.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Flora Brovina

FLORA BROVINA

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

FLORA BROVINA

 

 

 

 

 

          

            Hyrje

  

            Flora Brovina u lind mė 30 shtator 1949 nė Skenderaj.

            Studimet nė Fakultetin e Mjekėsisė i mbaroi po nė Prishtinė.

            Ka botuar disa vėllime me poezi:

            - "Vėrma emrin tim" (1973)

            - "Bimė e zė" (1979),

            - "Luleborė" (1988)

            - "Mat e ēmat" (1995)

            - "Thirrje e Kosovė" (1999, nė kohėn kur ajo ishte nė burgun e Pozharevacit nė Serbi).     

            Nė vitin 1999, nė njė kohė kur fati i Flora Brovinės pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori Ēmimin Tucholsky pėr vitin 1999 "in absentia" nga PEN Klubi Suedez.

 

 

 

 

 

LIRIA

Liria
Fluturim zogu
Nė dritare

Zgjim mėngjesi
Duar hapur

Ėshtė
Hėnė
Prapa grilave
Liria
Erėgruri
I porsakorrur

Lojė e fėmijėve
Gaz e vaj

Ėshtė
Grua
E ēliruar nga barra

Liria
Foshnjė kuqėrreme
Nė parzėm nėne

Si duket oh si duket
Liria

 

 

GRUAS

ē’ruan
nė zbehtėsinė e fytyrės
nė aneminė e fjalės
ē’fsheh

barrėn e dhjetė
apo vitet e tua

ē’ruan
nė zbehtėsinė e fytyrės
zėrin e t’yt shoq
apo nė pėrkėdhelje tė humbur

ē’ruan nė aneminė e fjalės
kėngėn e heshtur
apo njė pranverė tė sosur

ē’ruan
kur pėrkund kohėn nė djep
ē’ruan
ē’fsheh

 

 

THIRRJE KOSOVĖS

Ē'do tė bėj une pa ty
Pa ardhjet e shkuarjet e tua
Do tė harroj tė flas
Me vetveten

Ē'do tė bėj une pa ty
Pa shikimin nė bar
Si t'i ngroh gjymtyrėt
Tė ngrira akull

Do tė mė lėsh tė bėhem plakė
Me dhembje duarsh
Me dhembje eshtrash

Kam frikė kur shkon
Ē'do tė bėj une pa ty
Po nuk erdhe
Do tė bėhem gurpragu
Kallkan do tė bėhem
Ē'do tė bėj unė pa ty


SKĖNDERAJ

Kujtim as ėndrra
Pėr erėn e ftoit
Mė tha nėna

Sa herė tė zu nė gojė
Dhėmbėt mu mpinė

Hape dritaren
Merr frymė thellė
Sa herė he shtatzėnė
E ndien mė mirė
Erėn e ftoit
Tė vendlindjes
Mė tha nėna


ORA E PARĖ

Jusufi
Jusuf Kanjushė e verdhė
Jusuf Gėrvalla... mungon
Teuta Iliri Agroni Ylli
Fadi Fadil Talla... mungon
Ylfetja Ylfete Humolli... mungon
Shukrija Shukrije Obėtinca... mungon
Kimetja Arsimi Kujtimi
Halimi... Halimi... mungon
Shpresa Besa Kastrioti
Fatmiri Fatmir Kėrleshi... mungon
Afrimi Afrim Zhita... mungon
Vazhdojmė
Valbona Shkurta Gjoni
Xhevati... Xhevati... mungon
Mungon Nesimi Bekimi
Afrimi... Afrim Prebreza... mungon
Mos mė sillni
Certifika mjekėsore
Prindore policore shtetėrore
Thoni vetėm mungon
Me lule do t'ua mjekojmė plagėt
Do t'i presim
Do t'i presim
Thoni vetė mungon
Do tė ēelin lule gjaku
ora vazhdon...


MERRE VESEN TIME

Kur jashtė bije shi
Me lejo si fėmijė
Tė dėgjoj,
pėrrallen tende pėr shiun
(pikat, rrėkenė dhe lumin)
Kur jashtė bije shi
Me dorė ngadalė
Ma merr vesen prej syrit
Para se te marr rrugėn e shiut

 

VERMA EMRIN TIM

Nėse mė njeh – e di emrin tim
ka emrin e fluturimit
nėse e di emrin tim mos mė thirr fluturim
Nėse mė ke parė – e di kush jam
i kam krihet e thėllėzės
nėse e di kush jam mos mė thėrrit thėllėzė

Nėse ke dėgjuar kėngėn time – e di si kėndoj
vėlla e kam bilbilin
nėse e di si kėndoj kėngėn mos ma ndal

Nėse lotėt i urren – e di se unė nuk qaj
qyqen nuk e kam fis
nėse e di se nuk qaj mos mė thuaj se nuk ndjej
 

 

GJARPRI

Nė themel tė shtėpisė
I ftohtė
Nė kėmbė e dorė
Gjarpėr
Rrotull meje
Gjarpėr
Ndėrron lėkurė
Ti ndėrron lėkurė
E gjarpėr je
Rrotull meje