Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

GAZETA METRO

INSAJDERI

KALLXO COM

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Kulturė 7 - «HASAN PRISHTINA, STĖRNIP I ABDULLAH VELIQIT”

Shkruan: Dibran FYLLI

      

MONOGRAFI

 

«HASAN PRISHTINA, STĖRNIP I ABDULLAH VELIQIT”

(Ribotimi III)

 

Librin e autorit Dibran Fylli "Hasan Prishtina,
stėrnip i Abdullah Veliqit
" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

 

„Literaturė“

 

 

(E falėnderoj pėrzemėrsisht autorin)

 

 

 

TREGIMI QĖ PĖRCILLET NDĖR BREZNI 

Plaku i Urtė kishte shkuar nė Malet e Kovaēicės dhe tė Kaēanollit tė Shalės, dhe disa lisa i kishte emėrtuar me emrat dhe mbiemrat e Trimave qė nuk harrohen kurrė dhe i ruan kujtesa e gjatė e Kohės. Lisin e parė e kishte pagėzuar Azem Bejtė Galica, njė lis tė trashė me emrin Shotė, lisin e tretė Bajram Curri, lisin e katėrt Bajram Sylė Kurpali, njė lis tjetėr Haxhi Zeka, dhe njė tjetėr Isa Boletini, dhe ishte ndalur pranė njė kroi, Lisin dhe Kroin i kishte
pagėzuar Hasan Prishtina.

Kurse njė Gurė tė zi nė njė pėrrua tė keq, e kishte emėrtuar me emrin dhe mbiemrin e Abdullah Sahit Sheremetit, njė tradhtari me sy shkau qė e kishte prerė nė besė Zymer Faslinė, shokun mė tė ngushtė dhe mė tė mirė tė fėmijėrisė, me tė cilin kishte pirė gjakun e njėri-tjetrit dhe ishin vėllazėruar pėr jetė, gjer nė vdekje. Por floriri qė iu premtua nga turqit, ia prishi gjakun, dhe nė kullė tė vet me sakicė tė druve e preu copa-copa. Pėr Zymer Fasliun thonė: sa herė shkonte nė luftė fluturonte si Azem Bejta. Kėtė pabesi dhe tradhti tė shėmtuar nuk do ta harrojė kurrė Toka as Dielli as Historia.

Dhe nė fund Plaku i Urtė e pėshtyn Gurin e zi. Tė nesėrmen pėrsėri zuri t'i pagėzojė lisat me emrat dhe mbiemrat e Trimave; Sylejman Vokshi, dhe disa emra tė trimave tė Kurpalėve. Shumė e shumė lisa tė maleve morėn emrat e trimave. Nė kėtė mėnyrė Plaku i Urtė vepronte ēdo ditė…

Fotografinė e Hasan Prishtinės e merrte ēdo ditė me vete. Bisedonte me Hasanin si mė vėllain e njė nėne.

Nanat tona rritėn shumė Yje drite qė nuk shuhen kurrė, me tė ndezur ngjyrė zjarri dhe flake, tė cilėn kishin faqe dhe gishta pėr pushkė, fishekėt e zemrės i ndanė njėri me tjetrin edhe nė luftė edhe nė dasma.

Historia e re tash e ka Lapsin e dritės nė dorė, as njė pikė gjaku e derdhur nuk do tė harrohet kurrė. Do tė flasė ēdo gur e ēdo fibulė e lashtė, do tė fletė edhe dheu edhe balta, do tė rrėfejnė edhe kullat edhe kėshtjellat… do tė ringjallen tė zhdukurit, do tė ringjallen tė vrarėt dhe tė pushkatuarit.

Amanet e kemi prej Hasan Prishtinės, mos tė pushojmė kurrė nė Udhėn e Dritės dhe tė Lirisė. Libri ėshtė dhuratė e Zotit... Shtėpia qė nuk ka libra dihet ėshtė pa dritė dhe pa dritare.

Mirėmėngjesi pėrsėri Hasan Prishtina. Ėndrra jote dhe e tė gjithė atyre qė e deshėn Lirinė dhe e duan po merr ngjyrėn e Hartės Ilire.

Edhe Ēamėria po i ēelė lulet e syve tė ndarė .

Njė ditė do tė mbjellim edhe pemė tė reja nė Toplicė.

Ende i ruajmė farat e Mollės sė Kuqe.

 

Pjesė nga libri i autorit D. fylli "Hasan Prishtina, stėrnip i Abdullah Veliqit"