Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Kulturė - KUR KYĒEN YJET E HARRESĖS

Shkruan: Juljana MEHMETI

      

KUR KYĒEN YJET E HARRESĖS

 

Librin e autorit Adem Zaplluzha "Kur kyēen yjet e harresės" mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

 

„Literaturė“

 

 

(E falėnderoj pėrzemėrsisht autorin)

 

 

 

KYĒJE E HARRESĖS PĖR TĖ RIZGJUAR TĖ PATHĖNAT E AUTORIT ADEM ZAPLLUZHA

 

Autori Zaplluzha vjen kėtė radhė pėrpara lexuesit me vėllimin mė tė ri poetik “"Kur kyēen yjet e harresės" vėllim qė hedh dritė mbi risinė e poezisė sė tij dhe krijon hapėsira e dimensione tė tjera pėr jetėn. Qė nė fillim autori tė grish me titullin e librit, njė titull qė nė mėnyre anaforike shpreh kyējen ose pėrmbylljen e harresės pėr tė ndezur dritėn e kujtesės, kėtė rreze qė pėrmbledh gjithė gjurmėt e jetės, kapėrcyer nėpėr mbėshtjelljen nostalgji mes dimrave tė zbardhur e thinjur, por dhe rilindjes sė pranverave tė shpresės. Pėrvoja e krijuar dhe mjeshtėria e fjalės prekin me frymė muzash, tė bėjnė ta lexosh me njė frymė e tė ndiesh pezmin e njė kreativiteti gjithmonė nė rritje.

Tematika e poezisė sė kėtij autori kap kufij tė shumtė filozofie e psikologjie, por nė kėtė vėllim ai pėrqėndrohet tek larmia jetė, me gjithė ovacionet e saj, dhe me mesazhin e madh se e nesėrmja i takon atyre qė e kanė shkruar atė. Duke lexuar poezitė e kėtijautori ndeshemi me natėn tinėzare, misticizmin dhe hijen e saj qė fsheh pamundėsi mėrmėrimash e mendimesh qė flenė tisit tė errėt, pėr tu zgjuar vrikthi e tė klithmojnė frymėmarrjen e trazuar, shikimin e verbėr, hapėsirėn e kufizuar, qė fsheh ngjyrat e pėrndezura e vdes njė flutur tė
bardhė. Metaforat e pėrdorura dhe nocioni i ndjekur paskohės e bėjnė poezinė enigmatike, tėrheqėse dhe e njehsojnė njė me shpirtin krijues. Poetėt janė tė tillė, dinė ta ngrehin fjalėn nė hit, t’i japin asaj gjithė kuptimin dhe vlerėn e duhur, por dhe tė gėrmėzojė gjurmėt e kohės, e cila kalon trazimit jetė por dhe dritės e mundėsisė pėr ta deshifruar atė.

Ky ėshtė libri i 165- tė i kėtij autori, libėr qė krijon njė sofėr tė gjerė poetike dhe kapėrcen nėpėr shumė labirinte, por ajo qė vihet re ėshtė struktura poetike e konsoliduar dhe shtrirja e mendimit sipas konceptit metafizik dhe arsye e ndėrgjegjes njerėzore.


            “Tė lutem zgjatma dorėn

Tė mbėshtetem pėr hijen tėnde

Nėse vdes mbi kėto dallgė tė zeza

Nuk dua qė tė pėrfundoj tragjikisht

Kėnga e mjellmės sė bardhė”

 

Nėse shikojmė kurbėn e kėtyre vargjeve aty ndeshim hijen dhe dallgėt, vdekjen dhe shėmbėlltyrėn e bardhė, kontarst qė kalon nė dualizmin jetė dhe pasjetė, por mbetur pėrherė nė krahėt e njė mjellme, njė finese dhe fluturimi nė mė tė kaltrin qiell, apo baritur si njė velė e pėrkundur nga era kthjelltėsisė ujė. Fantazia dhe imazhi i pėrdorur ngre fuqinė e vargut, e bėn atė mė thirrmues, mė elokuent dhe kėshtu pėrmes formave gati surreale ndjek vizionin e njė memorie qė rend e rend, shpėrthen portat e kyēura dhe rihap tė tjera porta diejsh:

 

 “Nėse jam i padukshėm

Mos mė krahaso me pluhurin

Nga ashti im i pathyeshėm

Mbinė

Dhe kanė mbirė rrapet”

 

Enigma lakonizon dhe shpėrndahet nė trajtė pluhuri kozmosit tė vetėdijes, kėsaj hapėsire qė djeg zjarrin nė bishta kometash e shndrit atė botė qė ngrihet brezni pas breznish, por qė thellė nė rrėnjėt e saj ka dhimbjen dhe gjakun e atyre qė janė flijuar pėr ta blatuar atė.        Simboli i rrapit, i qėndresė kanė rrėnjė nė asht tė pathyeshėm, qė ushqen poret nga indet mė tė thella dhe lartėson njė obelisk qė pėrkund degėt dhe prek qiellin mė tė lartė.

Pavarėsisht se autori e ka ndarė vėllimin poetik nė tre cikle poezitė ndjekin njė bosht tė mirėpėrcaktuar dhe me idetė se gjithēka parafytyruese kalon pėrmes syve dhe ngelet e rrėnjėzohet nė memorie.

 

“Shikojmė pėrtej dritės

Tė arratiset nga vetvetja

Ėshtė vetėm hija e jote

Ledhatonte lėkurėn e saj tė lakuriqe

Ku shtrihem si dua unė

Kur ndizen qirinjtė e kujtesės”

 

Kjo ėshtė dhe poezia qė titullon gjithė vėllimin poetik, “Kur kyēen yjet e harresės”, shkyēje qė autori e realizon pėrmes dritės, arratisjes nga vetvetja nė kėrkim tė gjithė kuptimėsisė jetė, dhe nė promemorial tė plotė ai i ndez qirinjtė e kujtesės, tė fjalėve tė pėrndritura qė ndriēon shpirtin dhe shkruan tė pathėnat e mėdha.

 

Juljana MEHMETI

 

 

Poezi nga libri i autorit Adem Zaplluzha "Kur kyēen yjet e harresės"

 

PĖRSE BĖZANĖ SI NATA E VERBĖR


Pėrse bėzan si nata tinėzare
Kjo heshtje qė tė shkallmon
Rrėnjėt i ka te kujtesa
Pėrse bėzan si qyqet lakuriqe
Jam ngopur me klithmat e myshqeve


Pak nga pak kanė filluar
Tė vdesin rrėnjėt
Gjethet nuk marrin frymė
Kjo frymėmarrje e trazuar
Po i ēmend lulet e fishkura nė saksi


Pėrse bėzan si nata e verbėr
Nė mua po zgjohen kujtimet
Po zgjohen shtėrgjet
Nga njė udhėtim i largėt e i pėrgjumur
Pėrse po hesht si nata e vetmuar


Sonte hapėsirėn e varfėr
Verboi pluhuri kozmik
Njė shi i dyshimtė rigoi nėpėr kujtesė
Pėrse ti bėzan kaq mizorisht
Kur vdesin fluturat e kaltra

 

 

KĖNGA E MJELLMĖS SĖ BARDHĖ


Mos mė shiko me sy tė huaj
Unė jam, njė kokėrr pluhuri
Ose njė vizion i dyshimtė
Qė kohė pas kohe
Tretem si kripa nė ujė


Jam miku dhe dashnori i myshqeve
Shikoj se si hėna fundoset
Nė shpirtin e gjelbėrimit
Dhe sėrish
Ngritėt si njė flutur e verdhė nė hapėsirė


Mos mė shiko si drurin pa gjethe
Nė mua gjithmonė gjethojnė
Stinėt e vdekura
Gjethojnė disa lloje lulesh
Qė nuk ēelin asnjėherė nė dimėr


Tė lutem zgjatma dorėn
Tė mbėshtetem pėr hijen tėnde
Nėse vdes mbi kėto dallgė tė zeza
Nuk dua qė tė pėrfundoj tragjikisht
Kėnga e mjellmės sė bardhė

 

 

KUR MĖ NGUFAT KUJTESA


Dėgjoje zėrin e shiut
Duke rrjedhur ullukėve tė ndryshkur
Dėgjo se si ulurin gjethi i fishkur
Myshqet ka kohė qė kanė vdekur
Nė shpirtin e drurit gjembor
Po ringjallet kujtesa e vdekur


Mbrėmė ishin ēmendur rrėnjėt
Nga gjethet e vrara
Si rrėshira pikonte trishtimi
I kohės sė vdekjeve
Kurse nga etja
I pėrpive dallgėt mė tė rrepta tė detit


I pėrpive dhe ike tok me kujtesėn
Na i lė peng fluturat e djegura
Dhe kėngėn e mjellmės
Nė kepin e shpirtit
Si tė dalė nga kjo harresė
Kur mė zė frymėn kujtesa

 

 

KYĒI YJET E HARRESĖS


Nėse nuk ke se ēfarė tė bėsh
Nė kėtė sterrė
Kyēi yjet
Le tė ma ndriēojnė kujtesėn
Mbrėmė Harrova se kush jam


Yllin tim e vranė gjahtarėt
Kullotat mbetėn tė vetmuara
Asnjė dele e bardhė
Nuk blegėronte
Nė kujtesėn time tė lėnduar


Pėrse dole nga ėndrra ime
Kjo natė e gjatė po m’i shkul flokėt
Ēfarė tė bėj me duart e mia
Ka disa vjet
Qė nuk ēelin asnjė lule


Tė thashė kyēi yjet e shkyēura
Ndoshta rilindin pėr sė dyti
Meteorėt me bisht
Kur kyēen yjet e harresės
Tė lutem mė ledhato edhe njėherė