Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

INSAJDERI

BOTA SOT

GAZETA METRO

GAZETA SINJALI

ALBANIAN POST

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

Meditime 3 - NĖ THJESHTĖSI FSHIHET BUKURIA DHE LUMTURIA

www.botasot.info

NĖ THJESHTĖSI FSHIHET BUKURIA DHE LUMTURIA

 

Jetoni sot, tani dhe e lini tė nesėrmen pėr nesėr! Kėshtu ėshtė mė mirė tė jetosh. Sepse ne mund tė jemi kalimtar dhe jeta mund tė jetė e shkurtėr, por ka arsye tė pafundme pse ia vlen ta jetojmė nė mėnyrė autentike dhe nė formėn e saj mė tė thjeshtė dhe qė nė vetvete ėshtė mė se e mjaftueshme!

 

 

Thelbi i gjėrave ėshtė tė jetosh thjesht pasi asgjė qė bėhet me mashtrim, kokėfortėsi tė keqe dhe dinakėri zgjat pėr shumė kohė. Ēdo emocion i tillė negativ ėshtė i dobishėm vetėm pėr tė mbuluar egoizmin dhe narcizmin e njė personi. Dhe e gjithė kjo pėrkohėsisht, pa ndonjė furnizim afatgjatė. Pastaj mendoni pėr atė qė ka mbetur. Mendoni nėse ia vlen tė jetoni momentet e bukura dhe unike tė jetės tuaj si kjo.

Zakonisht kompleksiteti i jetės sonė tė pėrditshme ėshtė aq intensiv sa qė tenton tė thithė tėrė energjinė tonė, kėshtu qė harrojmė se sa e rėndėsishme ėshtė tė jetosh thjesht, duke bėrė njė hap nė njė kohė me qėllimin pėrfundimtar tė secilit hap qė po bėhet si duhet, nė mėnyrė korrekte, por mbi tė gjitha funksionalisht pa kėtė, tė ketė njė ndikim negativ nė psikosintezėn tonė. Por le tė fillojmė nga fillimi, duke shpjeguar mė mirė kuptimin e thjeshtėsisė. Ēfarė pėrcaktohet si e thjeshtė? Dhe me cilat kritere ia vlen tė zgjedhim thjeshtėsinė nė jetėn tonė kundėr ekzagjerimit?

Ėshtė aftėsia tė jesh nė gjendje tė zgjedhėsh tė jetosh thjesht, pa komplekse, pa informacione tė tepėrta. Thjeshtėsia karakterizohet nga bukuria, pastėrtia, qartėsia dhe ekuilibri i brendshėm. Zgjedhja e thjeshtėsisė sugjeron automatikisht ndershmėri. Nėnkupton pafajėsinė, drejtėsinė dhe nė shumicėn e rasteve mungesėn e hipokrizisė. Thjeshtėsia e urren pluralizmin, shumė “zhurmėn” dhe stilin e sofistikuar qė synojnė nė humbjen e tė vėrtetės.

Thjeshtėsia ėshtė kudo, kudo qė tė shikoni nė tokė. Mjafton tė shikosh. Tė vėzhgosh dhe tė kėrkosh tė vėrtetėn. Ėshtė fakt qė jetojmė nė njė botė qė po ndryshon gjithnjė e mė shumė. Ndonjėherė pėr mirė dhe ndonjėherė pėr keq. Por kjo botė nuk pushon sė qeni e bukur dhe bukuria e saj qėndron nė thjeshtėsinė me tė cilėn ėshtė bėrė. Nė pamje tė parė, kjo mund tė duket e vėshtirė pėr t’u kuptuar, por nėse shikoni pak mė mirė mjedisin dhe njerėzit atje, do tė zbuloni se tė gjitha rreth nesh jetojnė dhe evoluojnė nė mėnyrėn mė tė thjeshtė qė munden, edhe nėse “bien” herė pas here nė kurthin e ekzagjerimit.

A keni menduar ndonjėherė se sa “tė vegjėl” dhe “tė parėndėsishėm” jemi nė univers dhe sa kohė kalojmė nė jetėn tonė pėr t’u bėrė “tė mėdhenj” dhe “tė ndryshėm” edhe pse kemi lindur ndryshe nga natyra? Ėshtė si njė komedi-tragjedi. Po, dėshira pėr vetė-pėrmirėsim ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme pasi ėshtė njė nga dhuratat mė tė bukura qė mund t’i ofrojmė vetes, mbase duhet tė konsiderohet si qėllim nė vetvete, por kėrkimi i zėvendėsuesve pėr lumturinė nuk ėshtė zgjidhja ideale dhe sigurisht nuk quhet lumturi!

Ėshtė e vėrtetė qė stresi ėshtė bėrė natyra e dytė pėr ne. Konceptet e pėrditshme janė po aq tė bezdisshme dhe pėrgjegjėsitė tona po bėhen gjithnjė e mė komplekse. Nė tė gjitha kėto, shanset pėr tė harruar ose humbur nėse dėshironi “kuptimin” e jetės janė shumė tė larta. ‘Le tė ketė njė referencė pėr tė gjitha kėto shenja tė thjeshta, por jashtėzakonisht tė bukura tė lumturisė, qė i anashkalojmė ēdo ditė.

 

 

Ku tė shikoni?

Brenda jush. Gjithēka ėshtė atje dhe po presin pėr ju. Aty qėndron e vėrteta dhe bukuria e thjeshtėsisė qė kėrkoni. Nėse kjo nuk ėshtė e mjaftueshme, lokalizojeni atė nė njė buzėqeshje, nė njė telefonatė nė mėngjes dhe me diell. Nė krahėt e tė dashurve tuaj. Nė njė ditė me shi, nė njė udhėtim qė ju zgjidhni tė bėni vetėm pėr veten tuaj. Identifikojeni nėse dėshironi dhe nė vendet ku nuk keni nevojė tė planifikoni edhe njė herė, madje edhe nė momentet kur do tė jepnit gjithēka pėr t’i jetuar pėrsėri nga fillimi! Nė fund tė fundit, siē ka thėnė Konfuci, jeta ėshtė shumė e thjeshtė dhe gjithēka qė kėrkojmė ėshtė nė thjeshtėsinė e saj, por edhe pse e dimė tė vėrtetėn, ne nuk ndalemi ta komplikojmė!

Thjeshtoni jetėn tuaj sot! Eliminoni mendimet negative, hiqni personalitetet toksike nga jeta juaj dhe largoni ato qė nuk ju pėlqejnė dhe se ju largon nga vetja juaj e vėrtetė. Jetoni sot, tani dhe e lini tė nesėrmen pėr nesėr! Kėshtu ėshtė mė mirė tė jetosh. Sepse ne mund tė jemi kalimtar dhe jeta mund tė jetė e shkurtėr, por ka arsye tė pafundme pse ia vlen ta jetojmė nė mėnyrė autentike dhe nė formėn e saj mė tė thjeshtė dhe qė nė vetvete ėshtė mė se e mjaftueshme!

 

Thjeshtėsia tani, lumturia gjithmonė!

 

“Thjeshtėsia ėshtė aftėsia pėrfundimtare e fundit” – Leonardo da Vinci