.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Shkencė - Mjali - shėrues universal!

Shkruan: Nijazi BASHA

      

MJALTI - SHĖRUES UNIVERSAL!

 

    Mjalti e pengon zhvillimin e baktereve, tė cilat  shkaktojnė shumė sėmundje. Shėron plagė, infeksione tė fytit, kallje tė ndryshme; pėrmirėsimin e tensionit, rruazave tė gjakut, problemet nė organet e brendshme, bronkialeve,  infeksioneve tė zorrėve, tė lukthit dhe shumė lloje tjera tė sėmundjeve. Me mjaltė, po ashtu, shėrohen edhe alergjitė nga poleni e helmi i bletės etj.

 

 

 

            Mjalti - ushqim apo mjekėsi popullore?

 

            Politika e teknologjisė moderne, pėr interesa tė industrisė farmaceutike, ka marr njė vendim ligjor ku mjaltin e ka shpall si produkt ushqimor. Kjo ėshtė nė kundėrshtim me interesin e mjekėsisė popullore, sepse me ligj, e kanė ndaluar qė mjalti tė shitet si produkt mjekėsorė. Ky vendim juridik ėshtė pėr tė mirėn e industrisė farmaceutike dhe nė dėm tė  njerėzimit.

            Mjalti dhe produktet tij, janė shumė mė lirė pėr t'i blerė, mė tė lehtė, mė efikas, mė praktik dhe shumė tė dobishme pėr shėndetin e njeriut.

            Mjalti dhe produktet e tij, janė tejet tė natyrshme dhe tejet praktike pėr t'i  ngrėnė, por  dhe pėr t'i pėrdorė me pije tė dėshirueshme dhe pėr ta mjekuar vetveten nė rast nevoje.

            Mjalti, poleni, propolisi, qumėshti i amės, helmi i bletės dhe dylli, janė produkte tė pa zėvendėsueshme pėr njeriun. Produktet mė tė natyrshmet dhe mė tė sigurtat pėr shėndetin tonė.

            Mjalti dhe produktet e tij, pėrdoren pėr tė mirė e njeriut dhe shėndetit tė tij, shumė natyrshėm, kurse medikamentet farmaceutike kanė pėrbėrje kimike dhe, nė ēdo rast kur tė pėrdoren, kanė edhe efekte anėsore shumė tė dėmshme.

 

            Mjalti shėron plagė tė jashtme dhe tė brendshme nė trupin e njeriut

 

            Plaga e lyer me mjaltė mbyllet shpejt. Majti e thith ujin e tepėrt nga plaga, i zhvillon qelizat dhe e pastron plagėn nga bakteret e vdekura. Mjalti i shėron plagėt shumė mė shpejtė e mė mirė se barnat farmaceutike. 

            Edhe plaga qė ėshtė e hapur shumė vite, mund tė shėrohet me mjaltė me sukses. Mirė ėshtė tė dihet, se mjalti i luleve ėshtė mė i lehtė se mjalti i malit, qė e ka edhe efektin e shėrimit mė tė dobėt. Terapinė shėruese me mjaltė ka mundėsi ta trajtoj njė mjek nė ambulant, ose vet personat familjar qė janė tė interesuar ta kryejnė njė veprim tė shėrimit natyrorė. Pse jo kur ėshtė njė punė pėr t'u respektuar.

 

            Si bėhet njė proces shėrues me majtė?

 

            1. Mirė ėshtė tė dimė qė pacienti, rastėsisht, mos tė jetė alergjik ndaj mjaltės, edhe pse njė rast i tillė rrallė mund tė ndodhė tek ndonjėri.

            2. Plaga nuk ka nevojė ta dezinfektojmė me ndonjė lloj alkooli sepse mjalti i ka aftėsitė e veta tė dezinfektimit.

            3. Merret njė cope lecke pėlhure tė pastėr ose fashė (bėnė tė jetė e pabukėt ose, mirė ėshtė,  nėse ka mundėsi qė tė jetė e leshtė) por, prapė po e ceki, se lecka (fasha) nuk duhet qė pa tjetėr qė tė jetė sterile, sepse mjalti e dezinfekton vetė. Nė kėtė rast lecka (fasha) mbushet me mjaltė ose lyhet mirė dhe ėshtė e gatshme qė tė pėrdoret (menjėherė).

            4. Kjo lloj lecke ose fashe qė ėshtė vendosur mbi plagė, mundė tė ndėrrohet njė herė nė ditė.

            5. Kur tė hiqet lecka ose fasha me mjaltė, nuk ka nevojė qė plaga tė pastrohet nga mjalti, sepse mjalti, ose terėt vetė, ose e thith lecka (fasha).

            6. Pas ēdo ndėrrimi tė leckės (fashės), rreth plagės mblidhen do copėza, edhe tė plagės por mund tė jenė edhe tė leckės (fashės), e tė cilat mund t'i largojmė me pincetė. Nėse duhet tė pastrohemi (tė bėjmė dush), mundemi kėto copėzat rreth plagės t'i largojmė edhe me njė brushė tė butė duke i shpėlarė me ujė, por kurrsesi tė mos i largojmė rreshkat e formuara (janė qeliza tė vdekura) sepse ato i ndihmojnė procesit tė shėrimit. Nėse hiqen rreshkat e plagės, ngadalėsohet procesi i shėrimit.

            7. Pasi tė pastrohet plaga duhet pėrsėri ta mbėshtjellim me leckė (fashė) tė mbushur me mjaltė. Me rėndėsi ėshtė qė plagėn ta mbėshtjellim sa ma trash, me qėllim qė lecka (fasha) tė  thith sa mė shumė lagėshti nga plaga.

            8. Plaga e cila shėrohet ngadalė dhe ėshtė e infektuar me baktere tė kėrpudhave, duhet tė bėhet njė pėrzierje 1:1 me njė krem dezinfektues tė njė lloji qė na konvenon mė sė miri.

            Nė fillim, kurė ta kurojmė plagėn me metodėn e leckės (fashės), 10-20 minutat e parė, plaga djeg nga sasia e madhe e koncentrimit tė sheqerit qė gjendet nė mjaltė. Pėr ta evituar kėtė dhimbje bėnė qė plagėn, sė pari, ta shpėrlajmė me ujė qė ndikon nė largimin e kėtyre simptomave ose i zbut ato.

            Nėse komplikimet janė shumė serioze, mirė do tė ishte qė kurimin ta bėjnė mjekėt. Sot shumė mjek kanė njohuri pėr medicinėn alternative (mjekime natyrore), dhe e aplikojnė atė pėr mjekim me dėshirė.

 

 

 

            Mjalti ėshtė shėruese universal!

 

            Mjalti e pengon zhvillimin e baktereve, tė cilat shkaktojnė shumė sėmundje. Shėron plagė, infeksione tė fytit, kallje tė ndryshme; pėrmirėsimin e tensionit, rruazave tė gjakut, problemet nė organet e brendshme, bronkialeve,  infeksioneve tė zorrėve, tė lukthit dhe shumė lloje tjera tė sėmundjeve. Me mjaltė, po ashtu, shėrohen edhe alergjitė nga poleni e helmi i bletės etj.

 

            Ndikimi i mjaltit nė shėrim

 

            1. Llojet e ndryshme tė sheqernave qė gjinden nė mjaltė, baktereve ua thithin ujin nga trupi, ku bakteret, nga mungesa e ujit, nuk mund tė zhvillohen as shumėzohen.

            2. Mjalti e thith ujin dhe e pėrēon nė leckė (fashė), dhe nė kėtė mėnyrė bėhet pastrimi i baktereve nga plaga.

            3. Me largimin ose mbytjen e baktereve, sistemi imun punon mė mirė, sistemi limfatik dhe qarkullimi i gjakut pėrmirėsohet, pastaj bėhet aktivizimi i enzimave etj.

            Nė mjaltė nuk mund tė zhvillohen bakteret.

            Mjalti pėrmban nė veti sasi tė pasur tė glukozės dhe tė fruktozave, bashkė me vitamina tė shumta, minerale, aminoacide, flavonide dhe hidroperokside etj., dhe pėr kėtė, mjalti ėshtė pėrforcuesi i organizmit tonė.

            Mjalti ndihmon edhe ndaj:

            -tė ftohurit, tė zėnit e hundės dhe infeksioneve nė mushkėri,

            -pengesave nė lukthit dhe zorrė,

            -reaksioneve alergjike ndaj polen dhe helmit tė bletės,

            -nė pėrmirėsimin e problemit tė zemrės,

            -nė pėrmirėsimin e jashtėqitjes, sidomos tek fėmijėt...

            Mjalti ėshtė, dhe mbetet njėri prej produkteve ushqimore mė tė shėndosha, por njėkohėsisht, edhe  njeri prej produkteve me efikasitet tė lartė shėrues, qė mund tė krijoj natyra.