.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (8)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (8)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

   

Elton John - "Believe"

 

I believe in love, it's all we got
Love has no boundaries, costs nothing to touch
War makes money, cancer sleeps
Curled up in my father and that means something to me
Churches and dictators, politics and papers
Everything crumbles sooner or later
But love, I believe in love

I believe in love, it's all we got
Love has no boundaries, no borders to cross
Love is simple, hate breeds
Those who think difference is the child of disease
Father and son make love and guns
Families together kill someone
Without love, I believe in love

Without love I wouldn't believe
In anything that lives and breathes
Without love I'd have no anger
I wouldn't believe in the right to stand here
Without love I wouldn't believe
I couldn't believe in you
And I wouldn't believe in me
Without love

I believe in love
I believe in love
I believe in love

 

 

 

Elton Gjon - "Besoj"                                                             

 

Besoj nė dashuri, kjo ėshtė krejt ēka kemi

Dashuria nuk ka kufij, s’kushton asgjė pėr ta prekur

Lufta bėn para, kanceri i pėrgjumur

Shtriqet tek babai im dhe kjo do tė thotė diēka pėr mua

Kishat e diktatorėt, politika dhe gazetat

Ēdo gjė shkatėrrohet herėt a vonė

Pėrveē dashurisė, besoj nė dashuri

 

Besoj nė dashuri, kjo ėshtė krejt ēka kemi

Dashuria nuk ka kufij, s’ka kufi pėr tė kaluar

Dashuria ėshtė e thjesht, shton urrejtje

Ata qė mendojnė ndryshe janė fėmijė tė sėmurė

Babė e djalė duhen e vriten

Familjarėt vriten mes vete

Pa dashuri, besoj nė dashuri

 

Pa dashuri nuk do tė besoj

Nė asnjė gjė qė jeton dhe merr frymė

Pa dashuri s’do tė kem zemėrim

Nuk do tė besoj nė tė drejtėn tė qėndroj kėtu

Pa dashuri nuk do tė besoj

Nuk mund tė besoj nė ju

Dhe nuk do tė mund tė besoj nė vete

Pa dashuri

 

Besoj nė dashuri

Besoj nė dashuri

Besoj nė dashuri

 

 

 

 

 

 

Elton John  -  "Sorry Seems To Be The Hardest Word"

 

What have I got to do to make you love me
What have I got to do to make you care
What do I do when lightning strikes me
And I wake to find that you're not there

What do I do to make you want me
What have I got to do to be heard
What do I say when it's all over
And sorry seems to be the hardest word

It's sad, so sad
It's a sad, sad situation
And it's getting more and more absurd
It's sad, so sad
Why can't we talk it over
Oh it seems to me
That sorry seems to be the hardest word

What do I do to make you love me
What have I got to do to be heard
What do I do when lightning strikes me
What have I got to do
What have I got to do
When sorry seems to be the hardest word

 

 

 

Elton GJon –  "Mė fal duket se ėshtė fjala mė e vėshtirė"

 

Ēfarė kam bėrė qė ti tė mė dashurosh

Ēfarė kam bėrė qė ti tė mė dėshirosh

Ēfarė mė duhet tė bėj kur rrufeja mė godet

Dhe zgjohem pėr tė tė gjetur se nuk je atje

 

Ēfarė mė duhet tė bėj tė mė dėshirosh

Ēfarė kam pėr tė bėrė pėr tė qenė i dėgjuar

Ēfarė mund tė them kur krejt ka pėrfunduar

Dhe mė fal duket se ėshtė fjala mė e vėshtirė

 

Ėshtė e trishtuar, aq e trishtuar

Ėshtė njė trishtim, gjendje e trishtuar

Dhe kjo bėhet gjithnjė e mė absurde

Ėshtė e trishtuar, aq e trishtuar

Pse ne nuk mund tė flasim pėr kėtė

Oh me sa duket pėr mua

Kjo mė fal duket se ėshtė fjala mė e vėshtirė

 

Ēfarė mė duhet tė bėj tė mė dashurosh

Ēfarė kam pėr tė bėrė pėr tė qenė i dėgjuar

Ēfarė mė duhet tė bėj kur rrufeja mė godet

Ēfarė kam pėr tė bėrė

Ēfarė kam pėr tė bėrė

Kur mė fal duket se ėshtė fjala mė e vėshtirė

 

 

 

 

 

 

Elvis Presly – "In the ghetto"

 

As the snow flies
On a cold and gray Chicago mornin'
A poor little baby child is born
In the ghetto
And his mama cries
'cause if there's one thing that she don't need
it's another hungry mouth to feed
In the ghetto

People, don't you understand
the child needs a helping hand
or he'll grow to be an angry young man some day
Take a look at you and me,
are we too blind to see,
do we simply turn our heads
and look the other way

Well the world turns
and a hungry little boy with a runny nose
plays in the street as the cold wind blows
In the ghetto

And his hunger burns
so he starts to roam the streets at night
and he learns how to steal
and he learns how to fight
In the ghetto

Then one night in desperation
a young man breaks away
He buys a gun, steals a car,
tries to run, but he don't get far
And his mama cries

As a crowd gathers 'round an angry young man
face down on the street with a gun in his hand
In the ghetto

As her young man dies,
on a cold and gray Chicago mornin',
another little baby child is born
In the ghetto

 

 

 

Elvis Prisli – "Nė geto"

 

Si bora fluturon

nė njė mėngjes tė ftohtė gri tė Ēikagos

njė fėmijė i vogėl foshnje e dobėt lindė

nė geto

dhe nėna tij qan

sepse ėshtė njė gjė qė ajo nuk ka nevojė

kjo ėshtė njė tjetėr gojė e uritur pėr ta ushqyer

nė geto

 

Njerėz, nuk e kuptoni

fėmija ka nevojė pėr njė dorė ndihme

ose ai do tė rritet dhe tė bėhet njeri i zemėruar njė ditė

hedhė shikim nė juve dhe nė mua

jemi ne tė verbėr pėr ta parė,

ne thjesht kthejmė kokat tona

dhe shikojmė nė anėn tjetėr

 

E mirė bota rrotullohet

dhe njė djalė i vogėl i uritur me hundė tė pėrrqurur

luanė nė rrugė si era e ftohtė qė fryn

nė geto.

 

Dhe uria e tij djegė

kėshtu qė ai fillon tė bredh rrugėve natėn

dhe ai mėson se si tė vjedhė

dhe ai mėson se si tė luftojė

nė geto

 

Mandej njė natė nė dėshpėrim

djali i ri befas ikė

ai blen njė revole, vjedh njė makinė,

provon tė largohet, por nuk shkon larg,

dhe nėna tij qan.

si njė grumbull i mbushur ecėn njė djalė i ri i zemėruar

me fytyrė teposhtė rrugės me njė revole nė dorė

nė geto

 

Derisa vdes djali i saj i ri

nė njė mėngjes tė ftohtė gri tė Ēikagos

tjetri fėmijė i vogėl foshnje lindė

nė geto.

 

 

 

 

 

 

Pink Floyd - "Echoes"

 

Overhead the albatross hangs motionless upon the air
And deep beneath the rolling waves
In labyrinths of coral caves
The echo of a distant tide
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine.

And no-one called us to the land
And no-one knows the wheres or whys
But something stirs and something tries
And starts to climb towards the light

Strangers passing in the street
By chance two separate glances meet
And I am you and what I see is me
And do I take you by the hand
And lead you through the land
And help me understand the best I can

And no-one calls us to move on
And no-one forces down our eyes
And no-one speaks and no-one tries
And no-one flies around the sun

Cloudless everyday you fall upon my waking eyes
inviting and inciting me to rise
And through the window in the wall
Come streaming in on sunlight wings
A million bright ambassadors of morning

And no-one sings me lullabies
And no-one makes me close my eyes
And so I throw the windows wide
And call to you across the sky

 

 

 

Pink Floyd  - "Jehonat"

 

Mbi kokė albatros qėndron palėvizshėm nė ajėr

Dhe thellė poshtė rrotullohen valėt

Nė labirintet e shpellave korale

Jehona e kohės sė largėt

Vjen duke lėnė gjurmė nėpėr rėrė

Dhe ēdo gjė ėshtė e gjelbėr dhe nėn ujė.

 

Dhe askush nuk na thėrret nga toka

Dhe askush nuk di ku dhe pse

Por diēka inicon diēka provon

Dhe fillon tė ngjitet kah drita

 

Tė huajt kalojnė rrugės

Rastėsisht dy shikime tė ndara takohen

Dhe unė jam ti dhe ajo qė unė shoh ėshtė unė

Dhe unė tė mbaj pėr dore

Dhe tė ēoj nėpėr tokė

Dhe mė ndihmo ta kuptoj mė sė miri qė mundem

 

Dhe askush nuk na thėrret tė lėvizim

Dhe askush nuk na detyron ta ulim shikimin

Dhe askush nuk flet dhe askush nuk provon

Dhe askush nuk fluturon rreth diellit

 

Pa re pėrditė ti bjen mbi sytė e mi tė zgjuar

duke mė ftuar dhe shtyrė tė ngrihem

Dhe pėrmes dritares nė mur

Vijnė valėt nė krahėt e rrezeve tė diellit

Miliona ambasadorė tė ndritshėm tė mėngjesit

 

Dhe askush nuk mė kėndon ninulla

Dhe askush nuk mė shtynė t’i mbyllė sytė

Dhe kėshtu e hapi dritaren gjerė

Dhe tė thėrras nėpėr qiell.

 

 

 

 

 

 

 

Scorpions - "Humanity"

Humanity
Auf wiedersehen
It's time to say goodbye
The party's over
As the laughter dies
An angel cries

Humanity
It's au revoir to your insanity
You sold your soul to feed your vanity
Your fantasies and lies

You're a drop in the rain
Just a number not a name
And you don't see it
You don't believe it
At the end of the day
You're a needle in the hay
You signed and sealed it
And now you gotta deal with it
Humanity
Humanity
Goodbye
Goodbye

Be on your way
Adios amigo there's a price to pay
For all the egotistic games you played
The world you made
Is gone

You're a drop in the rain
Just a number not a name
And you don't see it
You don't believe it
At the end of the day
You're a needle in the hay
You signed and sealed it
And now you gotta deal with it
Humanity
Humanity
Goodbye
Goodbye

Run and hide there's fire in the sky
Stay inside
The water's gonna rise and pull you under
In your eyes I'm staring at the end of time
Nothing can change us
No one can save us from ourselves

You're a drop in the rain
Just a number not a name
And you don't see it
You don't believe it
At the end of the day
You're a needle in the hay
You signed and sealed it
Now you gotta deal with it
Humanity
Humanity
Humanity
Goodbye
Goodbye
Goodbye
Goodbye

 

 

 

 

Scorpions - "Njerėzim"

 

Lamtumirė

Ėshtė koha pėr tė thėnė lamtumirė

Durimi pėrfundoi

Si i qeshur vdes

Njė engjėll thėrret

 

Njerėzim

Tash mirupafshim me marrėzinė tuaj

E keni shitur shpirtin pėr ta ushqyer kotėsinė tuaj

Fantazitė dhe gėnjeshtrat tuaja

 

Ju jeni njė pikė nė shi

Vetėm numėr e jo emėr

Dhe ju nuk e shihni se

Nuk e besoni se

Nė mbarim tė ditės

Ju jeni gjilpėrė nė bari

Ju nėnshkruat dhe vulosėt kėtė

Dhe tash ju do tė merreni vesh me tė

Njerėzim

Njerėzim

Lamtumirė

Lamtumirė

 

Shko rrugės sate

Lamtumirė miq ka njė ēmim qė duhet paguar

Pėr tė gjitha lojėrat egoiste qė i luajtėt

Botėn qė e keni bėrė

Ka ikur

 

Ju jeni njė pikė nė shi

Vetėm numėr e jo emėr

Dhe ju nuk e shihni se

Nuk e besoni se

Nė mbarim tė ditės

Ju jeni gjilpėrė nė bari

Ju nėnshkruat dhe vulosėt kėtė

Dhe tash ju do tė merreni vesh me tė

Njerėzim

Njerėzim

Lamtumirė

Lamtumirė

 

Zjarri qė ėshtė nė qiell i ndezur e i fshehur

Qėndron brenda

Uji vjen duke u rritur dhe ju tėrheqė nėn

Nė sytė tuaj unė jam i ndezur deri nė amshim

Asgjė s’mund tė na ndryshojė

Askush s’mund tė na shpėtoj nga vetvetja

 

Ju jeni njė pikė nė shi

Vetėm numėr e jo emėr

Dhe ju nuk e shihni se

Nuk e besoni se

Nė mbarim tė ditės

Ju jeni gjilpėrė nė bari

Ju nėnshkruat dhe vulosėt kėtė

Dhe tash ju do tė merreni vesh me tė

Njerėzim

Njerėzim

Lamtumirė

Lamtumirė

 

 

 

 

 

 

 

 

Queen – "One vision"

 

(God works in mysterious ways)

(I had a dream..)
Hey!
One man one goal Har! one mission.
One heart one soul just one solution
One flash of light yeah one god one vision

One flesh one bone
One true religion
One voice one hope
One real decision
Wowowowow gimme one vision
Eh!

No wrong no right
I'm gonna tell you there's no black and no white
No blood no stain
All we need is one world wide vision

One flesh one bone
One true religion
One race one hope
One real decision
Wowowowow oh yeah oh yeah oh yeah!

I had a dream
When I was young
A dream of sweet illusion
A glimpse of hope and unity
And visions of one sweet union
But a cold wind blows
And a dark rain falls
And in my heart it shows
Look what they've done to my dreeeeaaam...yeah!

One vision
So give me your hands
Give me your hearts
I'm ready
There's only one direction
One world one nation
Yeah one vision

No hate no fight
Just exultation
All through the night
It's a celebration
Wowowowow yeah

One one one one...
One vision...
(hey!)

One flesh one bone
One true religion
One voice one hope
One real decision

Gimme one light, yeah
Gimme one hope, hey
Just gimme, ah
One man one man
One bar one night
One day hey hey
Just gimme gimme gimme gimme
Fried chicken

Vision...vision...

 

 

 

Queen – “Njė vizion”

(Zoti punon nė mėnyra misterioze)

 

(Pata njė ėndėrr…)

Hej!

Njė njeri njė qėllim Har! njė mision.

Njė zemėr njė shpirt vetėm njė zgjidhje

Njė dritė vezulluese po njė Zot njė vizion

 

Njė mish njė kockė

Njė religjion i vėrtetė

Njė zė njė shpresė

Njė vendim i vėrtetė

Wowowowow oh yeah oh yeah oh yeah!
Eh!

 

S’ka i gabuar s’ka i drejtė

Unė po ju them se nuk ka bardhė e zi

Nuk ka asnjė njollė gjaku

Krejt ēka na duhet ėshtė njė vizion i gjerė pėr botėn

 

Njė mish njė kockė

Njė religjion i vėrtetė

Njė komb njė besim

Njė vendim i vėrtetė

Wowowowow oh yeah oh yeah oh yeah!

 

Pata njė ėndėrr

Kur isha i ri

Njė ėndėrr e ėmbėl iluzioni

Njė paraqitje tė shkurtėr tė besimit dhe bashkimit

Dhe vizionin e bashkimit tė ėmbėl

Por era e ftohtė fryu

Dhe njė shi i errėt ra

Dhe nė zemrėn time u paraqit

Shiko se ēfarė ata kanė bėrė me ėndrrėn time

 

Njė vizion

Pra ma jep dorėn

Ma jep zemrėn

Unė jam i gatshėm

Ka vetėm njė drejtim

Njė botė njė komb

Po njė vizion

 

Pa urrejtje pa luftė

Vetėm triumf

Gjatė gjithė natės

Kjo ėshtė njė festė

Wowowowow yeah

njė njė njė

Njė vizion

(hej)

 

Njė mish njė kockė

Njė religjion i vėrtetė

Njė zė njė besim

Njė vendim i vėrtetė

 

Ma jep njė dritė, po

Ma jep njė shpresė, hej

Vetėm ma jep

Njė njeri njė njeri

Njė bufe njė natė

Njė ditė hej hej

Vetėm ma jep jep jep

Njė pulė tė pjekur

 

Vizion…vizion