.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (15)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (15)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

 

 

Black - “WONDERFUL LIFE”

 

Here I go out to see again
The sunshine fills my hair
And dreams hang in the air
Gulls in the sky and in my blue eyes
You know it feels unfair
There's magic everywhere

Look at me standing
Here on my own again
Up straight in the sunshine

No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life
No need to laugh and cry
It's a wonderful, wonderful life

Sun in your eyes
The heat is in your hair
They seem to hate you
Because you're there
And I need a friend
Oh, I need a friend
To make me happy
Not stand here on my own

Look at me standing
Here on my own again
Up straight in the sunshine

No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life
No need to laugh and cry
It's a wonderful, wonderful life

I need a friend
Oh, I need friend
To make me happy
Not so alone.......
Look at me here
Here on my own again
Up straight in the sunshine

No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life
No need to laugh and cry
It's a wonderful, wonderful life

No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life
No need to run and hide
It's a wonderful, wonderful life
Wonderful life, wonderful life

 

 

Black  - “JETA E MREKULLUESHME”

 

Ja po dal tė shikoj pėrsėri

Shkėlqimi i diellit po m’i mbush flokėt

Dhe ėndrrat rrinė pezull nė ajėr

Pulėbardhat nė qiell dhe nė sytė e mi blu

Ju e dini se ndjehet pakufishėm

Aty magjia ėshtė kudo

 

Mė shikoni nė kėtė pozitė

Kėtu vetėm pėrsėri

Drejtpėrdrejt nė diell

 

Nuk duhet vrapuar e fshehur

Ėshtė e mrekullueshme, e mrekullueshme jetė

Nuk duhet qeshur e qarė

Ėshtė e mrekullueshme, e mrekullueshme jetė

 

Dielli ėshtė nė sytė tuaj

Nxehtėsia ėshtė nė flokėt tuaja

Ata duket se ju urrejnė

Sepse ju jeni atje

Dhe unė kam nevojė pėr njė mik

Oh, mė duhet njė mik

Tė mė bėj tė lumtur

Tė mos rri kėtu vetėm

 

Mė shikoni nė kėtė pozitė

Kėtu vetėm pėrsėri

Drejtpėrdrejt nė diell

 

Nuk duhet vrapuar e fshehur

Ėshtė e mrekullueshme, e mrekullueshme jetė

Nuk duhet qeshur e qarė

Ėshtė e mrekullueshme, e mrekullueshme jetė

 

Dhe unė kam nevojė pėr njė mik

Oh, mė duhet njė mik

Tė mė bėj tė lumtur

Jo aq i vetėm….

Mė shikoni nė kėtė pozitė

Kėtu vetėm pėrsėri

Drejtpėrdrejt nė diell

 

Refren

 

 

 

 

 

 

Evanescence - "BRING ME TO LIFE"

 

How can you see into my eyes like open doors
leading you down into my core
where I’ve become so numb
without a soul
my spirit sleeping somewhere cold
until you find it there and lead it back home

Wake me up inside
Wake me up inside
call my name and save me from the dark
bid my blood to run
before I come undone
save me from the nothing I’ve become

now that I know what I’m without
you can“t just leave me
breathe into me and make me real
bring me to life

Wake me up inside
Wake me up inside
call my name and save me from the dark
bid my blood to run
before I come undone
save me from the nothing I’ve become

Bring me to life

frozen inside without your touch
without your love darling
only you are the life among the dead

bid my blood to run
before I come undone
save me from the nothing I’ve become

 

 

Evanescence - “MĖ NGJALL”

 

Si mund tė shohėsh nė sytė e mi si nė dyert e hapura

duke mė ēuar poshtė nė brendinė time

ku jam bėrė aq e mpirė

pa shpirt

shpirti im fjeti diku ftohėt

derisa ti nuk e gjete dhe e ktheve mbrapa nė shtepi

 

Mė zgjo pėrbrenda

Mė zgjo pėrbrenda

thirr emrin tim dhe mė shpėto nga errėsira

urdhėroj gjakut tim tė lėvizė

para se tė vij e fikur

mė shpėto nga hiēi qė jam bėrė

 

tash qė unė e di se ēfarė jam pa ty

nuk mund vetėm tė mė lėsh

frymėn brenda meje dhe tė mė bėsh tė vėrtetė

mė ngjall

 

Mė zgjo pėrbrenda

Mė zgjo pėrbrenda

thirr emrin tim dhe mė shpėto nga errėsira

urdhėroj gjakut tim tė lėvizė

para se tė vij e fikur

mė shpėto nga hiēi qė jam bėrė

 

Mė ngjall

 

ngrihem pėrbrenda pa prekjen tėnde

pa dashurin tėnde i dashur

vetėm ti je jetė nė mes vdekjes

 

urdhėroj gjakut tim tė lėvizė

para se tė vij e fikur

mė shpėto nga hiēi qė jam bėrė

 

 

 

 

 

Gary Jules - "MAD WORLD"

All around me are familiar faces
Worn out places, worn out faces
Bright and early for their daily races
Going nowhere, going nowhere
Their tears are filling up their glasses
No expression, no expression
Hide my head I want to drown my sorrow
No tomorrow, no tomorrow

And I find it kinda funny
I find it kinda sad
The dreams in which I'm dying
Are the best I've ever had
I find it hard to tell you
I find it hard to take
When people run in circles
It's a very, very mad world mad world

Children waiting for the day they feel good
Happy Birthday, Happy Birthday
And I feel the way that every child should
Sit and listen, sit and listen
Went to school and I was very nervous
No one knew me, no one knew me
Hello teacher tell me what's my lesson
Look right through me, look right through me

And I find it kinda funny
I find it kinda sad
The dreams in which I'm dying
Are the best I've ever had
I find it hard to tell you
I find it hard to take
When people run in circles
It's a very, very mad world ... mad world
Enlarging your world
Mad world

 

 

Gary Jules - “BOTĖ E ĒMENDUR”

 

Tė gjithė rreth meje janė fytyra tė njohura

Vende tė vjetruara, fytyra tė vjetruara

Ndritshėm dhe heret pėr garėn e tyre tė pėrditshme

Duke shkuar askund, duke shkuar askund

Lotėt e tyre po i mbushin syzet e tyre

Pa shprehje, pa shprehje

Fsheh kokėn time unė dua ta mbys dhimbjen time

Jo nesėr, jo nesėr

 

Dhe unė e gjej kėtė lloj zbavitjeje

Gjej kėtė lloj dhimbjeje

Ėndrra nė tė cilat unė po vdes

Janė mė tė mirat qė kam pasur ndonjėherė

E gjeta tė vėshtirėn pėr t’jua thėnė

E gjeta tė vėshtirėn pėr ta marrė

Kur njerėzit vrapojnė nė rrathė

Kjo ėshtė njė botė shumė, shumė e ēmendur…botė e ēmendur

 

Fėmijėt presin ditėn pėr t’u ndjer ata mirė

Urime ditėlindja, urime ditėlindja

Dhe une keshtu e ndjej se ēdo fėmijė duhet tė

Ulet e tė dėgjoj, tė ulet e tė dėgjoj

Shkoja nė shkollė dhe isha shumė nervoz

Askush nuk mė njihte, askush nuk mė njihte

Pėrshėndetje mėsues mė thoni se ēfarė ėshtė mėsimi im

Shiko drejt nė mua, shiko drejt nė mua

 

Dhe unė e gjej kėtė lloj zbavitjeje

Gjej kėtė lloj dhimbjeje

Ėndrra nė tė cilat unė po vdes

Janė mė tė mirat qė kam pasur ndonjėherė

E gjeta tė vėshtirėn pėr t’jua thėnė

E gjeta tė vėshtirėn pėr ta marrė

Kur njerėzit vrapojnė nė rrathė

Kjo ėshtė njė botė shumė, shumė e ēmendur…botė e ēmendur

Zgjeroje botėn tėnde

Botėn e ēmendur

 

 

 

 

 

 

REM  - “LOSING MY RELIGION”
 

Life is bigger
It's bigger than you and you are not me
The lengths that I will go to
The distance in your eyes
Oh no, I've said too much
I set it up

That's me in the corner
That's me in the spotlight
Losing my religion
Trying to keep up with you
And I don't know if I can do it
Oh no, I've said too much

I haven't said enough
I thought that I heard you laughing
I thought that I heard you sing
I think, I thought, I saw you try

Every whisper
Of every waking hour I'm choosing my confessions
Trying to keep an eye on you
Like a hurt lost and blinded fool
Oh no, I've said too much
I set it up

Consider this
Consider this the hint of the century
Consider this
The slip that brought me to my knees failed
What if all these fantasies
Come flailing around

Now I've said too much
I thought that I heard you laughing
I thought that I heard you sing
I think, I thought, I saw you try

That was just a dream
That was just a dream

That's me in the corner
That's me in the spotlight
Losing my religion
Trying to keep up with you
And I don't know if I can do it
Oh no, I've said too much

I haven't said enough
I thought that I heard you laughing
I thought that I heard you sing
I think, I thought, I saw you try

But that was just a dream
Try try try try
That was just a dream
Just a dream

 

 

REM  - “DUKE HUMBUR RELIGJIONIN TIM”

 

Jeta ėshtė mė e madhe

Mė e madhe se sa ju dhe ju nuk jeni unė

Largėsitė tė cilat do t’i kaloj

Distanca nė sytė e tu

Oh jo, unė thashė aq shumė

E ngrita atė lartė

 

Ajo nė qoshe jam unė

Ajo nė qendėr tė vėmendjes jam unė

Duke humbur religjionin tim

Duke u pėrpjekur ta vazhdoj me ju

Dhe nuk e di se a do tė mund ta bėj

Oh jo, unė thashė aq shumė

 

Nuk kam thėnė mjaft

Mendoj se kam dėgjuar qeshjen tuaj

Mendoj se kam dėgjuar kėndimin tuaj

Mendoj, mendova se ju pashė duke provuar

 

Ēdo pėshpėritje

Pėr ēdo orė tė zgjuar unė i zgjedhi rrėfimet e mia

Duke u pėrpjekur ta mbaj njė sy nė ju

Si njė i plagosur i humbur  dhe budalla i verbėr

Oh jo, unė thashė aq shumė

E ngrita atė lartė

 

Konsiderone kėtė

Konsiderone kėtė aluzion shekullor

Gabim qė mė solli nė gjunjėt e mi tė dėshtuar

Ēka nėse tė gjitha kėto janė fantazi

Vjen duke e  rrah drithin pėrreth

 

Tash kam thėnė aq shumė

Mendoj se kam dėgjuar qeshjen tuaj

Mendoj se kam dėgjuar kėndimin tuaj

Mendoj, mendova se ju pashė duke provuar

 

Ajo ishte vetėm ėndėrr

Ajo ishte vetėm ėndėrr

 

Ajo nė qoshe jam unė

Ajo nė qendėr tė vėmendjes jam unė

Duke humbur religjionin tim

Duke u pėrpjekur ta vazhdoj me ju

Dhe nuk e di se a do tė mund ta bėj

Oh jo, unė thashė aq shumė

 

Nuk kam thėnė mjaft

Mendoj se kam dėgjuar qeshjen tuaj

Mendoj se kam dėgjuar kėndimin tuaj

Mendoj, mendova se ju pashė duke provuar

 

Por ajo ishte vetėm njė ėndėrr

Provo, porvo, provo

Ajo ishte vetėm njė ėndėrr

Vetėm njė ėndėrr

 

 

 

 

 

 

Roger Waters -  “DOGS 2”

 

Gotta admit
That I'm a little bit confused
Sometimes it seems to me
As if I'm just being used
Gotta stay awake
Gotta try and shake off
This creeping malaise
If I don't stand my own ground
How can I find my way out of this maze?
Deaf, dumb, and blind
You just keep on pretending
That everyone's expendable
And no one has a real friend
And it seems to you the thing to do
Would be to isolate the winner
And everything's done under the sun
And you believe at heart everyone's a killer

Who was born in a house full of pain
Who was trained not to spit in the fan
Who was told what to do by the man
Who was broken by trained personnel
Who was fitted with collar and chain
Who was given a pat on the back
Who was breaking away from the pack
Who was only a stranger at home
Who was ground down in the end
Who was found dead on the phone
Who was dragged down by the stone
Who was dragged down by the stone

 

 

Roger Waters - “QENTĖ 2”

 

Duhet pranuar

Se jam pak i hutuar

Ndonjėherė mė duket

Sikur tė jem i shfrytėzuar

Duhet tė rrish i zgjuar

Duhet tė provosh dhe ta shkundesh

Kėtė plogėshti tė zvarritshme

Nėse nuk qėndroj nė terrenin tim

Si mund ta gjej rrugėn time nga ky labirint?

I shurdhėr, memec dhe i verbėr

Ti vetėm mbaje pretendimin

Dhe tė gjithė tė pavlerė

Dhe askush nuk ka njė mik tė vėrtetė

Dhe duket pėr ty njė pėr tė bėrė

Do tė duhet ta izolosh fituesin

Dhe ēdo gjė ėshtė bėrė nėn diell

Dhe ti beson se nė zemėr ēdokush ėshtė vrasės

 

Kush ka lindur nė njė shtėpi plot me dhimbje

Kush u trajnua qė tė mos pėshtyj nė tifoz

Kush tha se ēfarė tė bėhet me njeriun

Kush ishte thyer nga personeli i trajnuar

Kush ishte pajisur me qafore dhe zinxhir

Kush kishte marrė njė pėrkėdhelje nė shpinė

Kush ishte larguar prej kopes

Kush ishte vetėm njė i huaj nė shtėpi

Kush ishte pėrtokė nė fund

Kush ishte gjetur i vdekur nė telefon

Kush ishte tėrhequr poshtė nga guri

Kush ishte tėrhequr poshtė nga guri

 

 

 

 

 

 

Roger Waters “MOTHER”

 

Mother, do you think they'll drop the bomb?
Mother, do you think they'll like this song?
Mother, do you think they'll try to break my balls?
Mother, should I build the wall?
Mother, should I run for President?
Mother, should I trust the government?
Mother, will they put me in the firing line?
Is it just a waste of time?

Hush now baby, baby, don't you cry
Momma's gonna make all of your nightmares come true
Momma's gonna put all of her fears into you
Momma's gonna keep you right here under her wing
She won't let you fly, but she might let you sing
Momma's gonna keep Baby cozy and warm
Oooo Babe
Oooo Babe
Ooo Babe, of course Momma's gonna help build the wall

Mother, do you think she's good enough
For me?
Mother, do you think she's dangerous
To me?
Momma, will she tear your little boy apart?
Mother, will she break my heart?

Hush now baby, baby, don't you cry
Momma's gonna check out all your girlfriends for you
Momma won't let anyone dirty get through
Momma's gonna wait up until you get in
Momma will always find out where you've been
Momma's gonna keep Baby healthy and clean
Oooo Babe
Oooo Babe
Ooo Babe, you'll always be Baby to me

Mother, did it need to be so high?

 

 

Roger Waters “NĖNĖ”

 

Nėnė, a mendon se ata do tė hedhin bomba?

Nėnė, a mendon se ata do ta pėlqejn kėtė kėngė?

Nėnė, a mendon se ata do tė pėrpiqen t’i thyejnė topat e mi?

Nėnė, mė duhet tė ndėrtoj mur?

Nėnė, a duhet tė kandidohem pėr President?

Nėnė, a duhet t’i besoj qeverisė?

Nėnė, a do tė mė vėnė ata nė vijėn e zjarrit?

A ėshtė kjo vetėm njė humbje kohe?

 

Hesht tash zemėr, zemėr mos qaj.

Nėna nuk do tė lejoj qė tė gjitha ankthet tuaja tė bėhen realitet

Nėna do t’i hedhė tė gjitha frikat e saja prej teje

Nėna do tė mbaj pikėrisht kėtu nėn krahun e saj

Ajo nuk do tė lė tė fluturosh, por ndoshta do tė lė tė kėndosh

Nėna do tė mbaj ty zemėr komod e ngrohėt

Ooooooo zemėr

Ooooooo zemėr

Ooooooo zemėr, natyrisht nėna do tė ndihmojė tė ndėrtosh murin

 

Nėnė, a mendon se ajo ėshtė mjaft e mirė

Pėr mua?

Nėnė, a mendon se ajo ėshtė e rrezikshme

Pėr mua?

Nėna do t’i largoj lotėt tuaja djaloshare

Nėnė, a do tė ma thej ajo zemrėn?

 

Hesht tash zemėr, zemėr mos qaj

Nėna do t’i kontrolloj tė gjitha dashnoret tuaja pėr ty

Nėna s’do t’i lejojė askujt tė pistė tė tė afrohet

Nėna do tė pres derisa ti mos tė hysh

Nėna gjithmonė do tė zbulojė se ku ke qenė

Nėna do tė mbaj ty zemėr komod e ngrohėt

Ooooooo zemėr

Ooooooo zemėr

Ooooooo zemėr, ti gjithmonė do tė mbetesh zemėra ime

 

Nėnė, a duhet kjo tė jetė aq lartė?