.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Halil Kajtazi

HALIL KAJTAZI

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

HALIL KAJTAZI

 

 

 

 

 

          

            Hyrje

  

           Halil Kajtazi lindi mė 21 qershor 1935 nė Vitak tė Drenicės. Shkollėn fillore dhe gjimnazin e ulėt e kreu nė vendlindje, Shkollėn normale dhe Fakultetin Filozofik – Dega e Gjuhės dhe e Letėrsisė  Shqipe, nė Prishtinė.

            Me shkrime letrare u paraqit pėr herė tė parė mė 1952. Njė kohė ishte arsimtar i gjuhės shqipe nė Runikė tė Komunės sė Skenderajt, nė Rakosh tė komunės sė Istogut (Burimit), pastaj gazetar i Radio-Prishtinės si dhe i gazetės “Kosova” tė Obiliqit. Merret me krijimtari letrare – kryesisht nė prozė dhe me mbledhjen e studimin e folklorit shqiptar.

            Halil Kajtazi, deri mė tash i ka botuar kėto vepra:

 

            Veprat folklorike:

 

            Xingli-mingli, Prishtinė, 1967

            Nina-nėna, (grup autorėsh), Enti i Teksteve dhe i Mjeteve Mėsimore i KSA tė Kosovės, Prishtinė, 1978

            Proza popullore e Drenicės Prishtinė, 1970

            Proza popullore e Drenicės II, Enti i Teksteve dhe i Mjeteve  Mėsimore i KSA tė Kosovės, Prishtinė, 1972

            Nga lirika popullore e Drenicės, “Rilindja”, Prishtinė, 1972

            Proza popullore e Drenicės, I, II, III, Prishtinė, Enti i Teksteve dhe i Mjeteve Mėsimore i KSA tė Kosovės, Prishtinė, 1986

            Proza popullore e Drenicės. IV,  Shtėpia botuese “Rozafa”, Prishtinė 2007

            Proza popullore e Drenicės V, Prishtinė, 2010

 

            Veprat letrare:

 

            I treti, roman, Prishtinė, 1979

            Nė Shtėpinė e bardhė, roman, Prishtinė, 1967

            Njė kohė tjetėr, tregime, Prishtinė, 1997

            Pehlivan Guri, roman, Prishtinė, 2002

            Loti nė tri kohė, roman, Prishtinė, 2002

            Shkrime letrare, ese, Prishtinė, 2002

            Norka, roman, Prishtinė, 2003

            Orėt e mėngjesit, roman, Prishtinė, 2005

            Udha e eshtrave, roman, Prishtinė, 2011

            Shtalbakėt e Vitakut, roman, Prishtinė,

            Koha e gjarpinjve, roman, Prishtinė,

            Guri i mullirit, poezi, Shtėpia botues ULPI, Prishtinė 2013

            Hija e jetės, roman, Prishtinė 2013, Shtėpia botuese ULPI,

            Besa-Besė, Prishtinė 2014, Shtėpia botuese ULPI,

            Dasmė e ftohtė, tregime, Prishtinė 2014, Shtėpia botuese ULPI,

            Erėrat e Kosovės, 95, Sh. B. ULPI, Prishtinė, 2014

 

 

 

 

KA SHKRIMTARĖ FILISTIN

 

1.

Tė gjithė njerėzit

S’mund tė bėhen poet

Askush s’mund tė bėhet

Pohon njė poet

Mbi vete s’e do askėnd

Poeti poet

Sepse

Pesėdhjetė e dy rreziqe i kam kaluar

E rrezet e hėnės mė kanė shpėtuar

Por e njoh njė poet

Qė pėr njė javė

Njė libėr me poezi ka shkruar

Adem Zaplluzha ėshtė poet

Nė veēanti

129 vepra janė firmuar

Me emrin e tij

 

Ka shkrimtarė filistinė

Nė shpirt dhe nė zemėr

Qė askujt s’ia pranojnė punėn

Se tjetri nuk ėshtė i aftė

Si unė

Veten nė qiell

Janė hirrė     

 

2.

 Ademi erdhi nga Prizreni     

Erdhi nė Kombinatin Kosova

Ishim themelues tė grupit letrarė

Me punėtorė

Shqiptarė serbė e malazez

Ai edhe grupi letrar

Qė Ademi kurrė s’u pajtua me

Tradhtarė!

Dhe, Ademi mbeti identitet nė vete

Tė tillė qenkan Ademat!

Adem, po mė i madh se poet

Ai kurdoherė nė jetė

E shkriu vetveten

Fjalės nuk i hyni nė hak  

Trokiti nėpėr shpirtra njerėzish 

Dyer e pragje

Dhe pėr befasi tė mirė

I thuri 175.534 vargje

 

Nė kėtė det tė fjalėve

Pati shpresė dhe durim

Dhe deri tani sa i shkruaj kėto vargje

Mė thanė se i ka shkruar

9.55o poezi

 

3.

E patėn udhėn

E jetės shumė tė vėshtirė

Ta kapėrcesh atė golgotė

Ta kapėrcesh lumin me gingala

S’e pat lehtė as Ademi tjetėr

T’i pyesėsh Ademat

Kur kanė lindur

Ndodh se nuk kanė harruar

Kanė lindur pėr t’u flijuar

Pėr tė tjerė

Me nder

 

4

Ata linden e jetuan

Jetojnė deri nė vdekje

Vdekja u vjen me nder

E tė shkruaj pėr Ademat

Pėr rrapet me rrema

T’i  bėj tė mėdhenj

T’i ngriti nė qiell

T’i bėj hėnė e diell

Frikohem se i rrėzojnė degėt e veta

Por, edhe nėse rrėzohen

Ademat kurrė nuk turpėrohen

ADEAMAT

Kujdes, or vėlla

Mos shti dorė nė ta

Gurrė e amshuar

Pėr frymėzime…

Se Ademat jetuan

Nė tė njėjtėn

Strofkė tė gjarpinjve

Nė kohė tė gjarpinjve

Dhe shpėtuan e menduan

Si tė shpėtojmė ne

Or vėllezėr

Me kaq pak

Adema

 

 

VOTRA

 

Fiket drita nė dhomė

Udha  e kujtimeve ndriēohet

 

Digjen krandet e moteve

Nė vatrėn time

 

Hapet dera e shtėpisė

Pėr lajmėtarėt e lirisė

 

Ēelet dera e vjetėr e kullės

Me  legjenda tė  lashtėsisė

 

 

 TRIMĖRESHA E TROJEVE SHQIPTARE

 Shotė Galicės

 

Nė sytė tu

Shoh kodrat e larta

Nė duart tua tė fuqishme

Shoh kullat e gurit

 

Damarėt e jetės plot vuajtje

Shtrėngata nuk i tundi

 

Pėrqafimet zgjohen shtigjeve tė jetės

Atje ku qenė ndaluar

Vetėm kur erdhe nuse me duvak

Pa pikė druajtje

U bėre urė e dashurisė

U pėrflake  nė vallen e luftės

Me dashuri

Pėr liri

 

Atje ku flaka kapej pėr qielli

E s’shuhet kurrė

Nė shkrepa tė bardhė

Jehojnė  kėngėt pėr ty

Nė tela tė ēiftelisė

Shotė Galicė nuse

Trimėreshė e trojeve shqiptare

 

 

MĖKATET

 

Nėpėr shekuj

Mėkatet e vjetra

Sjellin fatkeqėsi tė reja

 

Mėkatet

Mallkimet

Urimet

Prapė nėpėr kohė mbesin

 

 

KĖMBA E HUAJ

 

Po qe se e shkelė vėllain

Do tė mbetesh nėn kėmbė tė huaj

 

I huaj tė ndjek

Hap pas hapi

Vrap pas vrapi

 

Tė shkelė i huaji edhe varrezat

Kur i yti  plangprishės  i bėhet  krah

 

I huaji nėse tė shkelė mbi varreza

Bari nuk del mbi to

Qeni i keq ta sjellė ujkun nė vathė

Mė tha Plaku

 

Kur do tė shohim tė vdekurit nė ėndėrr

Pa vaj nė buzė

Fjala  e skalitur nė muranė

Godet si rrufeja pėr sė kthjellėti:

 

“Nėnė, dorėn tėnde e desha

kėmbėn jo!”

 

Lutėm  qė kėmba e huaj 

Kurrė mė tė  mos na i shkelė varrezat

Moj, nėnė