo kremtohej mė 1 Mars tė kalendarit Julian, ditėn e parė tė vitit tė ri (sipas kalendarit Gregorian, 14 Mars). Ajo ishte njė festė mbarėshqiptare, qė kremtohej si nė Veri dhe nė Jug, por me nuanca tė ndryshme, sipas krahinave. Si dėshmi po sjellim kėtu dy pėrshkrime tė kuptimit dhe kremtimit tė Ditės sė Verės, njėra pėr krahinat jugore, tjetra pėr malėsitė veriore. Janė pėrshkrime tė botuara nė kohėn kur nė Shqipėri nuk kishte parti politike, madje nė kohėn kur as institucionet klerikale nuk futnin hundėt nė kremtime tė ashtuquajtura pagane.

Pėrshkrimin e parė e kemi nga eruditi i madh Faik Konica, i cili gati 100 vjet mė parė, nė kohėn e sundimit osman, shkruante me atė stilin e vet elegant: "Ē’ėshtė Dita e Verės? Ėshtė dita nė tė cilėn stėrgjyshėrit tanė, kur skish lindur edhe krishterimi, kremtonin bashkė me romakėt dhe me grekėt e vjetėr, perėnditė e luleve, tė shelgjeve. Kur shkrin dimri, kur qaset vera buzėqeshur, e hollė dhe e gjatė si nė pikturė tė Botiēelit, zemra e njeriut shkarkohet nga njė barrė, shijon njė qetėsi, njė lumturi tė ėmbėl. Nė kėtė gėzim, stėrgjyshėrit tanė ndienin njė detyrė t'u falėn perėndive qė sjellin kėto mirėsia. Dhe ashtu leu festa hiroshe qė e quajnė Dita e Verės. Nė pak ditė nė Shqipėri, besnikėt e fundmė tė paganizmit, besnikė pa dashur dhe pa ditur, do tė rrethojnė me verore degėt e thanave, tė dėllinjave, tė dafinave, tė gjitha shelgjeve tė nderuara. Do tė kėputin degė tė gjelbra dhe do t'i vėnė pėrmbi kryet e shtėpive. Tė mos i lėmė tė humbasin kėto festa tė vjetra tė racės sonė. Nuk i bėjnė dėm njeriut. Sjellin njė gėzim tė kulluar nė shtėpi. Nė njė vend ku jeta e tė vegjėlve ėshtė aq e trishtuar, djemuria dhe vajzat kanė njė rasė tė rrallė pėr tė dėfryer. Pėr tė mėdhenjtė, Dita e Verės ka njė shije poetike tė hollė e tė rrallė". (Faik Konica, "Vepra", Tiranė, "Shtėp. bot. Naim Frashėri" 1993, fq. 111).

Pėrshkrimin e dytė, i cili flet pėr kremtimin e "Ditės sė Verės" nga malėsorėt katolikė tė veriut, e kemi nga At Bernardin Palaj. Ai shkruante dy dekada pas Faik Konicės: "Shtėpi mė shtėpi nė ditėt e verave, pjesėtarėt e familjes bashkoheshin rreth zjarrit pėr me lidhė shtrigat, mgjillēat, llugjat, rrollēat e tė gjitha shtasėt dėmtuese; gjarpnin mos t'i nxajė, lepurin mos t'u hajė laknat e bathėn, e shpendin emėn pėr emėn e krymbat e tokės mos t'u bajnė dam ndėr ara. Tri ditė pėrpara veravet duhet me mshefė shoshat, sitat, furkat e me ēartė krojet, nė mėnurė qi mos me i pam kėto sende asnji rob i shtėpis, pse pėr ndryshej nuk lidhet gja. Kėto ditėt e veravet bijnė gjithmonė ndėr ditet e para tė Marsit. Mbas darke, tė gjithė pjestarėt e shtėpis bashkohen rreth zjarmit. I zoti i shtėpis merr njė pe tė zi leshi, e lidhė pėr vargue nji nye e thotė kėto fjalė: Lidhe Zot e nata e mojt e dita e verave! Unė pak e Zoti shum! Po lidhim shtrigat. Kėshtu pėrsėrite kėt veprim pėr secilin shpirt damtues, sėmundje, krymba e kandra qi don me lidhė" (Bota shqiptare", botim i Ministrisė sė Arsimit, Tiranė, 1943, fq. 59).

Ėshtė e domosdoshme tė kujtojmė se, jo vetėm nė kohėn kur Faik Konica shkruante kėto radhė, por edhe nė kohen e sotme, festa pagane e "Ditės sė Verės" apo “Verėza” siq quhet nė malėsitė e Sharrit, kremtohet nė Shqipėrinė e Jugut, jo vetėm nga shqiptarėt e krishterė tė ritit ortodoks, por edhe nga shqiptarėt myslimanė tė tė dy sekteve, po ashtu nė Shqipėrinė e Veriut, nė Kosovė dhe nė viset tjera shqiptare tė cilėt e ruajnė si trashėgim qė nga koha kur ishin paganė.

Nė malėsitė e Sharrit, Verza kremtohet me 13 dhe 14 mars, 13 marsi quhet Nata e Verzės ndėrkaq 14 marsi Dita e Verzės. Nė mėngjesin e 13 marsit herėt tė rinjtė ndezin zjarre nė vende tė caktuara, pas dite sjellin nė shtėpi dėllinja pėr tė pastruar oxhaqet dhe kur afrohen afėr shtėpisė, zonjėn e shtėpisė e cila ėshtė duke pėrgatitur fli e sinjalizojnė me thėnien: “Oj e zota shpisė sillu rreth tepsisė”...etj. Vajzat gjatė ditės nėpėr vende tė shenjta (gurė, lisa, kroje etj.) kryejnė ceremonialin e thyerjeve tė veve. Tė gjitha kėto rite pėrcillen me kėngė kushtuar kėsaj feste, me lutje pėr flokė tė bukura, trup tė bukur, pėr shėndet tė mirė, bereqet tė bollshėm etj. psh.“Ori verės e lumja verės, dita parė e pranverės”.

Dita e Shėngjergjit- Po ti referohemi emrit Shėn Gjergj, ska se si mos tė konkludojmė se kjo festė ėshtė krishtere, mirėpo po ti analizojmė ritet qė kryhen brenda kėsaj feste periodike, as mė tė voglin element nuk e ndeshim qė ka ndonjė lidhje me ritet fetare krishtere e as me ato islame, prandaj si shumė festa tjera edhe kjo rrėnjėt i ka nga koha pagane ilire.

Sipas At Bernandin Palaj edhe kremtimi i ditės sė "Shėn Gjergjit", ėshtė me origjinė pagane, meqenėse kisha e tė dy riteve nuk njeh ndonjė shenjtor tė martirizuar me emrin Gjergj. Andaj "Shėn Kolli" “Shėn Mitri”etj. janė festa pagane tė cilave shumė vonė u ėshtė ndryshuar emri.(http://www.bashkimikombetar.com/letersi-f3/festat-dhe-kenget-e-motmotitt 967-15.htm)

Shengjergji kremtohet zakonisht me 6 maj, qė pėrputhet me kohen e kultivimit tė bimėve pranverore (patates, misrit, fasules). Po i pėrmendim disa rite qė kryhen nė ditėn e Shengjergjit: Kremtimi fillon herėt nė mėngjes ku tė rinjtė ndezin zjarr dhe vendosin shelg nėpėr ara. Vajzat herėt nė mėngjes, afro ndonjė uji i prenė flokėt, me dėshirė qė floku i tyre tė jetė i butė dhe tė rritet si rrjedhja e ujit. Gjatė ditės vajzat lėkundjen e tyre nė sallanxhak e shoqėrojnė me kėngėn “sallanxhak sixhimi kėtu e tė xhamia, aq mu rritshin flokėt e mia”, “sallanxhak sixhimi kėtu e tė mejtepi aq mu rrit mua gėrsheti”.

Nė Brod tė Gorės dhe nė Shajne tė Opojės nė ditėn e Shėngjergjit nė njė vend tradicional bėhet tubimi i tė rinjve, ka raste ku tė rinjtė njoftohen por edhe lidhin fejesėn.

Nė festėn e Shėngjergjit me rastin e larjes sė fėmijėve nė vaskėn ku do tė lahet fėmija hedhen lule, monedha, vezė, shelg etj, me dėshirė qė fėmijėt tė rriten tė bukur, tė fortė e tė pasur, ku larja e fėmijės shoqėrohet me lutjen “uji teposhtė, fėmiu pėrpjetė”. Shelgu deri vonė, nė mėngjesin e ditės sė Shėngjergjit ngulitej nėpėr ara pėr tė siguruar rritjen e kulturave. Me shelg (shelqe) mbėshtillet ftini (tpini) pėr t’u shtuar bulmeti. Po ashtu shelgu mbėshtillet pėr bel pėr tė penguar dhembjen e shpinės (kurrizit) etj

Jeremia- ėshtė njė festė periodike e cila kremtohet nė pranverė kur fillon tė ringjallet jeta tek bimėt dhe shtazėt. Nė kėtė ditė vajzat e fshatit bėjnė sheti nė natyrė, kėndojnė kėngė me karakter tė ringjalljės natyrore ku rituali kryesor ėshtė: ”Jeremi, jeremi, bollė e gjarpen nė Vėrri”. Po kėtė ditė ato nė shtėpi sjellin botė me ngjyrė tė zezė nga luginat e prera nga prrojet dhe lumenjtė pėr ti ngjyrosur fundet e mureve tė shtėpisė, po ashtu sjellin argjilė pėr bėrjen e ēerepėve (mjet ku deri vonė ėshtė pjekur buka).(H. Meleqi, Opoja-studim kompleks gjeografik historik, fq. 93-99).

Dordolecat- ėshtė njėra nga festat me origjinė pagane, qė ėshtė e lidhur me kultin e hyjnisė sė pjellorisė. Kjo festė simbolizon pėrpjekjen e njeriut pėr tė siguruar shiun nė kohen kur tė lashtat dhe kullosat kanė nevojė. Kjo festė kremtohej gati ndėr tė gjithė popujt e botės, me pėrjashtim tė ujdhesės tropike tė Javės, ku i hasim ritet e kundėrta pėr tė penguar shiun e tepėrt. Me kėtė rast njė fėmijė lakuriq, i mbuluar me fier e me qingla, i shoqėruar me fėmijėt e tjerė shkojnė shtėpi me shtėpi dhe kėndojnė kėngė dordolecash;

Dordolec, bjerna shi tė na bėhet misri i ri, misri i ri sa trari, tė na mbushet hambari!

Nė vapėn mė tė madhe, atėherė kur njėmend misrit i nevojitet mė sė shumti shiu, nė Veleshtė tė Strugės, grupe fėmijėsh tė maskuar e ndjellin shiun kėshtu:

Dordolec, dordolec, ban duva t’gjifeshoj, t’boen mosrat me kollaj! Dordolec, dordolec, e tė shkojmė tė daja, t’bohen groshat me bishtaja!

Sipas zakonit njerzit dalin nga shtėpitė dhe e lagin me ujė dordolecin, pėr tė joshur nė kėtė mėnyrė shiun.

Nė krahinėn e Opojės (fushgropė e Sharrit) po ashtu njė i ri apo e re vishet me rroba tė vjetra mban nė dorė njė shkop ku ėshtė vendosur njė dordolec dhe i pėrcjell me grup fėmijėsh, sė bashku futen nė oborret e ēdo familjeje duke lutur Zotin pėr shiun kėshtu:

Oj li dodoli, qit Zot ni pikė shi, Oj let bojlet, qit Zot bereqet.

Mė kėtė rast e zonja e shtėpisė me ujė spėrkatė dordolecin dhe fėmijėt dhe u dhuron atyre tėlyen dhe  miell pėr tė pėrgatitur sėbashku kaēamakun (lloj gatese nga mielli dhe gjalpi)

 

 

 

Pėrfundim

 

Festat periodike, ritet dhe kėngėt me tė cilat u shoqėruan ato sado arkaike qė na duken, paraqesin njė lėndė folklorike interesante pėrmes sė cilės mėsojmė pėr rrugėt e zhvillimit tė popullit tonė ndėr shekuj. Festat, ritet e kėngėt e motmotit reflektojnė pėr bukuri luftėn e njeriut tonė pėr ekzistencė pėr jetė mė tė mirė varėsisht nga mentaliteti, botėkuptimi e psikologjia qė krijuan baza materiale e rrethanat historike e shoqėrore nėpėr tė cilat kaloi ai. Ritet, lutjet, kėngėt ndonėse indirekt kuptohet se e lusin Zotin, nuk pėrputhen fare me rregullat fetare tė krishterimit dhe tė islamit. Si tė kėtilla edhe duhet kuptuar kėto vlera folklorike, tė cilat tash i kujtojmė vetėm si monumente tė njė kulture tė kaluar qė megjithėse primitive nė krahasim me tė tashmen, prapėseprapė na flet pėr lashtėsinė e popullit tonė dhe pėr aftėsitė krijuese tė tij.

Shumė festa periodike tė shoqėruara me rite dhe kėngė arkaike, qė nga koha e lashtė pagane janė pėrcjell brez pas brezi dhe gjallojnė rreth e tėrthorė hapėsirės shqiptare. Njėherė paraqesin njė lėndė interesante folklorike pėrmes sė cilės shohim rrugėt e zhvillimit tė popullit shqiptar ndėr shekuj qė nga koha ilire-trakase.

Shumė festa pagane tė pėrcjella me rite e kėngė rezistuan me shekuj edhe pėrkundėr rrethanave historike e shoqėrore, krishterimit dhe islamizmit sepse reflektuan pėr mrekulli luftėn e shqiptarėve pėr ekzistencė dhe pėr jetė mė tė begatė.

Po qė se u qasemi mesazheve tė kėtyre vlerave, kuptojmė qartė se populli shqiptar tradicionalisht ka pasur vlera tė larta krijuese dhe tė ndershme, ka ēmuar virtytet dhe ka qenė gjithmonė kundėr sjelljeve tė kėqija, nė asnjė moment nuk tentohet as mė e vogla urrejtje ndaj popujve tjerė.

Pasi janė tė tilla duhet ruajtur ky folklor nė kulturėn e pėrgjithshme shqiptare sepse as nuk ėshtė kundėr punės, as kundėr nderit dhe moralit, as nuk nxit urrejtje e as nuk e dėmton fenė, pėrkundrazi e lut Zotin pėr shumė gjera tė mira dhe i jep jetės hijeshi dhe gjallėri.

Pėr popullin, kombėtarja dhe fetarja janė pasuri, e nė veēanti kur ato nuk e rrezikojnė dhe nuk e pengojnė njėra tjetrėn, mendoj se tė tilla janė ato tek shqiptaret.

 

 

 

Literatura:

 

Bota shqiptare, Botim i Ministrisė Arsimit, Tiranė, 1943,

 

Faik Konica, "Vepra", Tiranė, "Shtėp. bot. Naim Frashėri" 1993, 

 

I. Zamputi "Relacione mbi gjendjen e Shqipėrisė Veriore dhe tė Mesme nė shekullin XVII", vėll I, Tiranė 1963, Vėll. II, Tiranė 1965.

 

H. Meleqi, Opoja- studim kompleks gjeografiko historik, Prishtinė, 2009,

 

Gjurmime albanologjike, VIII, 1978,

 

A. Stipēeviq, Amuletet ndėrilire nė kohėn parahistorike, Gjurmime albanologjike, VIII, 1978.

 

http://www.bashkimikombetar.com/letersi-f3/festat-dhe-kenget-e-motmotit-t967-15.htm