.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Aforizma - pėrmbledhje aforizmash

AFORIZMA

 

 

   

 

AFORIZMA NGA PLATONI, G. CARLIN, B. FRANKLIN DHE G. B. SHAW

 

 

 

 

 

PLATONI

Ky qytet ėshtė ai qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė ata qė janė.


Kurajoja ėshtė tė dish se ēfarė mos tė kesh frikė.


Vlera e njė burri ėshtė ajo qė bėn me pushtetin.


Vėmendja ndaj shėndetit ėshtė pengesa mė e madhe nė jetė.


Njė prej dėnimeve pėr refuzimin e pjesėmarrjes nė politikė ėshtė se pėrfundon e qeverisesh nga inferiorėt.


Mund tė zbulosh mė shumė pėr atė person nė njė orė lojė se nė njė vit bisedash.

 

 

 

 

GEORGE CARLIN

"Pa koment” ėshtė njė koment.


Nėse njė person buzėqesh gjatė gjithė kohės, me siguri po shet diēka qė s’punon.


Arsyeja pse e quajnė “Ėndrra amerikane” ėshtė se duhet tė jesh nė gjumė ta besosh.


Si ka mundėsi qė nuk e kuptojmė asnjėherė kur fillon dashuria, por gjithmonė e dimė kur mbaron.


Ah, ata francezėt. Kanė njė fjalė tė ndryshme pėr gjithēka!


Azia: Katėr shkronja tė vogla, tre miliardė njerėz tė vegjėl.


Unė nuk i dalloj ngjyrat. Njerėzit mė thonė se jam i bardhė dhe unė u besoj, sepse policėt mė thėrrasin “zotėri".


Gjithkush do tė kishte besim tek vetja me njė kokė plot me flokė. Por njė qeros plot besim – ky ėshtė diamanti i dorės sė parė.


Nėse njė grua ju thotė se ėshtė njėzet dhe duket gjashtėmbėdhjetė vjeē, ėshtė dymbėdhjetė. Nėse ju thotė se ėshtė njėzet e gjashtė dhe duket si njėzet e gjashtė, ėshtė afėr tė dyzetave.


E gjithė bota ēmendet kur reperi mė i mirė ėshtė i bardhė, lojtari mė i mirė i golfit ėshtė i zi, mė i gjati nė “NBA” ėshtė kinez, zviceranėt fitojnė Kupėn e Botės, Franca akuzon SHBA-nė pėr arrogancė dhe Gjermania s’do tė shkojė nė luftė.

 

 BENJAMIN FRANKLIN

Nėse do tė kuptosh tė metat e njė vajze, lavdėroje tek shoqet.


Birra ėshtė prova se Perėndia na do dhe dėshiron qė tė jemi tė lumtur.


Ka vetėm tre miq besnikė, njė grua e vjetėr, njė qen i vjetėr dhe para nė dorė.


Eksperienca ėshtė njė mėsuese e dashur dhe vetėm budallenjtė mėsojnė nga gjėra tė tjera.


Tė zgjuarit nuk kanė nevojė pėr kėshillat. Vetėm budallenjtė nuk duan t’i marrin.


Tragjedia e jetės ėshtė se plakemi shpejt dhe bėhemi tė urtė shumė vonė.


Miqtė, ashtu si peshku, fillojnė t’u vijė erė pas tri ditėve.


Bėjini sytė katėr para martese, dhe mbajini gjysmė mbyllur pas martese.

  


GEORGE BERNARD SHAW

Nuk luajmė mė sepse plakemi. Plakemi sepse nuk luajmė mė.


Gazetat duket se e kanė tė pamundur tė diskriminojnė mes njė aksidenti me biēikletė dhe kolapsit tė njė qytetėrimi.


Kėrcimi: Shprehja vertikale e njė dėshire horizontale tė legalizuar nga muzika.


Sikur tė gjithė ekonomistėt nė botė tė ishin vėnė njėri pas tjetrit, nuk do tė arrinin asnjė konkluzion.


Rregulli i artė ėshtė se nuk ekzistojnė rregullat e arta.


Njė jetė e kaluar me gabime jo vetėm qė ėshtė mė e ndershme, por mė e vlefshme se njė jetė e kaluar duke mos bėrė asgjė.


Koha ėshtė njė mėsues i mirė, por i vret tė gjithė nxėnėsit e saj.


Rinia ėshtė e mrekullueshme. Sa krim qė shpenzohet mė kot tek fėmijėt.


Martirizimi ėshtė e vetmja mėnyrė si njė njeri mund tė bėhet i famshėm pa aftėsi.


Nėse s’e hiqni qafe njė skelet tė familjes, mund ta bėni tė kėrcejė.