Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Meditime 3 - NĖSE NUK TĖ DUAN, ATĖHERĖ TREGOHU I SHKATHĖT TĖ HARROSH

www.kultplus.com

NĖSE NUK TĖ DUAN, ATĖHERĖ TREGOHU I SHKATHĖT TĖ HARROSH

 

Uroj tė jesh i dobishėm, por jo i pazėvendėsueshėm. Dhe nė momentet e tua mė tė kėqija, kur tė mos kesh asgjė, ajo dobishmėri tė tė mbajė nė kėmbė. Nė proporcion me tė, tė uroj tė jesh tolerant. Jo me ata qė bėjnė gabime tė vogla, sepse kjo ėshtė shumė e thjeshtė, por me ata qė bėjnė gabime tė mėdha, tė cilat nuk mund tė zhbėhen.

 

Letra frymėzuese e Victor Hygos

Tė uroj…

Pikė sė pari, tė uroj dashuri. Dhe duke dashur, uroj tė tė duan.

Por nėse kjo nuk ndodh, atėherė tregohu i shkathėt pėr tė harruar. Dhe pasi tė kesh harruar, uroj tė mos pendohesh. Uroj vėrtetė qė kjo mos tė tė ndodhė, por nėse ndodh dhe ti harron, shpresoj tė mos zhytesh nė dėshpėrim. Tė uroj tė kesh shumė miq. Edhe nėse ata janė tė kėqinj ose tė parėndėsishėm.

Uroj tė kesh miq tė guximshėm dhe tė vėrtetė. Dhe uroj qė njė prej tyre tė jetė mė i besueshmi. Por sepse jeta ėshtė nė kėtė mėnyrė qė ėshtė, tė uroj armiq. As shumė, por as pak. Njė numėr i ndėrmjetėm, qė tė tė bėjė tė pyesėsh veten pėr tė vėrtetat dhe siguritė e tua. Dhe le tė jetė mes tyre njėri qė do jetė i drejtė, qė tė mos ndihesh kurrė i sigurt nė idetė e tua.

Uroj tė jesh i dobishėm, por jo i pazėvendėsueshėm. Dhe nė momentet e tua mė tė kėqija, kur tė mos kesh asgjė, ajo dobishmėri tė tė mbajė nė kėmbė. Nė proporcion me tė, tė uroj tė jesh tolerant. Jo me ata qė bėjnė gabime tė vogla, sepse kjo ėshtė shumė e thjeshtė, por me ata qė bėjnė gabime tė mėdha, tė cilat nuk mund tė zhbėhen.

Pėrdore mirė tolerancėn tėnde qė tė bėhesh shembull pėr tė tjerėt. Uroj qė kur tė jesh i ri, tė mos rritesh shpejt. Dhe atėherė kur tė jesh rritur, mos kėmbėngul tė jesh sėrish i vogėl. Dhe kur tė plakesh, mos u dėshpėro. Sepse ēdo moshė ka kėnaqėsitė dhe dhembjet e veta, dhe ne kemi nevojė pėr tė dyja kėto nė jetė. Gjithashtu, uroj tė jesh i mėrzitur, tė paktėn njė ditė. Kėshtu nė atė ditė do kuptosh se tė qeshėsh ēdo ditė ėshtė mirė, tė qeshėsh shpesh ėshtė e mėrzitshme dhe tė qeshėsh vazhdimisht ėshtė ēmenduri.

Uroj qė tė zbulosh me shumė shpejtėsi nga ajo qė thashė mė sipėr, se nė botė ka njerėz tė palumtur, tė depresionuar dhe tė patrajtuar mirė. Tė uroj tė pėrkėdhelėsh njė qen, tė ushqesh njė zog e tė dėgjosh cicėrimėn e tij, qė dėgjohet nė mėnyrė triumfuese ēdo mėngjes. Sepse nė kėtė mėnyrė, do ndihesh mirė, pa arsye.

Dhe pastaj, uroj tė ujisėsh njė farė, sado e vogėl qoftė ajo. Dhe tė jesh dėshmitar i rritjes sė saj, qė tė shohėsh se sa jetė jeton njė pemė. Tė uroj gjithashtu, tė kesh para, sepse duhet tė jemi praktikė. Dhe tė paktėn, njė herė nė vit, t’i vendosėsh pėrpara teje e tė thuash “Kėto janė tė miat.”. Kėshtu, do kuptohet se kush zotėron kė. Uroj qė asnjė nga tė dashurit e tu tė mos vdesė. Por nėse disa prej tyre vdesin, uroj tė qash pa pendesė dhe pa u ndjerė nė faj pėr fjalėt qė kurrė nuk ua the apo gjėrat qė kurrė nuk i bėre pėr ta.

Sė fundmi, nėse je mashkull, tė uroj njė femėr tė mirė pėrkrah, e nėse je femėr, tė uroj njė mashkull tė mirė. Dhe ta doni njėri – tjetrin nesėr, dhe ditėn pas tė nesėrmes. Dhe kur tė dy tė jeni tė lodhur e tė buzėqeshur, uroj tė keni sėrish dashuri pėr t’ja nisur ditės tjetėr nga e para. Nėse tė ndodhin tė gjitha kėto, atėherė nuk tė uroj asgjė mė tepėr se kaq.