Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Meditime 3 - “JETA ĖSHTĖ PROVIMI MĖ I VĖSHTIRĖ”

www.bota.al

“JETA ĖSHTĖ PROVIMI MĖ I VĖSHTIRĖ”

 

            Shumė njerėz dėshtojnė, sepse pėrpiqen t’i kopjojnė tė tjerėt, duke mos e kuptuar se ēdokush ka njė fletė tė ndryshme me pyetjet e veta.

 

 

Fjalimi madhor i mėsuesit, qė ēdo nxėnės, prind e arsimtar duhet ta lexojė

 

            Ēdokush mėson nė mėnyrė tė ndryshme dhe sėrish ne i testojmė tė gjithė nė mėnyrė tė njėjtė.

 

            Jeta ėshtė provimi mė i vėshtirė.

 

            Shumė njerėz dėshtojnė, sepse pėrpiqen t’i kopjojnė tė tjerėt, duke mos e kuptuar se ēdokush ka njė fletė tė ndryshme me pyetjet e veta.

 

            Nėse kėrkon nė google “University makes me” (Universiteti mė bėn…) , do tė shohėsh mjaft sugjerime tė tipit: “Unhappy, anxious, feel like a failure” (jo tė lumtur, me ankth, tė ndihem si njė dėshtim) etj.

 

            Nuk ėshtė mė njė surprizė nė ditėt e sotme, se pse depresioni ėshtė nė rritje.

 

            Unė shpresoj qė kjo gjė tė pėrfundojė sa mė shpejt.

 

            Ne duhet ta ndryshojmė kėtė gjė.

 

            Duhet ta ndryshojmė mėnyrėn se si tė testohet ēdokush.

 

            Ne harxhojmė shumė kohė pėr aspektin teorik dhe taktik, duke lėnė pas pjesėn kreative dhe praktike.

 

            Nė ditėt e sotme ne harxhojmė mė shumė kohė nėpėr lokale, duke mėsuar si tė kopjojmė.

 

            Ėshtė paradoksale.

 

 

 

 

            Arrijmė nė universitet me rezultate tė larta dhe nė universitet pėrpiqemi tė kopjojmė.

 

            Ndėrsa ata qė vėrtet mėsojnė, thonė se nuk kanė kohė tė mendojnė nė mėnyrė kritike.

 

            Mėsojnė si robotė diēka qė dikush tjetėr e ka lėnė si postulat, si klishe, dhe nuk thellohemi tė kuptojmė mė tepėr pėr atė gjė.

 

            Nė nuk bėjmė kėrkime shkencore, ne nuk thellohemi pėr aspektin praktik, apo kreativ.

 

            Ne thjesht mėsojmė atė qė tė tjerėt na e kanė lėnė kohė mė parė, sepse kėshtu janė mėsuesit tanė.

 

            Kėshtu janė prindėrit tanė.

 

            Edhe unė kam mėsuar po njėsoj.

 

            Sot jam njė mėsues dhe mėsuesit e mi nuk mė linin hapėsirė tė mendoja nė mėnyrė kritike.

 

            Prindėrit e mi kėrkonin rezultate tė larta dhe nė kėtė situatė stresuese pėr mua, pėr ty, pėr tė gjithė ne, ne bėhemi viktima tė kėtij sistemi.

 

            Fatkeqėsisht, nė ditėt e sotme secili vuan tė dalė mirė me nota, duke harruar se nė praktikė ajo notė shumėzohet me 0, nėse nuk je praktik apo kreativ.

 

            Por, ky ėshtė sistemi.

 

            Prindėrit krenohen me disa nota tė larta, mėsuesit kėrkojnė qė nxėnėsit tė mėsojnė librat pa i lėnė hapėsirė mendimit tė lirė dhe nxėnėsit bėhen preja e njė sistemi tė tillė tė dėshtuar.

 

            Mirėpo nxėnėsit e sotėm do tė bėhen prindėr nesėr, do tė bėhen mėsues nesėr dhe ky cikėl do tė vazhdojė pambarimisht duke cunguar mendimin e lirė.

 

            Kjo ėshtė njė fatkeqėsi…