.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (11)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (11)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarah Brightman - "Harem"

 

Burning sands, winds of desire
Mirrored oasis reflect a burning fire
Within my heart, unwatered, feeding the flame
Welcoming you to my Harem

Sing for me a song of life's visage
Sing for me a tune of love's mirage

Deep desires, sleep untold
Whispers that echo the desert of my soul
I hold your Eastern promise close to my heart
Welcoming you to my Harem

Sing for me a song of life's visage
Sing for me a tune of love's mirage

Time is change, time's fool is man
None will escape the passing sands of time
I hold your Eastern promise close to my heart
Welcoming you to my Harem

 

 

Sarah Brightman - "Haremi"

 

Digjet rėra, erėrat e dėshirės

Oaza e pasqyruar reflekton zjarrin e flakėruar

Nė zemrėn time, e pavalėzuar, ushqehet flaka

Mirėsevjen nė Haremin tim

 

Ma kėndo kėngėn e pamjes sė jetės

Ma kėndo melodinė e mirazhit tė dashurisė

 

Dėshirat e thella, flenė tė pashprehura

Mė pėshpėritė jehona e shkretėtirės sė shpirtit tim

E mbaj premtimin tėnd tė Lindjes mbyllur nė zemrėn time

Mirėsevjen nė Haremin tim

 

Ma kėndo kėngėn e pamjes sė jetės

Ma kėndo melodinė e mirazhit tė dashurisė

 

Koha ėshtė ndryshim, koha ėshtė njeri i ēmendur

E as nuk do tė shpėtoj kalimi i kohės sė rėrės

E mbaj premtimin tėnd tė Lindjes mbyllur nė zemrėn time

Mirėsevjen nė Haremin tim

 

 

 

 

 

 

Sarah Brightman - "Winter In July"

 

Look around wonder why
we can live a life that's never satisfied
Lonely hearts troubled minds
looking for a way that we can never find
Many roads are ahead of us
with choices to be made
But life's just one of the
games we play
There is no special way
Make the best of what's given you
everything will come in time
why deny yourself
don't just let life pass you by
like winter in July

Future dreams can never last
when you find yourself still living in the past
Keep moving on to higher ground
looking for the way you thought could not be found
We may not know the reason why
we're born into this world
where a man only lives to die
his story left untold
Make the best of what's given you
everything will come in time
why deny yourself
don't just let life pass you by
like winter in July

And we may not know the reason why
we're born into this world
where a man only lives to cry
his story left untold
Make the best of what's given you
everything will come in time
why deny yourself
don't just let life pass you by
like winter in July

 

 

Sarah Brightman – "Dimėr nė Korrik"

 

Shikoj pėrreth dhe pyes pse

ne e jetojmė njė jetė e cila kurrė nuk na kėnaqė.

Zemrat e vetmuara mendjet e trazuara

nė kėrkim tė rrugės tė cilėn kurrė nuk mund ta gjejmė.

Shumė rrugė janė para nesh

me zgjedhje tė bėra.

Por jeta ėshtė vetėm njė nga

lojėrat qė ne luajmė.

S’ka asnjė rrugė e veēantė

Bėne mė tė mirėn e asaj qė tė ėshtė dhėnė

ēdo gjė do tė vijė me kohė

pse ta mohosh vetveten

vetėm mos t’ju ndodh tė jetė jeta

si dimri nė korrik.

 

Ėndrrat e tė ardhmes kurrė nuk mund tė jenė tė fundit

kur e gjeni vetveten ende jetoni nė tė kaluarėn.

Vazhdoj ecjen pėr nė lartėsira

duke kėrkuar shtigje tė cilat mendoj se kurrė nuk do tė mund t’i gjesh.

Ne nuk mund ta dimė arsyen pse

jemi lindur nė kėtė botė

ku njeriu jeton vetėm pėr tė vdekur

tregimi i tij mbetet i parrėfyer.

Bėne mė tė mirėn e asaj qė tė ėshtė dhėnė

ēdo gjė do tė vijė me kohė

pse ta mohosh vetveten

vetėm mos t’ju ndodh tė jetė jeta

si dimri nė korrik.

 

Ne nuk mund ta dimė arsyen pse

jemi lindur nė kėtė botė

ku njeriu jeton vetėm pėr tė qarė

tregimi i tij mbetet i parrėfyer.

Bėne mė tė mirėn e asaj qė tė ėshtė dhėnė

ēdo gjė do tė vijė me kohė

pse ta mohosh vetveten

vetėm mos t’ju ndodh tė jetė jeta

si dimri nė korrik.

 

 

 

 

 

 

Phil Collins  - “In the Air tonight”

 

I can feel it coming in the air tonight, oh Lord
And I've been waiting for this moment for all my life, oh Lord
Can you feel it coming in the air tonight, oh Lord, oh Lord

Well if you told me you were drowning, I would not lend a hand
I've seen your face before my friend, but I don't know if you know who I am
Well I was there and I saw what you did, I saw it with my own two eyes
So you can wipe off that grin, I know where you've been
It's all been a pack of lies

And I can feel it coming in the air tonight, oh Lord
Well I've been waiting for this moment for all my life, oh Lord
I can feel it coming in the air tonight, oh Lord
Well I've been waiting for this moment for all my life, oh Lord, oh Lord

Well I remember, I remember, don't worry, how could I ever forget
It's the first time, the last time we ever met
But I know the reason why you keep your silence UP, oh no you don't fool me
Well the hurt doesn't show, but the pain still grows
It's no stranger to you and me

I can feel it coming in the air tonight, oh Lord
Well I've been waiting for this moment for all my life, oh Lord
I can feel it in the air tonight, oh Lord, oh lord
Well I've been waiting for this moment for all my life, oh Lord
I can feel it coming in the air tonight, oh Lord
And I've been waiting for this moment for all my life, oh Lord
I can feel it in the air tonight, oh lord, oh lord, oh lord
Well I've been waiting for this moment for all my life, oh lord, oh lord

I can feel it in the air tonight, oh lord, oh lord, oh lord, oh lord
And I've been waiting for this moment for all my life, oh lord, oh lord, oh lord
And I can feel it in the air tonight, Oh Lord...
I've been waiting for this moment, all my life, Oh Lord, Oh Lord

 

 

Phil Collins  - “ Nė ajėr sonte”

 

Mund ta ndjej atė duke ardhur nė ajėr sonte, o Zot

Dhe unė kam pritur pėr kėtė moment tėrė jetėn time, o Zot

Mund ta ndjesh atė duke ardhur nė ajėr sonte, o Zot, o Zot

 

E nėse me tregon se ku po fundosesh, unė nuk do ta jap dorėn

Unė e kam parė fytyrėn tėnde para shokėve tė mi, por nuk e di nėse e di se kush jam unė

E pra unė isha aty dhe pashė se ēfarė bėre, unė e pashė atė me dy sytė e mi

Kėshtu qė mund ta shuash atė zgėrdhirje, unė e di ku ke qenė

Kjo e tėra ka qenė njė paketė gėnjeshtrash

 

Dhe mund ta ndjej atė duke ardhur nė ajėr sonte, o Zot

Dhe unė kam pritur pėr kėtė moment tėrė jetėn time, o Zot

Mund ta ndjej atė duke ardhur nė ajėr sonte, o Zot

Dhe unė kam pritur pėr kėtė moment tėrė jetėn time, o Zot

 

Mirė mė kujtohet, mė kujtohet, mos u mėrzitė, si mund ta harroj ndonjėherė

Ėshtė hera e parė, hera e fundit qė ndonjėherė u takuam

Por unė e di arsyen pse e mban heshtjen tėnde lartė, oh jo mos mė mashtro

Mirė plaga nuk tregohet, por dhimbja ende rritet

Kjo nuk ėshtė e panjohur pėr ty dhe mua

 

Mund ta ndjej atė duke ardhur nė ajėr sonte, o Zot

E unė kam pritur pėr kėtė moment tėrė jetėn time, o Zot

Unė mund ta ndjej atė nė ajėr sonte o Zot, o Zot

E unė kam pritur pėr kėtė moment tėrė jetėn time, o Zot

Unė mund ta ndjej atė nė ajėr sonte o Zot,

Dhe unė kam pritur pėr kėtė moment tėrė jetėn time, o Zot

Unė mund ta ndjej atė nė ajėr sonte o Zot, o Zot, o Zot

Dhe unė kam pritur pėr kėtė moment tėrė jetėn time, o Zot, o Zot

Refren.

 

 

 

 

 

Opus Dei - "Life Is Life"

When we all give the power
We all give the best
Every minute in the hour
We don't think about the rest
And we all get the power
We all get the best
When everyone gives everything
Then everyone everything will get
Life is life!
Life is life
When we all feel the power
Life is life
When we all feel the pain
Life is life
It's the feeling of the people
Life is life
It is the feeling of the land.
When we all give the power
We all give the best
Every minute in the hour
We don't think about the rest
And everyone gives everything
And every soul everyone will feel
Life is life!
And we're all glad it's over
We thought it would last
Every minute of the future
Is a memory of the past
Coz' we gave all the power
We gave all the best
And everyone lost everything
And perished with the rest.
Life is life!

 

 

Opus Dei  - "Jeta ėshtė jetė"

 

Kur ne tė gjithė e japin fuqinė

Ne tė gjithė e japin mė tė mirėn

Ēdo minutė nė orė

Ne nuk mendojmė pėr mbetjen

Dhe ne tė gjithė marrim forcė

Ne tė gjithė e marrim mė tė mirėn

Kur tė gjithė japin gjithēka

Atėherė tė gjithė do tė marrin gjithēka

Jeta ėshtė jetė!

Jeta ėshtė jetė

Kur ne tė gjithė e ndjejmė fuqinė

Jeta ėshtė jetė

Kur ne tė gjithė e ndjejmė dhimbjen

Ėshtė ndjenjė e njerėzve

Jeta ėshtė jetė

Kjo ėshtė ndjenja e tokės.

Kur ne tė gjithė e japin fuqinė

Ne tė gjithė e japin mė tė mirėn

Ēdo minutė nė orė

Ne nuk mendojmė pėr mbetjen

Dhe tė gjithė japin gjithēka

Dhe ēdo shpirt i ēdonjėrit do ta ndiej

Jeta ėshtė jetė!

Dhe ne tė gjithė jemi tė kėnaqur qė ėshtė e pėrjetshme

Ne menduam se do tė jetė e fundit

Ēdo minutė nė tė ardhmen

Ėshtė kujtim i tė shkuarės

Sepse ne e japim gjithė forcėn

Ne e japim mė tė mirėn

Dhe tė gjithė humbin gjithēka

Dhe kalbet nė varr

Jeta ėshtė jetė.

 

 

 

 

 

 

Neil Young  - "Helpless"

 

There is a town in north Ontario,
With dreams, comfort, memory to spare
And in my mind
I still need a place to go,
All my changes were there.

Blue, blue windows behind the stars,
Yellow moon on the rise,
Big birds flying across the sky,
Throwing shadows on our eyes.
Leave us

Helpless, helpless, helpless
Baby can you hear me now?
The chains are locked
and tied across the door,
Baby, sing with me somehow.

Blue, blue windows behind the stars,
Yellow moon on the rise,
Big birds flying across the sky,
Throwing shadows on our eyes.
Leave us

Helpless, helpless, helpless.

 

 

Neil Young  - "Pandihmshėm"

 

Ėshtė njė qytet nė Ontario veriore,

Me ėndrra, ngushėlluese, tė ruajtura nė kujtesė

Dhe nė mendjen time

Akoma kam nevojė tė shkoj atje,

Tė gjitha ndryshimet e mia ishin atje.

 

Blu, blu dritaret prapa yjeve,

Hėna e verdhė nė lartėsi,

Zogjtė e mėdhenj fluturojnė nė qiell,

Duke hedhur hije nė sytė tanė.

Na lėnė.

 

Pandihmshėm, pandihmshėm, pandihmshėm

Zemėr mund tė mė dėgjosh tash?

Prangat janė tė mbyllura

dhe tė lidhura pėr dere,

Zemėr, kėndo me mua disi.

 

Blu, blu dritaret prapa yjeve,

Hėna e verdhė nė lartėsi,

Zogjtė e mėdhenj fluturojnė nė qiell,

Duke hedhur hije nė sytė tanė.

Na lėnė

 

Pandihmshėm, pandihmshėm, pandihmshėm.

 

 

 

 

 

 

GENESIS  -  “Land of Confusion”

 

I must've dreamed a thousand dreams
Been haunted by a million screams
But I can hear the marching feet
They're moving into the street.

Now did you read the news today
They say the danger's gone away
But I can see the fire's still alight
There burning into the night.

There's too many men
Too many people
Making too many problems
And not much love to go round
Can't you see
This is a land of confusion.

This is the world we live in
And these are the hands we're given
Use them and let's start trying
To make it a place worth living in.

Ooh Superman where are you now
When everything's gone wrong somehow
The men of steel, the men of power
Are losing control by the hour.

This is the time
This is the place
So we look for the future
But there's not much love to go round
Tell me why, this is a land of confusion.

This is the world we live in
And these are the hands we're given
Use them and let's start trying
To make it a place worth living in.

I remember long ago -
Ooh when the sun was shining
Yes and the stars were bright
All through the night
And the sound of your laughter
As I held you tight
So long ago -

I won't be coming home tonight
My generation will put it right
We're not just making promises
That we know, we'll never keep.

Too many men
There's too many people
Making too many problems
And not much love to go round
Can't you see
This is a land of confusion.

Now this is the world we live in
And these are the hands we're given
Use them and let's start trying
To make it a place worth fighting for.

This is the world we live in
And these are the names we're given
Stand up and let's start showing
Just where our lives are going to.

 

 

GJENESIS  -  “Vend i Konfuzionit”

 

Duhet tė kem ėndėrruar me mijėra ėndrra

I pėrhumbur nga miliona britma

Por mund ta dėgjoj marshimin

Ata ecėn nėpėr rrugė

 

A i keni lexuar lajmet sot

Ata thonė se ėshtė rrezik pėr t’u larguar

Por unė po e shoh se zjarri ende ėshtė i ndezur

Kėtu po kallet gjithė natėn

 

Kėtu aq shumė njerėz

Aq shumė njerėz

Qė bėjnė aq shumė probleme

Dhe s’ka aq shumė dashuri pėrreth

S’mund tė shohėsh

Ky ėshtė njė vend i konfuzionit.

 

Kjo ėshtė bota ku jetojmė

Dhe kėto janė duart qė ne jemi duke i dhėnė

Pėrdorni ato dhe le tė fillojė pėrpjekja

Pėr ta bėrė kėtė vend tė vlefshėm tė jetohet.

 

Oh Supermen ku je ti tash

Kur gjithēka shkon keq disi

Burri i ēeliktė, burri i pushtetshėm

E humbė kontrollin me orė

 

Kjo ėshtė koha

Ky ėshtė vendi

Kėshtu qė ne shikojmė nė tė ardhmen

Mė thuaj pse, ky ėshtė njė vend i konfuzionit.

 

Kjo ėshtė bota ku jetojmė

Dhe kėto janė duart qė ne jemi duke i dhėnė

Pėrdorni ato dhe le tė fillojė pėrpjekja

Pėr ta bėrė kėtė vend tė vlefshėm tė jetohet.

 

Mė kujtohet shumė mė herėt-

Ooh, kur dielli shkėlqente

Po edhe yjet ishin tė shndritshme

Gjatė gjithė natės

Edhe zėrin e qeshjes sate

Kur tė mbaja shtrėngueshėm

Shumė mė herėt –

 

Nuk do tė shkoj nė shtėpi sonte

Gjenerata ime do ta vė kėtė drejtė

Ne nuk jemi vetėm duke bėrė premtime

Se e dimė se nuk mund t’i mbajmė.

 

Aq shumė njerėz

Kėtu ka aq shumė njerėz

Qė bėjnė aq shumė probleme

Dhe s’ka aq shumė dashuri pėrreth

S’mund tė shohėsh

Ky ėshtė njė vend i konfuzionit.

 

Kjo ėshtė bota ku jetojmė

Dhe kėto janė duart qė ne jemi duke i dhėnė

Pėrdorni ato dhe le tė fillojė pėrpjekja

Pėr ta bėrė kėtė vend tė vlefshėm pėr tė luftuar.

 

Kjo ėshtė bota ku jetojmė

Dhe kėta emra ne jemi duke i dhėnė

Tė ngrihemi nė kėmbė dhe le tė fillojnė tė tregojmė

Se ku janė duke shkuar jetat tona.