.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Antologji e poezisė moderne shqipe - Izet Shala

IZET SHALA

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

IZET SHALA

 

 

 

 

 

          

             Hyrje

  

           Izet Shala u lind mė 2.3.1967 nė Banjė tė komunės sė Malishevės. Shkollėn fillore dhe tetėvjeēaren e kreu nė vendlindje, si dhe dy vitet e para tė shkollės sė mesme. Ndėrsa dy vitet e tjera, drejtimi Pedagogji, nė Suharekė. Shkollėn e Lartė Pedagogjike ,,Xhevdet Doda”,  e kreu nė Prizren. Disa vjet qe arsimtar kurse nga viti 2008 ėshtė drejtor shkolle nė Banjė. Ka kryer fakultetin e Edukimit nė Universitetin e Prishtinės, si dhe studimet postdiplomike Master, drejtimi Udhėheqja nė arsim, duke i kryer studimet posdiplomike me sukses tė lartė (2011). Qė nga vitet e tetėdhjeta inkuadrohet nė nė lėvizjen  kombėtare, kurse nga viti 1990 nė Parlamentin Rinor, si drejtues i degės nė Malishevė. Krahas kėsaj ka vepruar  nė Lėvizjen Kombėtare pėr Ēlirimin e Kosovės, nė pozita tė ndryshme si kryetar dege, anėtar i kėshillit tė pėrgjithshėm, pėrgjegjės i zyrės pėr informim dhe anėtar i redaksisė sė periodikut ,,Ēlirimi”. Nė kuadėr tė kėsaj organizate ka konkuruar pėr kandidat pėr kryetar komune tė Malishevės dhe Deputet pėr Kuvendin e Republikės sė Kosovės. Vitet e ēlirimit e gjetėn si Kryetar i Kėshillit Kombėtar dhe Ushtarako-Politik nė fshatin Banjė, Njėkohėsisht ėshtė kryetar i SHHB ,,Nėna Tereze”,  nė Banjė.

            Nga veprimtaria artistike, Kryetar i klubit letrar ,,Fan .S. Noli”, nė Banjė ku drejtonte  fletushkėn ,,Fryma e re”,  gjatė viteve 1995/1997. Nė nivel Komune anėtar i redaksisė sė revistės ,,Pėrpjekja”, 1996/1997. Mė pas nga aktivitet kulturore ka botuar tri pėrmbledhje me vargje pėr fėmijė: ,,Unė ua Kthej Buzėqeshjen”, ,,Ura Magjike e Mendush Kasnecit”, ,,Mbretėrit e sė nesėrmes”.

            Nė antologji janė botuar disa vjersha si nė librin ,,Zhbėrja”, pėr Rifat Kukajn, njėqind poet, nga gjithė trojet shqiptare, nė antologjinė ,,Agmia”, me vjershėn ,,Universin e ha miza”, si dhe njė antologji me LSHA tė Republikės sė Shqipėrisė ,,Dhembja e Kufirit”, Antologjia poetike ,,Dhimb e bukur’’ nga Unioni i Kritikėve dhe Shkrimtarėve tė Kosovės, 2012, Prishtinė, kushtuar Poetit Ali Podrimja.

            Ėshtė butuar edhe nė antologjinė 70 poet ,,Gjerdani Kombėtar” nė shenjė tė 70 vjetorit tė Bibliotekės Kombėtare –Prizren, 2014 ( Prishtinė) kurse nė dorėshkrim ka ,,Njė jetė njė ditar”, “Sfidat, sfidimet dhe disfatizmat nė politikė”, prozė nė vargje ,,Universin e ha miza” dhe ,,Erotikė e humbur”. Ka pėrkthyer edhe librin poetik nė gjuhėn  Gjermane dhe Rumune ,,Xhepat e Kohės’’ Baki Ymeri

            Qė nga viti 2007, ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės dhe kryetar i Lėvizjes Kulturore Atdhetare ,,Rilindja Kombėtare Shqiptare 2012”.

 

 

 

 

NJERĖZIT E NĖNTOKĖS

 

Mė thane nuk i takojmė gjėkundi kėta njerėz

Ndėrsa ata e dinė biografinė e thellė tė secilit njeri

Pinė kafe dhe skėnderbeg, nė orėt e vona diku nė Mallakaster

Dhe pa lindur dielli i pėrplasin gotat me vodk

Diku nėn bodrumet e Velanisė

Mė besoni se kjo nuk ėshtė e vėrtetė

Nuk janė kėta njerėz tė nėntokės,

Ata  unė i takoj ,flas dhe pi qaj nana.

Ata dinė vetėm pėr biografin e vet

Dhe vdesin po me atė biografi

Ata hanė dhe pinė nė nėntokė

 Pėr ēudi

Ėndrrėn e pėrjetojnė duke dėnesur

Mė besoni  kjo ėshtė e vėrteta

Kėta tė dy janė heronj

Pėrmendoren  ia ngritėm vetėm njėrit

Vetėm njėrit i vendosim lule

I thurim himne dhe oda

Vetėm njėrit i pėrkulem

Kurse te dyve u themi lavdi

Sepse pėr lavdi kane jetuar…

           

 

KU ERA NDEZ MALIN

 

Nė univers

Ka lindje

Qė sjellin buzėqeshje, dhembje,

Pėrqafime atėrore.

Lot qe takohen diku…

Ka dashuri

Ku era ndez Malin

Ku lumi shuan zjarrin

Ku tėrmeti nuk shkakton qarje.

Ka vdekje

Nga dashuria

Nga zjarri

Nga tėrmeti

Vdekje pa auotopsi

Nė univers jeta nuk vendnumėron

Ajo shtegton….

 

 

FTYRA E LIRISĖ

 

Fytyrėn ia shohim ēdo ditė lirisė

Shpirtin ia ndiejmė ēdo natė

Lirisė sė ėndrrave dhe idealeve tona

Asaj lirie qė e mposhti robėrinė shekullore

Po sot pse fytyrėn e lirisė ia shohim natėn

Dhe shpirtin ia ndjejmė ditėn ?

A ėshtė ajo liri qė e mposhti robėrinė shekullore?

A po liri qe po i tradhton ėndrrat, idealet tona.

Nuk e besoj qe  tradhtuan tre krushqit para Flamurit,

Flamurin dhe krushqit pas saj.

Nuk e besoj qe nusja Liri,

Nuk e ka pėr dhėndėr Bashkim Kosovėn

U hap plagėn nėnėlokeve

U ndal Kėngėn baballarėve

Buzėqeshjen ua kthen

Nė vaj, motrave dhe djemve tė Kosovės

 Ua merr shpresėn, dashurinė…

 dhe ua fal

Urrejtjen…

Nuk e besoj…

 

 

DURRĖSI KA TRI STINĖ

 

Durrėsi Ka tri stinė

Kam tė drejt tė ngreh aktakuzė

E di ku tė adresoj

Kėrkoj

Adriatikun dhe Jonin

T’i veshi nė tė bardha

Tri gjykatėset ma refuzojnė aktakuzėn

Pėr dėshmitar kam Dimrin

Kundėr valėzat e tij

Durrėsi ėshtė njė vėlla

Dhe tri motra ka

Pse ka tri minus njė

Lule dhe zogj ka

Por pa aromė dhe kėngė

Shkėmbi mbi Dajt

Plisin e bardhė mban…

 

 

FAQJA E ATDHUT

 

Dua me pas durimin tėnd

Dhe mė shkel me dy kėmbė e s’tė them asnjė fjalė

Tė  ledhatoj ēdo mėngjes

E ju shkelni pėrsėri

E urinoni fshehtas prapa gurit tė varrit

Ai lexon hijen tėnde e ju nuk turpėroheni

Nga zėri qė flet

S’luhet me faqen e atdheut

Ai u thėrret Brenda

Jo t’u ēukitin shpendkeqi sytė

Mjaft, mjaft bura e gra

Ai s’u kapėrdi

Ju ē’do ditė e gėlltitni atė

Po pėrsėri ai u mban nė gji…