.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (4)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (4)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

MIRĖSERDHĖT NĖ 10 MINUTSHIN TUAJ TĖ QETĖSISĖ MISTIKA E ZEN-IT

WELCOME TO YOUR 10 MINUTES OF PEAC MYSTICZEN'S

 

 

In The Morning Light  (Nė dritėn e mėngjesit)

 

Titullimi:

 

“Mik ėshtė dikush qė sheh nėpėr juve dhe akoma kėnaqet me pamje”

                                                                  Vilma Askinas

 

“Fjalėt e mirėsisė janė tė shkurta dhe tė lehta pėr t’u thėnė, por jehona e tyre ėshtė pafundėsi e vėrtetė.”

                                                                    Mother There

 

“Kjo nuk ėshtė gjatėsia e jetės, por thellėsia e jetės.”

                                                                  Ralf Valdo Emerson

 

“Shiko thellė, thellė nė natyrė, dhe atėherė do tė kuptosh ēdo gjė mė mirė.”

                                                                  Albert Ajnshtajn

 

“Natyra nuk nxiton, derisa ēdo gjė ėshtė e pėrkryer.”

                                                                  Lao Ce

 

“Ne nuk mund ta dirigjojmė erėn, por mund t’i rregullojmė velat tona.”

 

 

 

 

 

 

 

 

The Mystic Sky (Qielli mistik)

 

Titullimi:

 

Lejojani mbrėmjes le t’ju pushtojė, hėna do ta ndriēojė qenien tuaj.

 

“Dashuria ėshtė durim i njė shpirti tė vetmuar derisa banon nė dy trupa.”

                                                                           Aristoteli

 

“Dashuria ndėrton ura ku s’ka asnjeri.”

                                                                  R.H.Delani

 

“Disa njerėz shėtisin nė shi, tė tjerėt vetėm se lagėn.”

                                                                  Rogjer Miller

 

“Jeta nuk ėshtė zbulim rreth vetės tuaj. Jeta ėshtė krijim rreth vetes tuaj.”

                                                                  Gjorgj Bernard Shou

 

“Ata qė nuk mund ta durojnė tė keqen nuk do tė jetojnė pėr ta parė tė mirėn.”

 

“Ata tė cilėt pyesin janė tė marrė pėr 5minuta, por ata tė cilėt nuk pyesin mbesin tė marrė pėrgjithmonė.”

 

“Ka shumė ēka pėr tė gjykuar, por asgjė pėr t’u brengosur.”

 

“Asgjė nuk thahet mė shpejtė sesa lotėt.”

 

 

 

 

 

 

 

Voices of Angels  (Zėrat e Engjėjve)

 

Titullimi:      

                                                                                                  

A e dini se ju keni Engjėll Mbrojtės? Engjėjt vijnė nė shumė forma…ata mund tė jenė tė vetmit lutės tuaj nė qiell…apo mund tė jenė miqtė e juaj mė tė mirė…apo ata shfaqen vetėm nė dashurinė tuaj. Tė gjithė ne kemi njė engjėll brenda vetes dhe na shikojnė nga lartė.

 

 

 

 

Shpresoj tė jeni kėnaqur me kėtė video mbi engjėjt

 

 

 

 

 

 

Peaceful Nature Part 1  (Natyra e qetė - pjesa 1)

 

Titullimi:

 

Nata nė atė vend kėnaquni mė shumė se 4 minuta nė qetėsi

 

“Kėnaqėsia mė e madhe nė jetė ėshtė tė bėni atė qė ju thonė njerėzit tė mos e bėni.”

                                                                                          Valter Beghot

 

“Vetėm jeta e jetuar pėr tė tjerėt ėshtė jetė e vlershme.”

                                                        Albert Ajnshtajn

 

“Njerėzit qė jetojnė mė thellė nuk kanė frikė nga vdekja.”

                                                            Anis Nin

 

“Qeshni mė shumė se qė merrni frymė dhe dashuroni mė gjatė se qė jetoni.”

 

“Pėrvoja ėshtė emėr qė ēdokush ia jep gabimeve tė veta.”

                                                        Oskar Vajld

 

 

 

 

 

 

 

 

Peaceful Nature Part 2 (Natyra e qetė - pjesa2)

 

Titullimi:

 

Nė dritėn e hėnės

Shpresoj se po kėnaqeni nė ēastin tuaj relaksues

Ju jeni tė mrekullueshėm

Ju jeni tė sinqertė

Ju jeni tė dashur

Ju jeni imagjinativ

Ju jeni tė vlershėm

Ju jeni tė sjellshėm

Ju jeni simpatik

Ju jeni tė pėrzemėrt  

 

   

 

 

                                                                                               

 

 

 

 

The Island Journey (Udhėtimi nė ishull)

 

 Titullimi:

       

Ikja nė Xhungėl

 

Udhėtim i shkurtėr i qetė                                                   

Pėrgatituni tė niseni ne njė ishull tė vetmuar tė pazbuluar.   

 

S’ka asnjė burrė apo grua qė ka qenė mė herėt kėtu deri mė tash…

relaks, dhe imagjinoni vetėn tuaj nė ishullin e shkretė.

Ju po ecni nėpėr pyllin e dendur tė xhunglės, pėrkundėr degėve dhe gjetheve tė gjata tė ishullit, duke i larguar me njė anė gjethet e gjata tė palmave ju po e shihni shkėmbin e mprehtė.

Dielli po ua ngroh lėkurėn e ftohėt.

Duke lėvizur me qėndrueshmėri, ju e shihni se nuk jeni i vetmi shkėmb…

Por nga mali i lartė shihet thesari natyral i ishullit.

Duke marshuar poshtė anės sė malit e dėgjoni zhurmėn e ujit tė nxituar.

Ju keni zbuluar njė ujėvarė tė fshehur tė mrekullueshme. Vetėm hapi juaj buzė ujit(teksti ėshtė i palexueshėm) tė rrėshqet nė romancėn e ėmbėl tė ujit tė ftohėt e tė pastėr pranveror.

Pas njė kohe tė kaluar, ju e ndiqni lumin blu tė dėlirė nėpėr shpellėn e vogėl.

E gjeni njė barkė tė vogėl pėr ta vazhduar lundrimin poshtė lumit nėpėr rrėzėn e malit tė lartė.

Parkoni barkėn tuaj, e keni takuar vetveten pėrballė pyllit tė plotė ngjyrshėm.

Duke ecur nėpėr tė, ju e nuhatni aromėn e lagėshtisė sė tokės dhe gjetheve tė rėna. Pėrpara e shihni…plazhin e bukur tė qetė. E vazhdoni rrugėn plazhit te poshtė drejtė drurit tė palmės, tė valėzuar nė dorėn e flladit veror.

Ēdo hapė qė e bėni kėmbėt e juaja fundosen nė rėrėn e nxehtė.

Tė ulur nėn dru, ju i admironi valėt qetėsuese si dhe zbaticėn e tyre nė majėn e bregut tė rėrėt.

Valėt pas ua llokoēisin kėmbėt, duke ua futur rėrėn nė kėpucė.

Dielli i nxehtė ē'lodhshėm ua godet duart dhe fytyrėn, kundėrmimi i flladit tė detit tė kripur.

Ngadalė largoheni nga vendi juaj i qetė… dhe vazhdoni tė ecni drejtė koleksionit verbues tė luleve tė xhunglės.

Duke ecur nėpėr aromėn e ėmbėl tė bimėve, ju ktheheni nė rrėzė tė malit

duke ecur mė tutje pranė ujit, ju kėtė do ta bėni rrėzė malit…

Duke ecur me kujdes rreth rrėzė malit, shkeli rastėsisht mbi gurin e humbur…

Vini tek plazhi i ndarė me pozitė tė shkėlqyeshme…

Ylberi i mrekullueshėm i shtrirė nėpėr qiell.

 

 

 

 

 

Shpresoj se jeni kėnaqur nė udhėtim. 

 

 

 

 

 

 

Zen Garden  (Zen kopshti)

 

Titullimi:

 

“Unė do tė shkruaj qetėsi nė krahėt tuaj dhe ju do tė fluturoni rreth gjithė botės.”

                                                                                    Sadako Sasaki

 

“Fėmijėt mėsojnė tė qeshin nga prindėrit e tyre.”

                                      Shiniēi Suzuki

 

“Ramje shtatė herė, ngritje nė tė tetėn.”

 

“Personi, i cili nuk ėshtė i brengosur pėr situatėn dėshpėruese, i jep tė tjerėve shpresė, ai ėshtė lider i vėrtetė.”

                                                                          Daisaku Ikeda

 

“Vizioni pa aksion ėshtė fantazi. Aksioni pa vizion ėshtė ankth.”

“Toka ėshtė vetėm njė prind qė punon i cili e bėnė mė tė mirėn e vet vetėm pėr t’u kujdesur pėr neve.”

                                                                           Tonio

 

“Fillimi ėshtė i lehtė, vazhdimi ėshtė i rėndė.”

 

“A nuk flet kjo lule” (Diēka ėshtė mė mirė tė lihet e palexuar)

 

“Buzėqeshja juaj determinon se si e shihni dhe mendoni pėr botėn rreth jush.”

 

 

 

 

 

 

 

Love (Dashuria)

 

Titllimi:

 

Dashuria

Fjodor Dostojevski

Dashuria pėr shtazėt

Dashuria pėr bimėt

Dashuri pėr ēdo gjė

Nėse dashuroni ēdo gjė, ju do ta ndjeni misterin e hyjnores nė gjėra.

Njėherė kur ta ndjeni kėtė, qenia juaj do ta kuptojė pėr ēdo ditė mė mirė, dhe ju do t’ja dilni ta dashuroni gjithė botėn me dashuri gjithėpėrfshirėse. 

 

 

 

 

 

JOHN LENNON - God

 

God is a Concept by which
we measure our pain
I'll say it again
God is a Concept by which
we measure our pain
I don't believe in magic
I don't believe in I-ching
I don't believe in Bible
I don't believe in Tarot
I don't believe in Hitler
I don't believe in Jesus
I don't believe in Kennedy
I don't believe in Buddha
I don't believe in Mantra
I don't believe in Gita
I don't believe in Yoga
I don't believe in Kings
I don't believe in Elvis
I don't believe in Zimmerman
I don't believe in Beatles
I just believe in me...and that reality

The dream is over
What can I say?
the Dream is Over
Yesterday
I was the Dreamweaver
But now I'm reborn
I was the Walrus
But now I'm John
and so dear friends
you'll just have to carry on
The Dream is over

 

 

Pėrkthimi i tekstit

 

Zoti ėshtė koncept me tė cilin

ne e masim dhimbjen tonė

Kėtė po e them prapė

Zoti ėshtė koncept me tė cilin

ne e masim dhimbjen tonė

Unė nuk besoj nė Magji

Unė nuk besoj nė Ji-Xhing

Unė nuk besoj nė Bibėl

Unė nuk besoj nė Tarot

Unė nuk besoj nė Hitlerin

Unė nuk besoj nė Jezu Krishtin

Unė nuk besoj nė Kenedin

Unė nuk besoj nė Budėn

Unė nuk besoj nė Mantra

Unė nuk besoj nė Gita

Unė nuk besoj nė Jogė

Unė nuk besoj nė Mbretėr

Unė nuk besoj nė Elvisin

Unė nuk besoj nė Cimermanin-(Bob Dillanin)

Unė nuk besoj nė Bitėlls

Unė vetėm besoj nė vete…e ky ėshtė realitet

 

Ėndrra ka pėrfunduar

Ēfarė mund tė them?

Ėndrra ka pėrfunduar

Dje

Kam qenė nė ėndėrrime

Por tash kam rilindė

Kam qenė lopė deti

Por tash jam Xhoni

dhe kėshtu miqtė e mi

ju vetė duhet tė ballafaqoheni me kėtė

ėndrra ka pėrfunduar