.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Muzikė pėr meditim - Kėngė pėr meditim (14)

KĖNGĖ PĖR MEDITIM (14)

 

KĖNGĖ PĖR MEDITIM 

 

Materialin e mė poshtėm e pėrzgjodhi dhe e pėrktheu

 

VALDET FETAHU

 

 

 

 

SCORPIONS -  “Send Me An Angel”

 

The wise man said just walk this way
To the dawn of the light
The wind will blow into your face
As the years pass you by
Hear this voice from deep inside
It's the call of your heart
Close your eyes and your will find
The passage out of the dark

Here I am
Will you send me an angel
Here I am
In the land of the morning star

The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns

Here I am
Will you send me an angel
Here I am
In the land of the morning star

The wise man said just raise your hand
And reach out for the spell
Find the door to the promised land
Just believe in yourself
Hear this voice from deep inside
It's the call of your heart
Close your eyes and your will find
The passage out of the dark

Here I am
Will you send me an angel
Here I am
In the land of the morning star
Here I am
Will you send me an angel
Here I am
In the land of the morning star

 

 

 

SCORPIONS - “Ma dėrgo engjėllin”

 

Urtaku thotė vetėm i shko kėsaj rruge

Pėr nė agimin e dritės

Era do tė fryj nė fytyrėn tėnde

Si vitet qė kalojnė pranė teje

Dėgjo kėtė zė nga brendia e thellė

Kjo ėshtė thirrja e zemrės tėnde

Mbylli sytė e tu dhe ti do ta gjesh

Udhėn pėr tė dal nga errėsira

 

Ja ku jam

A do tė ma dėrgosh njė engjėll

Ja ku jam

Nė tokėn e yllit tė mėngjesit

 

Urtaku thotė vetėm gjeje vendin tėnd

Nė sy tė stuhisė

Kėrko trėndafila pėrgjatė rrugės

Vetėm ke kujdes nga gjembat

 

Ja ku jam

A do tė ma dėrgosh njė engjėll

Ja ku jam

Nė tokėn e yllit tė mėngjesit

 

Urtaku tha vetėm ngrite dorėn

Dhe kape fjalėn magjike

Gjeje derėn pėr tek toka e premtuar

Vetėm beson nė veten tėnde

Dėgjo kėtė zė nga brendia e thellė

Kjo ėshtė thirrja e zemrės tėnde

Mbylli sytė e tu dhe ti do ta gjesh

Udhėn pėr tė dal nga errėsira

 

Ja ku jam

A do tė ma dėrgosh njė engjėll

Ja ku jam

Nė tokėn e yllit tė mėngjesit

Ja ku jam

A do tė ma dėrgosh njė engjėll

Ja ku jam

Nė tokėn e yllit tė mėngjesit

 

 

 

 

 

 

STING - "If I Ever Lose My Faith In You"

You could say I lost my faith in science and progress
You could say I lost my belief in the holy church
You could say I lost my sense of direction
You could say all of this and worse but

If I ever lose my faith in you
There'd be nothing left for me to do

Some would say I was a lost man in a lost world
You could say I lost my faith in the people on TV
You could say I'd lost my belief in our politicians
They all seemed like game show hosts to me

If I ever lose my faith in you
There'd be nothing left for me to do

I could be lost inside their lies without a trace
But every time I close my eyes I see your face

I never saw no miracle of science
That didn't go from a blessing to a curse
I never saw no military solution
That didn't always end up as something worse but
Let me say this first

If I ever lose my faith in you
There'd be nothing left for me to do

  

STING – "Nėse e Humbi Ndonjėherė Besimin nė Ty"

 

Mund tė thuash se kam humbur besimin nė shkencė dhe progres

Mund tė thuash se kam humbur besimin tim nė kishėn e shenjėt

Mund tė thuash se kam humbur ndjenjėn e orientimit

Mund t’i thuash tė gjitha kėto edhe mė keq, por

 

Nėse e humbi besimin nė ty

S’do tė mbetet asgjė pėr mua pėr tė bėrė

 

Dikush mund tė thotė se isha njė njeri i humbur nė njė botė tė humbur

Mund tė thuash se kam humbur besimin nė njerėzit nga TV

Mund tė thuash se kam humbur besimin nė politikanėt tanė

Tė gjithė ata mė duken se tregojnė lojė parazitėsh pėr mua

 

Nėse e humbi besimin nė ty

S’do tė mbetet asgjė pėr mua pėr tė bėrė

 

Unė mund tė jem i humbur brenda gėnjeshtrave tė tyre pa njė gjurmė

Por ēdo herė kur i mbylli sytė shoh fytyrėn tėnde

 

Kurrė s’kam parė ndonjė mrekulli nė shkencė

Kjo nuk shkon prej njė bekimin nė njė mallkim

Kurrė nuk ka parė pa zgjidhje ushtarake

Mė lejo ta them kėtė i pari

 

Nėse e humbi besimin nė ty

S’do tė mbetet asgjė pėr mua pėr tė bėrė

 

 

 

 

 

 

 

 

SANTANA - “Into the night”

 

Like a gift from the heavens
It was easy to tell
It was love from above that could save me from hell
She had fire in her soul
It was easy to see
How the devil himself could be pulled out of me
There were drums in the air as she started to dance
Every soul in the room keeping time with their hands and we sang

[Chorus]
A-yo-a-yo-a-yo-a
And the voices rang like the angles sang, singing
A-yo-a-yo-a-yo-a
And we danced on into the night [2x]

Like a piece to the puzzle that falls into place
You could tell how we felt from the look on our faces
We was spinning in circles with the moon in our eyes
No room left to move in between you and I
We forgot where we were and we lost track of time
And we sang to the wind as we danced through the night

[Chorus]
A-yo-a-yo-a-yo-a
And the voices rang like the angels sang, singing
A-yo-a-yo-a-yo-a
And we danced on into the night [2x]

[Guitar playing]

Like a gift from the heavens
It was easy to tell
It was love from above that could save me from hell
She had fire in her soul
It was easy to see
How the devil himself could be pulled out of me
There were drums in the air as she started to dance
Every soul in the room keeping time with their hands and we sang

[Chorus 2x]
A-yo-a-yo-a-yo-a
And the voices rang like the angels sang, singing
A-yo-a-yo-a-yo-a [3x]
And we danced on into the night

 

 

 

SANTANA -  “Nė mbrėmje”

 

Ashtu si njė dhuratė nga qielli

Ishte e lehtė pėr t’u treguar

Ishte dashuri nga lartė e cila mund tė mė ruaj nga ferri

Ajo kishte zjarr nė shpirtin e saj

Ishte e lehtė tė shihej

Se si vet dreqi mund tė largohet prej meje

Ka pasur tupana nė ajėr dhe ajo filloi tė vallėzojė

Ēdo shpirt nė dhomė mbante kohėn nė duart e tyre e ne kėndonim

 

A-jo-a-jo-a-jo-a

Dhe zėrat kumboni si kėngė engjėjsh, kėndonin

A-jo-a-jo-a-jo-a

Dhe ne vallėzuam atė natė

 

Ashtu si njė pjesė e rebusit qė bie nė vend

Ju mund tė tregoni se si jemi ndjerė nga pamja nė fytyrat tona

Ne rrotulloheshim nė rrathė me hėnėn nė sytė tanė

Nuk ka dhomė tė lėnė nė mes pėr tė lėvizur ju dhe unė

Ne kemi harruar ku ishim dhe i kemi humbur gjurmėt e kohės

Dhe ne kėnduam nė erė dhe vallėzuam gjatė natės

 

A-jo-a-jo-a-jo-a

Dhe zėrat kumboni si kėngė engjėjsh, kėndonin

A-jo-a-jo-a-jo-a

Dhe ne vallėzuam atė natė

 

Ashtu si njė dhuratė nga qielli

Ishte e lehtė pėr t’u treguar

Ishte dashuri nga lartė e cila mund tė mė ruaj nga ferri

Ajo kishte zjarr nė shpirtin e saj

Ishte e lehtė tė shihej

Se si vet dreqi mund tė largohet prej meje

Ka pasur tupana nė ajėr dhe ajo filloi tė vallėzojė

Ēdo shpirt nė dhomė mbante kohėn nė duart e tyre e ne kėndonim

 

A-jo-a-jo-a-jo-a

Dhe zėrat kumboni si kėngė engjėjsh, kėndonin

A-jo-a-jo-a-jo-a

Dhe ne vallėzuam atė natė

 

 

 

 

 

 

 

 

ROGER WATERS - “Perfect Sense”

 

HAL]: Stop Dave
Will you stop Dave?
Stop Dave
I'm afraid
I'm afraid
Dave, my mind is going
I can feel it
I can feel it
My mind is going
There is no question about it
I can feel it
I can feel it
I can feel it
I'm afraid

The monkey sat on a pile of stone
And he stared at the broken bone in his hand
Strains of a Viennese quartet rang out across the land
The monkey looked up at the stars
And he thought to himself
Memory is a stranger
History is for fools
And he cleaned his hands in a pool of holy writing
Turned his back on the garden and set out for the nearest town
Hold on hold on soldier

When you add it all up
The tears and the marrowbone
There's an ounce of gold
And an ounce of pride in each ledger
And the Germans kill the Jews
And the Jews kill the Arabs
And the Arabs kill the hostages
And that is the news
And is it any wonder that the monkey's confused
He said Mama Mama, the President's a fool
Why do I have to keep reading these technical manuals
And the joint chiefs of staff
And the brokers on Wall Street said
Don't make us laugh, you're a smart kid
Time is linear
Memory's a stranger
History is for fools
Man is a tool in the hands
Of the great God Almighty
And they gave him command of a nuclear submarine
Sent him back in search of the Garden of Eden

----------------------------


Can't you see
It all makes perfect sense
Expressed in dollars and cents,
Pounds, shillings and pence
Can't you see
It all makes perfect sense

Little black soul departs in perfect focus
Hold on soldier
Prime time fodder for the News at Nine
Hold on, hold on soldier
Darling is the child warm in the bed tonight

[Marv Albert:] "Hi everybody I'm Marv Albert
And welcome to our telecast
Coming to you live from Memorial Stadium
It's a beautiful day
And today we expect a sensational matchup
But first our global anthem"

Can't you see
It all makes perfect sense
Expressed in dollars and cents,
Pounds, shillings and pence
Can't you see
It all makes perfect sense

 

 


ROGER WATERS  - “Kuptim i pėrkryer”

 

HAL] Ndalu Dave

A do tė ndalesh Dave?

Ndalu Dave

Kam frikė

Kam frikė

Dave, mendja ime po ikėn

Nuk ka asnjė dyshim pėr kėtė

Mund tė ndiej kėtė

Mund tė ndiej kėtė

Dave, mendja ime po ikėn

Nuk ka asnjė dyshim pėr kėtė

Mund tė ndiej kėtė

Mund tė ndiej kėtė

Mund tė ndiej kėtė

Kam frikė

 

Majmun u ul nė njė grumbull prej guri

Dhe ai nguli sytė nė kockėn e thyer nė dorėn e tij

Peshat e njė kuarteti tė Vjenės jehuan nė tė gjithė vendin

Majmuni shikoi lartė nė yje

Dhe nė vete mendoi

Kujtesa ėshtė e panjohur

Historia ėshtė pėr budallenj

Dhe ai pastroi duart e tij nė njė pus tė shkrimit tė shenjtė

Ia ktheu shpinėn kopshtit dhe u nisė pėr nė qytetin mė tė afėrt

E mban fort e mban ushtari

 

Kur tė shtoni gjithēka

Lotėt dhe kocka me palcė

Aty ka njė copė(28,35 g)pre ari

Dhe njė copė krenarie nė ēdo libėr llogarie

Dhe gjermanėt i vrasin hebrenjtė

Dhe hebrenjtė i vrasin arabėt

Dhe arabėt i vrasin pengjet

Dhe ky ėshtė njė lajm 

Dhe a ėshtė ndonjė ēudi qė majmuni ėshtė i hutuar

Ai thotė Nėnė, Nėnė, Presidenti ėshtė njė budalla

Pse unė duhet t’i lexoj kėto manuale tė teknikės

Dhe shefat kryeso tė stafit

Dhe fajdexhinjtė e Wall Street thonė

Mos na bėj tė qeshim, ti je njė fėmijė i menēur

Koha ėshtė lineare

Kujtesa ėshtė e panjohur

Historia ėshtė pėr budallenj

Njeriu ėshtė njė vegėl nė duart

E Zotit tė Madh tė Plotfuqishėm

Dhe ata i dhanė Atij urdhrin e njė nėndetėse bėrthamore

Duke e kthyer prapa nė kėrkim tė kopshtit tė Edenit

 

-----------------------------


S’mund ta shihni

E tėra ka kuptim tė pėrkryer

E shprehur nė dollarė dhe cent,

Funta, shiling dhe peni

S’mund ta shihni

E tėra ka kuptim tė pėrkryer

 

Shpirti i vogėl i zi tėrhiqet nė fokus tė pėrkryer

E mban ushtari

Kryeministri koha e tagjisė pėr lajmet nė 9

E mban fort e mban ushtari

E dashur, ėshtė fėmija i nxehtė nė shtrat sonte

 

[Marv Albert:] “Pėrshėndetje tė gjithėve unė jam Marv Albert

Dhe mirė se vini nė emisionin tonė televiziv

Vijmė tek ju drejtpėrdrejt nga stadioni Memorial

Ėshtė ditė e bukur

Ne sot presin njė ndeshje senzacionale

Por sė pari hymnin tonė global”

 

S’mund ta shihni

E tėra ka kuptim tė pėrkryer

E shprehur nė dollarė dhe cent,

Funta, shiling dhe peni

S’mund ta shihni

E tėra ka kuptim tė pėrkryer

 

 

 

 

 

 

 

 

ROGER WATERS  - “Dogs 1”

 

You got to be crazy
You gotta have a real need
You gotta sleep on your toes
When you're on the street
Got to be able to pick out the easy meat
With your eyes closed
Then moving in silently
Down wind and out of sight
You've gotta strike when the moment is right without thinking

And after a while
You can work on points for style
Like the club tie
And the firm handshake
A certain look in the eye and the easy smile
You have to be trusted
By the people that you lie to
So that when they turn their backs on you
You'll get the chance to put the knife in

You gotta keep one eye
Looking over your shoulder
You know, it's going to get harder
Harder and harder
As you get older
Yeah, and in the end you'll pack up and fly down south
Hide your head in the sand
Just another sad old man
All alone and dying of cancer

And when you loose control
You'll reap the harvest you have sown
And as the fear grows
The bad blood slows and turns to stone
And it's too late to lose the weight
You used to need to throw around
So have a good drown
As you go down
All alone
Dragged down by the stone 


ROGER WATERS  - “Qentė 1”

 

Duhet tė jesh i ēmendur

Ti do tė kesh me tė vėrtetė nevojė

Ti do tė flesh nė kėpucėt tuja

Kur tė jesh nė rrugė

Mė duhet tė zgjedh tė jem mish i lehtė

Me sy tė mbyllur

Mandej eci nė heshtje

Poshtė erės dhe jashtė pamjes

Ti duhet tė godasėsh kur ėshtė momenti i duhur pa menduar

 

Dhe pas pak kohe

Ti mund tė punosh nė ēėshtjen e stilit

Si lidhje dajaku

Dhe shtrėngim i fort duarsh

Njė shikim i caktuar nė sy dhe njė buzėqeshje e lehtė

Ti ke pėr tė besuar

Njerėzve qė ju gėnjejnė

Kėshtu qė kur ata ua kthejnė shpinėn

Ti do tė kesh shans pėr t’jua vėnė thikėn

 

Duhet me njėrin sy

Tė shikosh mbi supet tuja

Ti e di, ajo do tė jetė e vėshtirė

Vėshtirė e mė e vėshtirė

Sa mė shumė qė plakesh

Po, dhe njė ditė do t’i mbledhėsh plaēkat dhe do tė fluturosh poshtė nė jug

Fsheh kokėn tėnde nė rėrė

Vetėm edhe njė plak i trishtuar

Krejt i vetėm vdes nga kanceri

 

Dhe kur tė humbėsh kontrollin

Ti do t’i korrėsh tė korrurat qė i ke mbjellė

Dhe si frikė rritet

Gjaku i keq ngadalė kthehet nė gurė

Dhe ėshtė tepėr vonė pėr tė humbur peshė

Ti duhet tė mėsohesh ta hedhėsh pėrreth

Kėshtu ke njė mbytje tė mirė

Si ti qė shkon poshtė

Krejt i vetėm

I tėrhequr poshtė nga guri

 

 

 

 

 

 

 

 

U2 - "One"

 

Is it getting better
Or do you feel the same
Will it make it easier on you now
You got someone to blame
You say...

One love
One life
When it's one need
In the night
One love
We get to share it
Leaves you baby if you
Don't care for it

Did I disappoint you
Or leave a bad taste in your mouth
You act like you never had love
And you want me to go without
Well it's...

Too late
Tonight
To drag the past out into the light
We're one, but we're not the same
We get to
Carry each other
Carry each other
One...

Have you come here for forgiveness
Have you come to raise the dead
Have you come here to play Jesus
To the lepers in your head

Did I ask too much
More than a lot
You gave me nothing
Now it's all I got
We're one
But we're not the same
Well we
Hurt each other
Then we do it again
You say
Love is a temple
Love a higher law
Love is a temple
Love the higher law
You ask me to enter
But then you make me crawl
And I can't be holding on
To what you got
When all you got is hurt

One love
One blood
One life
You got to do what you should
One life
With each other
Sisters
Brothers
One life
But we're not the same
We get to
Carry each other
Carry each other

One...life

One

 

 

U2 - “Njė”

 

A po bėhet mė mirė

Apo po ndihesh njėjtė

Do tė bėhet mė e lehtė pėr ty tash

Ke dikė pėr ta fajėsuar

Ti thua…

 

Njė dashuri

Njė jetė

Kur ajo ėshtė njė nevojė

Nė mbrėmje

Njė dashuri

Ne kemi pėr ta ndarė atė

Leje beben tėnde nėse

Nuk kujdesesh pėr tė

 

A tė kam zhgėnjyer

Apo tė kam lėnė njė shije tė keqe nė gojė

Vepra jote sikur kurrė nuk ke dashtė

Dhe ti do qė tė shkosh pa mua

Mirė kjo ėshtė…

 

Shumė vonė

Sonte

Nė rrugė pėr tė kaluar nė dritė

Ne jemi njė, por nuk jemi tė njėjtė

Ne kemi pėr ta

Mbajtur njėri tjetrin

Mbajtur njėri tjetrin

Njė…

 

Ke ardhur kėtu pėr tė kėrkuar falje

Ke ardhur kėtu pėr t’i ngritur tė vdekurit

Ke ardhur kėtu pėr ta luajtur Jezusin

Pėr lebrosėt nė kokėn tėnde

 

A po tė pyes aq shumė

Mė shumė se shumė

Ti nuk mė dhe asgjė

Tash i kam tė gjitha

Ne jemi njė

Por ne nuk jem tė njėjtė

Mirė ne

Lėnduam njėri tjetrin

Pastaj e bėmė atė pėrsėri

Ti the

Dashuria ėshtė njė tempull

Dashuria ėshtė ligji mė i lartė

Kėrkove pėr tė hyrė

Por mandej mė zvarrite

Dhe unė nuk mund ta mbaja mė

Pėr ēfarė e ke

Kur krejt ēfarė ke ėshtė lėndim

 

Njė dashuri

Njė gjak

Njė jetė

Ti ke pėr ta bėrė atė qė tė duhet

Njė jetė

Me njėri tjetrin

Motra

Vėllėzėr

Njė jetė

Por ne nuk jemi tė njėjtė

Ne meki pėr ta

Mbajtur njėri tjetrin

Mbajtur njėri tjetrin

 

Njė…jetė

 

Njė