.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (10)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (10)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarah Brightman - “Dust In The Wind”

 

I close my eyes, only for a moment, and the moment's gone
All my dreams, pass before my eyes, a curiosity
Dust in the wind, all they are is dust in the wind.
Same old song, just a drop of water in an endless sea
All we do, crumbles to the ground, though we refuse to see

Dust in the wind, all we are is dust in the wind

[Now] Don't hang on, nothing lasts forever but the earth and sky
It slips away, and all your money won't another minute buy.

Dust in the wind, all we are is dust in the wind
Dust in the wind, everything is dust in the wind.

 

 

Sarah Brightman - “Pluhur nė erė”

Kėnga origjinale e grupit: Kansas

 

I mbylli sytė, vetėm pėr njė moment, dhe ai moment shkon

Tė gjitha ėndrrat e mia, kalojnė para syve tė mi, njė kuriozitet

Pluhur nė erė, tė gjithė ata janė pluhur nė erė.

E njėjta kėngė e vjetėr, vetėm njė pikė uji nė njė det tė pafund

Tė gjithė ne i bėjmė, shkatėrrohemi nė tokė, edhe pse refuzojmė ta shohim

 

Pluhur nė erė, tė gjithė ne jemi pluhur nė erė

 

[Tash]Mos u var shumė, asgjė nuk zgjat pėrgjithmonė pėrveē tokės dhe qiellit

Ajo rrėshqet aty pėr aty, dhe tė gjitha parat tuaja s’mund ta blejnė minutėn tjetėr.

 

Pluhur nė erė, tė gjithė ne jemi pluhur nė erė

Pluhur nė erė, gjithēka ėshtė pluhur nė erė.

 

 

 

 

 

 

Genesis - Jesus He Knows Me

 

You see the face on the TV screen
coming at you every Sunday
see that face on the billboard
that man is me

On the cover of the magazine
there's no question why I'm smiling
you buy a piece of paradise
you get a piece of me

I'll get you everything you wanted
I'll get you everything you need
don't need to believe in hereafter
just believe in me

Cos Jesus he knows me
and he knows I'm right
I've been talking to Jesus all my life
oh yes he knows me
and he knows I'm right
and he's been telling me
everything is alright

I believe in the family
with my ever loving wife beside me
but she don't know about my girlfriend
or the man I met last night

Do you believe in God
cos that's what I'm selling
and if you wanna get to heaven
I'll see you right

You won't even have to leave your house
or get out of your chair
you don't even have to touch that dial
cos I'm everywhere

And Jesus he knows me
and he knows I'm right
I've been talking to Jesus all my life
oh yes he knows me
and he knows I'm right
well he's been telling me
everything's gonna be alright

Won't find me practising what I'm preaching
won't find me making no sacrifice
but I can get you a pocketful of miracles
if you promise to be good, try to be nice
God will take good care of you
just do as I say, don't do as I do

I'm counting my blessings,
I've found true happiness
cos I'm getting richer, day by day
you can find me in the phone book,
just call my toll free number
you can do it anyway you want
just do it right away

There'll be no doubt in your mind
you'll believe everything I'm saying
if you wanna get closer to him
get on your knees and start paying

Cos Jesus he knows me
and he knows I'm right
I've been talking to Jesus all my life
oh yes he knows me
and he knows I'm right
well he's been telling me
everything's gonna be alright, alright

Jesus he knows me
Jesus he knows me, you know...

 

 

 

Genesis  - "Jezusi mė njeh mua"

 

E shihni fytyrėn nė ekran tė TV

qė vjen tek ju ēdo tė diel

e shihni atė fytyrė nė billbord

ai njeri jam unė

 

Nė ballinėn e revistės

nuk ka pyetje pse jam i qeshur

ju bleni njė copė tė parajsės

njė e merrni prej meje

 

Unė do t’ju gjej krejt ēka kėrkoni   

unė do t’ju gjej krejt ēka ju duhet   

nuk duhet tė besohet nė pėrjetėsi

vetėm besoni nė mua

 

Sepse Jezusi mė njeh mua

dhe ai e di se unė  kam tė drejtė

unė kam folur me Jezusin tėrė jetėn time

oh po ai mė njeh mua

dhe ai e di se unė kam tė drejtė

dhe ai mė ka thėnė

ēdo gjė ėshtė nė rregull.

 

Unė besoj nė familje

me gruan time tė dashur gjithmonė pranė meje

por ajo nuk di pėr dashnoren time

apo pėr burrin qė takova mbrėmė.

 

A besoni nė Zot

sepse kjo ėshtė ajo qė unė po e shes

dhe nėse doni ta fitoni parajsėn

unė do ta shqyrtoj se a keni tė drejtė

 

Ju mė nuk do tė dilni nė mbrėmje nga shtėpia

e as tė ngriteni nga karriga juaj

ju mė nė mbrėmje nuk do ta prekni as telefonin

sepse unė jam ēdo kund.

 

Dhe Jezusi mė njeh mua

dhe ai e di se unė kam tė drejtė

unė kam folur me Jezusin tėrė jetėn time

oh po ai mė njeh mua

dhe ai e di se unė kam tė drejtė

e kėshtu ai mė ka thėnė

se gjithēka do tė bėhet mirė.

 

Nuk do tė mė gjesh duke praktikuar atė qė predikoj

nuk do tė mė gjesh duke bėrė ndonjė sakrificė

por unė mund t’ju gjej njė xhep mrekullish

nėse mė premtoni se do tė jeni tė mirė, tė provoni tė jeni tė sjellshėm

Zoti do tė kujdeset mirė pėr ju

Vetėm bėni si ju them unė, mos bėni si bėj unė

 

Unė e numėroj bekimin tim

unė kam gjetur lumturinė e vėrtetė

sepse po pasurohem, ditė pėr ditė

ju mund tė mė gjeni nė libėr telefoni

vetėm mė thirrni nė numrin pa pagesė

ju mund ta bėni kėtė nė ēdo mėnyrė qė dėshironi

vetėm bėjeni nė mėnyrė tė drejtė

 

Nuk do tė ketė asnjė dyshim nė mendjen tuaj

ju do tė besoni krejt ēka ju them

nė qoftė se doni tė jeni mė afėr tij

gjunjėzohuni dhe filloni tė paguani

 

Sepse Jezusi mė njeh mua

dhe ai e di se unė kam tė drejtė

unė kam folur me Jezusin tėrė jetėn time

oh po ai mė njeh mua

dhe ai e di se unė kam tė drejtė

e kėshtu ai mė ka thėnė

se gjithēka do tė bėhet mirė.

 

Jezusi mė njeh mua

Jezusi mė njeh mua, ju e dini…

 

 

 

 

 

 

Ike &Tina Turner -  “Proud Mery”

 

Y' know, every now and then
I think you might like to hear something from us
Nice and easy
But there's just one thing
You see we never ever do nothing
Nice and easy
We always do it nice and rough
So we're gonna take the beginning of this song
And do it easy
Then we're gonna do the finish rough
This is the way we do "Proud Mary"

(And we're) rolling, rolling, rolling on the river
Listen to the story now

I left a good job in the city
Working for the man every night and day
And I never lost one minute of sleeping
worrying 'bout the way things might have been

Big wheel keep on turning
Oh the proud mary keep on burning
And we’re rolling, rolling
Rolling on the river

Cleaned a lot of plates in Memphis
Pumped a lot of tane down in New Orleans
But I never saw the good side of the city
Until I hitched a ride on a riverboat queen

Big wheel keep on turning
Oh the proud mary keep on burning
And we’re rolling, rolling yeah
Rolling on the river
[repeat song from here once]

If you come down to the river
I bet you gonna find some people who live
You don’t have to worry if you got no money
People on the river are happy to give

Big wheel keep on turning
Proud mary keep on burning
And we're rolling, rolling
Rolling on the river.

 

 

Ajk & Tina Tarner - “Maria Krenare”

 

E dini, ēdo herė pas here

Mendoj se mund t’ju pėlqej diēka tė dėgjoni prej nesh

Tė mirė dhe tė lehtė

Por ka vetėm njė gjė

Ju kurrė s’do tė na shihni duke bėrė diēka

Tė mirė dhe tė lehtė

Ne gjithmonė e bėjmė atė mirė dhe ashpėr

Kėshtu qė ne do tė marrim nga fillimi i kėsaj kėnge

Dhe ta bėjmė tė lehtė

Mandej do ta bėjmė tė pėrfundoj ashpėr

Kjo ėshtė rruga qė e bėn “Marin Krenare”

 

(Dhe ne) lėvizim, lėvizim, lėvizim nėpėr lum.

Dėgjone kėtė tregim tash

 

Kam lėnė punė tė mirė nė qytet

Duke punuar pėr njeriun natė e ditė

Dhe asnjėherė nuk kam humbur as njė minutė duke fjetur

Periudhė brengosėse e zakontė e gjėrave mund tė ketė qenė

 

Rrota e madhe vazhdon tė rrotullohet

Oh Maria krenare vazhdon tė tymoj

Dhe ne lėvizim, lėvizim

Lėvizim nėpėr lum

 

Duke larė shumė pjata nė Memfis

Pompohen shumė tonė poshtė nė Nju Orlins

Por unė kurrė nuk e kam parė anėn e mirė tė qytetit

Derisa nuk u ngjita pėr udhėtim nė lumbarkėn mbretėreshė

 

Rrota e madhe vazhdon tė rrotullohet

Oh Maria krenare vazhdon tė tymoj

Dhe ne lėvizim, lėvizim

Lėvizim nėpėr lum.

 

Nėse vini poshtė tek lumi

Vė bast se do tė takoni disa njerėz qė jetojnė

Nuk duhet tė mėrziteni nėse nuk keni para

Njerėzit tek lumi kanė pėr t’ju dhėnė lumturinė

 

Rrota e madhe vazhdon tė rrotullohet

Oh Maria krenare vazhdon tė tymoj

Dhe ne lėvizim, lėvizim

Lėvizim nėpėr lum.

 

 

 

 

 

Neil Young  -  “Old Man”

Old man look at my life,
I'm a lot like you were.
Old man look at my life,
I'm a lot like you were.

Old man look at my life,
Twenty four
and there's so much more
Live alone in a paradise
That makes me think of two.

Love lost, such a cost,
Give me things
that don't get lost.
Like a coin that won't get tossed
Rolling home to you.

Old man take a look at my life
I'm a lot like you
I need someone to love me
the whole day through
Ah, one look in my eyes
and you can tell that's true.

Lullabies, look in your eyes,
Run around the same old town.
Doesn't mean that much to me
To mean that much to you.

I've been first and last
Look at how the time goes past.
But I'm all alone at last.
Rolling home to you.

Old man take a look at my life
I'm a lot like you
I need someone to love me
the whole day through
Ah, one look in my eyes
and you can tell that's true.

Old man look at my life,
I'm a lot like you were.
Old man look at my life,
I'm a lot like you were.

 

 

Neil Young  - “Paku”

 

O plak shiko jetėn time,

Unė jam shumė i ngjashėm ashtu si ti.

O plak shiko jetėn time,

Unė jam shumė i ngjashėm ashtu si ti.

 

Njėzet e katėr

Dhe diēka ma shumė

Jetoj i vetmuar nė parajsė

Kjo mė bėn tė mendoj pėr ty

 

Dashurin e humbur, si ēmim,

Mė jep mua

pėr tė mos e humbur.

Ashtu si njė monedhė qė nuk hidhet

Rrokullisi shtėpinė pėr ty.

 

O plak shiko jetėn time,

Unė jam shumė i ngjashėm ashtu si ti.

Kam nevojė pėr dikė tė mė dashuron

Tėrė ditėn e gjatė

Ah, vetėm shikoni nė sytė e mi                                                                                                   dhe mund tė mė thuash a s’ėshtė e vėrtetė.

 

Ninulla, shikoni nė sytė tuaj

Vraponi rreth qytetit tė njėjtė tė vjetėr

S’do tė thotė aq shumė pėr mua

sa do tė thotė aq shumė pėr ju.

 

Unė kam qenė i pari dhe i fundit

Shiko se si koha shkon pėrpara

Por unė jam krejt i vetėm nė fund

Rrokullisi shtėpinė pėr ty.

 

O plak hidhi njė shikim jetės sime,

Unė jam shumė i ngjashėm ashtu si ti.

Kam nevojė pėr dikė tė mė dashuron

Tėrė ditėn e gjatė

Ah, vetėm shikoni nė sytė e mi 

dhe mund tė ma thuash a s’ėshtė e vėrtetė.

 

O plak shiko jetėn time,

Unė jam shumė i ngjashėm ashtu si ti.

O plak shiko jetėn time,

Unė jam shumė i ngjashėm ashtu si ti.

 

 

 

 

 

 

Supertramp  - “Fool's Overture”

History recalls how great the fall can be
While everybody's sleeping, the boats put out to sea
Borne on the wings of time
It seemed the answers were so easy to find
"Too late," the prophets cry
The island's sinking, let's take to the sky

Called the man a fool, stripped him of his pride
Everyone was laughing up until the day he died
Although the wound went deep
Still he's calling us out of our sleep
My friends, we're not alone
He waits in silence to lead us all home

So you tell me that you find it hard to grow
Well I know, I know, I know
And you tell me that you've many seeds to sow
Well I know, I know, I know

Can you hear what I'm saying
Can you see the parts that I'm playing
"Holy Man, Rocker Man, Come on Queenie,
Joker Man, Spider Man, Blue Eyed Meanie"
So you found your solution
What will be your last contribution?
"Live it up, rip it up, why so lazy?
Give it out, dish it out, let's go crazy, Yeah!"

 

 

Pėrkthimi i tekstit

 

Historia pėrkujton se ēfarė ramje e madhe mund tė bėhet

Derisa tė gjithė flenė, barkat dalin nė det

Tė bartur me krah tė kohės

Duket se pėrgjigjet kanė qenė aq letė tė gjenden

“Tepėr vonė” vajtimi i profetit

Fundosja e ishullit, le ta merr qielli

 

Ta quash njeriun budalla, ja merr krenarinė e tij

Tė gjithė kanė qeshur me tė deri nė ditėn kur ka vdekur

Megjithėse plaga ėshtė thellė

Prapė ai neve na thėrret nga gjumi ynė

Miqtė e mi, ne nuk jemi vetėm

Ai pret nė heshtje tė na udhėheq tė gjithė neve nė shtėpi

 

Kėshtu do tė mė thoni se  e keni vėshtirė tė rriteni

Mirė e di, e di, e di

Dhe ju mė thoni se shumė fara keni mbjellur

Mirė e di, e di, e di

 

A mund tė ndieni se ēka po them

A mund t’i shihni pjesėt tė cilat i luaj

"Holy Man, Rocker Man, Come on Queenie,
Joker Man, Spider Man, Blue Eyed Meanie"
Kėshtu do ta gjeni solucionin tuaj

Ēfarė do tė jetė kontributi juaj i fundit?

“Jetė ekstravagante, jetė tė shthurur, pėrse aq pėrtaci?

Njoftoje, qortoje, le tė ēmendet, oh po!?

 

 

 

 

 

 

Vangelis - "Monastery of La Rabida"

 

From the deep, I exclaim to thee Lord
Lord, listen to my voice
And He shall redeem Irsrael
For ever and ever

 

 

Pėrkthimi i tekstiti

 

Nga thellėsia, tė thėrras ty Zot

Zot, dėgjon zėrin tim

Dhe Ai do ta shpengoj Irsael

Pėrgjithmonė