Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

GAZETA METRO

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Kulturė 7 - MINITREGIME PĖR TĖ QESHUR 

Shkruan:Perparim HYSI

 

MINITREGIME PĖR TĖ QESHUR 

 

        Qe plakur Minai, plaku i shtėpisė. Xheku i vinte vėrdall skleroza. Qemė tė tėrė nė shtėpi dhe, papritur, Minai bėrtiti: - Ku i kam syzat? U lėshuam tė tėrė qė t'ia gjenim dhe nėna, ngaqė ishte e shkurtėr, hipi mbi njė stol dhe po kontrollonte nė buhari, nė oxhak. Befas, ktheu kokėn dhe sheh se Minai (i shoqi) syzet i kish mbi hundė. Zbriti nga stoli dhe i tha: -Mina, po ti syzet i ke tė vėna mbi hundė.

 

 

 

KUR HASAN "AGAN" E "VRAU MUSHKA"!!!

 

Kjo ngjarje ka ndodhur, kur ky, HASANI, qe aty nja dyzet e pesė vjeē. Aga nuk qe, por nga anėt tona kish mbetur njė zakon: qė burrave mbi 30-vjeē,veē emrit duhet t'i shtoje kėtė titullin "AGA". Nėse nuk ia shtoje kėtė" ndajshtim", kur e pėrshėndesje, tjetri tė zemėrohej dhe shkoi e vajti. Ky "model" ruhej sidomos nga graria. Epo ē'ta zgjas? HASAN "AGAI", njė ditė prej ditėsh, vendosi tė martojė djalin. Bėri dasmė tė madhe dhe, pėr tė thėnė tė drejtėn, kish zgjedhur njė nuse pėr djalin aq tė bukur, sa t'i merrje kokėn. Pėr tė qenė mė i pėrafėrt me lexuesin, nusja qe aq e bukur, sa, po tė paraqitej pėr konkurs bukurie, do tė shpallej MISS. Tė gjithė dasmorėve dhe, sidomos, grarisė u mbetėn sytė tek nusja e HASAN"AGAIT".

-Ka fat, i ligu, - paskej thėnė njė nga gratė e fshatit.

-Po ti ē'ke qė e pėrflet? - tha tjetra.

Po ti e di, - vazhdoi e para, - se ē'pis burrė ėshtė HASAN "AGAI". Ėshtė pusht dhe mjerė ajo, thėllėzė. nė dorė tė kujt ka rėnė.

Dhe fjalėt rrihnin gojė mė gojė, sa lėkurėn ia bėn si def HASAN "AGAIT".

Pėr nuset, nga anėt tona, kishte mbetur njė zakon i vjetėr. Qė tė nesėrmen e dasmės, gratė e afėrta nė gjininė e burrit, e merrnin nusen, i jepnin njė sopatė dhe ēonin nė pyll pėr tė prerė dru. Me vete, nusja mbante prej dore njė mushkė.

Ndėrsa gratė tirrnin mbi furkat me lesh, nusja brenda nė pyll priste dru pėr t'u ngrohur. Nusja qe punėtore dhe iu fut punės me zell. Ndėrsa priste dru, sheh qė drejt saj me ēapa shqarthi po vinte i vjehrri, HASAN "AGAI". Po ky, - u ēudit nusja, - ē'kėrkon? Por HASAN "AGAI" qe keq nga mideja. U afrua dhe, pa fjalė, zgjati dorėn qė tė zinte nusen e djalit. Nusja nuk qe veē e bukur, por dhe e ndershme. Kur pa qėllimin e ligė tė vjehrrit, i ra me myk tė sėpatės dhe, kur e pa qė ra pėr tokė, lėshoi kujen: - Moj hankoni, hajde se HASAN"AGANĖ" e "vrau mushka"!!! Graria vrapuan dhe, kur e gjetėn shakull, mezi e vunė mbi mushkė dhe e ēuan nė shtėpi. Lajmi mori dhenė dhe "qafiri", ashtu mbytur-mbytur sikur jepte shpirt, kur e pyesnin ē'e kish gjetur, pėrgjgijej: - Mė vrau mushka! Oda mbushur plot dhe, tek i thoshin tė shkuara, merrnin tė njėjtėn pėrgjigje: - Mė vrau mushka!

Kur ja tek i vjen radha dhe nuses.

Ajo: - Ē' tė gjeti "AGA"?

- Mė" vrau" mushka, - tha pushti.

- Po kur nuk i dije "zanan", pse iu qase pranė?!!!

 


 

NUSJA E KAMBER AGAIT

 

Kamber AGAI qe pasanik i madh, por me martesėn nuk i kish shkuar mbarė. Thoshin pėr tė qė nuk qe pėr t'u sharė dhe, nėse kish ndarė dy gra, me faj nuk bėnin atė, por nėnėn e tij: HANKON. Kjo grua e sertė dhe, siē tregonin ata, HANKOJA qe aq e sertė sa ia kalonte nga rreptėsia dhe HANKOS sė ALI PASHĖ TEPELENĖS. Thoshin dhe nė krahė ta mbaje, kollitej. Pse qe e tillė, nami kish zėnė qiellin. Askush nuk afrohej qė tė bėhej nuse e KAMBER AGAIT. Eh, thoshin, u mbyll ajo derė. Veē nga HANKOJA.

Mirėpo, kur tak doli njė ēupė kokėmushkė qė vullnetarisht u paraqit si kandidate pėr nuse. FIZE quhej kandidatja dhe i dhanė e i morėn graria qė t'i mbushnin mendjen, por FIZJA i dha dumė: - Unė do marrė KAMBERIN dhe vjehrra ka gjetur dhe ka bėrė. Shkurt: FIZJA u bė nusja e KAMBER AGAIT. Nja dy-tri ditė mirė i shkuan punėt me vjehrrėn, po ku bėhej e mira pėr HANKON. Filloi avazin dhe mallko nusen mbarė e prapė dhe FIZJA veē dėgjo.

Qe vapė e madhe dhe mend pėllcite gjinkalla. Nusja i tha tė vjehrrės: -Hanko nėne, e ke nga vapa. Pa mė hip kėtu tek lėkundėsi qė tė bėj pak veri. Hankoja qe mėsuar me kėto pekule dhe hipi nė lėkundės. Nusja i dha para-mbrapa dhe shkoi duke i shpejtuar lėkundjet dhe, nė njė moment, njė i dha dhe e vėrviti mbi njė copė shkėmb duke e bėrė copa. Tek e hodhi mbi shkėmb, bėrtiti: -HANKO Nėne, kokė karroqe, nuk kishe parė Fize me koqe!!!

 

 

 

SYZET E MINAIT

 

Qe plakur Minai, plaku i shtėpisė. Xheku i vinte vėrdall skleroza. Qemė tė tėrė nė shtėpi dhe, papritur, Minai bėrtiti: - Ku i kam syzat? U lėshuam tė tėrė qė t'ia gjenim dhe nėna, ngaqė ishte e shkurtėr, hipi mbi njė stol dhe po kontrollonte nė buhari, nė oxhak. Befas, ktheu kokėn dhe sheh se Minai (i shoqi) syzet i kish mbi hundė. Zbriti nga stoli dhe i tha: -Mina, po ti syzet i ke tė vėna mbi hundė.

- Po ty tė kanė plasur sytė qė nuk i sheh, -shpėrtheu Minai dhe ia bėri kokėn shoshė me qoka tė shoqes.

 

Tiranė, 25 shkurt 2020