.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (13)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (13)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

  

 

Alan Parsons – “Eye in the sky”

 

Don't think sorry's easily said
Don't try turning tables instead
You've taken lots of chances before
But I ain't gonna given anymore
Don't ask me
That's how it goes
Cos part of me knows what you're thinking
Don't say words you're gonna regret
Don't let fire rush to your head
I've heard the accusation before
And I ain't gonna take anymore
Believe me
The sun in your eyes
Made some of the lies worth believing

I am the eye in the sky
Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules
Dealing with fools
I can cheat you blind
And I don't need to see anymore to know that
I can read your mind (looking at you)
I can read your mind (looking at you)
I can read your mind (looking at you)
I can read your mind (looking at you)

Don't leave false illusions behind
Don't cry I ain't changing my mind
So find another fool like before
Cos I ain't gonna live anymore believing
Some of the lies while all of the sign are deceiving

I am the eye in the sky
Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules
Dealing with fools
I can cheat you blind
And I don't need to see anymore to know that
I can read your mind (looking at you)
I can read your mind (looking at you)
I can read your mind (looking at you)
I can read your mind (looking at you)

 

 

Alan Parsons –“Syri nė qiell”

 

Mos mendo se mė vjen keq lehtė thuhet

Mos provo t’i kthesh tavolinat nė vend

Ti ke marrė shumė shanse pėrpara

Por nuk dua tė vazhdoj tė tė jap mė

Mos mė pyet pse

Kjo ėshtė se si ajo shkon

Sepse pjesa ime e di se ēfarė je duke menduar

Mos thuaj fjalė se do tė vjen keq

Mos le zjarr sulmues nė kokėn tėnde

I kam dėgjuar akuzat pėrpara

Dhe nuk do t’i pranoj mė

Mė beso

Dielli nė sytė e ty

I bėn disa prej gėnjeshtrave tė vlefshme besimit

 

Unė jam sy nė qiell

Duke shikuar nė ty

Mund ta lexoj mendjen tėnde

Unė jam krijues i rregullave

Duke u miqėsuar me marrėzitė

Unė mund tė mashtroj ty mashtrues

Dhe nuk kam nevojė pėr ta parė pėr tė ditur pėr tė

Mund ta lexoj mendjen tėnde (duke shikuar nė ty)

Mund ta lexoj mendjen tėnde (duke shikuar nė ty)

Mund ta lexoj mendjen tėnde (duke shikuar nė ty)

Mund ta lexoj mendjen tėnde (duke shikuar nė ty)

 

Mos i le iluzionet e rreme pas

Mos qaj se nuk do ta ndryshoj mendjen time

Kėshtu qė gjeje njė tjetėr budalla si mė parė

Sepse nuk dua ta kaloj jetėn mė beso

Disa prej gėnjeshtrave megjithėse tė gjitha janė dėshmi mashtrimi

 

Unė jam sy nė qiell

Duke shikuar nė ty

Mund ta lexoj mendjen tėnde

Unė jam krijues i rregullave

Duke u miqėsuar me marrėzitė

Unė mund tė mashtroj ty mashtrues

Dhe nuk kam nevojė pėr ta parė pėr tė ditur pėr tė

Mund ta lexoj mendjen tėnde (duke shikuar nė ty)

Mund ta lexoj mendjen tėnde (duke shikuar nė ty)

Mund ta lexoj mendjen tėnde (duke shikuar nė ty)

Mund ta lexoj mendjen tėnde (duke shikuar nė ty)

 

 

 

 

 

 

The Alan Parsons Project - "Psychobabble"

 

Tell you ’bout a dream that I have every night
Tell you ’bout a dream that I have every night
It ain’t kodachrome and it isn’t black and white
Take me for a fool if you feel that’s right
Well I’m never on my own but there’s nobody in sight

I don’t know if I’m scared of the lightning
Trying to reach me
I can’t turn to the left or the right
I’m too scared to run and I’m too weak to fight
But I don’t care it’s all psychobabble rap to me

Tell you ’bout a dream that I have every night
It’s in dolby stereo but I never hear it right
Take me for a fool well that’s alright
Well I see the way to go but there isn’t any light

I don’t know why I’m scared of the lightning
Trying to reach me
Help me to find what I don’t wanna know
You’re taking me there but I don’t wanna go
I don’t care it’s all psychobabble rap to me
Psychobabble all psychobabble
Psychobabble all psychobabble
I don’t care it’s all psychobabble rap to me

You’re readin’ my mind you won’t look in my eyes
You say I do things that I don’t realise
But I don’t care it’s all psychobabble rap to me
Psychobabble all psychobabble
Psychobabble all psychobabble
You’re lighting a scene that’s faded to black
I threw it away cause I don’t want it back
But I don’t care it’s all psychbabble rap

 

 

 

The Alan Parsons Project – "Psikoanaliza"

 

Po ju tregoj pėr njė ėndėrr qė e kam pėr ēdo natė

Po ju tregoj pėr njė ėndėrr qė e kam pėr ēdo natė

Nuk ėshtė kodachrom dhe nuk ėshtė zi e bardhė

Mė merrni pėr budalla nėse mendoni se ėshtė e drejtė

Mirė unė kurrė nuk jam nė veten time por nuk ėshtė askush nė dukje

 

Nuk e di ndoshta kam frikė nga rrufeja

Qė po provon tė mė arrij

Nuk mund tė kthehem nė tė majtė apo nė tė djathtė

Unė jam shumė i frikėsuar pėr tė vrapuar dhe jam shumė i dobėt pėr tė luftuar

Por unė nuk po mėrzitem pėr kėto psikoanaliza qė po mė qortojnė

 

Po ju tregoj pėr njė ėndėrr qė e kam pėr ēdo natė

Ėshtė nė Dolby stereo, por unė nuk e dėgjoj atė mirė

Mė merrni pėr budalla mirė kjo ėshtė e drejtė

Mirė po e shoh rrugėn pėr tė shkuar por atje s’ka asnjė dritė

 

Nuk e di pse kam frikė nga rrufeja

Qė po provon tė mė arrij

Mė ndihmoni ta gjej atė qė nuk dua ta di

Ju mė keni burgos atje por unė nuk dua tė shkoj

Nuk po mėrzitem pėr kėto psikoanaliza qė po mė qortojnė

Psikoanaliza vetėm psikoanaliza

Psikoanaliza vetėm psikoanaliza

Nuk po mėrzitem pėr kėto psikoanaliza qė po mė qortojnė

 

Ju e lexoni mendjen time ju nuk doni  tė mė shikoni nė sy

Ju po mė thoni t’i bėj gjėrat tė cilat nuk i kuptoj

Por unė nuk po mėrzitem pėr kėto psikoanaliza qė po mė qortojnė

Psikoanaliza vetėm psikoanaliza

Psikoanaliza vetėm psikoanaliza

Ju po e ndriēoni njė skenė qė ėshtė ēngjyrosur prej tė zezės

I hudha ato larg sepse nuk i dua ato mbrapa

Por unė nuk po mėrzitem pėr kėto psikoanaliza qė po mė qortojnė

 

 

 

 

 

 

Art Garfunkel & Paul Simon - “Wonderful World”

 

What a wonderful, wonderful world this would be
What a wonderful, wonderful, wonderful, wonderful world

Don't know much about history
Don't know much biology
Don't know much about a science book
Don't know much about the French I took
(But I do know)
But I do know that I love you
And I know that if you love me, too
What a wonderful, wonderful world this would be

Don't know much about geography
Don't know much trigonometry
Don't know much about algebra
I don't know what a slide rule is for
(But I do know)
But I do know "one and one is two"
And if this one could be with you
(A wonderful world)
What a wonderful, wonderful world this would be
What a wonderful, wonderful, wonderful world

Now I don't claim to be an 'A' student,
But I'm tryin' to be
I think that maybe by bein' an 'A'-student, baby-baby
I could win your love for me

Don't know much about the Middle Ages
Looked at the pictures then I turned the pages
Don't know nothin' 'bout no "Rise and fall"
Don't know nothin' 'bout nothin' at all
(But I do know)
Girl it's you that I've been thinkin' of
And if I could only win your love (oh girl)
What a wonderful, (what a) wonderful world this would be
What a wonderful, wonderful world this would be

What a wonderful, wonderful, wonderful, wonderful world
What a wonderful, wonderful, wonderful, wonderful world

 

 

Art Garfunkel & Paul Simon - “Botė e mrekullueshme”

 

Sa e mrekullueshme, e mrekullueshme kjo botė do tė jetė

Sa botė e mrekullueshme, e mrekullueshme, e mrekullueshme, e mrekullueshme

 

Nuk di shumė pėr historinė

Nuk e di shumė biologjinė

Nuk di shumė pėr njė libėr shkencor

Nuk di shumė pėr tė kuptuar frėngjisht

(Por unė e di)

Por unė e di se tė dua

Dhe unė e di se nė qoftė se mė do, gjithashtu

Sa e mrekullueshme, e mrekullueshme kjo botė do tė jetė

 

Nuk di shumė pėr gjeografinė

Nuk e di shumė trigonometrinė

Nuk di shumė pėr algjebėr

Unė nuk e di se pėr ēfarė shėrben njė vizore llogaritėse

(Por e di)

Por e di “njė dhe njė janė dy”

Dhe nė qoftė se ky njėsh mund tė bėhet me ty

(Njė botė e mrekullueshme)

Sa e mrekullueshme, e mrekullueshme kjo botė do tė jetė

Sa botė e mrekullueshme, e mrekullueshme, e mrekullueshme, e mrekullueshme

 

Tash nuk po pretendoj tė jem studenti mė i mirė

Por po pėrpiqem tė jem

Mendoj se ndoshta me qenė njė student i mirė e dashur

Mund ta fitoj dashurinė tėnde pėr vete

 

Nuk di shumė pėr Mesjetėn

I shikoj fotografitė dhe madje i shfletoj faqet

Nuk di asgjė pėr periudhėn e “ngritjes dhe rėnies”

Nuk di asgjė pėr asgjė nė pėrgjithėsi

(Por e di)

Vajzė ti je ajo pėr tė cilėn kam menduar

E nėse do tė mund ta fitoj dashurinė tėnde (oh vajzė)

Sa e mrekullueshme (sa e mrekullueshme) e mrekullueshme kjo botė do tė jetė

Sa e mrekullueshme e mrekullueshme kjo botė do tė jetė

Sa botė e mrekullueshme, e mrekullueshme, e mrekullueshme, e mrekullueshme

Sa botė e mrekullueshme, e mrekullueshme, e mrekullueshme, e mrekullueshme

 

 

 

 

 

Bryan Adams - "Please forgive me"

 

It still feels like our first night together
Feels like the first kiss and
It's gettin' better baby
No one can better this
I'm still hold on and you're still the one
The first time our eyes met it's the same feelin' I get
Only feels much stronger and I wanna love ya longer
You still turn the fire on

So If you're feelin' lonely.. don't
You're the only one I'd ever want
I only wanna make it good
So if I love ya a little more than I should

Please forgive me I know not what I do
Please forgive me I can't stop lovin' you
Don't deny me

This pain I'm going through
Please forgive me
If I need ya like I do
Please believe me
Every word I say is true
Please forgive me I can't stop loving you
Still feels like our best times are together
Feels like the first touch

We're still gettin' closer baby
Can't get close enough I'm still holdin' on
You're still number one I remember the smell of your skin
I remember everything
I remember all your moves
I remember you
I remember the nights ya know I still do

One thing I'm sure of
Is the way we make love
And the one thing I depend on
Is for us to stay strong
With every word and every breath I'm prayin'
That's why I'm sayin'...

 

 

Brjan Adams – "Mė fal tė lutem"

 

Ajo ende ndjehet si nata jonė e parė sė bashku

Ndjehet si puthje a parė dhe

Kjo po bėhet edhe mė e mirė

Askush nuk mundet mė mirė kėtė

Unė ende tė mbaj dhe ti ende je e vetmja

Pėr tė parėn herė sytė tanė u takuan ėshtė e njėjta ndjenjė qė pata

Vetėm ndihem mė i fortė dhe dua tė tė dua mė gjatė po

Ti ende i qetė nė zjarr

 

Pra nėse ndjehesh e vetmuar…mos

Ti je e vetmja qė kam dashur ndonjėherė

Unė vetėm dua ta bėj kėtė tė mirė

Pra nėse tė dua pak mė shume se qė mė ėshtė e duhur

 

Tė lutem mė fal se nuk po di se ēfarė po bėj

Tė lutem mė fal nuk mund tė ndalem tė mos tė dua

Mos mė moho

 

Kėtė dhimbje jam duke e kaluar

Tė lutem mė fal

Nėse mė duhet po si bėj unė

Tė lutem mė beson

Ēdo fjalė qė e them ėshtė e vėrtetė

Tė lutem mė fal nuk mund tė ndalem tė mos tė dua

Ende ndjehem si nė kohėn tonė mė tė mirė sė bashku

Ndjehem si nė prekjen e parė

 

Ne ende jemi duke u afruar e dashur

S’mund tė jem mjaft afėr unė ende e mbaj

Ti ende je numėr njė mė kujtohet aroma e lėkurės sate

Mė kujtohen tė gjitha

Mė kujtohen tė gjitha lėvizjet tuaja

Mė kujtohesh ti

Mė kujtohen netėt po tash ende e bėj

 

Nė njė gjė jam i sigurt se

Nė kėtė mėnyrė ēojmė dashuri

Dhe njė gjė nga e cila varem

Ėshtė pėr neve tė qėndrojmė tė fortė

Me ēdo fjalė dhe me ēdo frymė unė lutem

Kjo ėshtė ajo pse unė them…

 

 

 

 

 

Fleetwood Mac – “The Chain”

 

Listen to the wind blow, watch the sun rise

Run in the shadows
Damn your love, damn your lies

And if you don't love me now
You will never love me again
I can still hear you saying you would never break the chain
And if you don't love me now
You will never love me again
I can still hear you saying you would never break the chain

Listen to the wind blow, down comes the night

Run in the shadows
Damn your love, damn your lies

Break the silence
Damn the dark, damn the light

And if you don't love me now
You will never love me again
I can still hear you saying you would never break the chain
And if you don't love me now
You will never love me again
I can still hear you saying you would never break the chain
And if you don't love me now
You will never love me again
I can still hear you saying you would never break the chain

Chain...keeps us together
(run into the shadows)
Chain...keeps us together
(run into the shadows)
Chain...keeps us together
(run into the shadows)

 

 

Fleetwood Mac – “Zinxhiri”

 

Dėgjoje fryrjen e erės, shikoje lindjen e diellit

 

Vrapin nė hijet

Mallkoj dashurin tėnde, mallkoj gėnjeshtrat tuja

 

Dhe nėse nuk mė do tash

Ti kurrė nuk do tė mė duash prapė

Unė ende mund tė dėgjoj duke thėnė ti se kurrė nuk do tė kėputet zinxhiri

Dhe nėse nuk mė do tash

Ti kurrė nuk do tė mė duash prapė

Unė ende mund tė dėgjoj duke thėnė ti se kurrė nuk do tė kėputet zinxhiri

 

Dėgjoje fryrjen e erės, poshtė vjen natėn

 

Vrapin nė hijet

Mallkoj dashurin tėnde, mallkoj gėnjeshtrat tuja

 

Thyerje qetėsie

Mallkoj errėsirėn, mallkoj dritėn

 

Dhe nėse nuk mė do tash

Ti kurrė nuk do tė mė duash prapė

Unė ende mund tė dėgjoj duke thėnė ti se kurrė nuk do tė kėputet zinxhiri

Dhe nėse nuk mė do tash

Ti kurrė nuk do tė mė duash prapė

Unė ende mund tė dėgjoj duke thėnė ti se kurrė nuk do tė kėputet zinxhiri

Ti kurrė nuk do tė mė duash prapė

Unė ende mund tė dėgjoj duke thėnė ti se kurrė nuk do tė kėputet zinxhiri

 

Zinxhiri na mban bashkė

(vrapim nėpėr hijet)

Zinxhiri na mban bashkė

(vrapim nėpėr hijet)

Zinxhiri na mban bashkė

(vrapim nėpėr hijet)

 

 

 

 

 


Music by Tangerine Dream
Lyrics by Jon Anderson
Song: Loved by the Sun

I have seen the mystics play there
Once or twice but I knew they had a reason
Enchantment plays it's cards all right
Hand in hand with the working of the seasons

Legends can be now and forever
Teaching us to love for goodness sake
Legends can be now and forever
Loved by the sun, loved by the sun
Loved

Two and two go so close together
Whether there is hope that is torn apart
In the words of all that's singing
Hand in hand the beginning is at the start

Legends can be now and forever
Teaching us to reach for goodness sake
Legends can be now and forever
Loved by the sun
Loved by the sun
Loved

Who sings of all of love's eternity
Whose shines so bright
In all the songs of love's unending spells

Only lightning strikes all that's evil
Teaching us to love for goodness sake
Hear the music of love eternal
Teaching us to reach for goodness sake
Legends can be now and forever
Teaching us to love for goodness sake

Sweet songs of youth, the wise, the meeting of all wisdom
Sweet songs of youth, the wise, the meeting of all wisdom
Sweet songs of youth, the wise, the meeting of all wisdom
Sweet songs of youth, the wise, the meeting of all wisdom
To believe in the good in man.
To believe in the good in man.
To believe in the good in man

 

 

Tangerine Dream –“ Tė dashur nga dielli”

 

I kam parė mistikėt duke luajtur atje

Njė apo dy herė por e di se ata kishin njė arsye

Magjia e lojėrave me karta ėshtė nė rregull

Dorė pėr dore me punėn e stinėve

 

Legjendat mund tė jenė tani dhe pėrgjithmonė

Na mėsoni pėr dashuri pėr hir tė perėndisė

Legjendat mund tė jenė tani dhe pėrgjithmonė

Tė dashur nga dielli, tė dashur nga dielli,

Tė dashur

 

Dy e dy shkojnė aq ngushtė sė bashku

Nėse atje ėshtė shpresa e cila veē ėshtė shqyer

Nė fjalė kjo e tėra ėshtė e kėnduar

Dorė pėr dore fillimi ėshtė nė fillim

 

Legjendat mund tė jenė tani dhe pėrgjithmonė

Na mėsoni arritjen pėr hir tė perėndisė

Legjendat mund tė jenė tani dhe pėrgjithmonė

Tė dashur nga dielli, tė dashur nga dielli,

Tė dashur

 

Kush i kėndon gjithė pėrjetėsisė sė dashurisė

Kujt i shkėlqen aq ndritshėm

Nė tė gjitha kėngėt e dashurive magjike tė papėrfunduara

 

Vetėm goditje rrufeje e gjithė kjo e keqe

Na mėsoni pėr dashuri pėr hir tė perėndisė

Dėgjojmė muzikė tė dashurisė sė pėrjetshme

Na mėsoni arritjen pėr hir tė perėndisė

Legjendat mund tė jenė tani dhe pėrgjithmonė

Na mėsoni pėr dashuri pėr hir tė perėndisė

 

Kėngė tė ėmbla tė rinisė, urtėsisė, takimi i tė gjitha urtėsive

Kėngė tė ėmbla tė rinisė, urtėsisė, takimi i tė gjitha urtėsive

Kėngė tė ėmbla tė rinisė, urtėsisė, takimi i tė gjitha urtėsive

Tė besohet nė mirėsinė e njeriut

Tė besohet nė mirėsinė e njeriut

Tė besohet nė mirėsinė e njeriut