Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Antologji e poezisė moderne shqipe 5 - Mehmet Rrema

MEHMET RREMA

 

 

 

          Njė ndėr krijimtaritė mė tė lėvruara tė letėrsisė shqiptare, ėshtė edhe POEZIA. Gjini e letėrsisė ku bota e brendshme, ndjenjat mė sublime, frymėzimi hyjnor...  shprehen pėrmes shkronjave tė cilat krijojnė vargje... vargjet, pastaj, shpalosin mendime, mendimet krijojnė energji, energjia ndez dritat e dijės, rrezet e artė tė sė cilės i japin ngrohtėsi zemrės, mendjes dhe shpirtit, e me kėtė, edhe kuptim dhuratės mė tė shtrenjtė, vetė  jetės.

            Qė nga Lekė Matrėnga e Pjetėr Budi, kjo energji nuk u ndalė asnjėherė sė hedhuri farėn e dijės, duke e kultivuar atė me dashurinė mė tė ēiltėr nė shpirtin e pastėr e fisnik tė popullit shqiptarė. Duke i mposhtur tė gjitha sfidat e kohės, kjo frymė e shpirtit tė popullit, xixat e saja tė arta, si njė pishtar i shpresės, u bartėn gojė mė gojė, mendje mė mendje, zemėr mė zemėr... brez pas brezi... nga kokat mė tė ndritura tė kombit si: Naimi, Ēajupi, Mjeda, Asdreni, Shiroka... pėr tė vazhduar tek Fishta, Konica, Noli, Migjeni... e deri nė kohėn tonė, duke u kthyer ai pishtarė nė flakadan tė pėrhershėm qė tashmė nuk ka forcė nė botė qė mund ta shuaj fuqinė e zjarrit tė tij...

            Dua ta falėnderoj nga zemra mikun tim dhe poetin e mirėnjohur, ADEM ZAPLLUZHA, qė me pėrkushtim tė jashtėzakonshėm, vizitorėve tė kėsaj faqeje, por edhe mė gjerė, do t’ua prezantoj disa nga poetėt mė tė njohur tė kohės sonė, e me kėtė, do e plotėsoj e pasuroj edhe mozaikun e mrekullueshėm tė letėrsisė shqiptare.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

       Pėrgatiti: Adem ZAPLLUZHA

 

 

 

 

 

ANTOLOGJI E POEZISĖ MODERNE SHQIPE

 

 

 

 

MEHMET RREMA

 

 

 

 

 

            Hyrje

  

           U lind nė Krujė mė 7 Nėntor 1951.

            Ka studiuar mjekėsinė dhe veterinarinė. Ėshtė diplomuar nė vitin 1975.

            Deri nė vitin 1992 ka punuar veterinar nė Krujė dhe Mirėditė. Mė vonė imigron nė Itali.

            Me shkrime merret qė nga shkolla fillore dhe vlerėsohet me ēmimin e III – tė nė Shkodėr.

            Boton romanin "DOSJA E DJEGUR" nė vitin 2013.

            Nė dorėshkrim e ka romanin "BOSNA - 2011",  "KĖNGA E FUNDIT" - 2012, "PESHA E GJAKUT" - 2013, "DIMĖRI I MALLĖKUAR" - 2015. Vėllimi me tregime "KAM VRARĖ SHPIRTIN", dhe njė roman tė papėrfunduar qė presin nė sirtar tė botohen, si dhe "KĖNGĖT E PAKĖNDUEME TĖ MIGJENIT".

 

 

 

 

MBRĖMJE

 

Dhe mbrėmja erdhi

Duket si ēdo mbrėmje

Por kja ka emėrin e vet

Ka kujtimin e vet

E neve njėlloj na duket

Se ditėt

Janė tė lidhura me njėra tjetrėn

Sa ne

Nuk dallojmė ndryshimin

Dielli iku tė pushojė nė detė

Dhe vendin ja la natės sė zbehtė

 

 

TEK TI ERDHA O DET

 

Erdha tek ti si mik, si shok

Se malli pėr ty ma pat marrė

Nuk tė telefonova, siē bėjnė sot

Por trokita nė portė e hyra ngadalė

 

U ula aty nė tėndin tapet gri

Pėrpara teje u pėrkula me nderim

T’i putha valėt qė sillje ti

Prita derisa ti tė nisje atė kuvendim

 

Si plak i motshėm, si burrė bujar

E nise bisedėn siē di veē ti

Po nuk di pse sot tė tuat valė

Seē m’u duk se sillnin mėrzi

 

Nuk e kishin fjalėn kėshtu

Mė the e kokėn tunde lehtė

Unė kėtu kam qenė e jam pėr ju

Por njerėzve pėr mua pak respekt u ka mbet

 

Ky ujė, kjo rėrė qė e kam pėr ju

Nuk bėn tė ndotet nga dora e njeriut

Atė qė e hedhin nė rėrė e ujė

Shpejt   do ta marrin bashkė me kripė

 

Ngusht  u zura e nuk dita ē’tė them

Se  nė njė mendje me tė jam dhe unė

Ashtu  si ēdo gjė nė kėtė vend

Edhe  detin e masakruam

 

E   pa deti se unė ngusht rashė

Njė  psherėtim lėshoi thellė

Mos  u mėrzit, pėr ty nuk thashė

Pėr  miq si ti kam vend pėrherė

 

Eja  prapė, birė, tha plaku det

Dh e vėshtrimin e lėshoi pėrpara

Vėshtroi  pulėbardhėn qė era e treti

Eja   se pėr miq, mua nuk mė shuhet vala

 

Ja  putha valėn e nė gjunjė i rashė

U  largova nga deti me njė pend nė shpirtė

Ē ’njerėz jemi, vetes i thashė

Dora  jonė prishatare deri kėtu ka mbrrit

 

 

KJO E KA EMĖRIN TRADHTI

 

Atė natė Teuta nuk vuri gjumė nė syY

Nuk bėri mbledhjė sipas zakonit

Dritat u ndezėn shpejt nė ēdo frėngji

Portės sė madhe rojet ja vunė llozin

Qetėsi Teuta atė natė kėrkonte

Qetėsi, oh vetėm pak qetėsi

Mendimet i shtrydhtėe nė atė natė tė acartė

Amanet Agroni, i pat lėnė djalin e tij

Nata zemėrvrarė drejtonte sytė nga deti

Njė lajm nga fronti ndoshta dallga tė sjelli

Flota qe nisur heret nė mbrojtje tė qytetit

Nėpėr shtėpi gratė e fėmijėt, mprihnin heshtat

Nė zemėr ta shponin tė zezėn pabesi

Trimat qenė nisur, po kthimin s’ua dinte kush

Hėna lozte me tė ėmbėlat vale

Ndėrsa nė fron, ajo priste njė lajm, njė fjalė

Ndėrsa dallga nė breg sillte vetėm lajm tė kuq

 

Lufta e madhe sapo kishte nisur

Nxinte deti nė brigjet e Ilieise

Por mė e zezė ishte ania e tradhtisė

Nė Korfuz

Flakė nxirrte fari

Nė fronin e tij Dhimitėr Tradhtari

Me poēe e pinte

Pesėdhjetėvjeēaren tė kuqen verė

 

Teuta nuk flinte, lajmin priste me ankth

Deti i thellė dhe i gjerė

Nuk kishte ujė, por merak

Dhe zemėra i villte zjarr e gjak

Amanet tė Agronin ajo pat marrė

Ta rriste luftėtar atė djalė

U skuqėn valėt e u kthyen nė dallgė

Kėshtjella jetonte natėn e gjatė

Diku njė nėnė e lindėte djalin me shpatė

Atje tej binin Nutria e Rozani

Deti nė breg sillte dallgė me gjak vigani

Pabesia kalonte nėpėr tunele tė errėta

Dhe e shfaqte etjen e saj tė thellė

Nė breg edhe gurėt ktheheshin nė heshta

Pėr tė mos dorėzuar Teutėn mbretėreshė

 

I porsalinduri atė natė fjeti me shpatė nė dorė

Djepi i tij u kthye nė anie ė dallgėt e stuhisė

Shiu nga qielli u kthye nė gurra gjaku

Tradhėtia kishte hyrė nė zemėr tė mbretėrisė.