.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (17)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (17)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Tekstet e kėngėve tė mė poshtme i pėrzgjodhi dhe i pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

 

 

Kenny G - “Don’t make me wait for love”

 

Sitting here just staring at your picture
Waiting for your call
So unclear, I’m hanging on a notion
We could have it all

Time and time again you tell me to be patient
But we can’t let love slip away

Baby, don’t make me wait for love this time, oh
Ooh, oh, darlin’, a love like this is hard to find
Don’t make me wait for love

Hmm, I close the blinds and try to hide the darkness
Fall asleep alone
Give me a sign, a man ain’t supposed to face life
Standing on his own

When you’re near me I can’t help but see forever
Come and rescue me tonight

Baby, don’t make me wait for love this time, oh
Oh, oh, darlin’, a love like this is hard to find
Can’t you see I need your love, I need you

Baby, don’t make me wait for love this time, yeah
Oh, oh, darlin’, a love like this is hard to find
Don’t make me wait for love

Oh, oh, oh, baby, don’t make me wait for love this time, oh
Oh, oh, darlin’, a love like this is hard to find
Can’t you see I need your love, I need you

Baby, don’t make me wait for love this time
Oh, oh, darlin’, a love like this is hard to find, ooh, baby
Baby, don’t make me wait for love this time, I need you, baby
I love you, I need you, I want you, baby

 

 

 

Kenny G - “Mos mė le tė pres pėr dashuri”

 

I ulur kėtu vetėm kureshtar nė foton tėnde

Duke pritur thirrjen tėnde

Aq e paqartė, unė jam i fiksuar nė njė ide

Ne mund t’i kemi tė gjitha

 

Kohė pas kohe ti prapė po mė thua tė jem i durueshėm

Por ne nuk mund ta lėmė dashuria tė na largohet

 

E dashur, mos mė le tė pres pėr dashuri tash, oh

Ooh, oh, e dashur, njė dashuri si kjo vėshtirė ėshtė tė gjendet

Mos mė le tė pres pėr dashuri

 

Hmmm, unė gati sa nuk u verbova dhe pėrpiqem tė fshihem nė errėsirė

Bie nė gjumė vetėm

Mė jep njė shenjė, njeriu nuk mendon se do tė pėrballet me jetėn

Duke ndenjur vetėm

 

Kur je ti afėr meje unė s’mund tė ndihmoj por shoh pėrgjithmonė

Eja dhe mė shpėto sonte

 

E dashur, mos mė le tė pres pėr dashuri tash, oh

Ooh,oh, e dashur, njė dashuri si kjo vėshtirė ėshtė gjendet

Mos mė le tė pres pėr dashuri

 

E dashur, mos mė le tė pres pėr dashuri tash, oh

Ooh,oh, e dashur, njė dashuri si kjo vėshtirė ėshtė tė gjendet

A s’po mund ta shohėsh se mė duhet dashuria jote, mė duhesh ti

 

E dashur, mos mė le tė pres pėr dashuri tash, oh

Ooh, oh, e dashur, njė dashuri si kjo vėshtirė ėshtė tė gjendet

E dashur, mos mė le tė pres pėr dashuri tash, mė duhesh, e dashur

Tė dua, mė duhesh, mė mungon, e dashur

 

 

 

 

 

 

 

 

FRANKIE GOES TO HOLLYWOOD - "The Power Of Love"

I'll protect you from the hooded claw
Keep the vampires from your door

Feels like fire
I'm so in love with you
Dreams are like angels
They keep bad at bay-bad at bay
Love is the light
Scaring darkness away-yeah

I'm so in love with you
Purge the soul
Make love your goal

The power of love
A force from above
Cleaning my soul
Flame on burn desire
Love with tongues of fire
Purge the soul
Make love your goal

I'll protect you from the hooded claw
Keep the vampires from your door
When the chips are down I'll be around
With my undying, death-defying
Love for you

Envy will hurt itself
Let yourself be beautiful
Sparkling love, flowers
And pearls and pretty girls
Love is like an energy
Rushin' rushin' inside of me

This time we go sublime
Lovers entwine-divine divine
Love is danger, love is pleasure
Love is pure-the only treasure

I'm so in love with you
Purge the soul
Make love your goal

The power of love
A force from above
Cleaning my soul
The power of love
A force from above
A sky-scraping dove

Flame on burn desire
Love with tongues of fire
Purge the soul
Make love your goal

I'll protect you from the hooded claw
Keep the vampires from your door

 

 

 

FRANKIE GOES TO HOLLYWOOD -  “Fuqia e dashurisė”

 

Unė do tė mbroj nga kthetrat e mbuluara

Zė vampirė nė derėn tėnde

 

Ndjehet si zjarr

Unė jam aq i dashuruar nė ty

Ėndrrat janė si engjėjt

Ato mbajnė tė keqen nė gji tė keqen nė krah

Dashuria ėshtė dritė

E tmerron errėsirėn larg

 

Unė jam aq i dashuruar nė ty

Pastrim shpirti

Ēon dashuri qėllimi yt

 

Fuqia e dashurisė

Njė forcė nga lart

Pastron shpirtin tim

Flakė nė dėshirėn e ndezur

Dashuri me gjuhėt e zjarrta

Pastron shpirtin tim

Ēon dashuri qėllimi yt

 

Unė do tė mbroj nga kthetrat e mbuluara

Zė vampirė nė derėn tėnde

Kur copėzat tė jenė poshtė unė do tė jem pėrreth

Me pavdekėsinė time, vdekjes i kundėrvihet

Dashuria pėr ty

 

Zilia do ta lėndoj vetėn

Le tė jetė vetja jote e bukur

Dashuri e shkėlqyeshme, lule

Dhe margaritarė e vajza tė bukura

Dashuria ėshtė si njė energji

Vėrsulet, vėrsulet pėrbrenda meje

 

Kėtė herė ne shkojmė krenar

Dashnorė hyjnishėm tė mbuluar, mrekulli

Dashuria ėshtė e rrezikshme, dashuria ėshtė kėnaqėsi

Dashuria ėshtė e pastėr- vetėm thesar

 

Unė jam aq i dashuruar nė ty

Pastrim shpirti

Ēon dashuri qėllimi yt

 

Fuqia e dashurisė

Njė forcė nga lart

Pastron shpirtin tim

Flakė nė dėshirėn e ndezur

Fuqia e dashurisė

Njė forcė nga lart

Njė qiell zė pėllumbin

 

Flakė nė dėshirėn e ndezur

Dashuri me gjuhėt e zjarrta

Pastron shpirtin tim

Ēon dashuri qėllimi yt

 

Unė do tė mbroj nga kthetrat e mbuluara

Zė vampirė nė derėn tėnde

 

 

 

 

 

 

 

Eurythmics - “Miracle of Love”

 

How many sorrows
Do you try to hide
In a world of illusions
That's covering your mind?
I'll show you something good
Oh I'll show you something good.
When you open your mind
You'll discover the sign
That there's something
You're longing to find...

The miracle of love
Will take away your pain
When the miracle of love
Comes your way again.

Cruel is the night
That covers up your fears.
Tender is the one
Who wipes away your tears.
There must be a bitter breeze
To make you sting so viciously-
They say the greatest cowards
Can hurt the most ferociously.
But I'll show you something good
Oh I'll show you something good.
If you open your heart
You can make a new start
When your crumbling world falls apart.

 

 

 

Eurythmics - “Mrekullia e dashurisė”

 

Sa shumė pikėllime

A je munduar t’i fshehėsh

Nė njė botė tė iluzioneve

Kjo ėshtė ajo qė mbulon mendjen tėnde

Unė do tė tregoj diēka tė mirė

Kur ti e hapė mendjen tėnde

Do ta zbulosh njė shenjė

Se ka diēka

Qė ke dėshirė pėr ta gjetur…

 

Mrekullia e dashurisė

Do ta largoj dhimbjen tėnde

Kur mrekullia e dashurisė

Vjen nė rrugėn tėnde prapė

 

Mizore ėshtė nata

Qė fsheh frikat tuaja

Dhimbsuri ėshtė ajo

Qė fshinė lotėt tuaj

Duhet tė jetė njė erė i hidhėt

Qė tė djegė aq dhunshėm

Burracakėt mė tė mėdhenj e thonė

Mund tė lėndosh me dhunė mė tė madhe

Por unė do tė tregoj diēka tė mirė

Oh po, do tė tregoj diēka tė mirė

Nėse e hapė zemrėn tėnde

Ti mund ta bėsh njė fillim tė ri

Kur bota jote e shkatėrruar shkapėrderdhet.

 

 

 

 

 

 

 

Electric Light Orchestra - “Mr. Blue Sky” 

 

Sun is shinin' in the sky
There ain't a cloud in sight
It's stopped rainin' ev'rybody's in a play
And don't you know
It's a beautiful new day hey,hey

Runnin' down the avenue
See how the sun shines brightly in the city
On the streets where once was pity
Mister blue sky is living here today hey, hey

Mister blue sky please tell us why
You had to hide away for so long
Where did we go wrong?

Hey you with the pretty face
Welcome to the human race
A celebration, mister blue sky's up there waitin'
And today is the day we've waited for

Hey there mister blue
We're so pleased to be with you
Look around see what you do
Ev'rybody smiles at you

Mister blue sky, mister blue sky
Mister blue sky

Mister blue, you did it right
But soon comes mister night creepin' over
Now his hand is on your shoulder
Never mind I'll remember you this
I'll remember you this way

Mister blue sky please tell us why
You had to hide away for so long
Where did we go wrong?

Hey there mister blue
We're so pleased to be with you
Look around see what you do
Ev'rybody smiles at you
Ba ba ba ba ba ba ba ba ba
Ba ba ba ba ba ba ba ba ba ba ba

 

 

 

Electric Light Orchestra - “Zotėri qielli blu”

 

Dielli shkėlqen nė qiell

Asnjė re nė horizont

Ėshtė ndalur shiu dhe tė gjithė janė nė lojė

Dhe ju nuk e dini

Dhe ėshtė njė ditė e re e bukur hej, hej

 

Duke vrapuar poshtė nė rrugė

Shih se si dielli shkėlqen me shkėlqim nė qytet

Nė rrugė ku dikur ishte pėr keqardhje

Zotri qielli blu jeton sot kėtu hej hej

 

Zotri qielli blu na thoni pse

Keni qenė tė fshehur larg pėr aq gjatė

Ku ne kemi gabuar?

 

Hej ju me fytyrė tė bukur

Mirėsevini nė racėn njerėzore

Njė festė, zotri qielli blu atje po pret

Dhe sot ėshtė dita qė ne e kemi pritur

 

Hej zotri blu

Ne jem aq tė kėnaqur qė jemi me ju

Shikoni pėrreth dhe shihni se ēfarė ju bėni

Tė gjithė buzėqeshėn me ju

 

Zotri qielli blu, zotri qielli blu

Zotri qielli blu

 

Zotri blu, ju e bėtė atė mirė

Por sė shpejti vjen zotri terri dhe zvarritet sipėr

Tash dora e tij ėshtė mbi supet tuaja

Nuk ka lidhje unė do t’ju kujtoj kėshtu

Unė do t’ju kujtoj nė kėtė mėnyrė

 

Zotri qielli blu na thoni pse

Keni qenė tė fshehur larg pėr aq gjatė

Ku ne kemi gabuar?

 

Hej zotri blu

Ne jem aq tė kėnaqur qė jemi me ju

Shikoni pėrreth dhe shihni se ēfarė ju bėni

Tė gjithė buzėqeshėn me ju

Ba ba ba ba ba ba ba ba ba
Ba ba ba ba ba ba ba ba ba ba ba

 

 

 

 

 

 

 

Emerson Lake & Palmer - “C'est la vie”

 

C'est la vie
Have your leaves all turned to brown
Will you scatter them around you
C'est la vie.

Do you love
And then how am I to know
If you don't let your love show for me
C'est la vie.

(Chorus) Oh, oh, c'est la vie.
Oh, oh, c'est la vie.
Who knows, who cares for me...
C'est la vie.

In the night
Do you light a lover's fire
Do the ashes of desire for you remain.

Like the sea
There's a love too deep to show
Took a storm before my love flowed for you
C'est la vie

(Chorus) Oh, oh, c'est la vie.
Oh, oh, c'est la vie.
Who knows, who cares for me...
C'est la vie.

Like a song
Out of tune and out of time
All I needed was a rhyme for you
C'est la vie.

Do you give
Do you live from day to day
Is there no song I can play for you
C'est la vie.

(Chorus) Oh, oh, c'est la vie.
Oh, oh, c'est la vie.
Who knows, who cares for me...
C'est la vie.

 

 

 

Emerson Lake & Palmer - “C'est la vie”

(C'est la vie - qė do tė thotė: jeta ėshtė e tillė apo kjo ėshtė jeta)

Se la vi
A i ke lėnė tė gjitha tė kthyera nė tė kaftė

A do t’i shpėrndash ato rreth teje

Se la vi

 

A dashuron

E mandej si unė mund ta di

Nėse nuk e lejon dashurinė tė mė tregohet

Se la vi

 

(kori) Oh, oh se la vi

Oh,oh se la vi

Kush e di, se kush merakoset pėr mua…

Se la vi

 

Natėn

A ėshtė e ndezur drita jote e dashurisė

A mbetet hiri i dėshirės pėr ty

 

Si deti

Ėshtė e thellė dashuria pėr t’u treguar

E mori njė stuhi para se dashuria ime rrodhi pėr ty

Se la vi

 

(kori) Oh, oh se la vi

Oh,oh se la vi

Kush e di, se kush merakoset pėr mua…

Se la vi

 

Si njė kėngė

E ēakorduar dhe pa harmoni

Krejt ēfarė mė duhej ishte njė rimė pėr ty

Se la vi

 

A jep

A jeton nga dita nė ditė

Nuk ka kėngė qė mund tė kėndoj pėr ty

Se la vi

 

(kori) Oh, oh se la vi

Oh,oh se la vi

Kush e di, se kush merakoset pėr mua…

Se la vi

 

 

 

 

 

 

 

 

Enigma - "Silent Warrior"

 

Long ago, for many years
White men came in the name of god
They took their land, they took their lives
A new age has just begun
.
They lost their gods, they lost their smile
They cried for help for the last time.
Liberty was turning into chains
But all the white men said
That's the cross of changes
.
In the name of God - the fight for gold
These were the changes.
Tell me - is it right - in the name of god
These kind of changes ?
.
They tried to fight for liberty
Without a chance in hell, they gave up.
White men won in the name of god
With the cross as alibi
.
There's no God who ever tried
To change the world in this way.
For the ones who abuse his name
There'll be no chance to escape
On judgement day
.
In the name of God - the fight for gold
These were the changes.
Tell me - is it right - in the name of god
These kind of changes ?
.
Tell me why, tell me why, tell why
The white men said:
That's the cross of changes ?
.
Tell me why, tell me why, tell why,
In the name of god
These kind of changes.

 

 

 

Enigma  - "Luftėtar tė Heshtur"

 

Moti kohė, pėr shumė vite

Njerėzit e bardhė erdhėn nė emėr tė Zotit

Ata morėn tokėn e tyre, ata morėn jetėn e tyre

Njė epokė e re sapo kishte filluar

 

Ata humbėn zotat e tyre, ata humbėn qeshjen e tyre

Ata qanin pėr ndihmė pėr herė tė fundit.

Liria u shndėrrua nė pranga

Por tė gjithė njerėzit e bardhė thonin

Ky ėshtė kryq i ndryshimeve

 

Nė emėr tė Zotit – luftės pėr ari

Kėto ishin ndryshimet.

Mė thuaj – a ėshtė e drejtė – nė emėr tė Zotit

Ky lloj ndryshimi?

 

Ata u pėrpoqėn tė luftojnė pėr liri

Pa njė shans nė ferr, ata u dorėzuan

Njeriu i bardhė fitoi nė emėr tė Zotit
Me kryq si alibi

 

Nuk ka Zot qė ka provuar ndonjėherė

Tė ndryshoj botėn nė kėtė mėnyrė

Pėr ata qė abuzojnė me emrin e tij

Nuk do tė ketė asnjė shans pėr tė shpėtuar

Nė ditėn e gjykimit

 

Nė emėr tė Zotit – luftės pėr ari

Kėto ishin ndryshimet.

Mė thuaj – a ėshtė e drejtė – nė emėr tė Zotit

Ky lloj ndryshimi?

 

Mė thuaj pse, mė thuaj pse, thuaj pse

Nė emėr tė Zotit

Ky lloj ndryshimi.