.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (6)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (6)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

 

 

Robbie Williams – Feel

 

Come and hold my hand
I wanna contact the living
Not sure I understand
This road I’ve been given
I sit and talk to God
And he just laughs at my plans
My head speaks a language
I don’t understand

I just wanna feel
Real love fill the
home that I live in
’Cause I got too much life
Running thru my veins
Going to waste
I don’t wanna die
But I ain’t keen on living either
Before I fall in
love
I’m preparing to leave her

Scare myself to death
That’s why I keep on running
Before I’ve arrived
I can see myself coming
I just wanna feel
Real love fill the
home that I live in
’Cause I got too much life
Running thru my veins
Going to waste
And I need to feel
Real
love and the love ever after
I can not get enough

I just wanna feel
Real love fill the home that I live in
I got too much love
Running thru my veins
To go to waste

I just wanna feel
Real love and the love ever after
There’s a hole in my soul
You can see it in my face
It’s a real big place

Come and hold my hand
I wanna contact the living
Not sure I understand
This road I’ve been given
Not sure I understand
Not sure I understand
Not sure I understand
Not sure I understand

 

 

Robbie Williams - Ndjenja

 

Eja dhe mė mbaj pėr dore

Dua tė tė prekė tė gjallė

Nuk jam i sigurte se po e kuptoj

Kėtė rrugė qė mė ėshtė dhėnė

Rri ulur dhe flas me Zotin

Dhe ai qeshet mė planet e mia

Koka ime flet gjuhė  

Qė nuk e kuptoj

 

Dua vetėm ta ndjej

Dashurinė e vėrtetė i plotėsuar nė shtėpinė qė jetoj

Sepse jam pėrplot jetė

Qė rrjedhė nėpėr venat e mia

Dhe largohet nga unė

Nuk dua tė vdes

Por edhe nuk po mė jetohet

Para se tė dashurohem

Po pėrgatitem ta lė atė

 

Marrėzisht po frikohem

Ja pėr ēka po vrapoj

Para se tė mbėrri

E shoh veten duke ardhur

Dua vetėm ta ndjej

Dashurinė e vėrtetė i plotėsuar nė shtėpinė qė jetoj

Sepse jam pėrplot jetė

Qė rrjedhė nėpėr venat e mia

Dhe largohet nga unė

Dhe mė duhet ta ndjej

Dashurinė e vėrtetė dhe dashuria gjithmonė pas

Nuk po kam mjaftueshėm

 

Dua vetėm ta ndjej

Dashurinė e vėrtetė i plotėsuar nė shtėpinė qė jetoj

Sepse jam pėrplot jetė

Qė rrjedhė nėpėr venat e mia

 

Dhe mė duhet ta ndjej

Dashurinė e vėrtetė dhe dashuria gjithmonė pas

Ka zbrazėti nė shpirtin tim

Kėtė mund ta shohėsh nė fytyrėn time

Ky ėshtė me tė vėrtetė vend i madh

 

Eja dhe mė mbaj pėr dore

Dua tė tė prekė tė gjallė

Nuk jam i sigurte se po e kuptoj

Kėtė rrugė qė mė ėshtė dhėnė

Nuk jam i sigurte se po e kuptoj

Nuk jam i sigurte se po e kuptoj

Nuk jam i sigurte se po e kuptoj

 

 

 

 

 

 

 

Hair – “Aquarius”

 

When the moon is in the seventh house
and jupiter aligns with mars
the peace will guide the planets and love will steer the stars

this is the dawning of the age of aquarius
the age of aquarius

aquarius
aquarius

harmony and understanding
sympathy and trust abounding
no more falsehoods or derisions
golden living dreams of visions
mystic crystals revelations
and the minds true liberation

aquarius
aquarius

when the moon is in the seventh house
and jupiter aligns with mars
then peace will guide the planets
and love will steer the stars

this is the dawning of the age of aquarius
the age of aquarius

aquarius
aquarius

 

 

 

Hair - “Ujori”

 

Kur hėna ėshtė nė shtėpinė e shtatė

dhe Jupiteri rrethon Marsin

qetėsia do t’i udhėheqė planetėt dhe dashuria do t’i orientojė yjet

 

ky ėshtė fillimit e epokės sė Ujorit

epoka e Ujorit

 

ujori

ujori

 

harmoni dhe mirėkuptim

simpati dhe besim me bollėk

s’ka mė pavėrtetėsi apo tallje

ėndrra e artė e jetuar e vizionit

argumentet mistike tė kristalta

dhe liria e vėrtetė e mendjes

 

ujori

ujori

 

refren

 

 

 

 

 

 

 

 

Hair – “Let the sunshine”

 

We starve, look at one another, short of breath
Walking proudly in our winter coats
Wearing smells from laboratories
Facing a dying nation of moving paper fantasy
Listening for the new told lies
With supreme visions of lonely tunes

Somewhere, inside something there is a rush of
Greatness, who knows what stands in front of
Our lives, I fashion my future on films in space
Silence tells me secretly
Everything
Everything

Manchester, England, England
Manchester, England, England
Across the Atlantic Sea
And I'm a genius, genius
I believe in God
And I believe that God believes in Claude
That's me, that's me, that's me

We starve, look at one another, short of breath
Walking proudly in our winter coats
Wearing smells from laboratories
Facing a dying nation of moving paper fantasy
Listening for the new told lies
With supreme visions of lonely tunes

Singing our space songs on a spider web sitar
Life is around you and in you
Answer for Timothy Leary, dearie

Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in
Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in
Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in

Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in
Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in
Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in

Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in
Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in
Let the sunshine, let the sunshine in
The sunshine in

 

 

 

Hair – “Le tė shkėlqejė dielli”

 

Ne i mohojmė, shikojmė njėri-tjetrin, shkurtojmė frymėmarrjen

Duke ecur me krenari nė palltot tona dimri

Tė veshur me aromė laboratorėsh

Po pėrballemi me njė popull qė po vdes tė letrės lėvizėse tė fantazisė

Duke dėgjuar gėnjeshtrat e reja qė po na tregohen

Me vizionin suprem tė melodisė sė vetmuar

 

Diku, brenda diēka ka njė nxitim

Madhėshtia, qė e di atė qė qėndron pėrpara

Jetės sonė, i jap formė tė ardhmes sime nė filmat nė hapėsirė 

Qetėsia fshehurazi mė tregon

Ēdo gjė

Ēdo gjė

 

Manēester, Angli, Angli

Manēester, Angli, Angli

Pėrtej detit Atlantik

Unė jam njė gjeni, gjeni

Unė besoj nė Zot

Dhe unė besoj se Zoti beson nė re

Kjo ėshtė unė, kjo ėshtė unė, kjo ėshtė unė

 

Ne i mohojmė, shikojmė njėri-tjetrin, shkurtojmė frymėmarrjen

Duke ecur me krenari nė palltot tona dimri

Tė veshur me aromė laboratorėsh

Po pėrballemi me njė popull qė po vdes tė letrės lėvizėse tė fantazisė

Duke dėgjuar gėnjeshtrat e reja qė po na tregohen

Me vizionin suprem tė melodisė sė vetmuar

 

Duke i kėnduar kėngėt tona pėr hapėsirėn nė rrjetin marimangė tė sirtar*(instrument muzikor indian) 

Jeta ėshtė rreth jush dhe nė juve

Pėrgjigje pėr ditarin e Timothy Leary

 

Le tė shkėlqejė dielli. Le tė shkėlqejė dielli nė

Refren

 

 

 

 

 

 

 

 

Mike Oldfield -  “Heaven’s power”

 

This is that morning,
It's waiting for you.
The face of destiny
Standing before you.

This is zero hour, now is for you.
Can you feel that power inside of you?

This priceless moment
In your posession.
Answers to mysteries
Stand in succession.

This is zero hour and there's no way back.
Can you feel that power? In its arms you're wrapped
All through the night-time
'Til the sun comes in.
Now Heaven's open.
Just fly right in.

Now you stand in that garden,
This is that vision.
Out on the world's edge,
It's your baptism.

This is zero hour and your hands are free.
Can you feel that power? It's ecstasy!
All through the night-time,
'Til the sun comes in.
Now Heaven's open.
Fly right in.

Waiting for night-time
'Til the sun comes in.
All through the night-time,
Let the blue sky in.

Heaven's open,
The sun comes in.
Heaven's open.
Let that blue sky in!

You know, sun comes in.
Now, heaven's open.
Fly right in

 

 

 

Pėrkthimi

 

Ky ėshtė ai mėngjes,

Qė po tė pret.

Fytyra e fatit

Qėndron para teje.

 

Kjo ėshtė ora zero, koha ėshtė pėr ty.

A mund ta ndjesh ato fuqi pėrbrenda vetes?

 

Ky ēast tepėr i ēmuar

Ėshtė nė posedimin tėnd.

Pėrgjigjet e fshehtėsive

Qėndrojnė nė varg.

 

Ora ėshtė zero dhe s’ka mė kthim

A mund ta ndjesh atė fuqi? Nė ata krah je i mbėshtjell

Gjatė gjithė natės

Derisa dielli mos tė agojė.

Tash qiejt hapen.

Vetėm fluturo drejt.

 

Tash po qėndron nė atė kopsht,

Ky ėshtė ai vizion

Jashtė nė skaj tė planetit,

Ky ėshtė pagėzimi yt.

 

Kjo ėshtė ora zero dhe duart e tua janė tė shlira.

A mund ta ndjesh atė fuqi? Kjo ėshtė ekstaza!

Gjatė gjithė natės

Derisa dielli mos tė agojė.

Tash qiejt hapen.

Vetėm fluturo drejt.

 

Duke e pritur natėn

Derisa dielli mos tė agojė.

Gjatė gjithė natės,

Le tė jetė nė qiellin e kaltėr!

 

Ti e di, dielli po agon.

Tash, qiejt hapen

Fluturo drejtė nė to.

                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mike Oldfield - “See The Light”

 

I been waiting at this frontier
And it seems like a hundred years,
But I couldn't see past the gate.
I couldn't see past the hate.
Now I'm coming back to my senses.
I can see a light past the fences,
Standing at the borderline.
I've come to the end of the line.
Will-power, give me some to survive.
One more hour and I'm coming alive.
I can see the light.
[ Chorus ]
And there's blue sky breaking
Through the edge of the night.
I can see the light.
Ooh, I can feel the light.
Whoa-whoa! Whoa-whoa!
The most precious thing I possess
Is knowing the answer's yes,
And soon my liberty
Will be a reality.
I've been given a second chance.
I could open my arms and dance.
Open that barricade.
No longer I'm living afraid.
Will-power, give me some to survive.
One more hour and I'm coming alive.
I can see the light.
[ Repeat Chorus ]
Now I climb the steps to freedom.
The open gates, I can see them.
Hands that I once knew
Beckoning me through.
As the sunlight touch my face,
I can feel the warm embrace.
Arms surround me.
My life has found me.
Will-power, give me some to survive.
One more hour and I'm coming alive.
I can see the light.
[ Repeat Chorus ]
Whoa-whoa!
Ooh, I can see the light.
I can see the light
Coming in bright.
I can feel the light,
Freedom in sight.
Oh, I can see the light
Coming in bright.
I can feel the light.
I can see the light,
It's coming in bright.
I can feel the light,
Freedom in sight.
I can see the light.
Oh, I can feel the light.
I can see the light,
It's coming in bright.

 

 

Pėrkthimi

 

Kam qenė nė pritje tė atij kufiri

Dhe mė ėshtė dukur si njėqind vjet,

Por s’ka mundur ta shoh tė shkuarėn e hyrjes.

Por nuk kam munduar ta shoh tė shkuarėn e urrejtjes.

Tash iu kam kthyer ndjenjave tė mia.

Mund ta shoh dritėn e shkuar tė mureve rrethuese,

Duke qėndruar nė vijėn kufitare.

Kam mbėrri deri tek fundi i vijės.

Forca e vullnetit, mė jep ca tė mbijetoj.

Vetėm edhe njė orė unė do tė jem i gjallė.

Mund ta shoh dritėn.

Tash po i ngjitem shkallėve tė lirisė

Dhe atje qielli i kaltėr po thyhet

Pėrmes mbarimit tė natės.

Mund ta shoh dritėn.

Oh, unė po mund ta ndjej kėtė dritė.

Whoa-whoa! Whoa-whoa!
Gjėnė mė tė ēmuar qė e posedoj

A ėshtė njohje e pėrgjigj po.

Dhe sė shpejti liria ime

Do tė bėhet realitet.

Mė ėshtė dhėnė shansi i dytė.

Do tė mund t’i hap duart e tė vallėzoj.

T’i hap ato barrikada.

Mė s’do tė jetoj nė frikė.

Forca e vullnetit, mė jep ca tė mbijetoj.

Vetėm edhe njė orė unė do tė jem i gjallė.

Mund ta shoh dritėn.

Tash po i ngjitem shkallėve tė lirisė

Me derė tė hapur, unė mund t’i shoh ato.

Duart tė cilat njėherė i kam njohur

Mė bėjnė mė shenjė qė tė afrohem.

Si rreze dielli ma prekin fytyrėn,

Unė mund ta ndjej kėtė pėrqafim tė ngrohtė.

Duart mė rrethojnė

Im jetė mė ka gjetur.

Forca e vullnetit, mė jep ca tė mbijetoj.

Vetėm edhe njė orė unė do tė jem i gjallė.

Mund ta shoh dritėn.

Oh, unė po mund ta shoh dritėn.

Mund ta shoh dritėn

Po vjen e shndritshme.

Mund ta ndjej kėtė dritė,

Lirinė nė shikim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pink Floyd - Wish You Were Here 

                                                                                        

So,so you think you can tell Heaven from Hell,
blue skies from pain.
Can you tell a green field from a cold steel rail?
A smile from a veil?
Do you think you can tell?
And did they get you to trade your heroes for ghosts?
Hot ashes for trees?
Hot air for a cool breeze?
Cold comfort for change?
And did you exchange a walk on part in the war for a lead role in a cage?
How I wish, how I wish you were here.
We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,
Running over the same old ground.
What have you found? The same old fears.
Wish you were here.

 

 

Pink Floyd -Dėshiron tė jesh kėtu

 

Pra, ti mendon se e di se ēka dallon Parajsa nga Ferri,

qielli i kaltėr nga dhimbja.

Mund tė thuash se ēka ėshtė fusha e gjelbėr e ēka  hekurudha e ftohtė e metaltė?

E qeshja prej vellos?

A mendon se e  din?

A tė kanė detyruar t’i shesėsh heronjtė e tu pėr lugetė?

Hirin e nxehtė pėr drunj?

Ajrin e nxehtė pėr puhizėn e freskėt?

Komforin e ftohtė pėr ndryshim?

Dhe a e ke ndėrrua luftėn deri nė pikėn e fundit pėr rolin udhėheqės nė kafaz?

Oh sa dėshiroj, sa dėshiroj tė jesh kėtu.

Ne jemi vetėm dy shpirtra tė humbur qė notojnė nė vazo peshku, vit pas viti,

Duke vrapuar nėpėr tokėn e vjetėr tė njėjtė

Ēfarė ke gjet? Frika e vjetra tė njėjta

Dėshiron tė jesh kėtu.