.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (12)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (12)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

  

 

GENESIS - "Ripples"

 

Bluegirls come in every size
Some are wise and some otherwise,
They got pretty blue eyes.
For an hour a man may change
For an hour her face looks strange -
Looks strange, looks strange.

Marching to the promised land
Where the honey flows and takes you by the hand,
Pulls you down on your knees,
While you're down a pool appears.
The face in the water looks up,
And she shakes her head as if to say
That it's the last time you'll look like today.

Sail away, away
Ripples never come back.
Gone to the other side.
Sail away, away.

The face that launched a thousand ships
Is sinking fast, that happens you know,
The water gets below.
Seems not very long ago
Lovelier she was than any that I know.

Angels never know it's time
To close the book and gracefully decline,
The song has found a tale.
My, what a jealous pool is she.
The face in the water looks up
She shakes her head as if to say
That the bluegirls have all gone away.

Sail away, away
Ripples never come back.
They've gone to the other side.
Look into the pool,
Ripples never come back,
Dive to the bottom and go to the top
To see where they have gone
Oh, they've gone to the other side...

Sail away, away
Ripples never come back.
They've Gone to the other side.
Look into the pool,
The ripples never come back, come back,
Dive to the bottom and go to the top
To see where they have gone
They've gone to the other side
Ripples never come back
Sail away, away...

 

 

 

GENESIS – "Valėt"

 

Biondinėt vijnė nė ēdo madhėsi

Disa janė tė menēura e disa ndryshe,

Ato kanė sy tė kaltėrt tė bukur

Pėr njė orė njeriu mund tė ndryshojė

Pėr njė orė fytyra e saj duket ndryshe-

Duket ndryshe, duket ndryshe.

 

Marshon nė tokėn e premtuar

Ku rrjedh mjalti dhe ju merr pėr dore,

Ju tėrheq poshtė mė gjunjė,

Derisa ju nuk mbėrrini poshtė nė pus

Fytyra nė ujė shikon lart

Dhe ajo tund kokėn sikur thotė

Kjo ėshtė hera e fundit qė do tė dukesh si sot.

 

Lundrojnė larg, larg

Valėt kurrė nuk kthehen

Kur shkojnė nė anėn tjetėr.

Lundrojnė larg, larg.

 

Fytyra e cila ka lėshuar me mijėra anije

Ėshtė fundosur shpejt, kjo ndodhė ju e dini,

Uji e merr poshtė
Duket se nuk ka qenė moti

Ishte mė e bukur se ēdokush qė kam njohur.

 

Engjėjt kurrė nuk dinė se ėshtė koha

Pėr librin e mbyllur dhe mirėsinė e rėnė

Kėnga ka gjet njė tregim

E imja, ēfarė pusi xheloz ėshtė ajo

Fytyra nė ujė shikon lart

Dhe ajo tund kokėn sikur thotė

Pėr tė gjitha biondet kanė me u larguar.

 

Lundrojnė larg, larg

Valėt kurrė nuk kthehen

Kur shkojnė nė anėn tjetėr.

Shikoni nė pus

Valėt kurrė nuk kthehen,

Zhyten nė fund dhe ngritėn nė maje

Pėr tė parė se ku ato kanė shkuar

Oh, ato kanė shkuar nė anėn tjetėr…

 

Lundrojnė larg, larg

Valėt kurrė nuk kthehen

Kur shkojnė nė anėn tjetėr.

Shikoni nė pus

Valėt kurrė nuk kthehen,

Zhyten nė fund dhe ngriten nė maje

Pėr tė parė se ku ato kanė shkuar

Oh, ato kanė shkuar nė anėn tjetėr…

 

 

 

 

 

 

Guns N' Roses - "November Rain"

When I look into your eyes
I can see a love restrained
But darlin' when I hold you
Don't you know I feel the same
'Cause nothin' lasts forever
And we both know hearts can change
And it's hard to hold a candle
In the cold November rain
We've been through this such a long long time
Just tryin' to kill the pain
But lovers always come and lovers always go
An no one's really sure who's lettin' go today
Walking away
If we could take the time to lay it on the line
I could rest my head
Just knowin' that you were mine
All mine
So if you want to love me
then darlin' don't refrain
Or I'll just end up walkin'
In the cold November rain

Do you need some time...on your own
Do you need some time...all alone
Everybody needs some time...on their own
Don't you know you need some time...all alone
I know it's hard to keep an open heart
When even friends seem out to harm you
But if you could heal a broken heart
Wouldn't time be out to charm you

Sometimes I need some time...on my
own Sometimes I need some time...all alone
Everybody needs some time...on their own
Don't you know you need some time...all alone

And when your fears subside
And shadows still remain, ohhh yeahhh
I know that you can love me
When there's no one left to blame
So never mind the darkness
We still can find a way
'Cause nothin' lasts forever
Even cold November rain


Don't ya think that you need somebody
Don't ya think that you need someone
Everybody needs somebody
You're not the only one
You're not the only one

 

 

 

Guns N' Roses – "Shiu i Nėntorit"

 

Kur shikoj nė sytė e tu

Unė mund tė shoh njė dashuri tė pėrmbajtur

Por e dashur kur tė mbaj

A nuk e dini se unė ndihem njėjtė

Sepse asgjė nuk zgjatė pėrgjithmonė

Dhe ne tė dy e dimė se zemrat mund tė ndryshojnė

Dhe ėshtė vėshtirė tė mbahet njė qiri

Nė shiun e ftohtė tė Nėntorit

Kemi qenė nėpėr kėtė kohė tė tillė aq gjatė

Vetėm pėr tė tentuar pėr ta vrarė dhimbjen

Por tė dashuruarit gjithmonė vijnė dhe tė dashuruarit gjitonė shkojnė

I sigurt me tė vėrtetė askush nuk ėshtė se kush “lettin' go” sot

Duke u larguar

Nėse do tė mund tė marrim kohė pėr ta vė atė nė vijė

Do tė mė pushonte koka

Vetėm njohja se ke qenė e imja

E tėra e imja

Pra nėse donė tė mė dashurosh

Atėherė e dashur mos u pėrmbaj

Apo unė do tė pėrfundojė duke ecur vetėm

Nėpėr shiun e ftohtė tė Nėntorit

 

A tė duhet pak kohė…nė vetėn tėnde

A tė duhet pak kohė…fill vetėm

Tė gjithė kanė nevojė pėr pak kohė…nė veten e tyre

A nuk e din se ke nevojė pėr pak kohė ... fill vetėm

E di se ėshtė e vėshtirė tė mbahet nė zemėr tė hapur

Kur edhe miqtė duket se tė lėndojnė

Por nėse mund ta shėrosh njė zemėr tė thyer

Nuk do tė shuhet koha pėr bukurinė tėnde

 

Nganjėherė mė duhet pak kohė…pėr vetėn time

Vetės nganjėherė i duhet pak kohė…fill vetėm

Tė gjithė kanė nevojė pėr pak kohė…pėr veten e tyre

A nuk e din se ke nevojė pėr pak kohė ... fill vetėm

 

Dhe kur bie frika jote

E hijet akoma mbesin, ohh po

E di se mund tė mė duash

Kur askush nuk ka mbetur pėr t’u fajėsuar

Kėshtu qė s’ka rėndėsi errėsira

Ne akoma mund ta gjejmė rrugėn

Sepse asgjė nuk zgjatė pėrgjithmonė

As shiu i ftohtė i Nėntorit

 

Mos mendo se tė duhet dikush

Mos mendo se tė duhet dikush

Ēdokujt i duhet dikush

Ti nuk je e vetmja

Ti nuk je e vetmja

 

 

 

 

 

 

 

John Lennon - "Imagine"

 

Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one

 

 

 

Xhon Lenon – "Imagjinoni"

 

Imagjinoni se nuk ka parajsė

Ėshtė e lehtė nėse provoni

Nuk ka ferr nėn ne

Mbi ne vetėm qielli

Imagjinoni tė gjithė njerėzit

Jetojnė vetėm pėr sot

 

Imagjinoni se nuk ka shtete

Kjo nuk ėshtė vėshtirė tė bėhet

Asgjė pėr tė vrarė ose pėr tė vdekur

Dhe as religjion gjithashtu

Imagjinoni tė gjithė njerėzit

Duke jetuar nė paqe

 

Ju mund tė thuani se unė jam njė ėndėrrimtar

Por nuk jam i vetmi

Shpresoj se njė ditė do tė na bashkėngjiteni

Dhe bota do tė jetė si njė

 

Imagjinoni se s’ka pronėsi

Pyes veten nėse mundeni

Nuk ka nevojė pėr lakmia apo uri
Njė vėllazėri e njeriut

Imagjinoni tė gjithė njerėzit

Shfrytėzojnė bashkė tėrė botėn

 

Ju mund tė thuani se unė jam njė ėndėrrimtar

Por nuk jam i vetmi

Shpresoj se njė ditė do tė na bashkangjiteni

Dhe bota do tė jetė si njė


 

 

 

 

 

 

 

Lady by Kenny Rogers

(Lionel Richie Jr.)

 

Lady, I'm your knight in shining armor and I love you
You have made me what I am and I am yours
My love, there's so many ways I want to say I love you
Let me hold you in my arms forever more

You have gone and made me such a fool
I'm so lost in your love
And oh, we belong together
Won't you believe in my song?

Lady, for so many years I thought I'd never find you
You have come into my life and made me whole
Forever let me wake to see you each and every morning
Let me hear you whisper softly in my ear

In my eyes I see no one else but you
There's no other love like our love
And yes, oh yes, I'll always want you near me
I've waited for you for so long

Lady, your love's the only love I need
And beside me is where I want you to be
'Cause, my love, there's somethin' I want you to know
You're the love of my life, you're my lady!

 

 

 

“E dashur” nga Keni Rogjers

Kėngė origjinale e Lajon Riēi

 

E dashur, unė jam kalorėsi yt me parzmore shkėlqyese dhe tė dua

Ti mė ke bėrė ai qė jam dhe ynė jam i yti

E dashur, ka aq shumė mėnyra qė dua tė tė thėnė se tė dua

Mė lejo tė tė mbaj nė duar pėrgjithmonė

 

Ti ke shkuar, dhe mė ke bėrė aq tė marrė

Unė jam aq i humbur nė dashurinė tėnde

Dhe oh, ne i pėrkasim njėri tjetrit

Nuk beson nė kėngėn time?

 

E dashur, pėr shumė vite mendova se kurrė nuk do tė gjej

Ti erdhe nė jetėn time dhe mė bėre tė tėrin

Pėrgjithmonė mė lejo tė zgjohem dhe tė shikoj ēdo mėngjes

Mė lejo tė ta dėgjoj pėshpėritjen tėnde tė butė nė veshin tim

 

Nė sytė e mi nuk shoh askėnd tjetėr pėrpos teje

S’ka dashuri tjetėr si dashuria jonė

Dhe po, oh po, do tė dua gjithmonė pranė meje

Tė kam pritur aq gjatė

 

E dashur, dashuria jote ėshtė e vetmja dashuri qė mė duhet

E pranė meje ėshtė vendi ku unė dua tė jesh ti

Sepse, e dashur, ka diēka qė dua ta dish

Ti je dashuria e jetės sime, ti je e dashura ime!

 

 

 

 

 

 

 

Phil Collins - "Both sides of the story"

 

Find yourself in the gutter in a lonely part of town
where death waits in the darkness with a weapon to cut some stranger down
sleeping with an empty bottle, he's a sad and an empty hearted man
all he needs is a job, and a little respect, so he can get out while he can

We always need to hear both sides of the story

A neighbourhood peace is shattered it's the middle of the night
young faces hide in the shadows, while they watch their mother and father fight
he says she's been unfaithful, she says her love for him has gone
and the brother shrugs to his sister and says "looks like it's just us from now on"

We always need to hear both sides of the story

And the lights are all on, the world is watching now
people looking for truth, we must not fail them now
be sure, before we close our eyes
don't walk away from here
'til you hear both sides

Here we are all gathered in what seems to be the centre of the storm
neighbours once friendly now stand each side of the line that has been drawn
they've been fighting here for years, but now there's killing on the streets
while small coffins are lined up sadly, now united in defeat

We always need to hear both sides of the story

And the lights are all on, the world is watching now
people looking for truth, we must not fail them now
be sure, before we close our eyes
don't walk away from here
'til you see both sides

White man turns the corner, finds himself within a different world
ghetto kid grabs his shoulder, throws him up against the wall
he says "would you respect me if I didn't have this gun
'cos without it, I don't get it, and that's why I carry one"

We always need to hear both sides of the story

 

 

Fill Kollins – "Dy anėt e tregimit"

 

Gjej veten nė lagjen e ndyrė nė njė pjesė tė vetmuar tė qytetit

ku vdekja pret nė errėsirė me njė armė pėr t’i prerė disa tė huaj

duke fjetur me njė shishe tė zbrazėt, ai ėshtė i pikėlluar dhe njė njeri me zemėr tė zbrazėt

krejt ēka i duhet atij ėshtė njė punė, dhe pak respekt, kėshtu ai mund tė shpėtoj derisa mundet

 

Ne gjithmonė duhet t’i dėgjojmė dy anėt e tregimit

 

Qetėsia nė fqinjėsi u shkatėrrua nė mes tė natės

fytyrat e njoma tė fshehura nė hije, derisa i shikonin nėnėn dhe babain e tyre duke u grindur

ai thotė se ajo ėshtė e pandershme, ajo thotė se dashuria ndaj tij ka ikur

e vėllai i ngreh supet pėr t’i thėnė motrės sė tij “duket se vetėn na jemi tash e tutje”

 

Ne gjithmonė duhet t’i dėgjojmė dy anėt e tregimit

 

Dhe tė gjitha dritat janė tė ndezura, bota po shikon tash

njerėzit kėrkojnė tė vėrtetėn, ne nuk duhet t’i dėshpėrojmė ata tash

me qenė tė sigurt, para se t’i mbyllim sytė tanė

mos u largo nga kėtu

para se t’i dėgjosh tė dy anėt

 

Kėtu tė gjithė jemi tė mbledhur nė atė qė duket tė jetė qendra e stuhisė

fqinjėt dikur miqėsore tani qėndrojnė secili nė anėn e linjės qė ėshtė tėrhequr

ata kishin luftuar kėtu pėr vite, por tash po vriten nė rrugė

derisa kufomat e vogla janė tė rreshtuara pėr trishtim, tash tė bashkuar nė disfatė

 

Ne gjithmonė duhet t’i dėgjojmė dy anėt e tregimit

 

Dhe tė gjitha dritat janė tė ndezura, bota po shikon tash

njerėzit kėrkojnė tė vėrtetėn, ne nuk duhet t’i dėshpėrojmė ata tash

me qenė tė sigurt, para se t’i mbyllim sytė tanė

mos u largo nga kėtu

para se t’i dėgjosh tė dy anėt

 

Njeriu i bardhė kthehet nė qoshe, e gjen veten nė njė botė tė ndryshme

fėmija i getos rrėmben shpatullėn e tij, duke e hedh atė pas murit

ai thotė: “do tė mė kishe respektuar po tė mos e kisha kėtė armė

natyrisht pa kėtė, s’do tė kisha bėrė kėtė, dhe kjo ėshtė arsyeja pse unė e bėj”

 

Ne gjithmonė duhet t’i dėgjojmė dy anėt e tregimit

 

 

 

 

 

 

 

REM - "Everybody Hurts"

 

When the day is long and the night, the night is yours alone,
When you're sure you've had enough of this life, well hang on
Don't let yourself go, 'cause everybody cries and everybody hurts sometimes

Sometimes everything is wrong. Now it's time to sing along
When your day is night alone, (hold on, hold on)
If you feel like letting go, (hold on)
When you think you've had too much of this life, well hang on

'Cause everybody hurts. Take comfort in your friends
Everybody hurts. Don't throw your hand. Oh, no. Don't throw your hand
If you feel like you're alone, no, no, no, you are not alone

If you're on your own in this life, the days and nights are long,
When you think you've had too much of this life to hang on

Well, everybody hurts sometimes,
Everybody cries. And everybody hurts sometimes
And everybody hurts sometimes. So, hold on, hold on
Hold on, hold on, hold on, hold on, hold on, hold on
Everybody hurts. You are not alone

 

 

 

REM – "Tė gjithė Lėndohen"

 

Kur dita ėshtė e gjatė e nata, nata ėshtė vetėm e jotja,

Kur je i sigurt qė ke pas mjaft nga kjo botė, mbaje mirė

Mos i lejo vetes tė shkojė, sepse tė gjithė qajnė dhe tė gjithė lėndohen nganjėherė

 

Nganjėherė ēdo gjė ėshtė e gabuar. Tash ėshtė koha tė kėndoj vetėm

Kur dita jote ėshtė vetėm natė (mbaje, mbaje)

Nėse ndjehesh si i lėnė (mbaje)

Kur mendon se ke pasur aq shumė nga kjo jetė, mbaje mirė

 

Sepse tė gjithė lėndohen. Merr ngushėllim prej miqve tu

Tė gjithė lėndohen. Mos e hedh dorėn tėnde. Oh, jo. Mos e hedh dorėn tėnde

Nėse ndjehesh se je i vetėm, jo, jo, jo, nuk je i vetėm

 

Nėse je i vetmuar nė kėtė jetė, ditėt dhe netėt janė tė gjata

Kur mendon se ke pasur aq shumė nga kjo jetė pėr ta mbajtur

 

Mirė, tė gjithė lėndohen nganjėherė,

Tė gjithė qajnė. Dhe tė gjithė lėndohen nganjėherė

Dhe tė gjithė lėndohen nganjėherė. Kėshtu qė mbaje, mbaje, mbaje

Mbaje, mbaje, mbaje

Tė gjithė lėndohen. Ti nuk je i vetmi.