Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Tema tė tjera 3 - KURIOZITETE TE NDRYSHME

Pėrgatiti: Argjira UKIMERI

KURIOZITETE TE NDRYSHME

 

            Qe nga krijimii i  botes dhe deri ne kohen modern ka teori te ndryshme mbi shkencen dhe menyren se si funksion trupi yne. Njera prej tyre eshte edhe ADN –ja, qe tregon menyren se si funskionon trupi yne.

 

 

            1. Vdekja dhe njeriu – Ne Egjiptin e lashte, rol te rendesishem i kushtohej pothuajse cdo gjeje. Ne te gjitha ceremonite gazmore dhe ato mortore, merrnin pjese te gjithe. Ne momentin kur vdiste nje person ne Egjiptin e Lashte, I nxirreshin te gjitha organet e brendshme nga trupi (ku sipas tyre njeriu kalon me lehte ne boten tjeter). Psh: me shufra metalike, i futeshin permes hundeve ne menyre qe te kete frymemarrje me te lehte personi i vdekur.

 

            2. Albinizmi – Eshte syndrome (nuk eshte semundje), qe karakterizohet me pigmentin ngjyrues, gjegjesisht qe ka te beje me prodhimin e melanines, qe i shkakton probleme gjenetike ngjyres se flokeve dhe lekures. Zakonisht ky sindrom demton dhe syte. Sot ne bote ka mbi 17.000 njerez albiniste.

 

            3. Kur thyhet nje xham, disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore. Ne nderkohe shpejtesia e te tjerave, eshte shume here me e vogel.

 

            4. Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25.000 here ne dite. Kurse rreth 27 % e ushiqmit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plehrave.

 

            5. Krokodili eshte e vetmja kafshe qe vazhdon te zgjatet deri ne ditet e fundit te jetes, centimetrat e saj ndryshojne pothuajse nga muaji ne muaj.

 

            6. Izraeli eshte nder shtetet me te pervuajtur ne rruzullin tokesor. Qe nga antikiteti e deri ne ditet e sotme, ky shtet ka konflikte te ndryshme. Nder to jane edhe ato martesore. Nje hebre (sipas ligjit te tyre fetar), nuk ka te drejte te martohet me nje jo hebre. Ndryshe mund te perjashtohet nga shteti. Kjo gje praktikohet sidomos nga pjesa e hebrenjeve ortodokse ekstremiste.

 

            7. Mushkėritė - Mushkėritė  njihen si organet kryesore te frymarrjes. Poashtu, mushkerite tuaja kanė tė njėjtėn sipėrfaqe me njė fushė tenisi.

 

            8. Qarkullimi i gjakut - Njė prej zbulimeve mė tė rėndėsishme nė mjekėsi, zbulimi i qarkullimit tė gjakut i njihet si meritė anglezit Uilliam Harvej. Nė 1628, ishte i pari qė pėrshkroi tė plotė sistemin e qarkullimit, si dhe rėndėsinė e pompimit tė gjakut nė tru dhe zemėr.

 

 

            9. ADN – Qe nga krijimii i  botes dhe deri ne kohen modern ka teori te ndryshme mbi shkencen dhe menyren se si funksion trupi yne. Njera prej tyre eshte edhe ADN –ja, qe tregon menyren se si funskionon trupi yne. Shumė njerėz besojnė se biologu amerikan Xhejms Uatson dhe mjeku anglez, Frensis Krik, zbuluan ADN-nė nė vitet 1950, por nė fakt ajo u identifikua nė 1860 nga kimisti zviceran, Fridrih Misher. Mė pas u kryen shumė studime, se si organizmat i trashėgojnė gjenet.

 

            10. Qente – Zakonisht njihen si kafshet me mike me njeriut. NE kohen me te hershme, eshte thene se nese qeni ka uleritur, jemi vene ne dijeni per ndonje mysafir, apo ndonje hajdut brenda shtepise. Ndersa sot,Qentė mund tė stėrviten qė ta nuhasin kancerin e mushkėrive kohė pėrpara shfaqjes sė simptomave.

 

            11. Nevojat fiziologjike – Nga kohet e lashte dhe deri ne kohet modern, njeriu ka patur pothuajse cdo nevoje. Nder to dhe nevojat fiziologjike. Perderisa permes tyre bejme clirimin e trupit nga ushqime qe hame dhe pijet qe konsumojme, ne Romen e Lashte – nevoja e vogel(Shurra) perdorej per pastrimin e dhembeve.

 

24.07.018. Prizren